Zahrada Rámova

Ráma II, kosmická loď mimozemské civilizace, je na cestě ze Sluneční soustavy a odváží na své palubě tři kosmonauty ze Země. Před nimi je neznámo, cesta, kterou se člověk ještě nikdy nevydal. Na jejím konci se možná nachází pravda o Rámovi…

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30601/zahrada-ramova-30601.jpg 3.9156

Ráma (3.)

The Garden of Rama (1991)

Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet

Nifredil
04. prosince

Zvláštní změna formy ve třetím díle série. Překvapily mě deníkové vsuvky, takovou změnu formy jsem nečekala. Celé se to více zabývá psychickou postav a rozvíjí se tam i naprosto zajímavý a nečekaný děj. Proti dvojce ohromný posun, přesto to kvalit jedničky nedosahuje. Bavilo mě sledovat, co nového autoři v příběhu zase vymyslí, kam se děj posune a jaká fantastická věc se zase objeví a stane. Musím také ocenit tu utopickou vizi fungování společnosti uvnitř Rámy.

milan1534

Kdyby začátek nebyl tak rozvleklý. Kdyby pasáže zabývající se japonskými reáliemi nebyly tak násilné stejně jako mysteriózní vsuvky... kdyby kniha teprve od poloviny stála za to... pak by byla vynikající.

Maodongwan
19.05.2016

Pri knižných sériách to tak býva, každý ďalší diel je o niečo slabší a priamo úmerne slabne aj čitateľov záujem. Vychádzajúc z osobných skúseností, trilógií, tetralógií a ďalších lógií, ktoré som dokázal dočítať až do konca spočítam na jednej ruke, aj tu som si dovolil predpokladať, že moje zapálenie sa postupne vytratí.

Trojka ma do seba priam vcucla. Myslím si, že je ešte pútavejšia ako dvojka. Samozrejme, príchodom Gentry Leeho sa tak trošku vytráca Clarkovo čaro a to tajomno, ktoré bolo cítiť z každej strany prvého dielu, nič to však nemení na fakte, že celá séria sa uberá prekvapujúcim a veľmi čitateľným smerom.

Kolombovka
03.05.2016

Přijde mi, že i třetí díl, pořád rozvíjí mou fantazii kupředu :-) příběh je krásný a poutavý. Vždycky si na to vyhradím nerušený čas :-)

Teryy
06.02.2015

Nejslabší. Kniha mě zklamala. Kde je to science fiction? A proč dovolil Clarke tohle vydat?
Nudné a zdlouhavé.První kniha byla opravdu vydařená, druhá už trochu pokulhávala, a ta třetí je opravdu nevydařená. Sérii dočtu, ale musím si dát "knižní náladu" do normálu.. ;)

WerMaledictos
27.09.2014

Ve zkratce: Je vidět, že se Gentry Lee příjemně rozepisuje.
Postavy se už nechovají jako děti na pískovišti, jednají naopak podle svých pevně daných, občas komplikovaných, ale vyvíjících se charakterů.
Příběh opět navazuje na předchozí díl. Postupně se rozrůstající rodina "pozůstalých" kosmonautů na Rámovi se snaží přežít na celkem nehostinném místě, kde za každým rohem čeká ne vždy úplně bezpečné tajemství. Postupně dopluje až k tzv. Uzlu, kde se setká s inteligencí Rámy a je pak v novém kosmickém válci poslána nazpět do Sluneční soustavy, aby nabrala kolonii 2000 lidí. Lidé si v Rámovi III vytvoří samostatný demokratický stát, který se ale postupně změní ve vojenskou diktaturu. Pro rodinu není lehké držet pospolu, část rodiny je dokonce ohrožena na životě. Na konci knihy je ale nastíněno východisko.

+ hlavní postava Nicole des Jardins si píše deník... touto metodou je bravurně popsána první část knihy
+ Leeho náboženské tendence popsány skrze katolíka Michaela O'Toola; otázky víry však podány nenásilnou, spíše informativní a vědecko-filozofickou formou
+ spousta rozmanitých a zajímavých charakterů, ať už v rodině, nebo v kolonii

- některé části rozhovorů probíhají v jiném jazyce... musel jsem využít slovník :)
- technický popis kdejakých vynálezů a udělátek ještě trochu zaostává za Clarkem, na kterého jsem zvyklý, nicméně tím je tu větší prostor pro fantazii :)

hodnotím 90%

Phoenix16.cz
07.01.2013

I když je to stále o Rámovi, k prvnímu dílu už to má obsahem dost daleko. Je to stále sci-fi román, ale děj se přesunul spíše do sociálních sfér, kdy autoři řeší aspekty lidského chování a uvažování a poukazují na zjevné nedostatky v lidské společnosti.

ZbyněkZ
16.08.2012

Myslím, že záleží hodně na tom, co od této (a dalších knih této série) člověk očekává. Jestli hledá jen alční sci-fi, pak ho možná poračování prvého Setkání s Rámou zklame.
Ale mne naopak celá sága rodu Nicole des Jardins, situace a myšlenky z těchto epizod plynoucí, právě zaujaly. Právě, že je to čtení hlavně o lidech - byť v kulisách mimozemské skutečnosti - je na těchto knihách to zajímavé. Možná, že něco je sem tam předvídatelné, určitě by se našly i momenty, kdy se autoři dopustili nepřesností, ale to příběhu na kvalitě neubírá.

yerry
15.01.2012

Nemôžem si pomôcť, úroveň prvého zväzku román absolútne nedosahuje. Je to taký hybrid, nie je to úplne akčné sci-fi, keďže akčné scény sú popisované veľmi zdĺhavo a dej graduje len veľmi pomaly a k hard sci-fi to má tiež dosť ďaleko vzhľadom na nie príliš akčnú akčnosť príbehu. Postavy sú vykresľované príliš čierno-bielo na môj vkus a ich konanie je predvídateľné. Pár dobrých pasáží ale kniha určite má, za prečítanie preto stojí.

dragonfly
30.11.2011

Vyrovnávám pozitivní názory proti negativním. Omylem jsem tento díl četla jako první a byl pro mě impulsem k přečtení celé série.. Skvělá kniha..

Petrvs
14.02.2011

Opět více Leeovské a méně Clarkovské... nicméně pořád ještě přijatelné. I když méně by bylo více.

Eyghon

Velice slabé, zatím nejhorší, co jsem od Clarka četl. V sérii už nebudu pokračovat.