Malý Bobeš
kniha od: Josef Věromír Pleva

Tato kniha je zčásti autobiografická a je zasazena do prostředí Radobylic původně Radňovic na Žďársku, kde J. V. Pleva jako malý nějaký čas s rodiči a sourozenci pobýval. Kniha je i sociálně zaměřená, ukazuje tvrdý život chudších vrstev vesnického obyvatelstva 30. let minulého století, viděný dychtivýma očima malého chlapce. V té době nebyla lékařská péče a hygiena samozřejmostí, Bobeš se tak stává svědkem smrti malého bratříčka, který onemocněl záškrtem. Ani párek nebyl samozřejmostí a pro šestiletého chlapce to byl vždy svátek, když mu jej rodiče mohli dopřát.... celý text
Literatura česká , Pro děti a mládež , Příběhy
Vydáno: 1955 , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy
více info...
Komentáře (118)
Komentáře 118 Recenze 0


Četla nám ji ve škole paní učitelka. Předčítání jsem milovala. Ale tahle knížka mi způsobovala skoro trauma. Byli chudí, z pomeranče snědl i slupku, na tatínka spadl strom... Jestli tam bylo i něco pozitivního, tak to předchozí vyjmenované nad tím vyhrávalo. Brrr.


Malý Bobeš, kniha mého dětství a navíc povinná četba. Teď objevena v knihobudce, ale doma u rodičů určitě někde je ( nic se nevyhodí:):)
V dětství jsem četla několikrát, ale asi ne úplně celé. Teď čtu postupně po částech asi víc jak půl roku a děj si vybavují jen po odstěhování do města. Od cihelny si to vůbec nepamatuji a ten politický konec také ne. Kapitola František nejsmutnější ze všech. Docela by mě zajímal ten původní konec knihy....
PS: uživatel Jarior zmiňuje ve svém komentáři původní konec knihy. Díky


Moje v dětství nejoblíbenější knížka a jediná kniha, kde si pamatuju začátek:" Bobeš byl malý, tak malý, že sotva dosáhl na kliku u dveří". Tuto knihu jsem si odnesla z domova a mám ji stále ve své knihovně jako živou vzpomínku na dětství.


Vzpomínka na dětství, kdy mi ji četla máma a já obdivovala toho malého klučinu, jakou má fantazii a ke hře mu stačí obyčejné ouško od rozbitého hrnku.


Moje vzpomínka na tuto knihu je malinko jiná. První setkání s Bobešem není z mé vlastní četby, ale na pokračování nám ji četla paní (či spíš soudružka) učitelka na vesnické jednotřídce. A nikdy přitom nemusela nikoho napomínat, aby nerušil. Jmenovala se Jožka Šínová, jestli jste ji někdo také zažil, vzpomeňte.


Další z knih se sekce "školní lavice".. Bobeš je dobrodružná klasika, která pobaví a baví.

Laskavý, lidský a hořkobolný příbéh- politickou agitku jsem v 8 letech nevnímala…


Kdysy povinná četba, ale ani by být nemusela. Plevův Bobeš je prostě klasika. Samozřejmě děj je mírně ovlivněn politickým režimem, ale lidskosti a vztahů je v knize daleko více,než nepřímého politikaření.


Četla jsem ji jako malá a občas se k ní vracím - krásně psaná, vtáhne vás do děje..


Malý Bobeš šíleně tlustá knížka. Život na vsi super, město bylo taky dobré, ale ten konec už byl moc politický ikdyž jako kluk jsem to tak nějak ani nevnímal. Pasáž o smrti Františka je tedy síla a plná emocí to mě dostalo. Jinak dílo fakt skvělé četl jsem plný napětí co bude dál. Byla to těžká doba. Tohle je prostě klasika literatury.


Hezoučký, pohádkový, ve třetí čtvrtině už trochu zdlouhavý a konec už znatelně na ruku socialismu. Ale jinak jak když čteš večerníček se spoustou slov, kterými pak můžeš častovat svého milého.


Jako malá jsem měla Malého Bobeše ráda. Ráda jsem si v knize četla. Zvláště, když jsem byla nemocná a musela jsem ležet v posteli. Bohužel, už je to strašně dávno.. A knihu už ani nemám, ale bylo by zajímavé si ji znovu po tolika letech přečíst.


