Konec dětství

Konec dětství https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1764/bmid_konec-detstvi-i7h-1764.jpg 4 369 53

Když z vesmíru přilétly obrovité lodě a zakotvily přesně nad hlavními městy všech zemí světa, nikdo nevěděl, co očekávat. Ovšem Vládci, jak lidé začali nazývat tajemné bytosti, třebaže se před lidstvem skrývali, přišli proto, aby jednou provždy sjednotili válčící svět, aby učinili přítrž chudobě, nemocem a zločinu. A slíbili, že se lidem ukážou za padesát let. To je dostatečně dlouhá doba, aby se svět i lidé mohli změnit k nepoznání, a když se Vládci konečně ukáží, je to pro člověka éry míru a prosperity šok, se kterým se ale dokáže snadno vyrovnat. Teprve pak ale přichází čas skutečných změn. Dětem této nové Utopie se začínají zdát sny o vzdálených sluncích a cizích planetách a pomalu se mění v "něco", co přesahuje chápání jejich vlastních rodičů. Brzy budou připravené spojit se s vesmírnou Nadmyslí. Nastává konec dětství lidské rasy… Clarkovo mistrovské dílo je jedním z trvale nejoblíbenějších vědeckofantastických románů, napínavým a poutavým příběhem, který pojednává v nezapomenutelných obrazech o vznešeném metafyzickém tématu, přičemž spěje od samého začátku k děsivému a působivému vyvrcholení. (www.kosmas.cz)... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Childhood's End , 1953

MarqueeMoon
01.02.2021 4 z 5

Miestami ťažké čítanie, no neskutočne zaujímavá vízia a nápad. Čakám každú chvíľu, kedy prídu vládcovia, keď sa dívam na svet, už tu mali rok-dva byť.

Mayaku
23.10.2020 3 z 5

Strašně jsem chtěla, aby se mi tahle kniha líbila, fakt strašně moc. Premisa mě nadchla, Clarka mám poměrně ráda a třeba Setkání s Rámou byla vážně pecka. Zejména na začátku (část Země a vládci) se příběh docela slibně, byť pozvolna, ale zároveň způsobem budícím zvědavost, rozjížděl. Fakt jsem se snažila, ale někde v polovině části Zlatý věk jsem si chtě nechtě musela přiznat, že mě ta kniha docela nudí. Obecně nemám problém s filosofujícím sci-fi, ba právě naopak, ale tady byly jinak zajímavé myšlenky podány tak nějak rozbředle a nezajímavě, postavy byly povětšinou nesympatické až na půdu a celé to pro mě prostě nefungovalo. No a ten konec - ten koncentrát deprese - mě úplně dorazil. Znovu už asi po této knize nebudu chtít sáhnout.

Rilian
03.04.2020 4 z 5

Příběh této knihy se zabývá několika jednoduchými filosofickými problémy. Prvním je idea ráje ve smyslu ráje nabytého a ráje vnuceného. V každém případě ráj/utopie přináší veliké a často přehlížené nebezpečí - nudu a ustrnulost. Navzdory technologickému pokroku přinášející materiální blahobyt se lidstvo nikdy nemůže zcela oprostit od často zavrhovaných humanitních věd jako filosofie nebo teologie. Ty slouží ve společnosti jako balast na lodi kolébající se v oceánu. Nemají viditelný užitek, ale bez nich se loď převrhne. Zaujala mě reflexe (spíše asi nevědomá) Karla Jasperse, který ve stejné době sepsal pojednání o Atomové bombě a budoucnosti lidstva, v němž tvrdil, že samotné odstranění jaderných zbraní ničemu nepomůže, pokud nebude lidstvo odhodláno skutečně uzavřít mír. Toto odhodlání nicméně Jaspers očekává od člověka, který musí projít morální promněnou. Clark toto odhodlání přinesl skrze Vládce. Je obdivuhodné, že v padesátých a šedesátých letech v době všeobecné víry ve vědu přinesl Clark tuto vizi lidstva, které je v porovnání s Vládci nicotné a v podstatě na úrovni dětí. Samotný konec je velice dojemný a depresivní zároveň. Pořád v sobě cítím onen pocit bezradnosti nad ztrátou dětí, budoucnosti a především nemohoucnosti s tím cokoliv udělat. Clark je právem pokládán za velmistra sci-fi, protože jeho díla v sobě obsahují hlubší humanistické poselství. Stále si nejsem jistý, jestli jsem knihu správně pochopil, ale to je na čtení právě to krásné .

