Hoši od Bobří řeky

Hlavní postavou je vedoucí Rikitan, který dá dohromady partu dvanácti chlapců. Každý je jiný, ale všichni se vzájemně dobře doplňují. Rikitan pro ně vymyslí program, který je vede k fyzické i psychické zdatnosti. Zamilovávají si přírodu, podle zálesáka Roye loví bobříky a aniž si to uvědomují, stávají se čestnými hochy a skvělými kamarády. Ve své klubovně Bobří hrázi i v přírodě spolu prožívají nesčetná dobrodružství. Dotisk r. 2008...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/2518/hosi-od-bobri-reky-oys-2518.jpg 4.41462

Hoši od Bobří řeky 1.

Dobrodružné, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno · Olympia

Kniha Hoši od Bobří řeky

b2z

Hoši od Bobří řeky jsou asi obecně se stínadelskou trilogií široké veřejnosti nejznámější. Příběh o dobrodružství party správných kluků, kteří si všímají svých odlišností a i proto jsou si blíž. Rikitan používá k osvětě drabet manipulativní techniky, ale myslím, že tento přístup koresponduje s dobou. Detektivní zápletka v druhé části knihy potrhla kvalitu. Vzpomínám, jak jsem byl při prvním čtení úplně napnutý. Kniha byla i několikrát načtena. V devadesátých letech ji pro Český rozhlas namluvil bezvadně Ladislav Mrkvička. Z důvodu, že se jedná o rozhlasovou hru, je text krácen, ale velmi citlivě. I dneska si pamatuji, jak jsem na chatě o prázdninách každý den čekal na pokračování. V roce 1998 ji pro Český rozhlas namluvil i Alfred Srejček, kdy jeho podmanivý hlas doprovází kytara Štěpána Raka. Bohužel se jedná pouze o výběr kapitol. Ale v roce 2018 doprovodila audiokniha načtená Janem Medunou nové knižní vydání. A tentokrát se jedná o načtení celého příběhu. Mohu jen doporučit! Díky, pane Foglar!

Terka_Bohmova

Hoši od Bobří řeky se mi hodně líbili, protože to bylo něco jako skaut a já na skauta chodím, měli tam i tábor a něco jako celotáborovku. Líbí se mi příběhy, ve kterých jsou různé tábory a spaní v přírodě (Ransomovky atd). Moc se mi líbilo, jak tam plnili bobříky a tvořili tábor, taky nebyl špatný první výlet se závodem. Doporučuji skautům, kteří už byli na táboře.

(Maminka říkala, že když studovala, tak měli učebnici, které říkali Zelená příšera.)

VitoP

Jako člověk, který chodil do skauta je to pro mě velice blízké. Velice rád vzpomínám na zážitky z táborů i na lovení bobříků (u nás se lovili tři orlí pera). Prostě doba správných chlapů/ců.

tataboi

Poprvé jsem četl v roce 1969 a potom mnohokrát. Příběh hochů od Bobří řeky mě fascinoval, chtěl jsem prožít to co oni. Chtěl jsem být jako oni. V následujícím čase se mě to částečně povedlo a dnes po padesáti letech mohu konstatovat že ve mě něco z hochů od Bobří řeky zůstává.

aneta1897

úžasná kniha s úžasným příběhem, z "nezkažené" doby... dnešní optikou, bohužel... jak by kdo koukal na Rikitana, kdyby řekl dvěma klukům: "přijďte za mnou, ukážu vám, jak prožít úžasná dobrodružství" :(

jprst

Hodnoceno z pohledu věku, ve kterém jsem příběh četl a podle mne neměl chybu. Při svém současném věku se raději hodnocení vyhnu. Za výrazné plus ale považuji skutečnost, že všechna (tedy 5) vnoučata nepronesla v mé blízkosti k příběhu žádný záporný komentář, což zase až tak obvyklé nebývá. Takže je to asi chytlo.

FilDaV

Vždycky jsme se my dva bratří hádali, jestli je lepší Foglarova kniha Hoši od Bobří řeky nebo Záhada hlavolamu. Ať už je to tak, či onak, tato velmi výchovná a dobrodružná kniha je opradu bezchybná. Celou cestu, přípravy, stanování, zelenou příšeru apod. jsme s hochy a s Rikitanem prožívali plnými doušky toho svěžího dechu, které Skautovy knihy (přirozeně) mají!

decouble

Optikou šestiletého kluka, který přečetl první knihu, je to za 5 hvězdiček. Dnes by to bylo samozřejmě na hraně guilty pleasure. To dušínství, které sálá z Foglarových nejkladnějších postav se rozhodně vyrovná klaďasům typu Superman či Brandon Walsh.

Nikdy jsem nesplnil bobříka hladu a mlčení, protože mi to doma zakázali! Ha!