koupit eknihy

Jaroslav Foglar

pseudonymy: Dug Savigan, J. Dimmock, Jestřáb, Ivan Alexandrovič

česká, 1907 - 1999koupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy
Hoši od Bobří řekyVýprava na YucatanZáhada hlavolamuHistorie Svorné sedmyModrá rokle (komiks)

Autor

Jaroslav Foglar se narodil 6. července 1907 v Praze-Novém Městě v Benátské ulici č.3. Studoval Veřejnou obchodní školu. Zaměstnán byl jako úředník, pedagogický pracovník, odpovědný redaktor časopisů Mladý hlasatel, Junák a Vpřed. Pod přezdívkou „Jestřáb“ vedl po celý život skautské od... celý životopis(zdroj: ld.johanesville.net)

Komentáře (45)

Přidat komentář
gwen666
08.12.2016

Jelikož jsem v mládí navštěvoval poměrně aktivní oddíl Junáka , tak se mi při četbě Foglarových knih hezky vzpomíná na mé dětství a na má mládežnická léta . Miluji Foglarovy knihy .

lucasjednouchy
04.05.2016

Na Foglarovy Rychlé Šípy nikdy v životě nezapomenu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pepa4081
07.02.2016

Když se v Č. T. volila Kniha mého srdce, po krátkém váhání jsem dal bod Rychlým šípům. Ty knížky mě nejen baví, ale dali mi do života pár věcí, které už mi zůstaly. Záviděli jsme kamarádovi, který měl všechny jejich komiksy a při jejich čtení jsme si připadali v jiném - lepším- světě. Po roce 89 jsem si koupil všechny Rychlé šípy a pár dalších foglarovek. Nikdy jsem nebyl Mirek Dušín, spíš Rychlonožka s jeho věčným popichováním, od mládí jsem kouřil, ochutnával alkohol, nerad se učil (prostě pěkný kvítko), ale oni se mi líbili, hlavně to jejich opravdové kamarádství a vždycky jsem se snažil být aspoň trochu jako oni. Díky pane Foglare!
Jako podobné knížky můžu doporučit Dva divochy od E.T. Settona a hlavně příběhy Vlaštovek a Amazonek od Arthura Ransoma. (Ransomovky se budou líbit i holkám.)

tatjana1737
05.12.2015

Jeden z mých srdečních autorů, kteří zformovali nejen mé směrování čtenáře, ale i můj myšlenkový svět. Chytla jsem ho v době, kdy jsem byla dítě, doprovodil mne pubertou a stále se k němu vracím. Díky okouzlení z jeho knih jsem si našla skautský oddíl a stala se členem; přezdívku jsem zvolila podle jednoho chlapce z jeho oddílu (ne, nic mužatkovského, šlo o toho, který se kamarádil s Láďou Velebilem a sám měl přezdívku podle pejska z knížek E. T. Setona). Líbí se mi nejen popisovaná dobrodružství (na kterých je úžasné to, že je může prožít úplně každý, pokud má štěstí na kamarády a trochu fantazie na vymýšlení her a hříček), ale i mravní apel a předávané hodnoty. Mluvit nesprostě se mi snad nikdy nezadaří, ale udělat co nejčastěji (ideálně denně) nějaký dobrý skutek, pomáhat druhým a snažit se jednat čestně, se snažím dodržovat i dnes. A i když jde o hodnoty, co se dnes příliš nenosí, jsem si jistá, že je budu vštěpovat i svým dětem.

Coby absolventa historie se mi líbí odraz doby, v níž se knížky odehrávají (převážně první republika), včetně takových drobností, jako jsou krátké kalhoty chlapců oproti kloboukům a dlouhým kalhotám dospívajících a jejich světáckému kouření v pasážích, popisu tehdejšího školského systému (Když Duben přichází) či tehdy ještě jasnému diferencování toho, kdo pochází z jaké pražské čtvrti (Poklad černého delfína).

