Strach v hrsti prachu

Strach v hrsti prachu

Žhavá arizonská poušť, rozeklaná, zlověstná pohoří – pustá země, kde člověk nemá téměř žádnou šanci přežít je místem, kde se odehrává děj románu STRACH V HRSTI PRACHU (Fear in a Handful of Dust). Sem přiváží Calvin Duggai, příslušník indiánského kmene Navahů a vietnamský veterán své čtyři oběti – tři muže a jednu ženu. Zanechá je v rožhavené poušti nahé, bez jídla, pití, jakýchkoliv předmětů, zraněné na těle i na duchu, z povzdálí sadisticky sleduje jejich zoufalý boj o záchranu života. 1.vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/83_/8317/strach-v-hrsti-prach.jpg 4.5132

Fear in a Handful of Dust (1977)

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Odeon

Braenn
07. listopadu

Nadčasový napínavý příběh. Má čtenářská výzva "kniha rodičů".
Dílo sice místy připomíná spíš Příručku mladých svišťů "Jak přežít ve žhavé poušti", ale když to přijmete, není problém. Váhala bych se zařazením do thrilleru, protože celou dobu tak nějak víme, na čem kdo je a spíš než dech beroucí napětí a mrazení nás doprovází pocit zvědavého očekávání, jak že to hrdinové (hrdina) zkoulí.

Drobným mínusem pro mne bylo poněkud nedůvěryhodné propletení čtyř obětí co do milostných vztahů, o to víc pak příjemně překvapilo, jak se to vyvrbilo. A pak také konec, na můj vkus příliš useknutý.

Lepší čtyři hvězdy.

Alma-Nacida

Knihu jsem četla asi tak před 30. lety a od té doby si pamatuju některé postupy přežití, což bych si jistě bez toho příběhu nepamatovala. :) Dnes jsem si ráda knihu zopakovala jako audio, kdy mi zpříjemnila dlouhou cestu autem. A jo, pořád si myslím, že je to dobrá kniha. Nejen o přežití, ale i o tom, jací lidé jsou.

frantisek8863

Parádní a dobře zpracovaný děj o přežití v extrémních podmínkách. Pět postav, nahota, slunce, nedostatek vody, nehostinné a horké prostředí a skvělí příběh je na světě.Byl jsem mile překvapen, že to všechny osoby přežili a závěrečné potrestání pro Duggaiho: "Tahle poušť nám byla peklem, ale Duggai nesnese svoje peklo". Na vojně jako záklaďáka nás učili různé techniky přežití, jak získat vodu na suchých místech díky odpařování s folií, také jsme občas používali v knize zmíněnou sůl proti křečím. Jen nevím jak by dopadlo rozdělávání ohně za pomoci křemene.

kamibe

Na tuhle knihu nezapomenu. Obdivuji, jak si člověk umí poradit v extrémních podmínkách.

hlahol

kniha, u které jsem vypil nejspíš nejvíc vody v životě

Luci136

Jak už tu bylo řečeno- teď bych se citila o něco povzbuzena, ocitnout se takto ,,holá" v poušti.
Knížka mě bavila, příběh byl poučný, napínavý, k zamyšlení a celé to bylo skvěle zpracované.

Jaruš7

Někdo musí do příběhu vložit nelidskou brutalitu, mučící varianty, potoky krve, fantasmagorická stvoření, nebo galaktické příšery, aby dosáhl zájmu čtenářů a přitom stačí děj ponechat v lůně přírodní scenérie v arizonské poušti pouze tři muže a jednu manželku, jak je pán Bůh stvořil. Jako trest se jeví pomsta za odlišné lidské schopnosti, které jsou tak vzácné pro civilizaci. Nezdolná neústupnost, zlovolná trpělivost a nenávist i ochranná otupělost a znalost starých zvyků k přežití je udržovala při životě. V trýznivých pouštních podmínkách rozjitřené vztahy a život mají novou hodnotu.
Citát :" Svoboda být všední. " Je touhou a snem.
Pečlivý v detailech, dramatický v jednoduchosti toho co poušť k přežití nabízí, načtený, poučný příběh.

