Konec dětství

Když z vesmíru přilétly obrovité lodě a zakotvily přesně nad hlavními městy všech zemí světa, nikdo nevěděl, co očekávat. Ovšem Vládci, jak lidé začali nazývat tajemné bytosti, třebaže se před lidstvem skrývali, přišli proto, aby jednou provždy sjednotili válčící svět, aby učinili přítrž chudobě, nemocem a zločinu. A slíbili, že se lidem ukážou za padesát let. To je dostatečně dlouhá doba, aby se svět i lidé mohli změnit k nepoznání, a když se Vládci konečně ukáží, je to pro člověka éry míru a prosperity šok, se kterým se ale dokáže snadno vyrovnat. Teprve pak ale přichází čas skutečných změn. Dětem této nové Utopie se začínají zdát sny o vzdálených sluncích a cizích planetách a pomalu se mění v "něco", co přesahuje chápání jejich vlastních rodičů. Brzy budou připravené spojit se s vesmírnou Nadmyslí. Nastává konec dětství lidské rasy… Clarkovo mistrovské dílo je jedním z trvale nejoblíbenějších vědeckofantastických románů, napínavým a poutavým příběhem, který pojednává v nezapomenutelných obrazech o vznešeném metafyzickém tématu, přičemž spěje od samého začátku k děsivému a působivému vyvrcholení. (www.kosmas.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1764/konec-detstvi-i7h-1764.jpg 4.4234
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Baronet

Childhood's End, 1953

Kniha Konec dětství

Rilian

Příběh této knihy se zabývá několika jednoduchými filosofickými problémy. Prvním je idea ráje ve smyslu ráje nabytého a ráje vnuceného. V každém případě ráj/utopie přináší veliké a často přehlížené nebezpečí - nudu a ustrnulost. Navzdory technologickému pokroku přinášející materiální blahobyt se lidstvo nikdy nemůže zcela oprostit od často zavrhovaných humanitních věd jako filosofie nebo teologie. Ty slouží ve společnosti jako balast na lodi kolébající se v oceánu. Nemají viditelný užitek, ale bez nich se loď převrhne. Zaujala mě reflexe (spíše asi nevědomá) Karla Jasperse, který ve stejné době sepsal pojednání o Atomové bombě a budoucnosti lidstva, v němž tvrdil, že samotné odstranění jaderných zbraní ničemu nepomůže, pokud nebude lidstvo odhodláno skutečně uzavřít mír. Toto odhodlání nicméně Jaspers očekává od člověka, který musí projít morální promněnou. Clark toto odhodlání přinesl skrze Vládce. Je obdivuhodné, že v padesátých a šedesátých letech v době všeobecné víry ve vědu přinesl Clark tuto vizi lidstva, které je v porovnání s Vládci nicotné a v podstatě na úrovni dětí. Samotný konec je velice dojemný a depresivní zároveň. Pořád v sobě cítím onen pocit bezradnosti nad ztrátou dětí, budoucnosti a především nemohoucnosti s tím cokoliv udělat. Clark je právem pokládán za velmistra sci-fi, protože jeho díla v sobě obsahují hlubší humanistické poselství. Stále si nejsem jistý, jestli jsem knihu správně pochopil, ale to je na čtení právě to krásné .

burg
25.08.2019

Mistr pera Arthur C. Clarke opět dokázal všem sci-fi spisovatelům ať už jeho generace, nebo jeho následovníkům, že k velkému příběhu není vůbec potřeba nepochopitelná technika a technologie, že není třeba se zaobírat technickou stránkou "udělátek" (které po pár desetiletích vypadají spíš směšně) a že důležitý je jen a pouze silný příběh okořeněný pořádným závěrem.
Jsem rád, že zůstalo jen u jednoho dílu. Např. na rozdíl od série Rámy, kdy mi další díly připadaly ještě rozbředlejší, než ten předchozí - i když tady si ani nedovedu pokračování nějak představit.

berry1009
11.08.2019

Kniha má velmi zajímavou pointu a příběh. Rozhodně ji doporučuji přečíst každému, kdo má rád otázky ohledně nadpřirozena a metafyziky. Proč ne tedy pět hvězd? Do knihy jsem se pořádně začetl až na konci, kde mne již nepustila, začátky ale byly poměrně těžké. Kvalitativně si troufám tvrdit, že se jedná o jednu z nejlepších knih v žánru science fiction, subjektivně však jednu hvězdu srazit musím.

FireOfFilth
13.07.2019

Konec dětství je kniha o "invazi" mimozemšťanů, kteří jak postupně zjistíme, nechtějí Zemi zničit, ale pomoct jí vzkvétat. Hodně lidi má samozřejmě problém, že se jim Vládci (jak jim lidé říkají) neukázali svoji podobu.
Když jim ji nakonec vyjeví, čtenář pochopí proč tak neudělali hned.
Kniha si tu hraje se spoustou zajímavých myšlenek, jako třeba že nad každou civilizaci/rasou/druhem je vždy nějaká další, která je nad nimi. Také tu můžeme vidět krásnou utopii, kdy všechno jídlo je zadarmo, neexistují žádné války a zločin.
Postupně samozřejmě zjistíme, že všechno není tak růžové jak vypadá.
Toto je opravdu skvěle vygradované sci-fi. Při jeho čtení jsem cítil takový feeling filmu Den nezávislosti či seriálu Akta-X.
Doporučuji všemi deseti! Celkové hodnocení 100%

Vesmich
09.06.2019

No tak to je pecka! Moje z dávna již oblíbené Setkání s Rámou, které jsme jako děti hltaly , bylo moje oblíbené blízké setkání s Clarkem, ovšem tohle je teda něco! Kolik paralel s naším dnešním světem a všechna ta současná akcelerace...Dočteno a hned si to přečtu ještě jednou, protože mi mnohé jistě uniklo. Strhující čtení!

denniys
22.12.2018

Chci napsat komentar o tom,jak me toto scifi z roku 1953 naprosto neskutecne prekvapilo a jak vyborne je to dilo,jenze se mi nedostava slov...rozhodne chci cist dalsi knihy pana Clarka,jsem uchvacena jeho brilantni mysli a stylem..cetla jsem jiz Vesmirnou odysseu,ale Konec detstvi mi prisel mnohem zajimavejsi,i kdyz mozna neni az tak propracovany

verden
08.11.2018

Konec dětství sa mi ťažko hodnotí. Väčšinu knihy som mala pocit, že sa tam nič zaujímavé nedeje, ale pritom bola strašne zaujímavá :)) Nakoniec som pochopila, že veľkú časť jej kúzla tvorí práve očakávanie toho, čo bude nasledovať. Ale aby som jej nekrivdila, aj tie "gradačné" pasáže stáli za to.

Kniha nie je predvídateľná a nenájdete v nej ani žiadne sci-fi klišé (aj keď priznávam, že tento žáner mám skôr napozeraný ako načítaný). Stále sa neviem rozhodnúť, aké pocity vo mne zanechala, no ak sa pohrávate s myšlienkou pustiť sa do nej, určite odporúčam.

Phoenix16.cz
16.09.2018

Konec dětství byla vedle Odysey a Rámy jedna z prvních knih, které jsem od Clarka četla. A zaujala mě natolik, že dnes Clarka řadím do první trojice oblíbených autorů. Příběh je velmi nadčasový a není na něm vidět, že byl psaný před hodně dlouhou dobou (jako je to často u Heinleinových knih) a k přemýšlení nutí stále. Rozhodně to není jen zamyšlení, co by se stalo, kdyby se přestaly rodit děti, ale jde mnohem dál.

Enderův stín
Enderův stín