Vystěhovalci II.

Vystěhovalci II. https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44559/bmid_vystehovalci-ii-fjV-44559.jpg 5 58 12

Vystěhovalci série

2. kniha obsahuje pokračování osudů vystěhovalců - romány Usedlíci (Nybyggarna) a Poslední dopis do Švédska (Sista brevet till Sverige) – snažících se vybudovat si novou existenci na půdě vysněné země, ne všichni však uspějí, někteří z nich svou sázku s osudem prohrávají. Je to strhující popis hrdinů, jejichž jediným hrdinským činem byla vytrvalá a těžká práce. Celá tetralogie končí dopisem příbuzným Karla Nilssona do Švédska po jeho smrti, který musí napsat jeho starý soused, protože Nilssonovi synové a vnuci už neumí švédsky.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svoboda

Nybyggarna - Sista brevet till Sverige , 1971

boxas
14.02.2021 5 z 5

Úžasná kniha!

Katka2382
30.12.2020 5 z 5

Moc krásné čtení.Velmi těžko jsem se loučila s hlavními hrdiny,už teď se mi po všech stýská.
Dnes už si asi sotva dovedeme představit tu nelidskou dřinu která byla každodenní součástí jejich života.

HŠ
04.11.2020 4 z 5

Dle mého názoru slabší díl než první, některé pasáže se už moc táhly, byly pro mě nezajímavé, nemělo to takový spád, jako první kniha. Slabší 4 hvězdičky.

zuzad
20.03.2020 5 z 5

Již dlouho se mi nestalo, abych po přečtení nějaké knihy nebyla schopná číst hned další. Tato tetralogie mě zasáhla hluboko do srdce.

mgeisselreiter
08.11.2017 5 z 5

Po prvních dvou dílech jsem se s chutí začetl do dalších dvou. Měl jsem trošičku obavy, aby to nebylo už moc na stejné brdo, ty se naštěstí nenaplnily. Autor totiž dokáže psát čtivě, poutavě, zajímavě. A zajímavé to je bez diskuse. Čtenář si dříve možná vůbec nedokázal představit, co to bylo za těžký život před nějakými 150 lety a jak nesmírně náročné bylo se přestěhovat do Ameriky a usadit se tam. V jakých krutých podmínkách lidé žili, jak dřeli jako soumaři...
Kniha, kterých moc není, která mě nutila číst a číst, až jsem byl u konce. 90% a 5*, 8.11.2017.

AlenaF
27.04.2017 5 z 5

Už první díl byl pro mě velký zážitek, to samé platí pro druhý díl. Tyto knihy jsem už četla cca 3x a určitě se k nim časem zase vrátím. Doporučuji k přečtení.

Schamila
04.12.2016 5 z 5

Poprvé jsem ji četla možná před 12 lety, nezapomenutelné čtení, tenkrát zapůjčeno v knihovně, sháněla jsem po antikvariátech a mám ji v knihovně, znovu přečteno a určitě to není naposled, překrásný příběh - doporučuji

evask
04.08.2016 5 z 5

Kniha, na kterou člověk hned tak nezapomene.

woodward
17.08.2015 5 z 5

Úkryt před blizzardem v útrobách čerstvě poraženého dobytčete - to byl opravdu vrcholný moment vyprávění o drsných začátcích usedlíků v nové zemi.

Rade
31.01.2015 5 z 5

Pro pokračování platí to samé, co pro první díl: Moje hodně oblíbená kniha ještě z dob, kdy u nás šly na tehdejší dobu velmi silné a působivé filmy podle ní natočené - Emigranti (1971) a Nová země (1972) s výtečným Maxem von Sydow coby Karl Oskarem a neméně skvělou Liv Ullmann jako Kristinou.
V tomto díle mě asi nejvíc popadl za srdce příběh Roberta a Arvida.
Jedna z mých nej nej...

lucifrid
20.04.2012 5 z 5

Skvělé pokračování úchvatné knihy. Jak se vlastně kdysi žilo a jak těžký život to byl.

nightlybird
30.11.-0001 5 z 5

Celá tetralogie byla zfilmována, pokud se dostanete ke knize nebo k filmu, nenechte si je rozhodně ujít. Kniha by mohla zaujmout dost široké spektrum čtenářů - je to silný příběh v podstatě "trosečníků", kteří si v potu a krvi budují novou existenci v cizí, neznáme zemi (i když to není ani ostrov, ani neznámá planeta kdesi v kosmu - ale skoro jako by byla).

zfilmováno švédská literatura přistěhovalci, imigranti ságy historické romány

Vilhelm Moberg
švédská, 1898 - 1973