Gordonlord

Výborný psychologický survival-thriller ...nebo jak to nazvat :-)

Psychopat unese a odveze své čtyři údajné trýznitele do pouště a z dalekého úkrytu je s puškou v ruce sleduje a baví se pohledem na jejich snahu o přežití. To je vlastně celý děj této knihy. Celkem pět postav, takže je zde více prostoru k vykreslení jejich charakterů a barvitého popisu jejich myšlenek a útrap ve snaze přežít na místě, odkud není kam utéct, s vědomím, že najít vodu je zázrak, slunce svým žárem téměř okamžitě zabijí a někde daleko je sleduje člověk, který je může kdykoliv ostřelit.

Je to skutečně síla. Celá kniha se sice odehrává pouze na poušti v rámci pěti hlavních (a jediných) postav a je tím pádem dost komorní, ale celé je to velice strhující, napínavé a skutečně syrové a kruté.

Jedinou vadou na kráse je snad jen fakt, že se to místy maličko táhne a také na úplný konec bych čekal nějaký epilog, nebo alespoň delší závěr pro lepší schlazení vyprahlého krku :-)

Atanone

Kdyby mě někdo odvezl d pouště,mohl by si být jistý,že nepřežiju. Ovšem po přečtení této knihy bych to nevzdala hned.
Viděla jsem i film,ale podle mě se moc soustředili na akci. U mě kniha jasně vede

waltraud5114

Skvelá kniha, aj keď viem, ako to všetko skončí, čítam ju znova a znova. Aj teraz ma smädí, keď to tu píšem.

DickBach

Chcete to jedním slovem? - Luxusní.
Perfektně vypracované, postavy a jejich myšlenky vypiplané. Nemohu než smeknout klobouk a poděkovat.
Konec je sice trošku rychlý.... ovšem je to jedině dobře. Podle mně rozdrásanější nohy bych už nesnesla....

jamesek007

jedním druhým dechem. polknul jsem to jak rybu. nadčasové komorní pouštní drama z umístěné do dvacáteho století. nijak sadistické jak se píše v popisku. calvinovo svérázné pojetí spravedlnosti se dá pochopit. dík rychlému konci má čtenář prostor k přemýšlení typu - "co by se tak asi stalo" kdyby by nám nějaký dobračisko vypnulo na měsíc elekřinu, středověk je tady cobydupaupad

tomvall
19.10.2016

Po prvotním zaujetí přišlo spíš zklamání. Ze zajímavého tématu se dalo vytěžit rozhodně víc. Navíc konec přišel dost rychle a snadno, oproti předcházejícím útrapám. Škoda. Promarněná šance.

boxas
24.07.2016

Žádné mobily, žádný net, GPS nedáš... Napadlo vás někdy, co bychom dělali, kdybychom najednou přišli nejen o různé výdobytky moderní doby, ale vůbec o všechno? Vzdali bychom to? Bojovali o (doslova) holý život? Hlavní hrdina téhle knihy bojoval. Nahý, v poušti. A já jako čtenář jsem jeho boj prožívala s ním. Autorovi se povedlo vtáhnout mě do děje přirozeně a nenásilně, pomalé tempo knihy mi dovolilo přemýšlet a promýšlet cestu k přežití společně s ním. Doporučuji!
P. S. Připomnělo mi to knihu Marťan. Doba a místo jiné, ale odhodlání nevzdat to a bojovat až do konce, i když je šance minimální, to je stejné...

Tozbee
28.02.2016

Taková upovídanější příručka přežití v poušti :-) Ale napínavá, to zase jo. Takže líbilo!

bb69
15.02.2016

Výborné, napínavé čítanie, pár dobrých postrehov, ako prežiť v púšti - určite odporúčam.

Hynais
01.02.2016

Jaká to radost přečíst si napínavou knihu s jednoduchou zápletkou, v níž se to nehemží civilizačními překvapeními, ale je to prodchnuté otázkou: "Jak přežít?". Vyprávění je vedené tak, že si čtenář dělá téměř filmový obrázek dění - fakt "osvěžující" podívaná:-)

woodward
17.08.2015

Docela dobré čtení na dovolenou - což dokonce odpovídá i názvu edice.

Týnušxxx
01.06.2015

Kniha se mi moc líbila. Bylo to opravdu zajímavé :-)

mulderka
26.05.2015

Hrome, to by byl film!!

Koka
09.04.2015

Jeden z mnoha příběhů, kterými americká literatura zareagovala na deformující dopady vietnamské války na celou generaci mladých mužů, z nichž hrůzné zážitky z vietnamské džungle vyformovaly zabijácké zrůdy. Napínavé, poučné, i když příběh obsahoval trochu moc šťastných náhod. No ale bez nich nejde přežít ani v životě, natož v knize, že?

