woodward woodward komentáře u knih

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Jako kluk jsem měl Lovce mamutů rád, takže je ocením čtyřmi hvězdami.

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Kde jsou ty časy, kdy jsem baštil Foglara? Dneska už mi to nic neříká. Ale plný počet hvězdiček dám - v době, kdy jsem to četl to byla fakt pecka.

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Je to dobrodružství s velkým D. Jestli je to také pravdivé vylíčení autorových příhod, to je docela jiná otázka. Ale napsal to krásně a za to mu patří pět hvězd.

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Ve školní družině nám Hochy od Bobří řeky četla paní učitelka Týčová, každý den dvacet minut a všichni jsme z toho byli zfamfrnělí. Musím však připustit, že na rozdíl od mnoha jiných dětských knížek mě foglarovky v dospělém věku už vůbec nepřitahují. Ale pro děti je to myslím parádní čtení pořád.

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Musím přiznat, že jsem Kunderovi nikdy tak docela nepřišel na chuť. Ty povídky jsou fakt dobré - ale nikdy už jsem neměl potřebu se k nim vrátit.

Dracula Dracula Bram Stoker

Úvodní část příběhu se příliš nevymyká běžným hororovým historkám své doby. Až s příchodem van Helsinga a jeho vědeckých metod potírání upírů se z tuctového hororu stane nesmrtelné dílo.

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Další z mnoha variací na téma "Život je těžkej, zvlášť pak některej". Ale když se to umí, vznikne pěkné čtení. Pět hvězd.

Tak nám zabili Ferdinanda Tak nám zabili Ferdinanda Martin Ježek

Je to drobnost, ale také potřebný doplněk ke všemu, co už o atentátu bylo napsáno.

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Přátelé, nepokoušejte se Goodbodyho přirovnávat ke Švejkovi. To je totiž úplně jiná sorta. Kdybychom měli hledat ve Švejkovi podobnost s poručíkem Goodbodym, nejblíž by byl asi kadet Biegler, i když to je zase spíš kariérista. Goodbody je prostě bašťoun zblblej propagandou a školní výchovou.

17.08.2015 5 z 5

Tom je hlava v oblacích a Huck je noha na pevné zemi. Což odpovídá, protože Tom vyrůstá jako obyčejnej kluk obklopen láskou, péčí i výchovnými pohlavky tedy Polly, zatímco Huck se o sebe musel odjakživa starat sám. Tahle dvojice je podle mě to nejlepší co Mark Twain stvořil.

Strach v hrsti prachu Strach v hrsti prachu John Ives

Docela dobré čtení na dovolenou - což dokonce odpovídá i názvu edice.

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Občas si říkám, co paní Agatha proti ubohému Poirotovi měla, když toho velevzora všech peciválů a bábovků pořád honila po všech čertech peklech. Egypt, Rhodos, Mezopotámie - samé horko a prach, co si tam ten chudák posedlý pořádkem a pohodlím mohl užívat?
Je ovšem pravda, že šedé buňky fungují bezchybně za každého počasí a v každém prostředí, dobrodružství na Nilu nevyjímaje. Pět hvězdiček.

Plná bedna šampaňského Plná bedna šampaňského Ota Pavel

Vrcholem pro mě byl samozřejmě příběh o Zátopkovi - jen jeho maratonský běh by vydal sám na celou knihu. Ale i "zbytek knihy" včetně titulní povídky patří k tomu nejlepšímu, co v tomhle žánru česká literatura zatím přinesla.

Pohádka o Raškovi Pohádka o Raškovi Ota Pavel

Raška byl fenomén a Ota Pavel taky. Nádherné spojení.

Syn celerového krále Syn celerového krále Ota Pavel

Musím říct, že když jsem se doslechl, že Národní divadlo uvádí operu Nagano, jednak jsem se zasmál, jednak jsem obrovitánsky zalitoval, že místo toho nevstal z mrtvých Ota Pavel, aby o tom úžasném vítězství napsal povídku nebo možná celou knihu. Další z mnoha důkazů o tom, že když se novinář stane spisovatelem, má to grády!

Divadlo Járy Cimrmana Divadlo Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák

Co říct o "svaté knize" s Jeho odkazem? Člověk má skoro strach, aby se nedopustil nějaké nechtěné blasfémie. Nakonec On sám přece říkal, že nepochválí-i se sám, nikdo to za něj neudělá... Nechme to tedy tak. Tahle kniha i její velikán se chválí sami.

17.08.2015 5 z 5

Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo Jules Verne

Měli jsme ji doma ve Vilímkově "zlatorudém" vydání pod názvem Nový hrabě Monte Cristo - čemuž jsem vůbec nerozuměl, dokud mi máma nevysvětlila, že existuje i "opravdový" Monte Cristo, kterej ovšem na rozdíl od Matyáše Sandorfa trpěl ve vězení nevinně. Cap Matifou, který zastavil loď spouštěnou na vodu, Pescador v kouli sněhové, a také dramatický útěk z Pazinského hradu (mnohem později jsem zjistil, že Pazin je městečko v Chorvatsku) - nikdy na to všechno nezapomenu. Pět hvězd.

17.08.2015

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Takhle to holt u lidí chodí. Jednomu se něco povede a všichni se začnou opičit - ale jen malý zlomek z nich se dokáže svému vzoru aspoň přiblížit a ještě menší zlomek dokáže k tomu opičení přidat i něco svého, něco nového. Sága o Zeměmoří je jen jedním ze záplavy příběhů zařazených do žánru fantasy, který "vymyslel" Tolkien. Není to špatné, ale je to jen další variace na stokrát obehrané téma.

17.08.2015 3 z 5

Skleněné peklo Skleněné peklo Thomas N. Scortia

Nemůžu si pomoct, ale Scortia a Robinson mi prostě nějak nesedí. Jak by možná usoudila Saturninova a dědečkova Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru, zatím se zdá, že celá senzace spočívá v tom, že hořelo... a to je fakt málo.

17.08.2015 3 z 5

Duhová šestka Duhová šestka Tom Clancy

Komentář: nepříiš zdařilé, nepříliš chytré dílo. Spousta balastu, protože za každé slovo navíc něco kápne, typicky americká neznalost všeho, co se vymyká americké zkušenosti. Tom Clancy je jen další ze zástupu autorů, kteří se pokoušejí napodobit Forsythův styl "střihového" střídání místa děje a postav - jenže když má pocit, že by měl přijít střih a nemá do něj co umístit, vypomůže si povídáním o tom, jak hrdina ráno vstal a žena mu dala snídani. Ve vojenských věcech a v příslušné technice se vyzná a jenom za to mu dávám jednu hvězdu.

Připomínka k anotaci: Duhová šestka nepatří do série o Jacku Ryanovi a není to válečný román.

17.08.2015 1 z 5