Setkání s Rámou

Poté, co bylo v roce 2077 v Itálii zničeno meteoritem území o několika stech kilometrech čtverečních, rozhodli se nejvyšší představitelé lidstva vytvořit systém radarů a teleskopů, které by monitorovaly všechna tělesa prolétávající naší soustavou. A v roce 2130 zachytily radary těleso o mimořádných rozměrech. Navíc se pohybovalo po přímce, nikoliv po elipse jako ostatní asteroidy. Dostalo jméno Ráma a na čas se na něj pozapomělo. Teprve když se přiblížilo k Marsu, byla k němu vyslána sonda. Kamerové snímky vyrazily lidstvu dech. Ráma byl válec o délce 50 kilometrů a průměru 20 km. Jeho povrch byl úplně hladký a podle slabého gravitačního pole se dalo tušit, že je také dutý. Lidstvo se chystalo uvítat první návštěvu z hvězd....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29791/setkani-s-ramou-lMd-29791.jpg 4.4774

Ráma 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Svoboda

Rendezvous with Rama, 1973

Kniha Setkání s Rámou

ijcro

Velmi nápaditá klasika, která se třeba v budoucnu může stát i skutečností. Na zfilmování to asi nebude, bylo by tam málo sexu, akce, krve a vůbec..., asi jako kdybychom se dívali na nějaký přírodopisný film o líhnutí motýlů za polárním kruhem a ještě za vydatného sněžení.

Velmi zvláštní pocity to v mně vyvolává, čtu-li starší zprávy o doutníkovém asteroidu Oumuamua. Vědci se nedokážou shodnout, jestli je to kus nataveného železa, horniny, odštěpku z jiného většího tělesa nebo zdali by to mohla být poškozená mimozemská loď, třeba tak trochu podobná Clarkově... jenže, už je fuč (tedy zatraceně daleko) a peláší si to furt dál a dál.

Ale za mě, doporučuju přečíst si o obém! ;)

tygřík2

Jak byli pravili thorir, Usire, Tupoun a mnozí další. Jen dodávám, že audiokniha, kterou namluvil pan Myšička je S-K-V-Ě-L-Á!

thorir

Dnes již téměř klasické dílo, skvělé, čtivé, nápadité, místy možná trochu archaické, přesto extrémně zábavné, originální, chytlavé a svým způsobem nadčasové. Hrdinové jsou sympatičtí, čtenář se s nimi rychle sžije. Doslova cítí ten omezený čas, ten tlak, daný zákony nebeské mechaniky. Autor buduje skvělou atmosféru objevování neznámého, aby se vzápětí přepnul do rychlé akce. Text dnes vlastně působí jakoby z jiného světa, příběhem se vine silný objevitelský duch doby, odvaha čelit neznámému, riskovat život s nejistou vidinou posunout hranice lidského poznání zase o kousek dál. Je to oslava objevitelů a průzkumníků, oslava odvahy, schopností a odhodlání. A pak je tu Ráma, tajemný posel z kosmických dálav, bezvěký cizinec, hádanka epických rozměrů, již jen představa stát uvnitř a spatřit vše na vlastní oči bere dech. A je vůbec z naší galaxie? Tolik otázek a tak málo odpovědí. Příběh je zcela zaslouženě zařazen mezi mistrovské díla Science Fiction, odmazávám si tímto jeden čtenářský rest a všem fanouškům SF jednoznačně doporučuji.

ViolettaCh.
06.12.2020

Přestože sci-fi literatura a filmy zrovna není v centru mého zájmu, tak jsem se rozhodla seznámit se blíže s tímto kultovním románem slavného autora. A určitě jsem neudělala chybu! Knihu jsem poslouchala v audio podobě, kterou jsem si zvlášť posledním roce velmi oblíbila. Obdivuji fantazii a vizionářství autora knihy, jejíž děj je situován do doby celkem blízké (jestli se nemýlím, tak na začátku zazněl rok 2077 jako počátek zde popisovaných událostí). Kniha je napsána poutavě a určitě by skýtala skvělý podklad pro film. Ten (pokud vím) natočen dosud nebyl.

kackahracka
26.11.2020

Objevila jsem knížku u známé, v krabici na vyhození, a mé srdce zaplesalo - už dlouho jsem jí sháněla. Přála jsem si poznat kultovní sci-fi a nechat se uchvátit, jako spousta čtenářů co mi jí doporučila. A to přesto, že úplně nespadám do cílové skupiny, která ujíždí na vesmírné sci-fi. Neměla jsem tušení, o čem knížka je, chtěla jsem si jí vychutnat se vším všudy. Jenže, musím říct, že jsem jí dočetla jen z úcty k auře, kterou je opředena. Nevěděla jsem, co si počít se spoustou popisných odstavců, připadal jsem si jak ve štrůdlu slepých návštěvníků, kterým průvodce popisuje jednotlivé detaily obří katedrály. K postavám jsem si nevytvořila žádný vztah, ale psychologické prokreslení aktérů se v té době, kdy knížka vznikla, ještě asi moc nenosilo. Ve výsledku - bylo to fajn, ale trochu váhám, jestli si knížku vůbec nechávat, znovu po ní asi nesáhnu...

Tupoun
08.11.2020

Arthur C. Clarke byl v mnohém vizionář a řada technických vymožeností, o kterých ve své době psal, se dnes běžně používá. Kdoví, jestli Oumuamua nebyl něco jako první Ráma? Děj knihy je naprosto strhující a v tomto případě je úpně jedno, kdy byla kniha napsána. Tak perfektně je nadčasová. Zde Clarke mírně ubral vědecké složitosti některých svých děl a přidal nádherně dobrodružné pocity opravdových dobyvatelů kosmu. Pokud jste nadšeným čtenářem sci-fi, dokonale barevná představivost zcela ovládne vaši mysl a podobně jako v hororech Stephena Kinga, jste tam, jste v zaprášené chodbě Rámy, a každý metr, který vám odhalí reflektory přináší obavy, očekávání a úžasné pocity z objevování. A co teprve až vstoupíte dovnitř?! Jestliže nezamhouříte při čtení oka a do práce přijdete zničení, tato kniha musí být dostatečnou omluvou u nadřízeného. Co je nějaká práce proti Setkání s Rámou? Jestli chcete prožít pár dní v kosmu, tako kniha vám to umožní. Morgan Freeman kdysi prohlásil, že pokud mu někdo donese kvalitní scénář na Setkání s Rámou, bude jej produkovat. Bohužel, už je to pěkných pár let.

Usire
11.09.2020

Opravdu skvělé čistokrevné sci-fi bez příkras. Po přečtení máte pocit blechy na právě probíhajícím psovi kolem. Můžete se na něm chvíli svézt, ale nemůžete ho ovlivnit, natož pak pochopit kam vlastně běží a proč.

Macheta
03.08.2020

Zajímavé, zpočátku kovově chladné, sci-fi se zaměřením na prostorovou představivost. Nevybudoval jsem si hlubší vztah k postavám (upřímně, ani jsem si nepamatoval jejich jména), ale to v téhle knize cílem určitě stejně nebylo. Líbilo se mi zaměření na jeden jediný objekt, kolem kterého se celý jednoduchý příběh točil. To neznámo mě nutilo číst dál a dál a do přečtení dalších dílů série může fantazie rozjímat nad otázkou "Kam?" :)