Matyáš Sandorf (Nový hrabě Monte Christo)

Nový hrabě Monte Christo.
Dobrodružný román o osudech maďarského revolucionáře, který unikne smrti a za svůj životní cíl pokládá povinnost pomstít své druhy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/322/matyas-sandorf-novy-hrabe-monte-chr-osV-322.png 4.4343
Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno, Albatros (ČR), Návrat

Mathias Sandorf, 1885

Kniha Matyáš Sandorf (Nový hrabě Monte Christo)

Tazz1
16. listopadu

Čteno několikrát. Dokonce jsem si v dětství myslel, že Dumas napsal svého Monte Christa podle Vernea :-)

Hobo

Zajímalo by mě, jestli kniha povinně patří do knihovny každého Maďara! :-) V každém případě lituji, že něco obdobného nenapsal můj oblíbenec i o Čechu...
Tohle považuji mezi verneovkami za jednu z nejlepších knih.

FilDaV

Jules Verne vzdal krásnou poctu svému kolegovi Alexandru Dumasovi a splnil si svůj životní sen!

stansuomi

pekne, napinave, lahko citajuce, dobrodruzne, zabavne... ked som to cital vedel som samozrejme ze k comu to speje ale ta cesta k rozuzleniu deja stala za to. Ale na jednom mieste som mal pocit ze citam Maya a to konkretne ked Pescade oslobodzoval Savu. To som mal pocit ze citam Pustou .

david5746

Díky výzvě jsem si zase zopakoval pecku z mládí a tady jsem rozhodně nelitoval. Asi jsem nebyl jediný kluk, který si díky této knize (a tedy i seriálu, ale to je pro jiný web) začal doma vymýšlet a vyrábět šifrovací mřížky. Prostě tajemno. Kniha rámcově vychází ze schématu Monte Christa, minimálně v základu, kdy je někdo zrazen, uvězněn, uprchne, nabude pohádkové bohatství a následně se po letech začně pod pseudonymem mstít. Verne je ale takový ten dědeček scifi a tak i zde je několik prvků, které jsou vědecké či nějak jinak fantastické. Maďarský hrabě je tedy nejen bohatý, ale má velké vlohy pro hypnotismus, kromě toho je takový ten brácha pana Tesly, takže čtenáře nepřekvapí, že hrabě vynalezl ideální akumulátor elektrické energie (by se nám pořád hodil), postavil pár elektrolodí a tak dále. U scifi je to ale v pořádku.
Do toho nějaká ta romantika, přátelství na život a na smrt a tak dále. A jak už je u Vernea zvykem, tak postavy jsou černobílé, hned víme, kdo je dobrý a kdo zlý, žádný progres se čekat nedá.

Jak tu píše třeba @pismeno, tak některé věci jsou překombinované, to s ostrovem bylo opravdu divné, ale zas né tak moc jako to pojali autoři seriálu.

Skvěle se to čte i po letech, samozřejmě, že v dospělosti se některým věcem člověk semtam pochechtává nebo nevěřícně kroutí hlavou, ale člověk by se měl zamyslet, která dnešní scifka má opravdu šanci, že si ji bude někdo chtít přečíst v roce 2150?

pismeno
04.10.2018

Trefil jsem se do věku, kdy jsem to měl číst a tak mi místy jednoduchost a předvídatelnost naprosto nevadila. Bylo to prostě takové správné dobrodrůžo od začátku do konce, se správnou dávkou sci-fi (už když jsem to četl, možná trochu úsměvné) techniky (ale nějak to zapadlo do Zemanových rytinových filmů, takže bezva). Vlastně na jednom jediném místě jsem byl tehdy maličko zklamán, ten ostrov tim jak byl podminovaný a ještě na dálku odpálitelný .. to bylo vlastně překombinované.

wena
16.01.2018

Doktor Antekirt mě bavil ne jeden večer. Příběh o zradě a promyšlené pomstě v podání J. Verna nezklamal.

PlayEasy34
08.01.2018