Návrat Rámy

od:


KoupitKoupit eknihu

Po letech se Clarke společně s Gentry Leem k tématu vracejí pokračováním. A protože tajemství Rámy v minulém románu nebyla odkryta, mají na co navazovat. Ráma se vrací a i tentokrát k němu míří raketa s lidskou posádkou na průzkumy. Další tajemství a záhady přibývají a k tomu všemu se stává nehoda, která zabrání třem členům výzkumné posádky včas opustit Rámu před odletem z naší Sluneční soustavy. Kam s Rámou míří a co je na jejich cestě očekává?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15198/navrat-ramy-15198.jpg 3.8224
Série:

Ráma (2.)

Orig. název:

Rama II (1989)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (22)

Přidat komentář
Nifredil
04. prosince

Až v závěru se to přiblížilo perfektními prvnímu dílu. Chování postav divné a ty pasáže, které popisovaly vztah Richarda a Nicol, ty byly jako z laciné červené knihovny. Překvapilo mě, jak se to posunulo. Až vlastně úplně na konci jsem si začala říkat, ze ano, tohle by taky šlo a zkusím číst sérii i dal.

bnmbnm
15. listopadu

Příšerný překladatelský počin již byl zmíněn, tak opravdová překladatelská perla (z kapitoly 10) jako příklad:

"Did the creatures who made these two incredible
space vehicles commit some original sin and also need a savior
sometime in their history?"

"Dopustili se podle vás tito tvorové sestrojením oněch dvou
neuvěřitelných vesmírných monster nějakého specifického hříchu a
myslíte, že i oni potřebují nějakého spasitele?"

Janadvorackova
06. srpna

Četla jsem to v době, kdy mi bylo náct, což už bude dvacet let. Tehdy jsem byla ještě poměrně nadšená.
Dneska, navíc jsem bohužel knihu podruhé slyšela, to říct nemůžu.

Zaprvé - předčitatel: Pan Jiří Kubeš.
Má místy ucpaný nos, často poliká vzduch, zívá a snaží se nekrkat. Nojo, jenomže v těch sluchátkách to neokecá. Strašně mi zmršil druhý dojem, a to já většinou předčitatele chválím. Tohle fakt nešlo. Navíc se vůbec neobtěžoval s nějakým projevem...

Co se děje týče, je vidět, že to není čistě Clarke.
Kupodivu mi nevadil ten začátek. Kudy se Země ubírala od prvního Rámy, mě docela zajímalo. Nevadila mi ani detektivní zápletka, různé ty pikle a sex. Jako proč ne.
Vadily mi divné charaktery hlavních hrdinů a řešení jejich situace:
Třeba jedna za všechny:
Nicol vleze do New Yorku, dojde ke stavbě, vleze dovnitř a uvidí jámu. Posvítí dovnitř baterkou a nedosvítí na dno. Tak se tam nahne a spadne.
Ale když je dole, tou samou baterkou dosvítí v pohodě ke stropu té místnosti, kde se nachází??? Při poslechu děje kolem tohoto jsem trpěla. Původně přeci šlo o dočista jiný úkol - hledání kolegy. Ale na kolegu se všichni dočista vykašlali a jako by řešili "důležitější" věci, které byly úplně mimo mísu.

Část uvnitř Rámy by mě měla bavit. Snažila jsem si představit všechny ty novoty, ale díky chování hrdinů příběhu jsem se spíš nudila. A veškerá představivost se opírala o vzpomínky na první díl, byť tam nebyly popisy měst a jejich detailů.
No, tady také ani moc ne. Spíš jsem se smířila s jakoukoli podobou, kterou si dokážu vybavit z nejrůznějších sci-fi filmů a seriálů.

buitenlander
05. srpna

Určitě to byla úplně jiná kniha než první díl a bylo trochu zvláštní jak byla rozkouskovaná do různých bloků, ale mně se určitě líbila. Zaujala mě už první, údajně nudná, část tím, že se neorientovala pouze do vesmíru, ale spíš na lidskou společnost, podle mě to k sci-fi taky patří a užila jsem si to. Některá rozhodnutí posádky mi sice nedávala úplně smysl a obecně se mi to zdálo trochu blíž červené knihovně než prvnímu Rámovi, ale stejně si další díly určitě přečtu.

