Húrinovy děti

Húrinovy děti https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426/bmid_hurinovy-deti-l0x-426.png 4 1355 165

Pán prstenů série

Poprvé vychází další z Tolkienových příběhů. Húrinovy děti jsou tragickou pověstí o prokletí a zkáze rodu velkého lidského bojovníka z konce prvního věku Středozemě. * Po Hobitovi a Pánu prstenů jsou třetím Tolkienovým příběhem z fantastické Středozemě. Autor knihu za svého života pouze rozepsal, pracovat na ní začal dokonce už v pětadvaceti letech. Z Tolkienových poznámek sestavil Húrinovy děti do finální podoby jeho syn Christopher, který je držitelem autorských práv na odkaz slavného spisovatele. Existují příběhy o Středozemi z dob mnohem starších než Pán prstenů, a příběh vyprávěný v této knize je zasazen do rozlehlé země za Šedými přístavy na západě, kudy se kdysi procházíval Stromovous, ale která se potopila při obrovském kataklysmatu, jímž skončil První věk světa. V oné pradávné době sídlil první Temný pán, Morgoth, v obrovité pevnosti Angband na severu, a tragédie Túrina a jeho sestry Niënor se odehrávala ve stínu strachu z Angbandu, za války, kterou Morgoth vedl proti zemím a ukrytým městům elfů...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Children of Húrin , 2007

kalache
03.06.2019 4 z 5

...což takhle zfilmovat,slzy by tekly proudem...

LucinkaPevensi
13.05.2019 5 z 5

Příběh byl hluboký, nádherný a hlavně čtivý. Překvapila mě (ale ne nemile) pochmurnost a depresivní ráz knihy, u Tolkiena neobvyklý. Marný boj proti osudu a především silný závěr mě naprosto uchvátily. Tento příběh se stal mojí srdeční záležitostí, četla jsem ho na adaptačním kurzu a poskytoval mi vítané dveře do jiného světa...

KubaHanzelin
11.04.2019 5 z 5

Smutné, tragické, depresivní, ale krásné. Tolkien byl opravdu mistr svého řemesla

Mosula
15.03.2019 3 z 5

Mám pocit, že pokud by temný příběh Túrina Turambara ze Silmarillionu nebyl rozveden v samostatné knize, nic tak hrozného by se nestalo. Kniha Tolkienovskému světu nedává nic nového, příběh je naopak místy zbytečně rozvleklý (a to je Silmarillion moje srdeční záležitost). Navíc hlavní hrdina má tak nepříjemnou povahu, že mu člověk tu Morgothovu kletbu skoro přeje.

Korsika
12.02.2019 5 z 5

Příběh o Húrinových dětech je krátce představen už v Silmarillionu, ovšem zde teprve plně odhaluje svou sílu. Je plný tragických a trpkých zvratů, při kterých jsem často zůstala ztuhlá hledět do odstavce s myšlenkou: "To už ne, to přece ne ...". Kniha je psaná Tolkienovým jedinečným stylem a jeho syn ji výborně zpracoval, takže je poutavá, detailně propracovaná a donutí čtenáře sžít se s hlavními postavami, i když já jsem je chvílemi opravdu nenáviděla a na druhou stranu chápala a litovala - a to je hlavní silou příběhu.

rutto45
28.12.2018 5 z 5

Nezabudnuteľný príbeh zo Silmarilionu, ktorý sa dočkal aj samostatného vydania. A som rád. Ako písalí užívatelia predo mnou, aj najpriek tomu, že dej je pochmúrny a tragický a nie je to "typický Tolkien", na ktorého sme zvyknutí, neskutočne som hltal každú stránku a súcitil som s hlavnými postavami.

michaela38
03.12.2018 5 z 5

Bude to znít asi divně, ale miluju jak je ta kniha tragická a depresivní. Jsem moc ráda, že Tolkien něco takového napsal, protože to je zase trochu něco jiného. Ve všech ostatních knihách vás provází naděje a víra v dobrý konec, ale tady....?

jan14s
01.11.2018 5 z 5

Absolutně nejlepší knížka od Tolkiena, jakou jsem četl. Trochu mi to připomínalo stará řecká dramata, kdy proti sudbě není žádného úniku. Sice nejužší, přesto nejsilnější příběh ze Sředozemě.

SteoSG
20.10.2018 5 z 5

Rozsirena verzia pribehu Turina zo Silmarillion-u.
Ale stale je to Paaan Tolkien!
Tot vsjo!

Mievr
06.10.2018 4 z 5

Jak už tu někdo psal, začátek nic moc, ale jakmile se to rozběhlo, stálo to za to, na Pánu prstenů my vadilo, že tam postavy ze všeho vyvázly, tady je to přesně obráceně, jsou smrtelné a to se mi líbí! :)

cathyblack
27.08.2018 5 z 5

Epochalni. Ze zacatku jsem se pribehem jen tak prochazela a nijak mne nenadchnul, cekala jsem, kdy se něco zacne dít. Jakmile vsak Turin opustil elfske utociste, pribeh me pohltil. Největší spad mel vsak od chvile kdy se objevil drak. Nestastny osud Turinuv zanechal v moji dusi stopy, ktere umi jen vycarovat jenom Tolkien.

