Konec dětství

Když z vesmíru přilétly obrovité lodě a zakotvily přesně nad hlavními městy všech zemí světa, nikdo nevěděl, co očekávat. Ovšem Vládci, jak lidé začali nazývat tajemné bytosti, třebaže se před lidstvem skrývali, přišli proto, aby jednou provždy sjednotili válčící svět, aby učinili přítrž chudobě, nemocem a zločinu. A slíbili, že se lidem ukážou za padesát let. To je dostatečně dlouhá doba, aby se svět i lidé mohli změnit k nepoznání, a když se Vládci konečně ukáží, je to pro člověka éry míru a prosperity šok, se kterým se ale dokáže snadno vyrovnat. Teprve pak ale přichází čas skutečných změn. Dětem této nové Utopie se začínají zdát sny o vzdálených sluncích a cizích planetách a pomalu se mění v "něco", co přesahuje chápání jejich vlastních rodičů. Brzy budou připravené spojit se s vesmírnou Nadmyslí. Nastává konec dětství lidské rasy… Clarkovo mistrovské dílo je jedním z trvale nejoblíbenějších vědeckofantastických románů, napínavým a poutavým příběhem, který pojednává v nezapomenutelných obrazech o vznešeném metafyzickém tématu, přičemž spěje od samého začátku k děsivému a působivému vyvrcholení. (www.kosmas.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1764/big_konec-detstvi-i7h-1764.jpg 4.3298
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Baronet

Childhood's End, 1953

Kniha Konec dětství

R47

Mám radši A. C. Clarka jako vizionáře a futuristu než záhadologa. Přijde mi, že kdyby tohle sepsal pro mládež jako Ludvík Souček svoji trilogii Cesta slepých ptáků, udělal by líp. Celkově těžko uvěřitelné, plné logických chyb. A jako filozofické úvahy nad rájem a peklem a institucí dohlížení dost plytké. Autor v předmluvě mluví o filmové verzi. Možná spíš zkuste tu a ušetřete si čas na čtení něčeho lepšího od Clarka.

F-l-p
28.12.2022

Tato knížka je pro mě dost rozporuplná, první tři čtvrtiny pro mě představovala jistojisté usnutí na gauči, trápil jsem se a nemohl se začíst. Poslední čtvrtina byla naopak skvělá a hltal jsem každou stránku. Kdyby to bylo celé jako povídka, užil bych si to patrně více, takto to bylo zbytečně rozvláčné a někdy i slušná nuda.

BStone
24.12.2022

Konec dětství není asi nejlepší kniha A.Clarke, ale čtivá a zajímavá určitě je. Příběh o osudu lidského druhu je částečně i filozofickým zamyšlením nad lidstvem a Vesmírem. Mě to bavilo. Stejnojmenná televizní série už méně, protože se do ní hlubší myšlenky autora téměř nedostaly.

Ajinka126
06.12.2022

Je pro mě těžké tuto knihu ohodnotit. Měla dobrý start, pak přišla moc filozofická část a bylo pro mě těžké se přes ni přenést. Další část -kooperace s Vládci byla skvělá. Až jsem si Vládce malinko oblínila. No ale ten konec:(. Prosím, prokažte si tu službu a vyhnětě se audioknize. Extrémně tu chybí dobrá režie, která by omezila interpretův projev Vládců. Mylím, že ten konec štval i jeho samého. Co slovo, to to pomlka. A taky jejich věty byly extrémné dlouhé odstavce. Představa, že takhle na mě někdo reálně mluví, tak zapomenu, co vlastně řekl na začátku, než dojde na konec svého monologu.

Závěrem - Arthur Clarke je génius své doby. O tom není pochyb. Jen některá díla asi nejsou pro mě, nebo pro mě dobře nezestárla.

Predator3313
15.09.2022

(+ SPOILER) No,

jako myšlenka, že přiletí nadřazená rasa a začne buzerovat není vůbec špatná.

Nicméně nějak moc mě to nevtáhlo do děje, a ten konec to bylo fakt na depku :D

PS: prosím vysvětlete mi, proč vládcům vadilo, že se zabíjeli zbytečně zvířata, když věděli že za necelých 100 let zanikne celá planeta? ...:) to je mi záhadou

Ale pořád to byl Clarke. za mě 3,5*, tak zaokrouhlím na 4 :)

Las_T
11.09.2022

Mám Clarka hrozně moc rád, mám ho i načteného, ale tohle mě strašně nebavilo. Vůbec jsem v tom nepoznával jeho styl, jakým píše své ostatní romány. Když nad tím tak uvažuju, tak jsem měl i vzhledem k tam vysokému hodnocení tady moc velké očekávání, které se mi v rukou obrátilo na to největší scifi zklámání mého života. Třetí hvězdu dávám jenom z respektu k autorovi.

Hellboy
19.07.2022

17/2022 Klasický Arthur C. Clarke se svou vizí budoucnosti, jež v některých ohledech zajímavým způsobem evokuje Problém tří těles. Obě díla se zamýšlejí nad tím, jaký dopad bude mít na lidstvo kontakt s mimozemskou civilizací a obsahují značné skoky do budoucnosti. Zatímco Vzpomínky na Zemi jsou hard-sci-fi a snaží se držet současného vědeckého poznání, Clarke se pouští na pole čisté fantazie. Tato kniha také působí obecně mnohem naivnějším dojmem. Ale není se čemu divit, když je 70 let stará. Je taky zajímavé, jak moc kniha připomíná Clarkův nejslavnější opus 2001: Vesmírná odysea. Ve výsledku příjemná sci-fi jednohubka, ale zamyšlení nad utopií, kterou lidstvu vnutí mimozemšťané si budu pamatovat ještě hodně dlouho.

marlowe
03.03.2022

Za mě komentář napsala Mayaku. Podepisuju se pod každé její slovo.