postoran-CZ
07. května

Uf. I přes varovné recenze níže jsem se do toho pustil. Chyba. Tahle kniha byla ... divná. První část byla úplně mimo. Popis období ekonomického úpadku, který v podstatě neměl vliv na misi k druhé rámanské lodi, naprosto zbytečný. Stejně tak jako některé další příběhy postav. Výběr kosmonautů pro tak důležitou misi, že by byl tak neskutečně stupidní - tomu jsem nemohl uvěřit až do poslední strany. Navíc konec naprosto nijak uzavřený. To, jak skončila některá část posádky vůbec nebylo zmíněno. Tohle prostě není Clarke. První kniha byla super, ale tohle ... Dost silně zvažuju, jestli se do třetího dílu pustím. Nevím, jestli na to mám odhodlání.

SPQR
28. lednaodpad!

Udělat z perfektního sci-fi románu červenou knihovnu si ten odpad zaslouží. Hodláte-li přesto číst, doporučuji začít od poslední třetiny. Žvanivost prvních dvou třetin knihy je k nevydržení. První díl byl skvělý, teď se bojím sáhnout po tom třetím.

tom_kladno
01.09.2017

První kniha se mi moc líbila. Dokonce tolik, že jsem se zařekl, že nebudu načínat další díly, abych si nezkazil můj dojem. No a nevydržel jsem to... a neměl jsem to dělat. Líbila se mi snad pouze poslední čtvrtina, která tak nějak odkazovala na první knihu. Zbytek (začátek) byl pro mě téměř nepřekonatelný souhrn politiky, intrik mezi lidmi a popisu věcí, které pro děj byly z mého pohledu nepodstatné.

Richie1
07.10.2016

Málo povedené pokračování Setkání s Rámou - a zřejmě díky tomu, že Clarke jako autor ustoupil do pozadí a dílo bylo ve větší režii Gentry Lee.
V tomto románu se nepovedlo téměř nic - děj je zbytečně komplikovaný o málo zajímavé životní příběhy jednotlivých kosmonautů, jejich dialogy i chování jsou stupidní (jejich výběr pro tak důležitou misi je katastrofálně zpackaný), dějové zvraty jsou často naivní až hloupé a technické popisy budoucnosti - to je kapitola sama pro sebe. Mělo se jednat o dobu roku 2200, ale popisovaná technická vyspělost sedí spíše na naši současnost nebo dokonce ještě horší (stále používají k audiozáznamu kazety??). I po této stránce byl román velkým zklamáním.
Výsledkem je málo příznivé hodnocení - dvě hvězdičky (45 %).

david5746
14.02.2016

Proti jedničce slabota, ale dávám vyšší hodnocení, protože bych jinak neměl v dalších dílech kam klesat s hodnocením. ;)

Teryy
26.01.2015

Zklamání... První díl byl velmi vydařený, Clarke předvedl jak má úžasnou fantazii. Kdo se zasloužil o tento propadák, lze jen hádat. Prvních sto stran zbytečných, zápletky kdo že koho pozabíjel či nikoliv nedořešeny, nekonečné rozjímání s Bohem nudné... Škoda, uvidíme co přinese další díl.

daymoon
06.12.2014

Dobrá byla a užil jsem si tu změnu, když přišel jako autor Lee. Je to hodně cítit. Clarke se nikdy vztahovými problémy neb intrikami nezabýval a tady najednou jsou.

xxtom
22.08.2014

První část knihy (100 stran) je hodně zdlouhavá a nudná a skoro bych řekl, že nesouvisí s dějem zbytku knihy. Ten už je pak zajímavější.