E.Hyde
28.01.2015

Super kniha! Jednoduchý nápad, ale přitom je příběh zajímavý, čtivý a hodně rychle, možná až moc rychle ubíhající. Čte se sám a je i plný praktických rad, kdyby někdo třeba v té poušti uvízl ;) Tuto knížku bych doporučila i nenáročnému "svátečnímu" čtenáři, dech se ovšem zatají o těm "sečtělejším"! :)

tomkoutsky
01.12.2014

Čtivé, napínavé, zajímavé, nezdlouhavé, pozoruhodné :-)

Disease
12.11.2014

Četl jsem to sice už dávno, ale utkvělo mi to v paměti. Vynikající thriller, který na rozdíl od modernějších děl netrpí zbytečnou nabobtnalostí.

Lector
11.09.2014

Titul se mi dostal do rukou náhodou ve formě audioknihy. (Je to hodně stará a technicky nedokonalá nahrávka, na níž je slyšet, jak interpret obrací stránky. Ale to nahrávce dodává punc poctivosti –víte, že to není ve studiu plném digitální techniky a četba nepobíhá z monitoru, na němž se text hemží poznámkami o intonaci a kdovíčem ještě.) Námět knihy se mi zamlouval a tak jsem nasadil sluchátka a spustil boj o přežití. A po pár dnech protrpěných imaginárně uprostřed pouště musím napsat, že je to dobře zpracovaný příběh. Já, který i pobyt na Jadranu tráví ve stínu borovic, jsem hluboce prožíval zápas s neúprosným žárem arizonské pouště.
Příběh je logický - Ives nezapomněl snad na žádný detail a zdá se, že tématu rozumí. Knihu lze klidně pojmout jako příručku pro přežití v poušti. Závěr mi připadá sice trochu zbrklý a happyend nastal bezezbytku, ale o to snad ani nejde. I když na druhou stranu mohl Ives svým hrdinům dopřát ještě kýčovitějšího šťastného konce a zvrat, který připravil v závěru knihy, alespoň čtenáře probere z letargie „způsobené poledním žárem“.
Nejde sice o žádné monumentální dílo, ale dávám mu pět hvězdiček (s vědomím toho, že plný počet hvězdiček u jednoho žánru nelze porovnávat s žánrem jiným – to by na vrcholu bylo pár spisovatelů a tisíce dalších by se tu krčily s jednou hvězdičkou).
Řekl bych, že jsem "byl" radši na poušti s partou rozhádaných a umírajících psychiatrů než s pasáčkem ovcí hledajícím svůj poklad u egyptských pyramid.

Nibiru
02.08.2014

Knihu jsem četla už dávno, ale vím dodnes, že byla strhující a napínavá.

rlupinek
14.07.2014

Poprvé jsem se s touto knihou setkal ve 3. třídě ZŠ, kdy nám o ni jako právě vyšlé novince (1983) vyprávěl náš třídní učitel (vášnivý čtenář) a od té doby jsem ji nemohl nikde sehnat. Náhodou se mi dostala do ruky až teď po 30 letech a musím říci, že se opravdu četla jedním dechem. Rozsahem sice útlá, ale napětí by se dalo krájet! Jenom pozor na to, že při čtení máte neustálý pocit žízně...

debe
07.04.2014

Bezvadná kniha. Pořád ve mně vyvolává otázku, zda se to opravdu dá přežít? A může někdo napsat něco takového, aniž by to sám prožil? Hm... přidávám se k ostatním a vřele doporučuji!

hankapimi
05.02.2014

Napínavá knížka z rozžhavené vyprahlé pouště o lidské touze a vynalézavosti přežít i to nejhorší peklo, znovu se zvednout a bojovat za záchranu života. V nehostinném prostředí, kde je nemyslitelné přežít do druhého dne, zoufalí, žízniví, hladoví a nazí. J.Ives velmi věrohodně vykreslil psychiku a chování jednotlivých postav příběhu a čtivě vygradoval tento román do poslední stránky. Neodejdete nikam, dokud nedočtete do konce...

Betty11
12.01.2014

Přežít to je oč tu běží. Úžasná kniha, čteno jedním dechem. Doporučuji.