Konec dětství

Když z vesmíru přilétly obrovité lodě a zakotvily přesně nad hlavními městy všech zemí světa, nikdo nevěděl, co očekávat. Ovšem Vládci, jak lidé začali nazývat tajemné bytosti, třebaže se před lidstvem skrývali, přišli proto, aby jednou provždy sjednotili válčící svět, aby učinili přítrž chudobě, nemocem a zločinu. A slíbili, že se lidem ukážou za padesát let. To je dostatečně dlouhá doba, aby se svět i lidé mohli změnit k nepoznání, a když se Vládci konečně ukáží, je to pro člověka éry míru a prosperity šok, se kterým se ale dokáže snadno vyrovnat. Teprve pak ale přichází čas skutečných změn. Dětem této nové Utopie se začínají zdát sny o vzdálených sluncích a cizích planetách a pomalu se mění v "něco", co přesahuje chápání jejich vlastních rodičů. Brzy budou připravené spojit se s vesmírnou Nadmyslí. Nastává konec dětství lidské rasy… Clarkovo mistrovské dílo je jedním z trvale nejoblíbenějších vědeckofantastických románů, napínavým a poutavým příběhem, který pojednává v nezapomenutelných obrazech o vznešeném metafyzickém tématu, přičemž spěje od samého začátku k děsivému a působivému vyvrcholení. (www.kosmas.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/1764/konec-detstvi-i7h-1764.jpg 4.4192

Childhood's End (1953)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet

Kniha Konec dětství

denniys
22.12.2018

Chci napsat komentar o tom,jak me toto scifi z roku 1953 naprosto neskutecne prekvapilo a jak vyborne je to dilo,jenze se mi nedostava slov...rozhodne chci cist dalsi knihy pana Clarka,jsem uchvacena jeho brilantni mysli a stylem..cetla jsem jiz Vesmirnou odysseu,ale Konec detstvi mi prisel mnohem zajimavejsi,i kdyz mozna neni az tak propracovany

verden
08.11.2018

Konec dětství sa mi ťažko hodnotí. Väčšinu knihy som mala pocit, že sa tam nič zaujímavé nedeje, ale pritom bola strašne zaujímavá :)) Nakoniec som pochopila, že veľkú časť jej kúzla tvorí práve očakávanie toho, čo bude nasledovať. Ale aby som jej nekrivdila, aj tie "gradačné" pasáže stáli za to.

Kniha nie je predvídateľná a nenájdete v nej ani žiadne sci-fi klišé (aj keď priznávam, že tento žáner mám skôr napozeraný ako načítaný). Stále sa neviem rozhodnúť, aké pocity vo mne zanechala, no ak sa pohrávate s myšlienkou pustiť sa do nej, určite odporúčam.

Phoenix16.cz
16.09.2018

Konec dětství byla vedle Odysey a Rámy jedna z prvních knih, které jsem od Clarka četla. A zaujala mě natolik, že dnes Clarka řadím do první trojice oblíbených autorů. Příběh je velmi nadčasový a není na něm vidět, že byl psaný před hodně dlouhou dobou (jako je to často u Heinleinových knih) a k přemýšlení nutí stále. Rozhodně to není jen zamyšlení, co by se stalo, kdyby se přestaly rodit děti, ale jde mnohem dál.

Hanina61
05.09.2018

Tahle knížka je jedna z mých "nej", které můžu číst zas a znova pořád dokola, a nehledě na její stáří, vždycky mě uchvátí a přiměje mě k zamyšlení a možná i trochu rozesmutní, ale zároveň mě její koncept naplní údivem. Tentokrát jsem si ji opět přečetla v rámci čtenářské výzvy, a sice jako knihu, podle níž byl natočen seriál, který bohužel nemůžu doporučit, protože se od knihy značně odchyluje, bod mu dávám snad jen za mistrovské ztvárnění Dohlížitelů.

IvaKo
28.08.2018

Poutavé a působivě promyšlené vyprávění mistra tohoto žánru o překvapivé budoucnosti lidstva. Čtenářský zážitek.

KURACHJO2018
15.08.2018

Jedna z nejkrásnějších vizí budoucnosti světa.
Byl jsem nadšen možností, že jednou by se právě tohle mohlo lidstvu přihodit.
Dokonalá fantazie mistra žánru.
Kniha ve mně doznívala roky a stále mi koluje v žilách.
Více takových sci-fi a svět bude spasen...

VesmirnaOndatra
14.06.2018

Domáci recept na dobré nedeľné sci-fi

Ingrediencie:
1-3 mimozemské rasy (ideálne bio alebo organické, neobsahujú toľko ťažkých kovov), 1 jemné tušenie konca ľudskej rasy prípadne väčšej civilizácie, 2-3 neprefláknuté myšlienky, ideálne také, čo už neboli 4x sfilmované, cca 30dkg znepokojenia/desu, pol kila tajomna, 1 mladý časový paradox, 1 ČL metafyziky

Postup:
Tušenie konca, neprefláknuté myšlienky a mimozemské rasy zmiešame a necháme zovrieť. Atmosféru postupne zahusťujeme tajomnom a za stáleho miešania pridávame znepokojivý pocit, že sa síce nedeje nič zlé, ale to nič zlé, čo sa nedeje sa deje nesprávnym spôsobom. Necháme podusiť vo vlastnej šťave nie viac ako 200 strán. Na konci môžeme dochutiť štipkou metafyziky (ale neprehnať)

PS: česká anotácia je vlastne zhrnutie deja aj s pointou, odporúčam nečítať

Kexina
21.02.2018

Skvělá kniha, kterou, kdybych mohla, přečtu jedním dechem. Trochu zklamal konec, který je na mě moc "clarkovský", ale i tak super. Jdu se podívat, jestli je seriál aspoň z poloviny tak dobrý. :-)