Húrinovy děti

Poprvé vychází další z Tolkienových příběhů. Húrinovy děti jsou tragickou pověstí o prokletí a zkáze rodu velkého lidského bojovníka z konce prvního věku Středozemě. * Po Hobitovi a Pánu prstenů jsou třetím Tolkienovým příběhem z fantastické Středozemě. Autor knihu za svého života pouze rozepsal, pracovat na ní začal dokonce už v pětadvaceti letech. Z Tolkienových poznámek sestavil Húrinovy děti do finální podoby jeho syn Christopher, který je držitelem autorských práv na odkaz slavného spisovatele. Existují příběhy o Středozemi z dob mnohem starších než Pán prstenů, a příběh vyprávěný v této knize je zasazen do rozlehlé země za Šedými přístavy na západě, kudy se kdysi procházíval Stromovous, ale která se potopila při obrovském kataklysmatu, jímž skončil První věk světa. V oné pradávné době sídlil první Temný pán, Morgoth, v obrovité pevnosti Angband na severu, a tragédie Túrina a jeho sestry Niënor se odehrávala ve stínu strachu z Angbandu, za války, kterou Morgoth vedl proti zemím a ukrytým městům elfů......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426/big_hurinovy-deti-l0x-426.png 4.41153

Pán prstenů

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Argo

The Children of Húrin, 2007

Kniha Húrinovy děti

uzivatel9146

Hurinovy děti jsou opět dílem které seskladal z otcovych poznámek a textů jeho syn christopher. Čtě se to pěkně daleko snadneji než silmarilion. Hodně to připomíná pověsti řecké. A celkově se mi to líbilo i když je asi jasné proč to nikdy jrr nedokončil. Myslím že i sám christopher to v knize zmiňuje že prostě lidé by nečetli a vydavatelé by z toho neměli prachy.

Vevericka.eva

(+ SPOILER) Prostě Tolkien v celé své kráse. Nejdřív si člověk musí zvyknout na styl psaní, ale po několika stránkách už to jde samo. Dojem staré zaprášené báje na vás intenzivně dýchne. Iluze je dokonalá. Příběh krásně tragický.

Sauron

Četlo se jedním dechem, ale aby se mi to líbilo dostatečně na to, aby dosáhl Tolkienových kvalit to nemělo. NeměLO!!! Teď, potom co jsem přelouskal aspoň základní fakta ze Silmarillionu, už to je zase ta stará dobrá vymazlená klasická Tolkienovka. Ale bohužel, ne úplně. Konec konců se styl vyprávění díky Christoperovi Tolkienovi trošku změnil, ALE pořád to je na všech pět hvězdiček.

Peťulka3

Pěkný příběh. Zajímavé ohlédnutí do minulosti Středozemě.

Kory98

Já jako pravověrný tolkienovec nemohu hodnotit jinak :-) Příběhy Středozemě, které se odehrály v dobách před Pánem prstenů jsou na čtení o dost víc náročné, protože jen orientovat se kdo je kdo, a na kterém místě se co děje, stojí trochu více času, i když příběh sám o sobě je jednoduchý. Ale pro mě to má své kouzlo, vyhledávat si jména v rejstříku, nahlížet při čtení do rodokmenu a mapových podkladů, protože nutno říci, že pokud se v Tolkienově světě nějakou dobu nevyskytujete, tak nemáte šanci si zapamatovat víc než jména pár hlavních hrdinů a dějovou linii příběhu. Ale o to víc prostě pořád musím pana spisovatele obdivovat, že tento "svět" dokázal stvořit. V této knize i několika dalších, které vyšly po autorově smrti, je důležitý i doslov jeho syna, který uspořádal jeho záznamy a podklady a vysvětluje nám všechna proč. Věřím, že i jeho samotného mrzelo, že jeho otec spoustu příběhů nedokončil. A nově objevené příběhy nás asi nečekají, protože i pan Christopher Tolkien už není mezi námi - ledaže by vnuci...

HerrPilot

Hle! Krátká balada z pera Pěvce Johna, syna Arthurova, kterážto se oproti Lordovi Prstenů a Půlčíkovi vyznačuje výraznou dějovostí s minimálními prvky krajinomalebnými. Naopak zde neabsentuje vysoká, vskutku ouřednická, mluva všech charakterů, ani zvětšená průtrž jmenných mračen, připomínající zpočátku jinochovi (vychovaném na Půlčíkovi a LP) orientaci v tmavých hvozdech doriathských s pomocí slepé mapky.
Přesto Pěvec John, syn Mabelin, sepsal příběh dychtivému čtenáři přístupný, starobyle temný, a v konci vpravdě ďábelský. (Jaký to rozdíl oproti jiným pěvcům, pějícím své plytké příběhy pro groš, či dva.)
Nepochybnou zásluhu na pětihvězdném hodnocení herrpilotském má i Kronikář Christopher, syn Johnův, který fascikl vytvaroval do této figury, jakož i Kreslíř Alan, syn Múzin, který jej doprovodil velice pěknými freskami.

HloupýHonza
19.12.2021

Co na to říct, Tolkien byl prostě úžasný spisovatel, který měl výbornou představivost a dokázal napsat tak poutavé a úžasné příběhy, zde je to avšak mnohem více temnější. V tomto příběhu je znatelná inspirace různými tragédiemi ze starověké literatury, až je dokáže svou kreativitou lehce dát do kapsy. Toto je opravdu velmi silný příběh, hlavně se mi na něm líbí ta temná atmosféra a určitým způsobem je to i více brutální, vzhledem k okolnostem, které v příběhu nastanou. Myslím si tedy, že čtenáře nováčka Tolkiena, který zná pouze Pána prstenů tato kniha značně překvapí, právě tou větší syrovostí, kde čtenář nenalezne ani jeden vtípek, je to zde pojato opravdu velmi vážně, toť ta inspirace tragédiemi. Opravdu velmi poutavý, baladický příběh o síle osudu, v tomto případě lépe řečeno sudby.

claudiavas89
06.11.2021

Uvod se cetl tezko, pak to bylo celkem ctive, krasne ilustrace