burg
25.08.2019 5 z 5

Mistr pera Arthur C. Clarke opět dokázal všem sci-fi spisovatelům ať už jeho generace, nebo jeho následovníkům, že k velkému příběhu není vůbec potřeba nepochopitelná technika a technologie, že není třeba se zaobírat technickou stránkou "udělátek" (které po pár desetiletích vypadají spíš směšně) a že důležitý je jen a pouze silný příběh okořeněný pořádným závěrem.
Jsem rád, že zůstalo jen u jednoho dílu. Např. na rozdíl od série Rámy, kdy mi další díly připadaly ještě rozbředlejší, než ten předchozí - i když tady si ani nedovedu pokračování nějak představit.

berry1009
11.08.2019 4 z 5

Kniha má velmi zajímavou pointu a příběh. Rozhodně ji doporučuji přečíst každému, kdo má rád otázky ohledně nadpřirozena a metafyziky. Proč ne tedy pět hvězd? Do knihy jsem se pořádně začetl až na konci, kde mne již nepustila, začátky ale byly poměrně těžké. Kvalitativně si troufám tvrdit, že se jedná o jednu z nejlepších knih v žánru science fiction, subjektivně však jednu hvězdu srazit musím.

FireOfFilth
13.07.2019 5 z 5

Konec dětství je kniha o "invazi" mimozemšťanů, kteří jak postupně zjistíme, nechtějí Zemi zničit, ale pomoct jí vzkvétat. Hodně lidi má samozřejmě problém, že se jim Vládci (jak jim lidé říkají) neukázali svoji podobu.
Když jim ji nakonec vyjeví, čtenář pochopí proč tak neudělali hned.
Kniha si tu hraje se spoustou zajímavých myšlenek, jako třeba že nad každou civilizaci/rasou/druhem je vždy nějaká další, která je nad nimi. Také tu můžeme vidět krásnou utopii, kdy všechno jídlo je zadarmo, neexistují žádné války a zločin.
Postupně samozřejmě zjistíme, že všechno není tak růžové jak vypadá.
Toto je opravdu skvěle vygradované sci-fi. Při jeho čtení jsem cítil takový feeling filmu Den nezávislosti či seriálu Akta-X.
Doporučuji všemi deseti! Celkové hodnocení 100%

Vesmich
09.06.2019 5 z 5

No tak to je pecka! Moje z dávna již oblíbené Setkání s Rámou, které jsme jako děti hltaly , bylo moje oblíbené blízké setkání s Clarkem, ovšem tohle je teda něco! Kolik paralel s naším dnešním světem a všechna ta současná akcelerace...Dočteno a hned si to přečtu ještě jednou, protože mi mnohé jistě uniklo. Strhující čtení!

denniys
22.12.2018 5 z 5

Chci napsat komentar o tom,jak me toto scifi z roku 1953 naprosto neskutecne prekvapilo a jak vyborne je to dilo,jenze se mi nedostava slov...rozhodne chci cist dalsi knihy pana Clarka,jsem uchvacena jeho brilantni mysli a stylem..cetla jsem jiz Vesmirnou odysseu,ale Konec detstvi mi prisel mnohem zajimavejsi,i kdyz mozna neni az tak propracovany

verden
08.11.2018 4 z 5

Konec dětství sa mi ťažko hodnotí. Väčšinu knihy som mala pocit, že sa tam nič zaujímavé nedeje, ale pritom bola strašne zaujímavá :)) Nakoniec som pochopila, že veľkú časť jej kúzla tvorí práve očakávanie toho, čo bude nasledovať. Ale aby som jej nekrivdila, aj tie "gradačné" pasáže stáli za to.

Kniha nie je predvídateľná a nenájdete v nej ani žiadne sci-fi klišé (aj keď priznávam, že tento žáner mám skôr napozeraný ako načítaný). Stále sa neviem rozhodnúť, aké pocity vo mne zanechala, no ak sa pohrávate s myšlienkou pustiť sa do nej, určite odporúčam.

Phoenix16.cz
16.09.2018 5 z 5

Konec dětství byla vedle Odysey a Rámy jedna z prvních knih, které jsem od Clarka četla. A zaujala mě natolik, že dnes Clarka řadím do první trojice oblíbených autorů. Příběh je velmi nadčasový a není na něm vidět, že byl psaný před hodně dlouhou dobou (jako je to často u Heinleinových knih) a k přemýšlení nutí stále. Rozhodně to není jen zamyšlení, co by se stalo, kdyby se přestaly rodit děti, ale jde mnohem dál.