I malý Bobeš překročil hranice své doby. Objevování velkého světa to je na tom úžasné a přínosné. Výdycky jsem se na poslech a pozdějí čtení příběhů malého klučiny těšila. A doufám, že stále jistě patří k vyhledávaným knihám pro malé děti. A musíme si také uvědomit, že poprvé vyšla tato kniha v roce 1931. No a co, nepleťme dobu do příběhů objevování světa malého chlapce. A nehledejme v tom ještě něco jiného než v tom vidí malé děti. Ani já nedám na tuto knihu dopustit.


Jako dítě jsem měla tuhle knížku moc ráda. Hlavně začátek, když žili na vsi a potom ještě začátek bydlení ve městě. Ke konci se do toho zamotala politika a to mě jako dítě fakt nebralo. Nad Františkem jsem si pobrečela, byla to hrozná doba.


Tak ráda se vždy ponořím do kouzelného světa Malého Bobeše... Kniha patří mezi moje nejoblíbenější dětské a ráda si ji znovu přečtu.


Tato kniha je Kniha s velkým K. Bobeš provázel mé dětství, také jsme žili v chudobě a já v něm našla velkou oporu. Chystám se si ji přečíst i jako dospělák, z jiného úhlu pohledu. Knihu budu jistě předčítat i svým dětem.


Další kniha mého dětství,kterou jsem ráda četla. Přišla mi velice smutná,bylo mi líto chudých dětí, co všechno zkusily. Ale jako každé dítě vše vnímaly dětskýma očima, radovaly se, hrály si, trápily a prostě musely brát život jaký je. Kolikrát jsem i při četbě plakala. Vím, spousta lidí tuto knihu nesnáší, ale pro mě byla součást dětství jako spousta dalších knih. Nedám na ní dopustit.


Tuhle knihu jsme měli na základní škole povinnou. Příběhy Bobše byly dobrodružné, objevoval svět a na příběhy nostalgicky vzpomínám. Moc krásné pojetí knihy.

Přečetla jsem spoustu knih, miluju knihy, a když většinu vezmu po letech do ruky, vybaví se mi děj, nebo alespoň hlavní myšlenka. Jenže tohle mě vůbec nebavilo. Četli jsme to povinně ve škole za minulého režimu a mám v tom takovou mlhu, že si ani nejsem vědoma, zdali jsme to nakonec dočetli. Bída. Nemám nic proti povinné literatuře, přečetla jsem jinak všechno; asi jako jedna z mála, hojně se ode mě opisovalo :D. Ale tahle kniha mi přišla tak cizí... A ani ji nechci dávat druhou šanci v dospělosti. Na trhu je rozhodně velký výběr kvalitních knih a čas na tomto světě máme omezený, tak proč ho na něco takového plýtvat.


Knížka, kterou mám velmi rád. Četl jsem ji jako nepovinnou četbu, ale jak postupně dorůstaly, svým dětem před spaním. Děti poslouchaly a dodnes spolu vzpomínáme. Byly to krásné a nezapomenutelné chvíle.


Tuto knihu jsem si přečetl až v dospělosti. V dětství jsem tuto knihu nečetl. Chtěl jsem srovnat knihy ŠKOLÁK KÁJA MAŘÍK, které jsem četl také v dospělosti, s touto knihou. Obě knihy se mi líbily a myslím si, že by se mohly líbit také dětem. :)


Tak jsem si konečně přečetl další rest z dětství a musím říci ,že jsem rád, že jsem knihu četl až v dospělosti. Myslím si ,že je kniha někdy hodně náročná pro pochopení dětského čtenáře, který nedokáže posoudit knihu celkově, jako je dopad chudoby a s tím spojené další neduhy.
Kniha mě velmi překvapila a čtení mě bavilo i když to není ,hlavně od poloviny knihy zrovna nejveselejší četba. Musím přiznat ,že se mnou citově zamávala hlavně ta část s Františkem.
Jinak můžu knihu všem doporučit.


Knihu jsme četli ve škole na pokračování. V minulém století. Měla jsem ji ráda, mám ji v knihovně dodnes. Pamatuji si, jak mi bylo Bobše líto, když mu pes sežral párek, před tabulí mu vypadla svačina schovaná pod kabátkem nebo mu bohatí nadávali, že je z pazderny. Nejsmutnější bylo, když mu zemřel bratříček. Kniha to není příliš veselá. Je to spíš taková výpověď o době dávno minulé. Dnešním dětem by se asi už moc nelíbila.


Všimla jsem si, že Malého Bobše jsem ještě nehodnotila. Knížka mého dětství, četla jsem ji mnohokrát a tenkrát se mi líbila. Vždycky, když došlo na to, že měl Bobeš hlad nebo měl na něco chuť, popřípadě už něco jedl, dostala jsem taky na něco chuť.


