woodward woodward komentáře u knih

Zelené pahorky africké Zelené pahorky africké Ernest Hemingway

Ernest Hemingway byl chlap, což je v dnešní době poněkud vymírající druh. Když si vezmete Smrt odpoledne, Stařec a moře, Krátké štěstí Francise Macombera nebo právě Zelené pahorky africké, mají ty tituly jedno společné: do dnešní změkčilé doby se nehodí. Ale byl to Pan spisovatel.

Rakve útočí Rakve útočí Ludvík Souček

Jedna z nejlepších Součkových knih. V době kdy vyšla, bylo v Česku faktografických knih o občanské válce jako šafránu a tohle konkrétní téma bylo v té době úplné novum.

Černá sága Černá sága Ludmila Vaňková

Na české poměry dosti netradiční námět a překrásně vyprávěný příběh.

Ferda Mravenec Ferda Mravenec Ondřej Sekora

Poslední dobou se mi zdá, že se nám tu přemnožili Brouci Pytlíci, co všechno viděli v kině... ;-p

Vystěhovalci II. Vystěhovalci II. Vilhelm Moberg

Úkryt před blizzardem v útrobách čerstvě poraženého dobytčete - to byl opravdu vrcholný moment vyprávění o drsných začátcích usedlíků v nové zemi.

Cesta slepých ptáků Cesta slepých ptáků Ludvík Souček

Měl jsem to rád a určitě je to nejpovedenější Součkova kniha. Závěrečné podkuřování bolševikovi bych mu ještě odpustil, ale v pozdějších dílech už podlézání Rusům překračovalo i tehdejší nutné meze. Za Slepé ptáky dávám pět hvězd.

Lidé v tógách Lidé v tógách Vladimír Neff

Stručné, chytré, napínavé. Pět hvězd.

Krysařův deník Krysařův deník Stephen Gilbert

Není to špatně napsané, myšlenka je celkem jasná, konec naprosto předvídatelný. Dám tři hvězdy, protože "tři mínus" dát nemůžu.

Konec dětství Konec dětství Arthur Charles Clarke

Už je to dávno; vzpomínám si jenom na mimozemšťana v podobě pozemského čerta a na to, jak děti odlétly ke hvězdám. Tenhle příběh mě na rozdíl od jiných Clarkových knih nijak neuchvátil.

Smrt staré posluhovačky Smrt staré posluhovačky Agatha Christie

Trpící Poirot v péči roztomilé, totálně neschopné paní domácí. Samozřejmě je tam i vražda a nakonec odhalený vrah - ale nějak mám pocit, že paní Agatha ty útrapy pro Poirota vymyslela "naschvál".

Zavátý život Zavátý život Josef Augusta

Vzpomínám na nádherné ilustrace i na často nevyslovitelné latinské názvy pravěkých potvor, které v dramatických vyprávěních o rvačkách mezi ještěry zněly velmi zvláštně...

Goldfinger Goldfinger Ian Fleming

Nechci vypadat jako šťoura, ale Goldfinger útočí na Fort Knox ve Spojených státech, kde je (pochopitelně) uložen americký, nikoliv anglický zlatý poklad...

Záhada čínského zlata Záhada čínského zlata Robert van Gulik

Důležitý příběh pro všechny fandy soudce Ti. Jeho první případ, setkání s jeho pozdějšími dlouholetými spolupracovníky zpočátku v úloze zbojníků, chytře postavený případ i jeho řešení, trocha té duchařiny, prostě všechno, co k Van Gulikovým staročínským detektivkám patří.

17.08.2015 5 z 5

Nervy Nervy Dick Francis (p)

Mé první setkání Dickem Francisem - myslím, že to byla jeho první detektivka vydaná v češtině. Některé z těch pozdějších byly asi lepší, ale tahle mě tenkrát uchvátila a proto i po létech dávám pět hvězd.

Plutonie Plutonie Vladimir Afanasjevič Obručev

Jako kluk jsem takových knížek přečetl hodně. Veřejné knihovny byly ruskými autory přecpané a člověk přečet spoustu blbostí. Tahle knížka ještě nebyla tak zlá, ale už jsem se k ní nevrátil a vracet se nebudu.

Dědeček automobil Dědeček automobil Adolf Branald

Příběhy o průkopnících miluju ve všech podobách. Ať jde o objevitele zámořských zemí a kontinentů, první letce, motoristy, kosmonauty, vynálezce či konstruktéry čehokoliv, zajímá mě to - a když se k tomu nachomýtne skvělý autor jako je Adolf Branald, je to paráda.

Těžký prachy Těžký prachy Ed McBain

Chápu, že původní titul "King's Ransom" by neměl v českém překladu touž prvoplánovou údernost jako v originále, ale i tak by název "Královské výkupné" byl mnohem lepší a vhodnější než "Těžký prachy". Nicméně to je jen malá piha na kráse. Jinak je to McBain se vším všudy. Pět hvězd.

Záhada čínského bludiště Záhada čínského bludiště Robert van Gulik

Kdo by si nepřál být bohatý a "postavit" si takové skvostné bludiště s řekou, jezerem a pavilonem v houštinách?

Záhada čínského hřebíku Záhada čínského hřebíku Robert van Gulik

Je vpravdě úžasné, jak si Van Gulik dokáže poradit s vyprávěním o hrůzách, tragédiích a surovostech, aniž by jeho příběhy působily přehnaně ponurým dojmem. Cesty výkonu práva a spravedlnosti ve staré Číně jsou drsné, mordy jsou krvavé, ale čte se to všechno v báječné pohodě. A tak má detektivka vypadat - jako pohádka pro dospělé. Detektiv je poslem Dobra, potírajícím Zlo. O ničem jiném to není - a ani nemá být.

Soudce Ti a vražedný zvon Soudce Ti a vražedný zvon Robert van Gulik

Vražedný zvon je asi můj nejoblíbenější příběh o soudci Ti. Je to složité, pestré, napínavé a dokonale logické. A samozřejmě překrásně vyprávěné, to je nakonec vždycky nejdůležitější.