WerMaledictos
27.07.2014

Musím přiznat, že z tohoto dílu Rámy mám smíšené pocity.
Vlivem spolupráce s Leem je kniha napsána téměř úplně jiným stylem - nejde už tolik o Clarkovské surové hard sci-fi plné vědeckých vynálezů a prognostik, technických postupů, zádrhelů a hledání řešení.
Namísto toho čtu o multikulturní posádce, v níž každý z členů sleduje téměř výhradně své sobecké cíle. Dovídám se o psychologii hlavních postav, jejich vniřních pocitech, vztazích a hlavně intrikách mezi nimi. Mám pocit, že k Rámovi II neletí skupina vědců a techniků, jak jsem na to u Clarka zvyklý, ale spíše banda senzacechtivých bulvárních pisálků, kteří se kvůli reportáži nebojí obětovat zdraví a životy celé posádky (ten řetězec, kdy byla postupně zlikvidována asi polovina posádky, jsem těžko rozdýchával).
Poslední třetina knihy je naštěstí zajímavější - je tu opět přítomno Clarkovo pero, takže nakonec i k nějakým zajímavým objevům dojde. Postavy, které zbyly, se chovají konečně logicky, navzájem spolupracují, a tak se postupně dopracují k otevřenému konci, který aspoň trochu za tu námahu přečíst knihu stál.

Sečteno, podtrženo:
Nebudu tvrdit, že spolupráce Clarka a Leeho je na 100% krok správným směrem. Lee nebude asi špatný spisovatel, nicméně jeho vstup a tím pádem jiný styl psaní mi několikrát způsobil malý šok. Ráma II byla nejspíš jeho první kniha, takže je dost dobře možné, že se teprve zahříval. Podle jeho biografie je Lee stejně jako Clarke zkušený astronom, takže věřím, že má co nabídnout. Otevírám třetí díl - Zahrada Rámova a jsem zvědavý, jestli jsem se mýlil.

Kefidlo
20.04.2014

- první část jsem přečetl cca před rokem - nuda
- jsem rád, že jsem dostal odvahu jej dočíst - druhá část o třídu lepší

lord-artoo
25.02.2014

Při čtení dvojky jsem si vzpomněl na jeden výrok: "Nadbytek stran je neúcta autora vůči čtenáři." Přestože si neumím představit, kde bych knihu krátil, protože důležitost všech epizod je asi stejně vysoká (nebo spíš nízká), rozhodně je to rozvleklé až hanba. Styl psaní není Clarkův, to konečně doznává i on sám v doslovu, a tak je někdy člověk vystaven těžko uvěřitelným dialogům (kdyby takhle psalo mé imaginární desetileté dítě, tak jej jistě pochválím), nebo pasážím, jež si zamilují nezadané ženy po čtyřicítce. Dvojka dozajista dějově dojí jedničku s tím, že volal-li jsem po přečtení jedničky: "Větší rozvoj postav!" mám nyní od rozvojového cukrkandlu dvojky zalepené břicho, až je mi špatně. Zkrátka je to celé někde úplně jinde. Další díly si ovšem možná přečtu, protože... Víte jak funguje telenovela?

marlowe
30.08.2013

Jako by „dvojku“ napsal někdo ÚPLNĚ jiný – a na skvělou, čistou sci-fi „Setkání s Rámou“ můžeme jenom nostalgicky zavzpomínat. Do „dvojky“ autoři násilně zavlekli pseudopsychologii, která z příběhu úplně vytěsnila všechny klady, kvůli kterým jsem knihu s očekáváním otevíral – a vytvořila z ní kočičkovsko-pejskovský dort, ze kterého se člověku dělá blbě. Do dalších „Rámovských“ dílů se už určitě pouštět nebudu!

turbosound
28.02.2013

Ano, taky to musím zmínit. Ten neskutečný stostránkový úvod, který tam podle mého být vůbec nemusel, anebo kdy už, tak mnohem kratší.
Zbylé více jak dvě třetiny románu byly, jak jsem u Clarka zvyklý, vcelku velmi zajímavé, nicméně mě osobně vadily některé věci, kterým se dřív vyhýbal a já tak na ně nejsem u jeho knih zvyklý. Mám na mysli ty milostné linie, sex apod. Sám osobně proti tomu v literatuře nic nemám, ale nevím, tady mi to nějak nesedělo. A příšerný překladatelský počin pro mě bylo slovo "miláček", v závěrečných pasážích na téměř každé stránce.
Co mě naopak fascinovalo, byly podlé charaktery některých hlavních postav. Na to u Clarka taky moc zvyklý nejsem a při čtení mě napadalo, co je vlastně práce jeho, a co Gentryho Lee. No, celkově se to dalo, není to zdaleka nejlepší, co jsem od ACC četl, ale jsem zvědavý na pokračování.

