Matyáš Sandorf (Nový hrabě Monte Christo)

Matyáš Sandorf (Nový hrabě Monte Christo)

Nový hrabě Monte Christo. Dobrodružný román o osudech maďarského revolucionáře, který unikne smrti a za svůj životní cíl pokládá povinnost pomstít své druhy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/322/matyas-sandorf-322.jpg 4.5243

Mathias Sandorf (1885)

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Albatros, Návrat

tom0579

Moc se mi líbil tento napínavý příběh, jen nazvat lumpa Zironeho dobrodruhem se mi zdá trochu mimo :-)

Palorizek85

Monte Christa jsem viděl pouze tv zpracování, ale toto Vernovo alternativní zpracování mě celkem nadchlo. Bylo to čtivé, mělo to spád a prvky modernosti.

mira.l

Mayáš Sandorf je zajímavým příběhem. Já Monte Christa nikdy nečet, tak nějak dodneška nevím, jaká je vlastně podobnost obou děl. Verne tady vytvořil to, co uměl, spletitý příběh, kdy jednotlivé dílky skládačky do sebe zpočátku moc nezapadají, takže to čtenáře (ať už malého nebo i dospělého) nutí číst stále dál. Ale postupně se to samozřejmě složí dohromady.
Příběh je zajímavý, nepostrádá napětí, ač je jeho základní myšlenka jakési připravované vzpoury Maďarů zcela smyšlená. Má to silnější momenty, ale taky několik pasáží s neuvěřitelnými náhodami nebo činy hodnými agenta 007 nebo samotného Chucka Norrise, ale to už k Vernovým knihám patří.
Každopádně se i dneska čte docela dobře.

MC87

Skvělá "napodobenina", která obzvláště prvním dílem hodně kopíruje Monte Christa. Druhou část, která se zabývá potrestáním zrádců, bych nehodnotil jako výrazně horší, zachraňuje ji Vernův vždy dokonalý cestopisný popis a trefný popis místních (například způsob boje arabů).

Kniha končí potrestáním zrádců, které je absolutně ve stylu poprav islámského státu. Vzhledem k zapůjčenému námětu, předvídatelnému ději (jak již někdo psal dříve) a označením "zrádci" těch, kteří ať už z jakýchkoli důvodů, zabránili revoluci, dávám 4*

pegasek

Za mě-je to jedna z těch nejlepších knih

Christo
26.12.2016

Po velkém zklamání Pěti neděl v baloně jsem rád, že jsem jsem dal šanci Sandorfovi. Udělal jsem dobře, protože jsem s ním strávil úžasné vánoční svátky. Jen nevím, zda je lepší Tajuplný ostrov či Matyáš Sandorf a to je poklona.

Gimli
11.07.2016

První část knihy, v níž je Sandorfovo spiknutí prozrazeno a jemu i jeho přátelům jde o holé životy, byla vskutku strhující. Ovšem zbývající části, v nichž jde o potrestání udavačů a zrádců, byly už jenom dobré. Podle mě je to tím, že postavy jsou až příliš černobílé a děj, včetně zásadních zvratů, je často dlouho dopředu předvídatelný. Ale kdybych četl Matyáše Sandorfa jako kluk někdy před pětadvaceti lety, asi bych byl nadšený.

hlavin
09.02.2016

Moje nejoblíbenější verneovka, četl jsem ji několikrát, a pokaždé s nadšením. Sice nese podtitul Nový Hrabě Monte Cristo, ale zde je Verne naprosto originální. Autor samozřejmě věděl, že žádní morálně hodnotní maďarští šlechtici, kteří by byli vlastenci a za vlast bojovali, neexistovali. To ale nesnižuje hodnotu knihy.
Román je psán nesmírně poutavě, je to z mého pohledu nejlepší Vernovo dílo.

