Setkání s Rámou

Poté, co bylo v roce 2077 v Itálii zničeno meteoritem území o několika stech kilometrech čtverečních, rozhodli se nejvyšší představitelé lidstva vytvořit systém radarů a teleskopů, které by monitorovaly všechna tělesa prolétávající naší soustavou. A v roce 2130 zachytily radary těleso o mimořádných rozměrech. Navíc se pohybovalo po přímce, nikoliv po elipse jako ostatní asteroidy. Dostalo jméno Ráma a na čas se na něj pozapomělo. Teprve když se přiblížilo k Marsu, byla k němu vyslána sonda. Kamerové snímky vyrazily lidstvu dech. Ráma byl válec o délce 50 kilometrů a průměru 20 km. Jeho povrch byl úplně hladký a podle slabého gravitačního pole se dalo tušit, že je také dutý. Lidstvo se chystalo uvítat první návštěvu z hvězd....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29791/setkani-s-ramou-lMd-29791.jpg 4.4731

Ráma 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Svoboda

Rendezvous with Rama, 1973

Kniha Setkání s Rámou

Marfiel

Nejúžasnější na celé knížce je opravdu ten fascinující prostor uvnitř Rámy. Když jsem jako dítě četl moji oblíbenou "verneovku" Tajuplný ostrov, stačilo zavřít oči a prostě jste si představil ostrov a na jejím konci mys Dráp. Ale tady? Kde je konec a kde je začátek? Lezete spolu s hrdiny po stěně, ale kam? Nahoru nebo dolů, nebo snad jste otočen o 90° a postupujete vlastně vodorovně. A máte si představovat prostor jako rovnou plošinu kilometry širokou, nebo snad válec, když je tam to válcové moře, které končí u stropu nad vámi? A k tomu ta různá gravitace a rotace a už vůbec nevíte, kam a jak se postavy pohybují... Dalším fascinujím prvkem příběhu je ten Rámův "facility management" s vyšším cílem. Člověk je vlastně jen dotěrná moucha...

olga8832

Překvapivé, zajímavé a vizionářské dílo. Ještěže Rámané dělají všechno třikrát :-)

kokrokr

Tuhle knihu mám ve velké oblibě. Popis průzkumu cizí kosmické lodě je fascinující. Je tu obrovské schodiště a pod ním planina a válcovité moře a za ním neznámé útvary. Začnou se tu objevovat různí bioboti a provádí lodní údržbu. Čekáte jen, kdy se ukáží i Rámané. Třešničkou na dortu je létající kolo, jak od pana Foglara. Na závěr ještě vtipné zneškodnění bomby s pomocí obyčejných štípacích kleští. Jakmile v 84 roce kniha vyšla, hned jsem si ji koupil a přečetl. Četl jsem ji několikrát a pokaždé mě baví víc a víc.

Polinius

Sex v létajících talířích!!!
Tak ten tady není a v závěru se dokonce dozvídáme, že všichni (mužští) astronauti jsou kastrováni, aby jejich ozářené sperma neprodukovalo poškozené děti. Ale to je jen taková perlička na okraj.
Jaká kniha je? Ještě jsem to nepočítal na přenosném vědeckém kalkulátoru a nekoukal se do tabulek, ale myslím, že autorovi všechno sedí.
Tohle je milostný příběh o VĚDĚ, tohle je milostný příběh o budoucnosti která se odehrála někdy v minulosti a už nikdy nebude.
Tahle kniha je přesně ten důvod, proč je klasická sci-fi dneska mrtvá a lidé čtou fantasy.
Lidé dneska chtějí tyhle drobné lidské epizodky a kosmické kolotoče s vlastním mořem uvnitř už se jim nevjedou do hlavy zatížené starostmi jak v dnešní digitální době ulovit něco k snědku nabroušeným pazourkem.
Kecám, ale v zemi kde jsou vládnoucí elita estébáci, alkoholici a jiní píčusové prostě nemá nadějná budoucnost šanci. Dejte mi do ruky něco ze realistického něco ze současnosti - já chci do ruky dystopii!

Popravdě není tady co kritizovat, protože tohle je mistrovské dílo, kde je všechno na svém místě ale za padesát let od vzniku se změnilo klima a já mám raději Clarka který žertuje, než Clarka který ukazuje že výborný autor umí napsat román na námětu pár fyzikálních vzorců a úvah.