Hanina61
05.09.2018 5 z 5

Tahle knížka je jedna z mých "nej", které můžu číst zas a znova pořád dokola, a nehledě na její stáří, vždycky mě uchvátí a přiměje mě k zamyšlení a možná i trochu rozesmutní, ale zároveň mě její koncept naplní údivem. Tentokrát jsem si ji opět přečetla v rámci čtenářské výzvy, a sice jako knihu, podle níž byl natočen seriál, který bohužel nemůžu doporučit, protože se od knihy značně odchyluje, bod mu dávám snad jen za mistrovské ztvárnění Dohlížitelů.

IvaKo
28.08.2018 4 z 5

Poutavé a působivě promyšlené vyprávění mistra tohoto žánru o překvapivé budoucnosti lidstva. Čtenářský zážitek.

KURACHJO2018
15.08.2018 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších vizí budoucnosti světa.
Byl jsem nadšen možností, že jednou by se právě tohle mohlo lidstvu přihodit.
Dokonalá fantazie mistra žánru.
Kniha ve mně doznívala roky a stále mi koluje v žilách.
Více takových sci-fi a svět bude spasen...

VesmirnaOndatra
14.06.2018 5 z 5

Domáci recept na dobré nedeľné sci-fi

Ingrediencie:
1-3 mimozemské rasy (ideálne bio alebo organické, neobsahujú toľko ťažkých kovov), 1 jemné tušenie konca ľudskej rasy prípadne väčšej civilizácie, 2-3 neprefláknuté myšlienky, ideálne také, čo už neboli 4x sfilmované, cca 30dkg znepokojenia/desu, pol kila tajomna, 1 mladý časový paradox, 1 ČL metafyziky

Postup:
Tušenie konca, neprefláknuté myšlienky a mimozemské rasy zmiešame a necháme zovrieť. Atmosféru postupne zahusťujeme tajomnom a za stáleho miešania pridávame znepokojivý pocit, že sa síce nedeje nič zlé, ale to nič zlé, čo sa nedeje sa deje nesprávnym spôsobom. Necháme podusiť vo vlastnej šťave nie viac ako 200 strán. Na konci môžeme dochutiť štipkou metafyziky (ale neprehnať)

PS: česká anotácia je vlastne zhrnutie deja aj s pointou, odporúčam nečítať

Kexina
21.02.2018 5 z 5

Skvělá kniha, kterou, kdybych mohla, přečtu jedním dechem. Trochu zklamal konec, který je na mě moc "clarkovský", ale i tak super. Jdu se podívat, jestli je seriál aspoň z poloviny tak dobrý. :-)

mgeisselreiter
21.01.2018 4 z 5

Kniha má takový zajímavý obsah, že dokáže "působit mimosmyslově i po přečtení". Ač děj není nijak výjimečný, rozsah není velký, přesto jde o zvláštní kombinaci, která prostě účinkuje. 75%, 21.1.2018.

B4LU
13.12.2017 5 z 5

Bez ohledu na Vesmírné odyseje i Clarkova další díla, tato kniha je naprostý skvost, který mě napoprvé naprosto uchvátil svým dějem, jeho spádem i koncem, melancholickým a velikým. Něco velkého končí, něco ještě většího začíná.

Hanina61
12.11.2017 5 z 5

Ano, tak nějak by to mohlo být, takto by mohlo "skončit" lidstvo, způsobem mnohem vznešenějším a velkolepějším, než kdyby mělo samo sebe vyhladit ve stupidních válkách a totálně si přitom zničit domovskou planetu. Konec dětství patří mezi moje nejoblíbenější knihy, četla jsem ji několikrát a teď znovu v rámci čtenářské výzvy. A pokaždé při jejím čtení pociťuju na konci zvláštní smutek a bázeň. Ano, tak nějak by to mohlo být.... PS. Rozhodně nedoporučuju třídílné televizní zpracování Clarkovy přelohy, udělali z toho trapný paskvil.

smazenaryba
05.10.2017 4 z 5

Po prečítaní knihy som mal pocit, že by som mal skončiť so sci-fi žánrom. Nie pre to, že by ma kniha tak znechutila , ale kvôli tomu, že som práve dočítal absolútne sci-fi. Dozvedel som sa všetko o budúcnosti ľudstva a boli mi zodpovedané všetky otázky. Vlastne všetky nie, ale zmieril som sa s tým, že tie nezodpovedané by som aj tak nepochopil. Hviezdy nie sú pre Človeka.

Petroff
30.08.2017 5 z 5

Tato kniha je pro mě v jistém slova smyslu Biblí. Dává větší smysl, než všechna náboženství dohromady, Karelen a jeho původ, jeho smysl i prvotní lidský pohled na něj, to vše je tady perfektně nastíněný a pro mě je to skoro až "návod na Vesmír". (TV show o třech dílech je docela ucházející, skvěle ztvárněnej Karelen)