Ztracený svět

Dobrodružný román věhlasného autora detektivek je součástí série próz o příhodách profesora Challengera. Tento vědec se spolu se svým oponentem profesorem Summerleem a s dvěma dalšími odvážlivci vydá do neprozkoumaného kraje, kde se uchoval pravěký život. Na území Jižní Ameriky v povodí Amazonky prožívají výzkumníci čas úžasu a hrůz a poznávají přitom přírodu v jejích počátcích.....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45285/pribehy-profesora-ch.jpg 4.3469

Příběhy profesora Challengera / Profesor Challenger 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Albatros (ČR)

The Lost World, 1912

Kniha Ztracený svět

Criosphinxx
včera

Všude ve městě teď lákají na nějakou expozici dinosaurů, tak jsem sáhl po této knize, pač mi to přišlo symbolické a chci víc…chci víc! :D

Ačkoliv je kniha přes sto let stará, tak styl psaní a vyprávění mi naprosto sedl. Četl jsem vydání z roku 2015, kde je text “přizpůsoben současnému spisovnému úzu.” (Toto je tam psáno přímo od redakce)
A chci si přečíst i vydání jiné, pač to chci samozřejmě porovnat.
…Mimochodem ta kniha vypadá naprosto skvěle a i poznámky pod čarou jsou fajn!

Přestože si myslím, že by nebylo reálné, aby žilo tolik obrovských tvorů na tak malém prostoru. A přestože je zde znát čas, kdy byla kniha psána…i tak se nebojím tvrdit, že je to kniha nadčasová a má jej smysl si přečíst.

Hrozně se mi líbilo jak spolu postavy komunikují se značnou nenávistí a povrchností, ale i tak s pokorou a respektem. (Aneb - jak někoho slušně poslat do prdele:D)

Arthur Conan Doyle u mě vzbudil napětí, strach a i touhu po dobrodružství a Sherlock Holmes už netrpělivě čeká v řadě… a samozřejmě další knihy s profesorem Challengerem!!!

vernem1850

Zajímavý a pěkný román o ZTRACENÉM SVĚTĚ !

gejza_makovnik

Úžasné dobrodružstvo, ktorým ma previedol Sir Arthur Conan Doyle. Kniha je neuveriteľne zaujímavá a je napísaná veľmi pútavo. Síce prvých 100 strán bolo ťažké prečítať (bola to proste nuda). Potom sa to ale rozbehlo. Začali sa diať veci, začal som dychčať a hltal som stranu po strane, kapitolu po kapitole.

mina_harker

Na 110 let starou knihu skvělé - napínavý dobrodružný příběh se stopami humoru.

Monika_cz

(+ SPOILER) Jelikož jsem milovnice Jurského parku, došla jsem po dlouhé době i k této knize. Tato kniha je otcem celého jurské světa, takže jsem musela knihu přečíst. Byla jsem velice překvapena, jak blízko je kniha novým dílům na stejné téma.

Na začátku mi trochu trvalo se začíst, těšila jsem se na hlavně na průzkumnickou část. Příběh je z pohledu novináře Malona, který se do toho všeho pouští vlastně jen kvůli ženě. Společně s novinářem se na výpravu přidají dva profesoři, kteří si vzájemně oponují a dohadují se (a to až do konce). Posledním badatelem je Lord Roxton, který je nejlépe připravený na nebezpečné situace.

Celé dobrodružství je plné napětí, nebezpečí a objevů. Badatelé se setkávají s "novými" tvory, které již dávno nemají být na našem světě. Setkáváme se s několika druhy dinosaurů, prehistorických zvířat, hmyzu a rostlin, ale také tvorů lidem podobným.

Konec je rychlý a celkem nečekaný. Celkově musím knihu hodnotit jako velmi dobré dobrodružství a zajímavé čtení.

HerrPilot
15.11.2021

Knížka, ve které se skupina badatelů, skládající se z: agresivního, suprematisticky naladěného profesora; jeho stejně učeného, ale vetchého oponenta; šlechtice s nediagnostikovanou hyperaktivitou a mladého, sportovně založeného reportéra, který se snaží vymanit z „friendzonu“, vydává ověřit zkazky o dinosaurech, žijících ve 20. století, zákonitě musela přitáhnout mou pozornost.

První třetina byla prostě a jasně skvostná – profesor Challenger neváhá k obhajobě svých názorů a rodiny přizvat své pěsti a výbuchy hněvu, díky čemuž dochází třeba k pranici ve vědecké společnosti.
Ve druhé třetině autor trochu ubírá na řevnivosti vědců (což mne trochu mrzelo), a rozjíždí skutečné dobrodružství, plné dinosaurů, zakončené homicidou (za tohle srážím půl hvězdy – pro mne nepřesvědčivě vyargumentovaný masakr byl tak trochu nadstavovanou kaší).
A poslední třetinu končíme opět v Londýně, vyprávěč (pan reportér) se vyléčil z lásky, vědci si opět začali poměřovat bimbasy, takže vlastně to končí celkem elegantně.

Celkem vzato, za masakr hominidů a trochu pomalou druhou třetinu strhávám dohromady jednu hvězdu, nicméně i tak si myslím, že šlo o výtečný, až učebnicový příklad dobře napsané dobrodružné literatury.

P.S. I u téhle knížky mne zachránili bratia Slováci, jelikož do Omegy jsem investovat nechtěl. A udělal jsem dobře, jinak by se mi totiž do rukou nedostalo překrásné vydání od Snowmouse, disponující sice jen pár ilustracemi, ale zato koncepčně zajímavými – každý obrázek totiž napodobuje kresby ze starých vědecko-zoologických spisů.

LenkaWal
01.10.2021

(+ SPOILER) Musím říct, že jsem se na tuhle knížku hodně těšila. Začátek byl trochu zdlouhavý, ale dalo se to.
Pak to odsýpalo poměrně dobře. Konec už se mi zase trochu vlekl, ale celkově jsem spokojená.
Jen mě strašně iritovala postava Markéty, která tam naštěstí nebyla dlouho. Ale při každé Malonově zamilované zmínce o ní jsem protočila oči a prohodila, bože to je vůl. (•‿•)
Ale konec jsem vzala s povděkem. Malone konečně dospěl. Jinak postavy docela sympatické všechny. Samozřejmě oba vědci svým způsobem.
Možná si ji jednou dám znovu.

12.09.2021

(audiokniha)
Tato kniha pro mne byla příjemným návratem do nádherného dětství, ve kterém jsem po celé dlouhé roky snila o velkém dobrodružství ;-). A i když zůstalo jen u toho snění, bylo to i přesto moc hezké. Pokud jde o tuto knihu, kdysi jsem viděla její filmovou verzi z roku 1992 a také seriál z let 1999 až 2002, který však očividně v češtině či slovenštině odvysílaný nebyl? Obojí se mi líbilo, ale kniha se mi dostala do rukou až nyní a je úplně jiná, než jak jsem si ji představovala na základě obou zfilmovaných verzí. Ovšem Malone a lord Roxton jsou sympaťáci i zde ;-). Příběh jako takový pojednává o výpravě profesora Challengera, kterému po jeho návratu z povodí Amazonie nikdo nechce věřit, že by tam mohl existovat jiný, dávno ztracený svět. Přes všechny tyto překážky se mu ale podaří zorganizovat novou výpravu, které se vedle již dvou výše zmíněných zúčastní také profesor Summerlee. A dobrodružství může začít! ;-) Víc už prozrazovat nebudu, jen bych ještě na závěr chtěla poznamenat, že se mi líbil tak trochu otevřený konec, který je příslibem dalšího pokračování ;-).