woodward woodward komentáře u knih

Třikrát Nero Wolfe Třikrát Nero Wolfe Rex Stout

Co se týče detektivního žánru, jsou Nero Wolfe a Archie Goodwin ve Spojených státech absolutními jedničkami - možná ne podle (současné) obliby ale pokud jde o kvalitu, tak určitě.
A v příběhu o kuchařích se mimo jiné najde i velmi povedená myšlenka, když Marko Vukčič před Nerem Wolfem dělá rozervané scény kvůli svojí bejvalce a Nero Wolfe ho okřikne a sdělí mu, že v životě záleží především na lidskosti, jež spočívá v přiměřeném ovládání choutek, které máme společné se psy. Nikdo nemůže říct, že to není chytrý.

15.08.2015

Jezdec z neznáma Jezdec z neznáma Jack Schaefer

Pamatujete si tu písničku?

...a pak nám pastor vyjevil,
že měl dnes živej sen,
a den na to se objevil
střelec jménem Shane.

Velká čtyřka Velká čtyřka Agatha Christie

Podivný pokus paní Agathy o thriller. Tohle se fakt nepovedlo. No co, i mistr tesař...

15.08.2015 3 z 5

Král Šumavy Král Šumavy Rudolf Kalčík

Pořád si říkám, jakej řev by se asi rozléhal po světě, kdyby v Německu vyšla kniha o tom, jak hrdinní příslušníci gestapa honí zpropadené Židy, prchající do Švýcarska. Nebo kdyby německá televize dávala film natočený za Adolfa podle takového románu. Ale když se na místo gestapáků nastrčí "lidová" armáda a na místo Židů nepřátelé socialismu, tak to zřejmě nikomu nevadí. Tomu se říká pokrytectví, přátelé!

15.08.2015 odpad!

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Verneovky jsou odjakživa můj šálek čaje, ale jsem poněkud choulostivý na kvalitu překladu. Například mě dokáže vytočit, když někdo místo "Paspartout" napíše "Proklouz". Jen si to představte, tak pitomý jméno!

Slavné případy soudce Ti Slavné případy soudce Ti Robert van Gulik

Mně se tenhle Van Gulikův pokus s autentickým textem docela líbil - ale připouštím, že právě tak se mi líbí, že jsem měl možnost si nejdřív přečíst celou řádku jeho vlastních vyprávění s tímhle "bonbónkem" ponechaným prakticky na závěr. Ale hvězdy dávám všechny.

Bůh ví Bůh ví Joseph Heller

U nás nemáme královny, kde myslíš, že jsi, v Anglii?

Je to úžasný čtení a docela určitě to není jenom o králi Davidovi a už vůbec nejde o nějaké "strefování se do Bible", jak jsem tu někde zahlíd. Je to prostě starej chlap na konci života, v podstatě nemohoucí, trávící dny na kanapi a přemílající v hlavě všechno, co život přinesl a odnesl - a taky to, proč s ním už Bůh nemluví. Typická Hellerovština. Pět hvězd.

Odvážná školačka Odvážná školačka Jevgenij Lvovič Švarc

Zdědil jsem ji po ségře. No jo, tenkrát byla taková doba. I Čuk a Gek se u nás doma našel. Z nostalgie dávám tři hvězdičky.

15.08.2015 3 z 5

Ztracený svět Ztracený svět Arthur Conan Doyle

Je to k nevíře, ale tuhle knihu jsem poprvé přečetl v ruštině. Hlavní hrdina se tam jmenoval Meloún a jeho děvče bylo Gledís (azbuku vykouzlit neumím).

Boj o ostrov Boj o ostrov Arthur Ransome

Vzpomínám si, jak jsem tuhle knihu u nás v místní lidové knihovně pořád nemohl zachytit. Dostal jsem se k ní až po absolvování Trosečníků z Vlaštovky a Zamrzlé lodi kapitána Flinta, což mi šlo na nervy, protože oni si každou chvíli povídali o událostech, o nichž jsem já nic nevěděl. Proto teď mám všechny tři první díly bezpečně uložené ve vlastní, nikoliv místní lidové knihovně. Už víc jak čtyřicet let.

Měsíční kámen Měsíční kámen Wilkie Collins

Je to už poněkud omšelá klasika a nejspíš se k Wilkiemu Collinsovi nikdy nevrátím, nicméně klasik to je a ve své době zvládl žánr skvěle. Dám čtyři hvězdy.

