2010: Druhá vesmírná odysea

Ke kosmické lodi Discovery, osamoceně plující hlubokým vesmírem od doby, co David Bowman prošel skrz mimozemskou 'Hvězdnou bránu', se vydává nová mezinárodní expedice. Jedním z cílů výpravy je objasnění tragických událostí, které se na Discovery odehrály. Ale tím nejdůležitějším úkolem je průzkum záhadného vesmírného tělesa zcela pravidelných tvarů. Jde o přírodní úkaz nebo o výtvor mimozemské civilizace? Znamená těleso pro lidstvo hrozbu, nebo mu naopak může prospět? Vynořují se tisíce různých otázek a zodpovězení byť jen části z nich může navždy změnit chápání samé podstaty existence vesmíru a tím i budoucnost lidského druhu......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29787/big_2010-druha-vesmirna-odysea-Gbu-29787.jpg 4.4495

Vesmírná odysea 2.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

2010: Odyssey Two, 1982

Kniha 2010: Druhá vesmírná odysea

Arev122

Napínavý a akční sci-fi román, který se hezky čte. Charaktery postav jsou bravurně vypracovány, děj má spád a otevřený konec. Tak musím přečíst ještě další díl.

čuřil

Stejně jak u prvního dílu i toto je klasika. Sice to nebylo jako v 2001 ale tento díl je přeci jen takový akčnější. Ale i tady to stojí za doporučení. A film s panem Třískou také není špatný.

Mvek
06.07.2021

Špatně se mi to hodnotí, protože jsem to četl až po prvním i druhém filmu a po první knihze. Jak je řečeno, kniha navazuje spíš na film, než na knihu, ale není to tak zásadní rozpor. Jen mně tak u jedničky i dvojky splývá, co bylo ve filmu, a co v knize.

FireOfFilth
28.04.2021

Na začátek musím říct, že kniha nenavazuje na první knihu, ale spíše film. Protože monolit a Discovery se nacházejí na oběžné dráze Jupitera a ne u Saturnu. Vše je popsáno v úvodu.
Příběh začíná plánováním "záchranné" mise k již zmíněnému Jupiteru. Ale spíš se jedná o výzkum.
V této knize máme hodně rozhovorů postav a celkově mi to přišlo ukecanější. Opět tu máme popis vesmírných objektů a technických postupů, které posádka plánuje.
Zčásti se něco více dozvíme o monolitech, které jsou stále tajemné.
Konec knihy dost zajímavě vygraduje a nahlédneme i do dost vzdálené budoucnosti.
Tato kniha má spousta kladů, ale bavila mě o něco méně než první.
Hodnotím 85%.

palladium
05.04.2021

Tento díl byl pro mě poutavější než první, který byl na mě až moc výpravný. Tady autor více popisuje emoce a motivace postav. Je to vše naprosto uvěřitelné a představitelné, bravurní. Popisy vesmírných útvarů jsou velice barvité a rozvíjejí fantazii, moc se mi to líbilo. Příběh je také velice pěkný, je to lahůdka.

Metlos
18.02.2021

Pokračování vesmírné ságy, která je stejně úžasné a napínavé jako první díl. Sám jsem nečekal že mě druhý díl bude tolik bavit. Přece jenom co nás může po prvním díle čekat a překvapit? Kupodivu mnoho. A já opět panu Clarkovy tleskám.

Kinderkahoun
30.09.2020

(+ SPOILER) *Může obsahovat SPOILER*

Příběh měl mnoho akčních, zabavných a občas i frustrujících zápletek, jelikož se každou chvíli našel nějáký problém, nebo se na Zemi s napjatou situací mezi státy nacházelo riziko ohrožení celé Rusko-Americké mise.
Napjatý pocit nejenom v příběhu, ale i při čtení byl natolik intenzivní, že nebyl vůbec problém se vcítit do děje i přes občasnou absurdnost v některých pasážích.
Každá část některých kapitol dokonce pokládala své vlastní otázky, což se mi převážně líbilo, ale občas to rušilo od soustředění děje. Jedna z hlavních otázek, která mi projížděla a stále projíždí hlavou je, jestli jsme ve vesmíru opravdu sami.
Celý děj okolo poslaní lodi Discovery a zárověň o osudu nové ''sluneční soustavy'' mě zaujal natolik, že mám v plánu pokračovat i v dalších dílech. Úplňe na začátku jsem bohužel udělal velkou chybu, protože jsem začal číst druhý díl série jako první, takže jsem se v prvních stránkách celkem ztrácel v dění, ale po krátké době jsem ''najel'' na tu správnou vlnu příběhu.¨
Autor si podle mého názoru a cítění užíval psaní tohoto příběhu a za mě bych nenašel jiné, než kladné ohodnocení( Něco se možná najde, ale záleží na člověku).

medved_007
10.02.2020

Na otázku: "Kam by ses chtěl někdy podívat, kdybys měl možnost se kouzlem někam přesunout?" mám po přečtení 2001 a 2010 už roky odpověď. Ne, ani na Kanáry, do Japonska, nebo Amazonie. Někam do nekonečného vesmíru - ostatně skvělý monolog umírajícího Roye z Blade Runnera mě také fascinuje. Ale z hlediska praktického bych rád vidět podmořský svět Europy - jestli měl Clarke pravdu :-)