Strach v hrsti prachu

Žhavá arizonská poušť, rozeklaná, zlověstná pohoří – pustá země, kde člověk nemá téměř žádnou šanci přežít je místem, kde se odehrává děj románu STRACH V HRSTI PRACHU (Fear in a Handful of Dust). Sem přiváží Calvin Duggai, příslušník indiánského kmene Navahů a vietnamský veterán své čtyři oběti – tři muže a jednu ženu. Zanechá je v rožhavené poušti nahé, bez jídla, pití, jakýchkoliv předmětů, zraněné na těle i na duchu, z povzdálí sadisticky sleduje jejich zoufalý boj o záchranu života. 1.vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8317/big_strach-v-hrsti-prachu-slA-8317.jpg 4.4228
Literatura světová, Dobrodružné

Vydáno: , Odeon

Fear in a Handful of Dust, 1977

Kniha Strach v hrsti prachu

mataaskorice
16.09.2021

Začátek mě na pět hvězd nebavil, ale čím delší a vyhrocenější byl boj hlavních hrdinů o přežití v poušti, tím víc jsem knize propadala. Napínavé čtení.

Kasperle
03.08.2021

Dlouho už se mi nestalo, abych knihu nedočetl; vždy se k tomu nějak donutím. U tohoto titulu jsem se ani nesnažil. Po dočtení 21.kapitoly jsem přeskočil rovnou na poslední a s radostí ukončil čtenářské utrpení.
Knihu mi doporučil (a půjčil) kamarád. Anotace na začátku zněla slibně. Letmé pročtení zdejších komentářů jen posílilo očekávání. Jsem zklamán. Čekal jsem něco ve stylu filmu SAW, ale to co jsem četl byl humoristický román "Pouštním dobrodruhem snadno a rychle aneb jak ve 24 hodinách v pusté poušti holýma rukama vydlabat čtyři jámy, vyrobit několik nožů, založit oheň, ulovit čtyři tucty králíků, ušít 58 párů opánků a 13 bederních roušek, vyčinit šlachy jako nitě na šití, uhníst hlínu a vypálit deset nádob, vyrobit mýdlo" atd. atd. A pozor - to vše pouze v noci, neboť přes den je takový žár, že se nedá nic než ležet ve stínu (aspoň nás o tom autor opakovaně ujišťuje).
Příběh začíná dobře - indiánův útěk a drncání v karavanu jsou popsány sugestivně. Následují však desítky a desítky stran popisů (mnohdy opakovaných) jednotvárných činností. Nic k tomu - žádná hlubší psychologie nebo motivy. Jen vnitřní dohady a prázdné dialogy. Ani ten sex tam neni...
Autor píše tak, aby mu jeho děj vycházel. Je to příliš postavené na náhodách nebo supermanských výkonech. Mackenzie neustále něco předpokládá a tyto předpoklady se plní! Nejlepší je jeho noční cesta pouští, kterou tvoří skály a štěrk. Sleduje stopy zvěře, vidí na 2 km daleko, dokáže rozeznat kdejaké útvary na zemi, ale přehlédne jámu, v níž je Jay (a to už svítá!). Na str.162 jsem se uchechtl větě "...a zdálo se mu, že s ničím zde nebylo hnuto." V neznámém terénu a za úplně tmavé noci:-) Ale str.170 přinesla lepší klenot, u nějž jsem dostal hlasitý záchvat smíchu: "Dělilo je asi tisíc metrů..." (začátek odstavce) "...Duggai měl na sobě kovbojský klobouk, vybledlou plandavou košili a kalhoty; Mackenzie viděl, jak mu ve větříku povlává podolek" (konec odstavce). Páni! Mackenzie je kyborg s optickými implantáty, noktovizí a termovizí dohromady. Unavený a vyčerpaný postarší profesor nakonec přemůže domorodce a profesionálního vojáka.
Ne, nešlo to. Z Duggaie je nakonec pitomec, který má "stupidní výraz". Škoda, autor promrhal dobrý námět a solidní zápletku. Nechal vyhrát bezkrevné intelektuály, a motivaci vietnamského veterána (a indiána k tomu) úplně zazdil.
Psychologii to nemá žádnou a taky už se ani nedivím, že to vyšlo za hluboké normalizace - vždyť tam není nic. Není to vůbec žádné veledílo světové literatury, je to skutečně jen "čtení na dovolenou" (dle názvu edice).

Česneksmedem
19.03.2021

Na pláže, pojďme na pláže, tam se všechno ukáže. Tady to teda úplně pláž není, ale písku a horka je hodně a ukáže se ledacos. V jedné části kniha připomínala Cestu od CM. Docela psycho, ale poučný. Od Metly parádní komentář!

kamila5406
18.03.2021

Není to můj žánr kávy

soupik2012
27.02.2021

Pomsta, je hlavním tématem tohoto psychologického thrilleru, odehrávajícím se v komorním prostředí arizonské pouště. Calvin Duggai se chce pomstít lidem, kteří ho svým svědectvím u soudu pošlou do léčebny pro duševně choré. Boj o přežití může začít. Audioknihu čte pan Jiří Zavřel. Knihu tak jako pokaždé načetl naprosto fantasticky. Nicméně rok vzniku 1988 se na kvalitě nahrávky hodně projevuje. Bylo by milým překvapením, kdyby se tuto audioknihu někdo rozhodl vydat znova.

nai.ivka
11.02.2021

Stará dobrá ... kniha ze sedmdesátek. Děj se sice pomalu valí, jakoby se nic neděje, do konce ale napjatě čekáte čí indiánské kouzlo je silnější.

Finn69
10.11.2020

Drsný thriller o přežití v arizonské poušti, navíc s naprosto dokonalým titulem.
Těžko říct, kdo je tu vlastně zloduch, žádná postava není vyloženě klaďas a také jsou všichni v jistém smyslu oběti. Duggai je veterán z Vietnamu, který už nepozná rozdíl mezi dobrým a špatným a lidský život pro něj nic neznamená. Čtveřice jeho nepřátel/obětí, která podle něj zavinila jeho věznění v psychiatrické léčebně, je navzájem se nesnášející parta psychiatrů. Jeden z nich ale má, stejně jako Duggai, navažské předky, a tak se v poušti odehraje souboj na život a na smrt podle indiánských pravidel.

jiri4861
13.07.2020