Jen si stále kladu otázku, jaké osobní démony musely Jestřába trápit, když téměř v každé knize je nějaká hrůza, nějaký temný motiv, který děsí a straší hlavní hrdiny i čtenáře. Jen namátkou:
- "Záhada hlavolamu": postava tajemného Ema a smrt Jana Tleskače? Brrr!
- "Tajemství Velkého Vonta": Když člověk při prvním čtení knihy zjistí, co bylo v tom koši... není třeba cokoli dodávat.
- "Chata v Jezerní kotlině": Postava pomateného Derneta a jeho životní příběh...
- "Modrá rokle": Ztracený / utopený kamarád.
- "Pod junáckou vlajkou: Démonický Ondra coby nemesis hlavního hrdiny.

Jediné, co Foglarovi nemohu odpustit, že i v novějších knížkách se neobjevuje výraznější dívčí postava, což muselo a musí nejednu holčičí čtenářku rmoutit. A co se týče pomluv o jeho orientaci, považuji je za pomluvy a nikdo mne nepřesvědčí o opaku. Jeho knížky mohou tak dnes svým zaměřením na chlapce působit, ale je nutno si uvědomit, v jaké době Foglar vyrůstal, jak byl vychováván, jaké hodnoty byly ve společnosti, že školství bylo oddělené, a že pro svůj oddíl by i dýchal.

Na foglarovkách je úžasné to, že se věnují období, kdy jsou hoši hochy, prožívají nejkrásnější roky svých životů, sice je trápí mnoho věcí, ale čest a houževnatost vždy zvítězí.

Ze všech jeho nástupců mi nejvíc foglarovský přišel Velinský se svým "Posledním tajemstvím Jana T." - těm, co nečetli, doporučuji. Líbí se mi více než "Meč Vontů"; je to v podstatě další foglarovka, jen ji nenapsal Foglar :-).

barynka15
03.12.2015

Ač jsem holka, tak na knihy Jaroslava Foglara nedám dopustit. Zejména Rychlé šípy. Četla jsem často i Hochy od Bobří řeky. Škoda, že jsem nedočetla Dobrodružství v zemi nikoho. Docela zajímavá věc. Ideální k zfilmování. Snad se k té knize ještě dostanu. Jsem hold špatný plantážník. :D

tenax
20.11.2015

Všechno, co o Jaroslavu Foglarovi bylo a i ještě bude napsáno, nádherně shrnul ve své písničce Jiří Wabi Ryvola. K tomu není co dodat. Díky, Jestřábe. A teď už jen bobřík mlčení.

https://www.youtube.com/watch?v=WZGXnq0AE3I

Rychlé šípy
Můj život je hned plný nesnází, na jaře když duben přichází,
já vracím se do poválečnejch let, kdy vycházel náš starej dobrej Vpřed,
já žlutý kvítek za klopu si dám a píseň Vontů tiše zabroukám,
do Stínadel se šerem vypravím, snad potkám cestou Losnu, co já vím.

Dunivá Kateřina burácí a Široko má dávno po práci,
jen já se vracím Myší pastí sám, nevím, co s ježkem v kleci dělat mám.
Bohouš, Dlouhé Bidlo, Štětináč, pan Fišer pustil z okna květináč,
Jan Tleskač, Jiří Rymáň a tak dál, pan Foglar tohle nikdy nenapsal.

To Rychlé šípy sami byli v nás a žlutý kvítek symbolem byl krás,
co nemůže nám nikdy nikdo vzít, kdo kopal studnu, aby druhej moh pít.
Snad jednou až se jaro navrátí, můj život píseň Vontů obrátí,
já svobodný a čistý půjdu dál a směšný bude ten, kdo se mi smál.

Tak Mirek Dušín s Červenáčkem jdou a Jindra Hojer s Jarkou Metelkou,
za nima Rychlonožka s Bublinou, naší krásnou chlapeckou krajinou.

Duj, duj, duj, fujaro vítězná.