15.08.2015 4 z 5

Klan velkého medvěda 1 Klan velkého medvěda 1 Jean Marie Auel

Před mnoha lety jsem si tuhle, hm, knihu, koupil tuším ve Štrasburku na nádraží. A později, když už jsem to načal, jsem cítil potřebu opatřit si ještě další dva díly, abych zvěděl - jak by možná řekli cimrmanologové - jestli to pokračování bude stejně slabé jako začátek. Připouštím, že nemám ani tušení, kde ty knihy jsou teď a vůbec se mi po nich nestejská. Neuvěřitelnej, nemožnej americkej blábol.

15.08.2015 1 z 5

Noční autobus Noční autobus Per Wahlöö

Asi jediná detektivka od téhle dvojice autorů, která se mi fakt líbí. Jejich levicový zápal mi připadal trochu infantilní už v době, kdy ta knížka vyšla.

15.08.2015 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Jářku, kluci, nandejte jim to, a oni jim to nandali. Inu není nad to, když děti poslouchají svých rodičů. ;)

Knihy džunglí Knihy džunglí Rudyard Kipling

Jeden z klenotů světové literatury, jemuž se dostalo i solidního překladu do češtiny. Pro ty, kdo jsou schopni vnímat originál i překlad, nabízím srovnání. Dámy a pánové, Noční píseň džungle, Rudyard Kipling a manželé Skoumalovi!

Now Rann the Kite brings home the night
That Mang the Bat sets free--
The herds are shut in byre and hut
For loosed till dawn are we.
This is the hour of pride and power,
Talon and tush and claw.
Oh, hear the call!--Good hunting all
That keep the Jungle Law!

Číl příchod noci zvěstoval,
Mang se už prohání.
Spí stáda v chlévech. Pány jsme,
než přijde svítání.
Slyš kel a spár a dráp a zub,
jako když zvoní kov.
Kdo zákon džungle ctí, těm zní
náš pozdrav: dobrý lov!

Němá barikáda Němá barikáda Jan Drda

Byl to komouš, ale psát uměl. A protože jsem se narodil pár kroků od Mostu barikádníků, mám k téhle knížce zvláštní vztah.

15.08.2015 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Letopisy Narnie nejsou špatné, jen je jich moc. Lev, čarodějnice a skříň je skvělá, stejně jako princ Kaspian. Plavba Jitřního poutníka už je slabší a didaktické sklony autora zatíženého na náboženskou výchovu jsou v závěru až příliš okaté. Čtvrtý díl jsem nedočetl. Nicméně Lev, čarodějnice a skříň má pět hvězd.

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Jako kluk jsem tuhle knihu nesnášel - navnadila mě na ni moje sestra, která jinak má odjakživa skvělý vkus, ale tohle byl fakt propadák. J. V. Pleva mě později navíc vytočil tím, jak zprznil Robinsona. Rozhodně nemám chuť se k Bobešovi vracet.

15.08.2015 1 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Klasika všech klasik. Řešení podle mě nemá v detektivním žánru obdoby.
Ad kacaabba: Máš rozhodně pravdu, paní Agatha se nechová ke čtenáři fér. A není to jenom tím, že předkládá fakta úmyslně co nejzmateněji, ale především jde o to, že Hercule Poirot (nebo slečna Marplová či kterýkoliv jiný detekltiv) až v závěrečném exposé doplní známá fakta o nějakou velevýznamnou informaci, o které čtenář do té doby nevěděl. Jenže o to zas až tak nejde. Na Agatě Christie je úžasné právě to, jak na první pohled nedůležitá snůška banalit, letmých setkání, nevýznamných příhod, krátkých rozhovorů, v samém závěru zázračně zapadne na svá místa ve skládačce a člověk zjistí, že z těch nezáživných řečí na začátku nebylo ani jediné slovo zbytečné.

15.08.2015 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Když si člověk uvědomí, že Tom a jeho kamarádi prováděli svoje rošťárny ještě před občanskou válkou, tedy nejpozději někdy v polovině devatenáctého století, je dost zřejmé, že se od té doby lidi nijak zvlášť nezměnili, i když se změnil svět kolem nich, i jejich zvyklosti a povinnosti. Myslím, že je to povzbudivé zjištění.