Tak tento kousek jsem četla v době pravěké jako povinnou četbu. Tenkrát se mi v tom dětském věku líbila,tak jsem jí po létech vyndala ze své knihovny a kupodivu dá se to číst. Ale mám pocit,že u vnoučka to neprojde.


Příběh chlapce Bobeše, který žije na vesnici s rodiči a malým bratrem na Vysočině, kdy rodiče nepatří zrovna mezi ty bohatší. I díky tomu jeho otec uvěří v myšlenku komunismu, kdy se všichni mají dobře a přestěhují se do města, kde je větší šance sehnat práci. Kniha se mi celkem líbila, hezky popsán tehdejší nelehký život na vesnici, co si lidé mohli a nemohli dovolit. Ovšem bohužel co se mi nelíbí ta velká bolševická agitace, ač věřím, že někteří lidé takto smýšleli ..... bohužel.


Knihu jsem čela jako malá a pamatuji si, že se mi líbila hlavně část, kdy Bobeš a jeho rodina bydleli na vesnici. S životem ve městě jako by se příběh stával pochmurnějším ...


Knihu jsem četla kdysi dávno v rámci povinné četby, ale nezklamala mne. Dobře se četla a také se mi líbila. Až do morku kostí mě zasáhla Frantíkova smrt, na tuto scénu jsem nemohla hodně dlouho zapomenout.


Kouzelný příběh, který postupně přechází ze vzpomínek na venkovské dětství na vážnější témata - nevyhneme se ani setkání se smrtí - a o to víc čtenář k příběhu přilne. Krásná kniha.


Četl jsem to ještě jako dítě, ani se nepamatuji, zda dobrovolně nebo jako povinnou četbu, ale vzpomínám si, že se mi docela líbila. Nedávno jsem ji zkusil podstrčit (doplněnou o můj vysvětlující komentář) jednomu z vnoučat a ...výsledek? Naprostý neúspěch, vnuk to vzdal přibližně po dvaceti stránkách a zcela rezolutně prohlásil, že tyhle a podobné "pravěké" příběhy číst nebude.

Vlastním vydání z 1. Republiky,kde je jiný konec než ve vydání za vlády KSČ. Malý Bobes tam zabrání vyloupení vily pana tovarnika, který tatínka před tím vyhodil z práce a ten ho zase do práce přijme.Nevim jestli to Pleva změnil dobrovolně nebo k tomu byl donucen. Ale Bobes mě nikdy moc neoslovil. Proti tomu Hoši s dynamitem byly má oblíbená knížka.


Parádní kniha. Četla jsem ji již jako malé děvče a neubránila jsem se ani slzám. Knihu doporučuji.


Povinná četba v mých sedmi letech. A tak tlustá kniha... :-) Čteno opravdu z donucení.
Ale kniha mně posloužila jako bezvadný nástroj odplaty za zamotané žvýkačky značky Pedro do mých krásných dlouhých vlasů.
Vysloužila jsem si tím poznámku: ,,Mlátí spolužáka Malým Bobšem do hlavy".
A když můj přísný otec uviděl důkaz pomsty v mých vlasech, bez mrknutí oka podepsal a šli jsme k Paukertovi na chlebíček... :-)) Před tím mi však odstřihl pramínek vlasů. Bohužel pod polštář si jej nedal. Snad proto, že nebyl ustřižen potají...:-)))
P.S: Dnes již lahůdkářství ,,Jan Paukert" navštěvuji bez mého otce, ale vždy mi přes rameno nahlíží malý Bobeš. Dnes bych se tak ráda s Bobšem o chlebíček rozdělila.
Možná bych si knihu Malý Bobeš měla konečně opravdu poctivě přečíst. Ale když na světě je tolik jiných krásných knížek, ctitelé Malého Bobše mi snad odpustí...


povinná četba a moje věčné srovnávání s Kájou Maříkem ... chlapci to měly těžké oba ... nicméně Bobeš mi narozdíl od Káji příjde takovej propagandistickej ...
Štítky knihy
dětství autobiografické prvky příběhy pro děti
Autorovy další knížky
1970 | ![]() |
1955 | ![]() |
1984 | ![]() |
1968 | ![]() |
1960 | ![]() |
Kniha Malý Bobeš je v
Právě čtených | 6x |
Přečtených | 845x |
Čtenářské výzvě | 55x |
Doporučených | 32x |
Knihotéce | 313x |
Chystám se číst | 43x |
Chci si koupit | 11x |
dalších seznamech | 8x |