RealMadrid
22.10.2015

Rychlé šípy jsou fakt bezva knížka,četl jsem ještě Hoši od bobří řeky.

Reat
16.09.2015

Nedám dopustit. Nikdy nezapomenu!!!! Díky za vše, Jestřábe!!

Luccy78
10.09.2015

Jaroslav Foglar je zakladatelem "Modrého života" - život správných chlapců a děvčat, život čestný, ve kterém se uplatní poctivost, přímost, přátelství, smysl pro povinnost, ve kterém jsou silnější připraveni pomáhat slabším.
A tomuto poslání, životní touze, zasvětil pan Foglar celý svůj život a to i na úkor vlastní rodiny, kterou bohužel nikdy neměl. Na druhou je stranu je ale pravda, že možná právě díky tomu stvořil a napsal tolik nádherných děl, které výrazně obohatili životy hodně chlapců a dívek a také moji maličkost..
Díky Jestřábe...

TaLu
27.07.2015

Autor Rychlých šípů, Hochů od Bobří řeky a mnoha knih, se kterými vyrůstat znamenalo jasné rozlišování dobra a zla a formace kladnými vzory. Nechtěla bych ani za nic zpět bývalý režim, ale podobně jasně vymezené mantinely mi v současné době chybí, a to nejen v literatuře.
Při četbě jeho knih jsem byla alespoň zprostředkovaně skautem :o)
A ta dobrodružství ! Díky za to, že byla napsána.

Roselunda 1928
05.06.2015

Nic jsem od něj nečetla, a popravdě, ani mě to neláká. Já se radši směju blbosti hlavních hrdinů v např. Tygrově prokletí apod., na tohle jsem asi moc blbá :D

Peter.Melon
16.05.2015

Foglar byl mým oblíbeným autorem.Hlavně jsem ho četl jako dítě.Četl jsem jeho knihy jako Kronika ztracené stopy či třeba Chata v jezerní kotlině.Škoda jen,že už tento autor už nežije!

Maryk
17.03.2015

Je mi 32 a Foglar pro mě zůstává kultovním spisovatelem. Kdo nečetl Rychlé šípy jako by nežil. Ještě do nedávna jsem znala celý návod na vyjmutí ježka z klece nazpaměť, teď už dávám jen začátek:-)
Myslím, že základní školy by měly mít za povinnou četbu Foglara a Foglara ne Filozofskou historiii a Otu Pavla a jeho těžká politická témata. Děti by měly nejdřív pochopit hodnoty, pak mohou pochopit i ostatní.
Možná, že kdyby dnešní děti trošku četly, nebo možná vůbec četly knihy pana Foglara neměly by potřebu sedět tolik u PC a TV, ale lákal by je pobyt v přírodě, stavění domků na stromech, hry na šipkovanou a měly by potřebu prozkoumávat dosud jim utajená a pro ně nepoznaná místa.

Jajulena
04.03.2015

Jako dítě jsem jej hltala a milovala. A dnes když je mi již nějakých 30 prič si knihy ráda přečtu.

eva-lupen
18.02.2015

Jeden z nejoblíbenějších autorů mého dětství. Hodně mne ovlivnil.

36T
19.01.2015

Na adresu Foglarovho diela tu čítam rôzne komentáre typu: "dneska to už není ono, pokud měl člověk touhu prožít to samé před nějakými 15 lety, byl už víceméně v té době ostatním pro smích, všudypřítomné poselství v jeho knihách vyznívá v dnešní době hodně naivně, dnes už jsem někde jinde", atd. Môžem sa opýtať čo sa za tie roky zmenilo a kde teda sme to teraz? Akože ozajstné priateľstvo, víťazstvo dobra nad zlom, vzťah k tomu jedinému čo tu má hodnotu - k prírode atd, je vlastne len nejakým prežitkom vhodným tak akurát pre domovy dôchodcov? Tak čo sú potom teda tie dnešné hodnoty? Ojebať každého vo svoj prospech? Umne sa pretvarovať podľa potreby? Predať aj vlastnú mater? Tak potom týmto kŕmme naše deti. Aby sme potom s horkosťou v srdci zistili, že to naozajstné, krásne a vzácne, to večné, sme mylne považovali iba za trápny prežitok.