Pája20
23.07.2018 5 z 5

Úžasná kniha. Uchvátil mě jako milovníka Tolkienových příběhů. Ať šlo o Pána prstenu, Hobita či silmarillion. Všechny knížky jsou překrásné a jak zmíněný silmarillion tak Húrinovy děti doplňují příběhy Ardy. Také mám doma NEDOKONČENÉ PŘÍBĚHY NÚMENORU A STŘEDOZEMĚ které si v nejbližší době také přečtu a obohatím se o vědomosti z Tolkienova světa.
Spoiler.
Musím uznat že mě překvapil smutný a tragický konec ať Thúrin dělal cokoliv či ho hledala jeho sestra s matkou Melkor mu to osudem vše zkazil a osudem a mocí mu překazil každou možnost se opět shledat s rodinou. Opravdová nepřízeň osudu s Melkorovou kletbou . Opravdu překrásný příběh hodný mistra.

Sylwina
10.05.2018 5 z 5

Oproti Hobitovi a Pánovi prstenů je příběh pesimistický, tragický až depresivní. Je až bolestivý sledovat, jak s každým svým rozhodnutím jde hrdina naproti dalšímu neštěstí a postupně naplňuje kletbu. Kvalitou mi připadá srovnatelný s Pánem prstenů. Ačkoliv způsob jakým je psaný je vznešenější, chladnější a přirovnala bych ho k vysokému stylu, jakém byly psané tragédie.
Myslím, že v příběhu jsou reference na epos Píseň o Nibelunzích a tragikou mi připomíná tragédii Oidipus.

Alvari
01.04.2018 5 z 5

Silmarillion jsem četl pěkných pár roků zpátky a v tomto mém znovu pročítání Tolkienovými texty, jsem začal Húrinovými dětmi. Pokud bych knížku měl brát jako samostatný celek (a ne jako část Silmarillionu), opravdu se liší od všech ostatních svým neoptimistickým průběhem a míří do svého trpkého a tragického konce, kde se naplní sudba Húrinova rodu. Příběh je to nicméně stále kvalitní a čtivý.

NinušFantasy
18.03.2018

Krásná, smutná kniha. Děj je velice pochmurný a melancholický, ale rozhodně stojí za přečtení.

Miro.slav
09.03.2018 5 z 5

Buď knihu označíte za marketingový ťah vytĺcť z nadšencov Stredozeme ďalšie peniaze. Alebo knihu vnímate ako pekne vydarenú poctu Tolkienovmu dielu. Ja sám som osciloval medzi oboma stanoviskami, až kým som sa nepriklonil k možnosti č. 2. Síce sa príbeh o Húrinových deťoch nachádza v samotnom "Silmarillione", no niekoho práve tento výňatok môže nadchnúť k tomu, dať príbehom o Stredozemi šancu.

Aati
06.01.2018 5 z 5

Jsem ráda, že mi Húrinovy děti přinesly trochu jiný pohled na Tolkienovu tvorbu (byť je kniha editována jeho synem). Jak se liší od optimistického (podle mého názoru téměř pohádkového) Hobita! A od Pána prstenů pochopitelně také, protože zde není tolik prostoru na popisné části, takže má příběh velkou dynamiku a spád. Tragédie protkaná smutkem a melancholií od začátku až do posledního okamžiku. Musím se přiznat, že děj mě trochu skličoval, ale dílo celkově nezklamalo a i přes slzy (nejen) v očích jsem z něj nadšená.

Mathrael
31.12.2017 5 z 5

Jedna z mých oblíbených Tolkienových knížek (samozřejmě po Pánu Prstenů). Ten příběh je naprosto srdceryvný, vsákne se vám pod kůži.
Pokaždé jsem se vžil perfektně do nějakého hrdiny.
Upřímně mne nejvíc dostal příběh Túrina Turambara.

Shindo
13.12.2017 5 z 5

Na jednej strane sa pýtam, prečo bolo nutné samostatne nanovo vydávať súčasť Silmarillionu. Na druhej... preklad je dobrý, ilustrácie len podčiarkujú nádhernú atmosféru a Tolkien je proste Tolkien, bol, je a ostane legendou.

IvaKo
07.12.2017 3 z 5

Tento příběh jsem kdysi dávno četla v Silmarillionu, ale už jsem si ho moc nepamatovala, takže jsem se zase ráda nechala vtáhnou do tajemného a temného vyprávění, působivě podaného nádherným jazykem a tolkienovsky dokonale promyšleného. Celkový dojem umocňují jako vždy úžasné ilustrace A, Lee. Pro mě je ale tento příběh až moc chmurný, nekonečně smutný a tudíž strašně depresivní.

draci elfové Středozem, Středozemě (Tolkien) skřeti

Autoři knihy