Lovci mamutů

Tento příběh vypráví o kmeni pravěkých lidí ,,Lovců mamutů“. Udál se asi před dvaceti až třiceti tisíci lety. Tehdy žila na Bílé skále tlupa pravěkých lidí. Ovládali jednoduchou řeč a doplňovali ji posunky a mimikou v obličeji. Věděli, že je oheň nejen zahřeje, ale dokáže upéct maso a chránit před divokou zvěří. Oheň hořel před vchodem do jeskyně, aby dovnitř nemohly šelmy. Tehdy ho ještě neuměli rozdělat, tak spoléhali na přírodu a oheň donášeli. Příběh nám bude vyprávět o tom, jak lovili zvěř a jak z ní vše dokázali zužitkovat. Vnitřnosti zvěře jedli syrové, protože byly ještě teplé. Stažené kůže hned zpracovávaly ženy a děti. Lovili například zubry, lišky, ryby, ale také vlky a mamuty. Věřte, chytit takového mamuta je věc těžká, na kterou se museli dlouho připravovat. Museli nejdřív vykopat obrovskou jámu, do které toho mamuta museli vehnat. Učili se také vyrábět si nástroje, jako je například kámen opracovaný do tvaru slzy (pazourek). Díky pazourku, který poté použili na rozbíjení kamenů, dokázali vykřesat oheň. Ale to chtělo zručnost a trpělivost. Později se jim podařilo dokonce rozdělat oheň za pomoci kousku dřeva. Oheň byl totiž v pravěku největší vynález pravěkých lidí a měl pro ně opravdu obrovský význam. Dovídáme se tu také o cizích tlupách, například jak mezi sebou bojovali o území, o kořist atd. Při lovu nebo boji o území zahynula velká spousta pravěkých lidí. Byl to pro ně boj na život a na smrt....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/90_/903/lovci-mamutu-903.jpg 41342
Dobrodružné, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros (ČR)

Kniha Lovci mamutů

PhoebePollard

Příběh už si moc nepamatuji, ale myslím, že to patří tak k průměru. Námět není nic extra, na druhou stranu, moc knih na odobné téma jsem nenašla, což vynahrazuje nudný začátek. Poté se však děj rozeběhne a už se to docela dá.

Evina.Cetba

Jo, tak to se mi líbilo. Díky této knize jsem měla povědomí o pravěku a vzbudilo to ve mě zájem o toto historické období. I když je text možná trochu nepřesný, může dětského čtenáře navnadit, aby posbíral další a přesnější informace. Stejně jako film Cesta do pravěku.

BabaJaga11

Jedna z nejoblíbenějších knih mého dětství. Četla jsem ji tenkrát nejmíň 3x nebo 4x, spoustu částí jsme i s bratrem znali nazpaměť. Dnešní vědecké poznatky sice dokazují, že to s lovci mamutů bylo trochu jinak, byli na vyšší úrovni, než se v době prvního vydání tohoto historicko-dobrodružného románu soudilo (to je ostatně v doslovech k novějším vydáním i uvedeno), ale myslím, že ani tak knížka neztrácí nic ze svého kouzla. Přečetla jsem ji 2x i v dospělosti (dárek od kamaráda :-)) a nepřestala se mi líbit. Doporučuji každému s trochu dobrodružnou duší :-).

Karathen

Jsem se rozhodla, že si to zase po letech přečtu. Je to pořád fajn.

PinkBunny

Krásná dětská kniha z doby pravěku. Čtivá, vhodná pro mladší školáky a starší vč. dospělých. Hezký popis krajiny i loveckých dobrodružství. Oceňuji, že se autor snažil knihu uchopit i edukačně, vychází z tehdejších poznatků a připojené jsou odkazy i krásné ilustrace.
Moc nechápu zobrazení tehdejších lidí téměř jako stěží mluvících opic, ačkoli v té době byli už velice podobní modernímu člověku. Také je dosti nelogické lovení zimních zvířat typu mamut nebo sob, zatímco pralidé se tam prohánějí nazí s bederními rouškami.
Co mi tedy ale hodně vadí je silně potupné postavení žen a hrubé zacházení s nimi, které neodpovídá ani vědeckým odhadům, ani uspořádáním podobných skupin v přírodě (kde samci slouží hlavně k obraně skupiny i za cenu sebeobětování ve prospěch samic). Naopak je mnohem pravděpodobnější, že vzhledem k tehdy vyšší důležitosti ženy (nejen porody, ale i zajišťování většího podílu potravy) měly postavení minimálně rovnocenné. Mohl alespoň popsat jiné tlupy, které mají postavení převrácené, stejně jako popsal více verzí technik lovu. Proto tyto pasáže doporučuji při předčítání změnit (naštěstí jich tam není tolik a jsou krátké) nebo alespoň s dětmi otevřít diskusi.

Miro.slav

Kniha na ktorej som vyrástol. Toto boli motívy, ktoré formovali myslenie nejedného chlapca a dnes už dospelého muža. Eduard Štorch krásne, idylicky a niekedy až fantasticky dokázal vykresliť obdobie praveku. Je mi samozrejme fuk, či ide o reálne dobovo doložené reálie alebo nie. Toto je dobrodružná kniha, nie vedecká publikácia. Ďakujem za pekné detstvo, pán Štorch.

SlamLenka

Lovce jsem si poprvé přečetla teprve ve třiceti. Včera při státnicích z češtiny se mě ptali, jestli je to kniha, kterou by v dnešní době děti zvládly pochopit, jestli je to ještě pro ně. A já si myslím, že určitě! Mně se líbila v nedávné době a jsem si jista, že by mě oslovila i před těmi dvaceti až patnácti lety. Doporučuji dětem i dospělým, hezky to přiblíží tehdejší dobu, i když je bez pochyby, že je to do velké míry jen fikce. Jenže to by mohl skutečně odpovědně a ve všech ohledech potvrdit jen cestovatel v čase - a kdo z nás jím je? =)

Kovářskej

Už ani nevím po kolikáté se vracím ke Kopčemovi a jeho tlupě. A i teď na stará kolena se rád zasním a toulám se po tehdejší krásné, nedotčené krajině...Teď už i se svou vlastní tlupou, svými syny.