nikajeptiska
20.10.2014

Opravdu nejlepší autor a člověk své doby. Nenahraditelný!!!!!

krabat
01.10.2014

Já jsem ho taky jako kluk hltal dneska to už není ono přesto bych to někdy rád vrátil diky Jestřábe za všechny kluky a holky i ty dnes již dospělé

Nibiru
06.08.2014

Jaroslav Foglar pro mě znamená dětství s dobrodružstvími party správných chlapců z klubu Rychlých šípů.
Jarka Metelka byl moje první dětská knižní láska:-)) Nádherně tajuplné a napínavé příběhy ze Stínadel. Díky za ty krásné dětské chvíle strávené s Vašimi knihami, kdy mi srdce bušilo až v hrudi, když jsem četla o záhadě hlavolamu a dalších dobrodružstvích!

kuceju
18.05.2014

Nah. Never really my cup of tea...

Moňule13
16.04.2014

Nejoblíbenější autor mého dětství, nečetla jsem holčičí románky, četla jsem Foglara :) Mám doma téměř všechny jeho knížky a dodnes se k nim ráda vracím.

Marčullkas
05.04.2014

Jaroslav Foglar pro mnohé znamená dětství a dospívání. Psal nadčasově a zajímavě!

sumcicka
01.02.2014

Další z mých oblíbených autorů z dětství. Přečetla jsem od něj téměř všechno a jeho knihy mají dodnes čestné místo v mé knihovně. Bez Foglara a jeho knih bych rozhodně nebyla takový čtenář jaký jsem.

nightlybird
02.12.2013

Pokusil jsem se zkompletovat knižní vydání děl Jaroslava Foglara, případně odstranit některé chyby, které se tady občas vyskytovaly. Řadu informací a zejména *.jpg knižních obálek (především předválečných vydání) jsem při tom čerpal z webových stránek http://www.foglarovec.cz/ - proto považuji za svoji povinnost autorům stránek vyslovit i zde své poděkování.
Současně si dovolím tento web doporučit všem zájemcům o život a dílo J. Foglara - návštěva bude určitě podnětná. Případné chyby v údajích padají zcela na moje hlavu, je to dáno nepozorností, ne-li dokonce projevy počínající stařecké demence.

Arissenka
12.08.2013

Zvláštní člověk ale asi mě neoslovila jeho literatura.

Kačudovič
06.07.2013

Nostalgie, to je to správné slovo a je jím řečeno vše. V tomto ohledu mě mrzelo, že jsem se nenarodil v dobách, kdy se odehrávaly ony příběhy přátelství, dobrodružství a soudržnosti a kdy se takové postavy patrně skutečně vyskytovaly. Přeci jen, pokud měl člověk touhu prožít to samé před nějakými 15 lety, byl už víceméně v té době ostatním pro smích. Bohužel. Ale stejně jsem rád, že jsem prožil své dětství "po boku" Mirka Dušína a spol., narozdíl od dnešní počítačové generace.

exitus
21.04.2013

Jestřábe vypravuj! Jako malá jsem jeho knížky milovala, brácha mi vždycky doporučil ty nejlepší - v srdci mi zůstane hlavně ta první - Země nikoho. Každopádně pan Foglar byl první autor, kterého jsem četla. A to se nezapomíná.

tyzik.cejka
12.04.2013

jeden z nej autorů ty tvoje napínavky jsou prostě super

petka-2007
31.03.2013

Jeden z neoblíbenějších autorů mého dětství - moc mě bavil a v jeho knihách jsem strávila spoustu času, kterého rozhodně nelituji.

Guenevra
28.10.2012

Foglar, to je klasika. Jeho příběhy jsem v mládí milovala, dokonce jsme s kamarádkami sbíraly bobříky a žily modrým životem.