Húrinovy děti

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Poprvé vychází další z Tolkienových příběhů. Húrinovy děti jsou tragickou pověstí o prokletí a zkáze rodu velkého lidského bojovníka z konce prvního věku Středozemě. * Po Hobitovi a Pánu prstenů jsou třetím Tolkienovým příběhem z fantastické Středozemě. Autor knihu za svého života pouze rozepsal, pracovat na ní začal dokonce už v pětadvaceti letech. Z Tolkienových poznámek sestavil Húrinovy děti do finální podoby jeho syn Christopher, který je držitelem autorských práv na odkaz slavného spisovatele. Existují příběhy o Středozemi z dob mnohem starších než Pán prstenů, a příběh vyprávěný v této knize je zasazen do rozlehlé země za Šedými přístavy na západě, kudy se kdysi procházíval Stromovous, ale která se potopila při obrovském kataklysmatu, jímž skončil První věk světa. V oné pradávné době sídlil první Temný pán, Morgoth, v obrovité pevnosti Angband na severu, a tragédie Túrina a jeho sestry Niënor se odehrávala ve stínu strachu z Angbandu, za války, kterou Morgoth vedl proti zemím a ukrytým městům elfů......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426/hurinovy-deti-l0x-426.png 4.4986
Série

Pán prstenů

Žánr
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Argo
Orig. název

The Children of Húrin, 2007

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (126)

Kniha Húrinovy děti

Přidat komentář
OlafSveinsson
19. listopadu

Narn i Hîn Húrin... Ten nejdelší a nejtragičtější příběh Starých časů Středozemě. Na osudech Húrinova rodu se nejvíce ukázala zášť a nenávist Morgotha Bauglira. Příběh je sice i součástí Silmarillionu, ale teprve v jeho plné podobě vynikne jeho síla srovnatelná s antickými tragédiemi.

Jajiinka
07. července

Božská tragédie! Musím přiznat, že prvních pár stránek jsem měla poněkud smíšené pocity. Mnoho jmen a mnoho míst mě pletlo a těžce se mi to četlo. Začátek knihy mi trval strašně dlouho (cca měsíc), potom ovšem nastal zlom. Příběh mě tolik vtáhl do děje, že jsem nemohla knihu dát z ruky. (dočteno za necelé dva dny). Střídal se ve mě pocit překvapení, zoufalství a nakonec smutek. Túrin se nedokáže vzepřít svému osudu, ať se snaží jak chce. Kniha je plná emocí, trpkých zvratů kdy jako čtenář jsem zůstala jen zaražená. Tak moc se sžijete s postavami, že jsem je občas doslova nenáviděla a na druhou stranu je litovala a chápala. Je to opravdu silný příběh.

Anotace:
Margot, první Temný pán sídlil v pevnosti Angband na severu. Tragédie Túrina a jeho sestry Niënor se odehrávala ve stínu strachu z Angbandu, za války, kterou Morgoth vedl proti elfům.
Krátký a strastiplný život sourozenců ovládá živelná nenávist, kterou k nim choval Morgoth jako k dětem Húrina. Muže, který se mu odvážil vzdorovat a vysmát se mu do obličeje.
Do tohoto příběhu plného dobývání, útěků, lesních skrýší, pronásledování a vytrvalého odporu tváří v tvář stále menší naději vstupují Temný pán a drak Glaurung v děsivě hmatatelné podobě. Zlovolně Glaurung manipuluje osudy Túrina a Niënor pomocí ďábelský vychytralých lží a úkladů, dokud se Morgothovy kletba nenaplní.

Tuto knihu určitě doporučuji!!!


postoran-CZ
01. července

Húrinovy děti přečteny po Silmarillionu (plus nějaký odstup s jinými knihami). Trochu s obavami, ale přesto jsem to rozečetl a ono to bylo celkem fajn. Silmarillion, který se mi četl opravdu těžce, měly Húrinovy děti spád a silný příběh. Levou rukou zavírám a pravou již otvírám Pád Gondolinu.

Simstr
24. června

Nevím jak to vyjádřit slovy, opravdu krásný příběh. Od Tolkiena jsem četla pouze Pána prstenů a Hobita. Dlouho jsem cítila obavy od něj číst další díla. Každý druhý příspěvek od čtenářů bylo, že je to "těžká" četba a "musíte mít nějaké povědomí". Překonala jsem to, povědomí mám malé, ale jsem nadšená a moc. Teď už se nebojím a hned si beru Nedokončené příběhy :-)

Torgal
08. června

Oproti verzii príbehu uverejnenej v Nedokončených príbehoch je zmien a doplnkov žalostne málo. V podstate si vybavujem o čosi rozšírené Túrinove detstvo a mierne úpravy pobytu u trpaslíka Míma. Inak sú to len drobnosti, kvôli ktorým podľa mňa nebolo potrebné vydávať samostatnú knihu. Vráťme sa ale späť k náplni knihy. Tú tvorí Tolkienov najrozsiahlejší a najucelenejší príbeh zo starých čias, osudová tragédia priam antických rozmerov. Spracovaním je ale aj tak dosť skratkovitý a oproti klasickým románom ťažkopádne podaný s minimom dialógov. Odporúčam ho preto len Tolkienovým fanúšikom (medzi ktorých sa bezo zvyšku radím). 8/10

lampernaqui
22. května

Dopředu hlásím, že nejsem Tolkienův fanoušek, a asi jím nikdy nebudu. Možná je to tím, že jsem se k jeho knížkám dostal až v dospělosti, takže Hobita i Pána prstenů nemám knižně rád. Proto jsem k Húrinovým dětem přistupoval opatrně. Hned v úvodu se na mě vychrlily desítky různých jmen, které jsem měl předpokládám znát. Teprve poté encyklopedická fakta pomalu ustoupila příběhu a ten už se mi četl lépe. Ale stejně to nějakou chvíli potrvá, než zkusím něco dalšího od tohoto autora.

jirka9453
17. května

Krásný výbor z díla Tolkiena a pohled do dějin Prvního věku.

burilltomas
09. dubna

moc hezké jen velmi složité na čtení

1

Doporučujeme

Věž vlaštovky
Věž vlaštovky
Hon na čarodějnice
Hon na čarodějnice
Dóm řetězů
Dóm řetězů
Hra o trůny 2
Hra o trůny 2