Phoenix16.cz
07.01.2013

Nadšená z prvního dílu, jsem se vrhla do druhého a hned na úvod jsem dost narazila. Kniha začínala neskutečně nudným a především dlouhým popisem tehdejší/současné sociální a ekonomické situace, což čtenáře, který se těší, až se zase dostane do Rámy, musí hodně znechutit. Ale když se dostanete za prvních sto stran, vše se náhle změní. Ráma je příliš veliký, aby se všechna jeho tajemství vešla do jedné knihy, takže můžeme vesele objevovat dál. Přidávají se nějaké nové postavy, což hlavní děj obohacuje o další zápletky. Když si odmyslím ten šílený úvod, kniha je velice kvalitní, i když už trochu postrádá ten prvotní "wow-efekt", který byl přítomen v prvním dílu série.

ZbyněkZ
16.08.2012

Nevím, kdo psal popis ke knize, ale jsme-li na literárním webu, nemělo by se tam objevit, že "tajemství nebyly odkryty" a "třema členům".
Jinak celá série o Rámovi je podle mého názoru nejen slušné sci-fi, ale hlavně docela dobrá sonda do psychiky chování lidského druhu.

yerry
15.01.2012

Úplne súhlasím s názormi na knihu v predchádzajúcich príspevkoch. Úroveň románu vzhľadom na prvý zväzok klesol minimálne o triedu a nebyť tej zbytočnej vaty, hodnotil by som trochu lepšie...

zimmicz
26.07.2011

Druhý díl Rámy má jeden velký problém: díl první. Jak píše Petrvs, zpočátku skutečně chybí akce a ta sci-fi mystika přítomná od počátku prvního dílu, daleko víc se druhý díl tváří jako detektivka či snad vývojový román. Na druhou stranu samotný průzkum Rámy je znovu popsán tak strhujícím způsobem, že lze autorům prominout i onen pomalejší rozjezd.
A nakonec i delší "představování" jednotlivých členů posádky se ukáže jako důvodné, hlavně v kontextu rozhodnutí, která musejí na palubě Rámy činit. Kolem a kolem - první třetina/polovina knihy je zdařilým entrée (byť snad trochu dlouhým), druhá už precizní prací A. C. Clarka, tak jak ji známe z prvního dílu nebo Vesmírné odysey.
Autoři umožní čtenářům poznat svět Rámy zase trochu víc, ale ne natolik, aby je odradili od dalšího čtení. Ačkoliv nejsem velkým fanouškem sci-fi, A. C. Clarke si mě získal.

Petrvs
11.01.2011

Ve srovnání s prvním dílem působí zejména zpočátku jako o třídu horší kniha. Do 30% knihy se pouze čtenáři seznamují s postavami a pasáže, které mají potenciál zaujmout, jsou odbyty pouze několika větami. Místo vzrušujícího průzkumu mimozemského plavidla je čtenář "obtěžován" žabomyšími válkami mezi členy posádky, jejíž chování působí často nevěrohodně. Zhruba od své poloviny se však kniha konečně "rozjede" a skoro ji nejde než nedočíst bez přestávky v kuse. Vzhledem k závěru knihy i dalšímu dílu nakonec čtenář "odpustí" i předlouhý rozjezd - je to i příprava na další knihy rámanské tetralogie.
Ač se mi první díl psaný pouze panem Clarkem líbil o poznání více a působil věrohodněji, stále se hlavně díky druhé polovině knihy jedná o dobré sci-fi počtení.