Strach v hrsti prachu

od:


KoupitKoupit eknihu

Žhavá arizonská poušť, rozeklaná, zlověstná pohoří – pustá země, kde člověk nemá téměř žádnou šanci přežít je místem, kde se odehrává děj románu STRACH V HRSTI PRACHU (Fear in a Handful of Dust). Sem přiváží Calvin Duggai, příslušník indiánského kmene Navahů a vietnamský veterán své čtyři oběti – tři muže a jednu ženu. Zanechá je v rožhavené poušti nahé, bez jídla, pití, jakýchkoliv předmětů, zraněné na těle i na duchu, z povzdálí sadisticky sleduje jejich zoufalý boj o záchranu života. 1.vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/83_/8317/strach-v-hrsti-prach.jpg 4.5146
Orig. název:

Fear in a Handful of Dust (1977)

Žánr:
Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (45)

Přidat komentář
ujira
15. srpna

Číst tuhle knihu v době letních veder doporučuji, dokážete se vžít do příběhu a osudu psychiatrických odborníků, uvězněných v Arizonské poušti psychicky narušeným indiánem. Má to být pomsta za uvěznění v psychiatrické léčebně a možná i snaha, aby protivníci prožili totéž a pochopili a také výzva jednomu z nich, jež má indiánské předky, aby v sobé objevil schopnost přežít v poušti.

hopla
18. března

Čtení na dovolenou. Tedy ne až tak oddechová četba, ale pro mne je ten kontext celkem výstižný. Knížku jsem četl poprvé před 35 lety v čase dovolených, záměrně na horkém písku tehdejší nuda pláže kousek za Prahou. I proto jsem ji tehdy tak silně prožíval. Ale taky jsem ji v tom čase četl jako vypůjčenou od přítelkyně, která se brzy poté stala mou paní. Že jsem tu knížku vlastně nevrátil a zůstala v mé knihovně, jsem si uvědomil při plánování naší letošní dovolené - návratu do míst, sloužících jako kulisa děje této knihy. Děj už mi z hlavy zčásti vypadl, takže mi nic nebránilo si ji přečíst nanovo - coby přípravu na náš nadcházející pobyt v pouštích Jihozápadu. Ten intenzívní pocit napětí, který jsem doufal, že si znovu prožiju, už se sice nedostavil, ale zklamání to nebylo. Doufám jen, že se mi připomenutí některých pravidel přežití nebude hodit... :-)
Obsah asi nemá smysl literárně rozebírat, ale nepřehnaná očekávání knížka naplnit dokáže. Skromný počet stran i určitá zvědavost pak může stačit k tomu, aby nezůstala nedočtena. Hodnocení ale trochu navyšuji kvůli tomu svému osobnímu vztahu.

Olous1
08. března

Tuto knihu mi půjčila kolegyně z práce a musím říct,že jsem byla milé překvapená. Od začátku velmi napínavé a mohu jenom doporučit. A až začněte číst, tak si připravte hodně vody...budete mít stále žízeň.

milan3144
16. ledna

Dávám čtyři hvězdy. Napínavé a má to spád. Jen trošku skeptičtější jsem k tomu lovu, kdy to tak trochu vyznívalo, jako kdyby ta poušť byla zemí takřka mlékem a strdím oplývající. No na poušti jsem nikdy nebyl a idián taky nejsem, takže čert ví... Ale jinak přečteno s chutí.

Braenn
07.11.2017

Nadčasový napínavý příběh. Má čtenářská výzva "kniha rodičů".
Dílo sice místy připomíná spíš Příručku mladých svišťů "Jak přežít ve žhavé poušti", ale když to přijmete, není problém. Váhala bych se zařazením do thrilleru, protože celou dobu tak nějak víme, na čem kdo je a spíš než dech beroucí napětí a mrazení nás doprovází pocit zvědavého očekávání, jak že to hrdinové (hrdina) zkoulí.

Drobným mínusem pro mne bylo poněkud nedůvěryhodné propletení čtyř obětí co do milostných vztahů, o to víc pak příjemně překvapilo, jak se to vyvrbilo. A pak také konec, na můj vkus příliš useknutý.

Lepší čtyři hvězdy.