Rup
13.01.2016

Tuto knihu stačí jen vzít do ruky a čte se sama. Snad nejlepší Verneovo dílo.

woodward
17.08.2015

Měli jsme ji doma ve Vilímkově "zlatorudém" vydání pod názvem Nový hrabě Monte Cristo - čemuž jsem vůbec nerozuměl, dokud mi máma nevysvětlila, že existuje i "opravdový" Monte Cristo, kterej ovšem na rozdíl od Matyáše Sandorfa trpěl ve vězení nevinně. Cap Matifou, který zastavil loď spouštěnou na vodu, Pescador v kouli sněhové, a také dramatický útěk z Pazinského hradu (mnohem později jsem zjistil, že Pazin je městečko ve Slovinsku) - nikdy na to všechno nezapomenu. Pět hvězd.

kalista1
21.03.2015

I když je Verne v mnoha pasážích této knihy zase příliš popisný a i když pro tento román čerpá inspiraci u Dumasovy knihy "Hrabě Monte Christo", nutno dodat, že přesto zůstává svůj a originální. Co dodat? Matyáš Sandorf je napínavý příběh zrady a pomsty, který nás zavádí na pozoruhodná místa ve Středomoří. Tahle kniha rozhodně nikdy nezestárne!

Rade
01.12.2014

Nejoblíbenější verneovka mého dětství. S nádhernými původními dřevoryty L.Benetta. Města ve Středomoří, ve kterých se děj odehrává, jsem na základě četby i ilustrací pak toužila navštívit, což se mi zčásti splnilo po mnoha, mnoha letech (Dubrovník, Kotor, La Valetta na Maltě) a dodatečně jsem žasla, jak popis i ilustrace odpovídají skutečnosti a že se mi tak splnil můj dětský sen...

Aniga
05.11.2014

Stojí za to si přečíst.... nečekejte však nic převratného, jedná se opravdu o děj podobný námětu "hrabě Monte Cristo" . Kniha však byla pro mne příjemným čtením, děj se odvíjel svižně, žádné zbytečnosti. Jen bylo vše až neskutečné, jak vše Matyášovi vycházelo, trochu bych to doplnila i nějakým větším nezdarem.

derikm
11.02.2014

Velice pěkná khiha, dobře se četla.

Eigis
22.08.2013

Tato kniha má přízvisko Nový hrabě Monte Christo zcela právem, základní dějová linka je totiž natolik podobná Dumasovu románu, že až žasnu jak z ní Verne dokázal udělat vlastní, originální, velmi úspěšný a povedený román, který bez debat patří mezi to nejlepší co napsal.

Kikuška1
17.07.2013

Od Verna jsem jako první četla Tajuplný ostrov, který mě bavil, ale byl to spíš takový průměr. Proto jsem od téhle knížky moc nečekala, prostě podobný dobrodružný příběh. To jsem se ale hodně spletla, tahle knížka mě překvapila, přečetla jsem ji jedním dechem. Ani nejde slovy vyjádřit jak moc mě ta knížka nadchla a jak mě bavila.

Dera
29.08.2012

Tato kniha není pro mě ryze dobrodružná jako ostatní verneovky. To neznamená, že ztrácí na kvalitě...

em54
22.08.2012

Dlouho jsem sháněl tohle vydání z doby, kdy KOD ještě neměly proužky... Nevím, jak dnešní mládež reaguje na "verneovky", ale můj dětský sen (co se knížek týkalo) byl následující: mít tak alespoň jednu "verneovku", aspoň jednu "štorchovku" a taky jednu jedinou "kodovku", to bych byl šťastný...
A stačilo to ke štěstí na dlouhý čas... Takové je dětství. A k němu Verne neodbytně patří.

Katrys
12.08.2012

Tuhle knihu od Verna miluju.

maryzka
13.05.2012

moje oblíbená kniha, pěkné čtení

vitavita
08.04.2012

Vinikající verneovka, lepší není ...

kivera
05.04.2012

Moje nejoblíbenější verneovka. Dostala jsem ji na základce pod stromeček k vánocům a přečetla jsem ji během svátků.

Ikkju
20.02.2012

Vyrážením okýnek do šifrovací mřížky jsme zlikvidovali většinu plechu v kůlně našich prarodičů, tohle byl ten kousek tajemna který nás v knize tenkrát upoutal... Bylo by asi zajímavé si přečíst M. Sandorfa (nebo 20 tisíc mil pod mořem) teď, asi bych si z toho odnesl úplně jiné věci...

Blue
10.02.2012

Moje nejoblíbenější verneovka a jedna z mých nejoblíbenějších dětských knih vůbec. A vracím se k ní pořád. Souhlasím, že Dumas je Dumas, ale dodávám, že Verne je Verne. Tahle napodobenina se moc povedla.

jprst
07.11.2011

Byla doba, kdy mě tento román upoutal, ale Dumas je Dumas. Ale z Vernových děl patří mezi ty čtivější.