Malý Bobeš

Tato kniha je zčásti autobiografická a je zasazena do prostředí Radobylic původně Radňovic na Žďársku, kde J. V. Pleva jako malý nějaký čas s rodiči a sourozenci pobýval. Kniha je i sociálně zaměřená, ukazuje tvrdý život chudších vrstev vesnického obyvatelstva 30. let minulého století, viděný dychtivýma očima malého chlapce. V té době nebyla lékařská péče a hygiena samozřejmostí, Bobeš se tak stává svědkem smrti malého bratříčka, který onemocněl záškrtem. Ani párek nebyl samozřejmostí a pro šestiletého chlapce to byl vždy svátek, když mu jej rodiče mohli dopřát....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40778/maly-bobes-XpD-40778.jpg 4.2448
Literatura česká, Pro děti a mládež, Příběhy
Vydáno, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Kniha Malý Bobeš

georginaa
20. listopadu

Tuhle knihu jsme měli na základní škole povinnou. Příběhy Bobše byly dobrodružné, objevoval svět a na příběhy nostalgicky vzpomínám. Moc krásné pojetí knihy.

Alkestis
19. listopaduodpad!

Přečetla jsem spoustu knih, miluju knihy, a když většinu vezmu po letech do ruky, vybaví se mi děj, nebo alespoň hlavní myšlenka. Jenže tohle mě vůbec nebavilo. Četli jsme to povinně ve škole za minulého režimu a mám v tom takovou mlhu, že si ani nejsem vědoma, zdali jsme to nakonec dočetli. Bída. Nemám nic proti povinné literatuře, přečetla jsem jinak všechno; asi jako jedna z mála, hojně se ode mě opisovalo :D. Ale tahle kniha mi přišla tak cizí... A ani ji nechci dávat druhou šanci v dospělosti. Na trhu je rozhodně velký výběr kvalitních knih a čas na tomto světě máme omezený, tak proč ho na něco takového plýtvat.

draka

Knížka, kterou mám ale velmi rád. Četl jsem ji jako nepovinnou četbu, ale jak postupně dorůstaly, svým dětem před spaním. Děti poslouchaly a dodnes spolu vzpomínáme. Byly to krásné a nezapomenutelné chvíle.

Marekh

Tuto knihu jsem si přečetl až v dospělosti. V dětství jsem tuto knihu nečetl. Chtěl jsem srovnat knihy ŠKOLÁK KÁJA MAŘÍK, které jsem četl také v dospělosti, s touto knihou. Obě knihy se mi líbily a myslím si, že by se mohly líbit také dětem. :)

jiri77

Tak jsem si konečně přečetl další rest z dětství a musím říci ,že jsem rád, že jsem knihu četl až v dospělosti. Myslím si ,že je kniha někdy hodně náročná pro pochopení dětského čtenáře, který nedokáže posoudit knihu celkově, jako je dopad chudoby a s tím spojené další neduhy.
Kniha mě velmi překvapila a čtení mě bavilo i když to není ,hlavně od poloviny knihy, zrovna nejveselejší četba. Musím přiznat ,že se mnou citově zamávala ,hlavně ta část s Františkem.
Jinak můžu knihu všem doporučit.

Monika1717

Knihu jsme četli ve škole na pokračování. V minulém století. Měla jsem ji ráda, mám ji v knihovně dodnes. Pamatuji si, jak mi bylo Bobše líto, když mu pes sežral párek, před tabulí mu vypadla svačina schovaná pod kabátkem nebo mu bohatí nadávali, že je z pazderny. Nejsmutnější bylo, když mu zemřel bratříček. Kniha to není příliš veselá. Je to spíš taková výpověď o době dávno minulé. Dnešním dětem by se asi už moc nelíbila.

ArwenAragorn

Všimla jsem si, že Malého Bobše jsem ještě nehodnotila. Knížka mého dětství, četla jsem ji mnohokrát a tenkrát se mi líbila. Vždycky, když došlo na to, že měl Bobeš hlad nebo měl na něco chuť, popřípadě už něco jedl, dostala jsem taky na něco chuť.

Olous1

Tak tento kousek jsem četla v době pravěké jako povinnou četbu. Tenkrát se mi v tom dětském věku líbila,tak jsem jí po létech vyndala ze své knihovny a kupodivu dá se to číst. Ale mám pocit,že u vnoučka to neprojde.

Poplach v Kovářské uličce
Poplach v Kovářské uličce