Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-gkk-288.png 5 10369 1015

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

Addie
09.12.2012 5 z 5

Hobit mě pohltil. Tolkien v něm má úžasnou vyprávěcí schopnost a obzvlášť příjemně udržuje kontakt se čtenářem. Je dokonce určitě jednou z nejlepších fantasy knih, které jsem četla. Kdybych v nějakých mých dvanácti letech sáhla po něm místo po Pánovi Prstenů, který se mi tehdy zdál být nad moje chápání, mohla jsem dnes být odbornicí přes Tolkiena, protože bych Hobita asi neodložila (a snáze tak pronikla do Tolkienova světa) - celkově mi totiž jeví jako kniha pro širší okruh čtenářů (oproti PP). Je tedy mou první přečtenou knihou od Tolkiena, která mě ovšem neskutečně zmlsala k četbě jeho dalších děl. :-)

Zloba12
02.12.2012 5 z 5

Měl jsem celkem problém prokousat se pasážemi, kde autor líčil krajinu, postavy, trpaslíky, atd. Nakonec jsem knihu dočetl a byl jí uchvácen. Super čtení!

luxury
29.11.2012 5 z 5

tuhle prostě žeru :)

Veru.nka
23.11.2012 4 z 5

Hobita jsem přečetla jedním dechem, skutečně jsem se od něj nemohla odtrhnout. Překvapilo mě to, protože po pokusu o přečtení Společenstva prstenu jsem tomu nedávala velkou šanci. Hobit je ale psán víc pohádkově a má (alespoň pro mě) mnohem větší spád.

Weiler
17.11.2012 5 z 5

Vrátil jsem se k Hobitovi u příležitosti nadcházejícího filmu a dobře jsem udělal, protože z někdejšího čtení jsem si pamatoval asi čtvrtinu. Se znalostí Pána prstenů je ovšem Hobit, jakási Tolkienova fantasy prvotina, docela dětská knížka a spíše než kované fantasy teprve pohádka. Je poznat, že v té době o Středozemi Tolkien ještě neuvažoval tak, jako tomu bylo u Pána Prstenů a později. A tak místo řady úžasných bytostí, které by tam možná bývaly, vznikl-li by Hobit později, je kniha plná mluvících zvířat a zpívajících čísel. Přesto s nakreslenou mapou okolí Ereboru, hobity, Meddědem a podobnými prvky je to pořád invence nebývalých rozměrů a těžko se dá knížka kritizovat za to, že byla prostě první... dokonce první svého druhu. Jo, je to knížka hodně jiná, než Pán prstenů a ostatní příběhy Středozemě, ale musí se s tím tak nějak počítat a na ten první krůček do světa fantasy je to sakra dobrá pohádka.

ian.malcolm
08.11.2012 5 z 5

Jako velký fanda filmového Pána prstenů jsem si knihu přečetl schválně dříve, než bude v kině Hobit. A musím říci, že z počátku mi to přišlo trochu moc pro děti, ale postupně jsem se do děje začetl takovým způsobem, že mě kniha naprosto vtáhla. Věřím, že shlédnutí filmu mi tento pocit ještě utvrdí. Rozhodně to bylo pro mě čtivější než Pán prstenů. Jasných 5*.

pauele
30.10.2012 5 z 5

Ak to trochu preženiem asi to najlepšie s Tolkienovho pera.

HiRes
14.10.2012 5 z 5

Úžasné dílo! Myslím, že víc než tohle psát nemusím :-)

Fantomaska
13.10.2012 4 z 5

Hobita jsem před Pánem Prstenů nemohla a nemohla přečíst, leda jako komiks. Teď už jsem s ním neměla nejmenší problém, snad kromě nedostatku času, a alespoň na chvíli uspokojil můj hlad po dalších dobrodružstvích ze Středozemě. Dobrý autor dobrý příběh = skvělá knížka.

dokec
07.10.2012 5 z 5

Knihu jsem četl už snad v 7. třídě a už tehdy byla naprosto srozumitelná a pro mě zábavná. To, co přišlo poté v dalším tisíciletí a touha JRRT knihy o hobitech přelouskat znovu, nemá cenu komentovat :) Pro mě jeden z nejlepších počinů.

Elzina
17.09.2012 3 z 5

První Tolkienova kniha, kterou jsem četla. Čtivý, hezký příběh, dobrý vypravěčský jazyk, i když od Tolkiena jsem čekala něco hlubšího. Snad je to tím, že je to jen takový "úvod" do jeho díla, od dalších knih očekávám ještě něco víc.

Cula
11.09.2012 5 z 5

Povinnost pro každého milovníka fantasy. I přesto, že vyprávění nese pohádkové rysy, dokáže kniha vytvořit epický závěr plný silných emocí...

K.accka
11.09.2012 4 z 5

Taková klidná a pohodová četla. Knihy od Tolkiena jsou prostě úplně jiné a výjimečné.

Antena
31.08.2012 2 z 5

Nevím proč, ale Hobita jsem nikdy nedočetla. Moc mě tato kniha nenadchla.

dusty
25.08.2012 5 z 5

Jestli někdo netuší kudy do Tolkiena, ať začné Hobitem. Je to laskavá pohádka, která už ale naznačuje bohatství Tolkienova světa, který je plný úžasných bytostí, moudrosti a krásného jazyka ve výborných překladech.

Maica
25.08.2012 5 z 5

Báječná kniha, která mě vtáhla do žánru fantasy. Moc se mi líbily všechny písničky, básničky a hádanky. Ráda se k ní vracím.

keroro
22.08.2012 5 z 5

Hobit je neuvěřitelně milé a příjemné čtení. Přiznávám, že jsem byla zaskočena jak pohádkový má knížka nádech. Ona je to ale vlastně původně knížka pro děti, a proto pro mě rozhodně na hodnotě neztrácí. Hobit je takové pohlazení po duši s malým Bilbem v čele - kterému jsem mimochodem fandila celou knížku. Ono to snad ani jinak nejde.

Gaudericus
21.08.2012 5 z 5

Poslední smítko objektivity smetu stranou a na rovinu řeknu, že pro mě neexistuje kniha, kterou bych měl raději. Přečetl jsem ji aspoň 10x, tak 2x v originále a už teď se těším, až moje malá trochu vyroste a já ji budu číst jí. Můžete namítat, že je to v podstatě pohádka, nebo že je Pán prstenů propracovanější. Můžete namítat kdeco a třeba budete mít i pravdu, ale Hobit je prostě ta nejmilejší kniha, jakou kdy kdo napsal.

kotasbk
19.07.2012 5 z 5

Četl jsem hobita už na základní škole a podle mě je to knížka, která tam vážně patří. Děj je spíše pohádkový, pro mladý čtenáře přímo ztvořený. Nejvíce se mi líbilo to, že nakladatelství Argo vytvořil nejkrásnější obal na knihu a stránky v knize krásně voněly. 5 hvězdiček je pro tenhle úžasný příběh moc málo, zasloužil by si aspon 10 :)

Verousek
15.07.2012 5 z 5

Moc krásný příběh :) držel mě nad vodou, když jsem byla nemocná a dodal mi úsměv na tvář, který jsem potřebovala k uzdravení :) moc se těším na film a velice doufám, že ho nezvorají