Rilian

Ke knize mám zvláštní vztah. Poprvé jsem ji chtěl číst v patnácti, ale odložil jsem ji, jelikož se mi zdála příliš popisná a nudná. Po patnácti letech jsem si ji vzal znovu v domnění, že jsem už přece starší a moudřejší. Kniha je skutečně popisná a kromě závěrečné záležitosti s jadernou hlavicí se v příběhu nevyskytuje žádná akční scéna. Už dlouho si kladu otázku, jestli ještě dneska dokážeme vůbec číst a docenit podpobná "neakční" a vědecky "zastaralá díla". Pro mě byl vždy na prvním místě příběh a autorova myšlenka. Jelikož nejsem fyzik ani technik, tak dokáži ledacos odpustit. Na druhou stranu se děj z níže popsaného důvodu trochu vleče. Příběh je skutečně fascinující a geniálně jednoduchý. autor zamýšlel udivit svého čtenáře obrovským Rámou a na konci zanechat nějaké to tajemství. To se mu skutečně povedlo. Každopádně, patří tato kniha do zlatého fondu sci-fi... zcela určitě. Je tato kniha pro všechny... to patrně ne a mnohé její neakčnost odradí, nicméně knihu doporučuji všem zájemcům o zlatý věk sci-fi, ale je nutné si uvědomit, že důraz je zde na objevování ne na akci.

Corso

Tak, zase sa stretam s Ramo-u? u nas na slovensku s Ramo-m. "-U" na konci znamena zensky rod, a to je u nas ta nahrazka masla :) Tentoraz vypocute ako audiokniha. Prec je ten uzas z objavovania mimozemskej technologie ako ked som to cital prvy krat. Fakt, kniha ma silnejsi dopad ked sa cita prvy raz, a mate tak 12-16 rokov. Bez debaty kniha patri do zlateho fondu sci-fi. Ale pise sa rok 2020 a moderna to uz nie je. A nie je to ani ta starucka naivna fantastika verneoviek a Wellsa. Az mam pocit ze zostarla nejak viac ako napriklad Vojna svetov, alebo napr. Den Trifidov. Ako som uz pisal niekde inde, Clarkovou hlavnou postavou je samotne ludstvo, na ktore on nazera optimisticky. Aky kontrast voci neskorsiemu vyvoju fantastiky. Zato ho treba mat nacitaneho, lebo dnes sa uz tak velmi nepise. Pribeh to nie je zlozity, skor mu sluzi ako pozadie na komentare o ludstve a opise kam asi budeme smerovat. Velku otazku "Ako sa zachova ludstvo zoci voci prvemu kontaktu s mimozemskou technikou?" (Plus ma Clarke u mna za to, ze na nas hned nehodil pazraveho mimozemstana.) Samozrejme sa mu to pod rukami rozrastlo do serie, uprimne vzdy precitam len prvu knihu :) Uvidim ci sa dam aj na Navrat.
PS: Obalky od Baronetu su nieco hnusneeeeee. To sa len tak casto nevidi. :)

chamyl

(+ SPOILER) Dokumentární popis jednoho z možných "blízkých setkání třetího druhu". Pro milovníky sci-fi a ufology bezpochyby skvělá jízda, navíc bravurně popsaná díky Clarkově jednoduchosti a skvěle zachovaném odstupu.
Pro mne příliš technická a odosobněná záležitost, která okolo mne proletěla stejně nevzrušeně, jako Ráma okolo Země.

Ivan F

Znovu som sa stretol s mojím starým známym Arthurom. Vždy si podáme ruky (stránky) a príjemne pokecáme (rozpráva on, ja len počúvam, teda čítam). Ako vždy to bolo stretnutie príjemné, hoci sme už mali lepšie rozhovory (monológy). Nebol to najlepší príbeh od Arthura, to vôbec nie, skôr taký priemer, ale tak príjemne podaný (čítavý), že nakoniec si tie štyri hviezdičky zaslúži. Koniec koncov, téma stretnutia ľudstva s inou inteligenciu vždy rezonovala a rezonovať bude a to nielen v literatúre. Stačí len zapojiť predstavivosť a nechať fantáziu, nech nás sprevádza na ceste za neznámym.

Nekonečné moře
Nekonečné moře