Pět neděl v balónu

Koupit

Román vypráví o dobrodružné výpravě doktora Fergussona, který se svým přítelem Richardem Kennedym a sluhou Joem Wilsonem podnikli výzkumnou cestu řiditelným balónem Viktoria (balón byl vybaven zařízením umožňujícím libovolný vzestup a sestup, a tak mohl vzduchoplavec využívat větrů vanoucích v různých výškách rozdílným směrem) nad pevninou tehdy ještě neprobádané Afriky. Po startu ze Zanzibaru prožili mnohá dobrodružství s africkým obyvatelstvem, bojovali se zvířaty i s přírodními živly, prozkoumali prameny Nilu a překonávali různé obtíže a nebezpečí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44641/pet-nedel-v-balonu-oE6-44641.jpg 4.1750
Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Cinq semaines en ballon, 1863

Kniha Pět neděl v balónu

Charlie
20. listopadu

Poslouchala jsem audioknihu, díky letošní výzvě. Jinak je to moje první Verneovka.

ALLO_ALIgirl
18. listopadu

„Kennedy viděl zajíce a křepelky, kteří si nežádali nic lepšího než dobrou ránu z pušky.“ Tak z téhle věty jsem fakt nemohla. Inu, milovníci přírody se nezapřou. :D

A teď ke knize: Na rozdíl od ostatních mě verneovky v minulosti minuly (akorát v osmé třídě jsem četla Tajuplný ostrov). Chystám se teď trochu doplnit si vzdělání... Po téhle knize jsem ale sáhla hlavně kvůli čtenářské výzvě.

Jazyk byl takový zvláštní, archaický. Do jaké míry je to způsobeno překladem a do jaké míry originálním textem nevím. Zpočátku mě to malinko vyděsilo, ale nakonec jsem si zvykla a kniha se četla i tak dobře. Příběh je defacto poskládaný z různých epizodek, které se na cestě udály, některé pasáže byly dobré (hlavně závěrečná honička byla fakt napínavá), naproti tom mě moc nebraly části o jiných cestovatelích. Každopádně děj se musí trochu rozjet, pak už je to fajn.

Jinak se zvířaty se to vážně moc nemažou (jak ostatně napovídá můj první odstavec). Co se týče toho střílení černochů a Arabů, tak se musím knihy přeci jen trochu zastat. Jakože jo, je to tam, ale vždycky tak nějak v sebeobraně, žádné: „Jé hele černoch, podej sem pistoli…“ tam není.

Takže pokud jde o mě, jsem s knihou vcelku spokojená. Ke čtyřem hvězdičkám chyběl jen kousek. Prostě taková oddechovka na zabití času.

Marla
13. listopadu

Je pravda, že tato verneovka patří mezi ty, z dnešního hlediska, nudnější. Ovšem pokud se člověk přenese do dob, kdy kniha vznikala, musí smeknout klobouk a hluboce se poklonit před autorem, který uměl psát tak fantastický, že jeho knihy čteme i dnes.

morienhithwen
11. listopadu

Z pohledu současného člověka je strašně nepříjemné tuto knihu číst, z mnoha různých důvodů.

JanaO118
10. listopadu

Těžko knihu posuzovat z pohledu dneška, nerada bych jí ublížila. Ve své době musela být strhující. Mě teď ve 21.století zase tolik nezaujala, ale na druhou stranu byl krásný tajemný pocit držet v rukách starou osahanou knížku a prohlížet vážně úžasné ilustrace,které působí samy o sobě velmi historicky...

Havrnka
02. listopadu

Díky výzvě jsem znovu šáhla po knize J. Verna. Jako dítě jsem všechny jeho knihy přečetla. Pěkná vzpomínka

Loxias

Joo to byly casy, kdyz ste si mohli litat nad afrikou a strilet cernochy a araby jak na pouti. Ochrance zvirat kniha asi taky moc nepotesi.

terimila

Přečteno kvůli letošní výzvě. Verneovky jsem jako malá milovala, ale tahle patřila k těm, které mi z nějakého důvodu unikly. A teď, po přečtení v těžké dospělosti, možná tuším proč - já už tehdy měla nos na ta lepší díla z autorovy tvorby. To není kritika. Pět neděl v baloně se číst dalo, pár myšlenek se mi zalíbilo a půjdou do knihy výpisků... ale nebylo to nic, z čeho bych byla oslněná a uchvácená, jako kdysi z Tajuplného ostrova, Dvaceti tisíc mil pod mořem, Vynálezu zkázy, Dětí kapitána Granta a podobně. V Pěti nedělích mi chybělo větší drama (epizody se zachráněným knězem a vyskočivším Joem nestačily, pardon)... a postrádala jsem tu hlavní "verneovinu" - větší scifi motiv. Tohle byl vlastně takovej trochu vyšperkovanej cestopis. Místy se konala dokonce i nuda, zejména u exkurzů do historie objevování Afriky všemožnými cestovateli. Ano, čtenáři 19. století to nejspíš populární formou mohlo rozšířit obzory a ponětí o světě... ale dnešního už to asi tolik nestrhne.
Sečteno, podtrženo, průměr - slušná kniha, jejíhož přečtení rozhodně nelituju, ale vracet se k ní asi nebudu.

Robinson Crusoe (převyprávění)
Robinson Crusoe (převyprávění)