Alma-Nacida
17.09.2017

Knihu jsem četla asi tak před 30. lety a od té doby si pamatuju některé postupy přežití, což bych si jistě bez toho příběhu nepamatovala. :) Dnes jsem si ráda knihu zopakovala jako audio, kdy mi zpříjemnila dlouhou cestu autem. A jo, pořád si myslím, že je to dobrá kniha. Nejen o přežití, ale i o tom, jací lidé jsou.

frantisek8863
12.09.2017

Parádní a dobře zpracovaný děj o přežití v extrémních podmínkách. Pět postav, nahota, slunce, nedostatek vody, nehostinné a horké prostředí a skvělí příběh je na světě.Byl jsem mile překvapen, že to všechny osoby přežili a závěrečné potrestání pro Duggaiho: "Tahle poušť nám byla peklem, ale Duggai nesnese svoje peklo". Na vojně jako záklaďáka nás učili různé techniky přežití, jak získat vodu na suchých místech díky odpařování s folií, také jsme občas používali v knize zmíněnou sůl proti křečím. Jen nevím jak by dopadlo rozdělávání ohně za pomoci křemene.

kamibe
10.09.2017

Na tuhle knihu nezapomenu. Obdivuji, jak si člověk umí poradit v extrémních podmínkách.

hlahol
04.09.2017

kniha, u které jsem vypil nejspíš nejvíc vody v životě

Luci136
29.08.2017

Jak už tu bylo řečeno- teď bych se citila o něco povzbuzena, ocitnout se takto ,,holá" v poušti.
Knížka mě bavila, příběh byl poučný, napínavý, k zamyšlení a celé to bylo skvěle zpracované.

Jaruš7
26.08.2017

Někdo musí do příběhu vložit nelidskou brutalitu, mučící varianty, potoky krve, fantasmagorická stvoření, nebo galaktické příšery, aby dosáhl zájmu čtenářů a přitom stačí děj ponechat v lůně přírodní scenérie v arizonské poušti pouze tři muže a jednu manželku, jak je pán Bůh stvořil. Jako trest se jeví pomsta za odlišné lidské schopnosti, které jsou tak vzácné pro civilizaci. Nezdolná neústupnost, zlovolná trpělivost a nenávist i ochranná otupělost a znalost starých zvyků k přežití je udržovala při životě. V trýznivých pouštních podmínkách rozjitřené vztahy a život mají novou hodnotu.
Citát :" Svoboda být všední. " Je touhou a snem.
Pečlivý v detailech, dramatický v jednoduchosti toho co poušť k přežití nabízí, načtený, poučný příběh.

Gordonlord
24.08.2017

Výborný psychologický survival-thriller ...nebo jak to nazvat :-)

Psychopat unese a odveze své čtyři údajné trýznitele do pouště a z dalekého úkrytu je s puškou v ruce sleduje a baví se pohledem na jejich snahu o přežití. To je vlastně celý děj této knihy. Celkem pět postav, takže je zde více prostoru k vykreslení jejich charakterů a barvitého popisu jejich myšlenek a útrap ve snaze přežít na místě, odkud není kam utéct, s vědomím, že najít vodu je zázrak, slunce svým žárem téměř okamžitě zabijí a někde daleko je sleduje člověk, který je může kdykoliv ostřelit.

Je to skutečně síla. Celá kniha se sice odehrává pouze na poušti v rámci pěti hlavních (a jediných) postav a je tím pádem dost komorní, ale celé je to velice strhující, napínavé a skutečně syrové a kruté.

Jedinou vadou na kráse je snad jen fakt, že se to místy maličko táhne a také na úplný konec bych čekal nějaký epilog, nebo alespoň delší závěr pro lepší schlazení vyprahlého krku :-)

Atanone
10.05.2017

Kdyby mě někdo odvezl d pouště,mohl by si být jistý,že nepřežiju. Ovšem po přečtení této knihy bych to nevzdala hned.
Viděla jsem i film,ale podle mě se moc soustředili na akci. U mě kniha jasně vede

waltraud5114
29.04.2017

Skvelá kniha, aj keď viem, ako to všetko skončí, čítam ju znova a znova. Aj teraz ma smädí, keď to tu píšem.

DickBach
10.04.2017

Chcete to jedním slovem? - Luxusní.
Perfektně vypracované, postavy a jejich myšlenky vypiplané. Nemohu než smeknout klobouk a poděkovat.
Konec je sice trošku rychlý.... ovšem je to jedině dobře. Podle mně rozdrásanější nohy bych už nesnesla....

jamesek007
01.01.2017

jedním druhým dechem. polknul jsem to jak rybu. nadčasové komorní pouštní drama z umístěné do dvacáteho století. nijak sadistické jak se píše v popisku. calvinovo svérázné pojetí spravedlnosti se dá pochopit. dík rychlému konci má čtenář prostor k přemýšlení typu - "co by se tak asi stalo" kdyby by nám nějaký dobračisko vypnulo na měsíc elekřinu, středověk je tady cobydupaupad

tomvall
19.10.2016

Po prvotním zaujetí přišlo spíš zklamání. Ze zajímavého tématu se dalo vytěžit rozhodně víc. Navíc konec přišel dost rychle a snadno, oproti předcházejícím útrapám. Škoda. Promarněná šance.

boxas
24.07.2016

Žádné mobily, žádný net, GPS nedáš... Napadlo vás někdy, co bychom dělali, kdybychom najednou přišli nejen o různé výdobytky moderní doby, ale vůbec o všechno? Vzdali bychom to? Bojovali o (doslova) holý život? Hlavní hrdina téhle knihy bojoval. Nahý, v poušti. A já jako čtenář jsem jeho boj prožívala s ním. Autorovi se povedlo vtáhnout mě do děje přirozeně a nenásilně, pomalé tempo knihy mi dovolilo přemýšlet a promýšlet cestu k přežití společně s ním. Doporučuji!
P. S. Připomnělo mi to knihu Marťan. Doba a místo jiné, ale odhodlání nevzdat to a bojovat až do konce, i když je šance minimální, to je stejné...

