Strach v hrsti prachu

Žhavá arizonská poušť, rozeklaná, zlověstná pohoří – pustá země, kde člověk nemá téměř žádnou šanci přežít je místem, kde se odehrává děj románu STRACH V HRSTI PRACHU (Fear in a Handful of Dust). Sem přiváží Calvin Duggai, příslušník indiánského kmene Navahů a vietnamský veterán své čtyři oběti – tři muže a jednu ženu. Zanechá je v rožhavené poušti nahé, bez jídla, pití, jakýchkoliv předmětů, zraněné na těle i na duchu, z povzdálí sadisticky sleduje jejich zoufalý boj o záchranu života. 1.vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8317/strach-v-hrsti-prachu-slA-8317.jpg 4.5206
Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno, Odeon

Fear in a Handful of Dust, 1977

Kniha Strach v hrsti prachu

nai.ivka

Stará dobrá ... kniha ze sedmdesátek. Děj se sice pomalu valí, jakoby se nic neděje, do konce ale napjatě čekáte čí indiánské kouzlo je silnější.

Finn69
10.11.2020

Drsný thriller o přežití v arizonské poušti, navíc s naprosto dokonalým titulem.
Těžko říct, kdo je tu vlastně zloduch, žádná postava není vyloženě klaďas a také jsou všichni v jistém smyslu oběti. Duggai je veterán z Vietnamu, který už nepozná rozdíl mezi dobrým a špatným a lidský život pro něj nic neznamená. Čtveřice jeho nepřátel/obětí, která podle něj zavinila jeho věznění v psychiatrické léčebně, je navzájem se nesnášející parta psychiatrů. Jeden z nich ale má, stejně jako Duggai, navažské předky, a tak se v poušti odehraje souboj na život a na smrt podle indiánských pravidel.

jiri4861
13.07.2020

Nedočetl jsem.

Skawin
21.05.2020

Stejně jako mnozí "čtenáři" jsem knihu poslouchala namluvenou panem Jiřím Zavřelem. Opět skvělé. Člověk se ocitá v poušti a trpí s oběťmi Duggaiho, ale přitom věří, že se z toho určitě nějak (i když se to zdá nemožné) dostanou. Když jsem poslouchala závěr knihy, tak jsem si sedla, udělala si pohodlí a vychutnala si jej. Pět hvězdiček je namístě.

VikyKleinik
05.04.2020

Ryzí americkej román dvacátého století, pro který je typická "chlapskost".
Kdybych se zničehonič octnul v arizonské poušti, nebyl bych teď tak bezrazdný.

Nočnípták
25.03.2020

I v sedmdesátých a osmdesátých letech se občas stalo, že vyšla kniha, která jaksi unikla "soudružské inkvizici". Strach v hrsti prachu je přesně tím případem. Od té doby jsem ji četla vícekrát a pokaždé se stejným zájmem. Neměla jsem ani páru, že existuje audiokniha, která je podle zdejších komentářů ještě o třídu výš. Tak to asi budu muset zkusit.

Kdyby šlo dávat víc palců, tak by je ode mne všechny dostala za svůj výstižný komentář Metla.

RyonMathrin
21.02.2020

Našel jsem si tuhle knihu díky komentáři uživatele Metla (tímto díky za super inspiraci ;-) ). Troufl bych si děj shrnout pár slovy jako drama v poušti o pěti lidech. Ale jaké drama! Do poslední chvíle jsem byl napnutý jako vodítko psa v blízkosti řeznictví.
Pan Zavřel navíc namluvil všechny postavy velmi sugestivně. Naprostá paráda. Knize bych normálně dal "jen" 4*, ale audioverze si zaslouží ještě jednu navíc.
Je zde hodně popisu okolní krajiny, což je nutné pro pochopení všech souvislostí. Popisy jsou ale perfektní, výstižné a hlavně ani trochu nenudí. Do toho téma přežití, mentalita indiánů, psychologie a psychiatrie a navrch náboženství... Překvapivě kvalitní koktejl. Taky mi přišlo zajímavé, že zpočátku nebylo jasné, kdo je skutečná oběť/hlavní hrdina. Takže i když toto není pro mě nejoblíbenější žánr, nelituji ani sekundy poslechu a vřele doporučuji všem čtenářům.

Corso
29.01.2020

Uprimne povedane, velmi ma nebavila. Ono je to namiesane presne z tych sedemdesiatkovych ingrediencii, ako pravnici a profesori, indian psychicky naruseny veteran z Vietnamu, vysporiadanie sa s minulostou. Najviac ma zaujali pasaze o preziti v pusti. (Dlhovlasa zenska a plastenka su povinna vybava!) Inak by som si to rad pozrel ako film... ak to nahodou aj nie je, nehladal som. Hehe, cely cas nahi herci. Tak, instruktaz ako prezit v pusti by som uz mal za sebou. Len tuto v okoli nemam nijaku. Skor by ma teraz zaujimal taky roman o preziti v polarnych krajoch. (Vcera konecne nasnezili 2 cm snehu!! Skusam priviknut moju civavu na psi zaprah.)