Zavátý život

První vydání devíti povídek ze života pravěkého tvorstva. Povídky z pradávna, v nichž je napínavě vylíčen boj pravěkých ještěrů o přežití, pochází z dílny předního a mezinárodně uznávaného paleontologa J. Augusty, který proslul společně se Zdeňkem Burianem díky rekonstrukcím pravěké flóry a fauny. Napínavé líčení dramatických událostí a těžkých osudů je doplněno doslovem, jenž objasňuje, zda se tyto příběhy opravdu mohly stát a z jakých skutečných paleontologických nálezů vycházejí. Jedinečným zážitkem jsou vynikající ilustrace Z. Buriana. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70864/zavaty-zivot-70864.jpg 4.7111
Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno, Václav Pavlík

Kniha Zavátý život

suffragium

Kniha mého dětství. Možná jedna z prvních, nad jejímiž stránkami jsem pochopil, že literatura se nečte, ale prožívá.

pismenkovyJoe

Krásné a velmi poutavé příběhy z dávných období.

Radka1911
02.07.2019

První historická knížka kterou jsem četla a moc jsem si ji zamilovala.

p3tris
04.06.2019

Jako malý kluk jsem jezdil k babičce na chatu, kde byly, mimo jiných, v knihovně i knihy Josefa Augusty, překrásně ilustrované Zdeňkem Burianem. Prolistoval jsem je snad tisícekrát a ty kresby se mi tak zaryly pod kůži, že je znám nazpaměť dodnes. Po více než třiceti letech jsem první z nich vyndal, tentokrát už z vlastní, knihovny a znova si jí přečetl. Autor vždy čerpá ze skutečných archeologických nálezů, takže povídky spojuje jedno téma. Smrt. Příroda byla krutá v druhohorách a je krutá i dnes. Děj většinou není nikterak složitý, ale je napsán květnatým a lehce archaickým jazykem. Jde vlastně o hodně nenásilnou formu výuky, i když některé poznatky jsou už překonané. A samozřejmě tou největší devizou jsou ilustrace. Co na tom, že už víme, že třeba Ceratosaurus takhle nevypadal. Dětská fantasie pracovala na plno a i já, jako dospělý muž, se na ně nemůžu znovu vynadívat.

KLADIK
16.04.2019

Krásná kniha a krásný návrat do chlapeckých let!

zelena_zabicka
26.09.2018

čtivé i poučné zároveň, ilustrace p. Buriana jsou úžasné. Nejkrásnější povídka je ta o lovcích medvědů. Moc se mi líbilo i to, jak něžně autor píše o mláďatech a mateřské péči ať už té pralidské nebo zvířecí.

Israha
02.08.2018

Krutá nádhera ztracených světů pravěku Země zachycená s poutavostí, kouzlem starobylosti a dost často velmi vydatnou dávkou pochmurnosti a melancholie. Vědecká přenost Augustova vyprávění zastarala už dávno, ale přemístit čtenářovu fantazii do dob dávno minulých se mu daří dodnes. Za vypíchnutí stojí krom jiného například skutečnost, jak dokáže vtisknout obyčejným vyhynulým zvířatům jakýsi "charakter", aniž by je přehnaně antropomorfizoval, to se mi líbilo už jako dítěti, a líbí se mi stále. Pár povídek (např. Vzbouřené živly, Zavátý život) je slabších a do děje tolik nevtáhne, ale jinak měl autor pozoruhodný talent vyprávět na základě mlčenlivých fosilních pozůstatků. Lepší mi přijdou spíš ty třetihorní, protože savcům se, na rozdíl od dinosaurů, na základě tehdejších znalostí, dala přeci jen snáze vtisknout nějaká ta duše. Pěkné čtení, i když dnes asi hodně hovoří v jeho prospěch i efekt nostalgie.

agnes25
08.08.2017

Knihy od Josefa Augusty jsem četla jako dítě a od té doby jsem pravěk a později historii začala milovat.

Tajný život stromů - Výpravná verze
Tajný život stromů - Výpravná verze