Tozbee
28.02.2016

Taková upovídanější příručka přežití v poušti :-) Ale napínavá, to zase jo. Takže líbilo!

bb69
15.02.2016

Výborné, napínavé čítanie, pár dobrých postrehov, ako prežiť v púšti - určite odporúčam.

Hynais
01.02.2016

Jaká to radost přečíst si napínavou knihu s jednoduchou zápletkou, v níž se to nehemží civilizačními překvapeními, ale je to prodchnuté otázkou: "Jak přežít?". Vyprávění je vedené tak, že si čtenář dělá téměř filmový obrázek dění - fakt "osvěžující" podívaná:-)

woodward
17.08.2015

Docela dobré čtení na dovolenou - což dokonce odpovídá i názvu edice.

Týnušxxx
01.06.2015

Kniha se mi moc líbila. Bylo to opravdu zajímavé :-)

mulderka
26.05.2015

Hrome, to by byl film!!

Koka
09.04.2015

Jeden z mnoha příběhů, kterými americká literatura zareagovala na deformující dopady vietnamské války na celou generaci mladých mužů, z nichž hrůzné zážitky z vietnamské džungle vyformovaly zabijácké zrůdy. Napínavé, poučné, i když příběh obsahoval trochu moc šťastných náhod. No ale bez nich nejde přežít ani v životě, natož v knize, že?

E.Hyde
28.01.2015

Super kniha! Jednoduchý nápad, ale přitom je příběh zajímavý, čtivý a hodně rychle, možná až moc rychle ubíhající. Čte se sám a je i plný praktických rad, kdyby někdo třeba v té poušti uvízl ;) Tuto knížku bych doporučila i nenáročnému "svátečnímu" čtenáři, dech se ovšem zatají o těm "sečtělejším"! :)

tomkoutsky
01.12.2014

Čtivé, napínavé, zajímavé, nezdlouhavé, pozoruhodné :-)

Disease
12.11.2014

Četl jsem to sice už dávno, ale utkvělo mi to v paměti. Vynikající thriller, který na rozdíl od modernějších děl netrpí zbytečnou nabobtnalostí.

Lector
11.09.2014

Titul se mi dostal do rukou náhodou ve formě audioknihy. (Je to hodně stará a technicky nedokonalá nahrávka, na níž je slyšet, jak interpret obrací stránky. Ale to nahrávce dodává punc poctivosti –víte, že to není ve studiu plném digitální techniky a četba nepobíhá z monitoru, na němž se text hemží poznámkami o intonaci a kdovíčem ještě.) Námět knihy se mi zamlouval a tak jsem nasadil sluchátka a spustil boj o přežití. A po pár dnech protrpěných imaginárně uprostřed pouště musím napsat, že je to dobře zpracovaný příběh. Já, který i pobyt na Jadranu tráví ve stínu borovic, jsem hluboce prožíval zápas s neúprosným žárem arizonské pouště.
Příběh je logický - Ives nezapomněl snad na žádný detail a zdá se, že tématu rozumí. Knihu lze klidně pojmout jako příručku pro přežití v poušti. Závěr mi připadá sice trochu zbrklý a happyend nastal bezezbytku, ale o to snad ani nejde. I když na druhou stranu mohl Ives svým hrdinům dopřát ještě kýčovitějšího šťastného konce a zvrat, který připravil v závěru knihy, alespoň čtenáře probere z letargie „způsobené poledním žárem“.
Nejde sice o žádné monumentální dílo, ale dávám mu pět hvězdiček (s vědomím toho, že plný počet hvězdiček u jednoho žánru nelze porovnávat s žánrem jiným – to by na vrcholu bylo pár spisovatelů a tisíce dalších by se tu krčily s jednou hvězdičkou).
Řekl bych, že jsem "byl" radši na poušti s partou rozhádaných a umírajících psychiatrů než s pasáčkem ovcí hledajícím svůj poklad u egyptských pyramid.

Nibiru
02.08.2014

Knihu jsem četla už dávno, ale vím dodnes, že byla strhující a napínavá.


TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

boj o přežití thrillery pouště Navahové pomsta

Autor knihy

John Ives

John Ives
americká, 1939

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených3x
v Přečtených175x
v Čtenářské výzvě6x
v Doporučených19x
v Knihotéce43x
v Chystám se číst57x
v Chci si koupit12x