koupit knihy

Jules Verne

francouzská, 1828 - 1905

Nahrávám...

Nová kniha

Na krásném žlutém Dunaji

Na krásném žlutém Dunaji - Jules Verne

Původní text Lodivoda dunajského. Hlavní hrdina románu, Ilia Krusch, vítěž Dunajské ligy, se rozhodne překlenout mohutný veletok od jeho pramene až k ústí. Zatím netuší j... detail knihy

TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 131 knih

Komentáře (55)

pepa4081
07. ledna

Po letech jsem se rozhodl přečíst si všechny Verneovky dostupné v naší knihovně. Jak říká moje úžasná žena, vracím se do dětství. Protestuji, ten kus kluka, který miluje přírodu a dobrodružství je ve mně celý život. U některých knih jsem byl přesvědčený, že mne v mládí minuly, ovšem při čtení mi jejich postavy najednou přijdou důvěrně známé. Jo, ta paměť.
Nyní zjišťuji, že některé knihy na sebe v různých místech navazují, takže je lepší číst je postupně, tak jak byly napsány. Také už jsem zapomněl, že každá knížka obsahuje množství dat z některého vědního oboru, především zeměpisu, biologie, ale i chemie, či fyziky. Pan Verne, tak v praxi předvedl známé: škola hrou. V dané době to byl podle mého výborný nápad, jak nenápadně vzdělat mladé čtenáře. Bohužel dnes je velká část těchto údajů zastaralá a jejich čtení někdy i trochu nudné. Nic nám ale nebrání, pár řádků nebo odstavců přeskočit. Trochu mne mrzí, že pan Verne často označí nějakého živočicha za vzácného (na pokraji vyhynutí) a vzápětí nechá své hrdiny, aby ho bez lítosti zastřelili, či ubili. Musím také zmínit, že hrdinové knih mají vždy naprosto neuvěřitelné štěstí, takže jim vše dokonale vychází. To ovšem není výjimkou ani u dnešních detektivek.
Už dost kritiky. Pan Verne dokázal neuvěřitelně předvídat věci, o kterých se lidem v jeho době mohlo leda zdát, ovšem dnes jsou pro nás samozřejmé. Je to věčná záhada. Jakoby uměl nahlédnout do budoucnosti. Knihy jsou plné dobrodružství, navíc s krásnými ilustracemi (mám na mysli původní ilustrace). Jsou pro mne návratem do dětství a doporučuji je v každém věku.

woodward
20.04.2020

Na verneovkách jsem vyrostl, je to moje láska a v některých si listuju dodnes jako zasloužilej penzista.
Mám ale jednu důležitou "faktickou poznámku". Po létech hloubání a občasného pátrání v rozličných mapách a atlasech jsem se konečně na francouzské wikipedii dočetl, že ostrov Tabor, neboli ostrov Maria-Theresa je jakési nepříliš důvěryhodné skalisko či mělčina které objevil jistý americký kapitán Taber (nikoliv Tabor) a pojmenoval je po své lodi Maria Theresa. Francouzská wikipedie existenci dotyčné lokality označuje hezkým slůvkem "douteuse", jelikož v roce 1957 se ji na místě označeném v lodním deníku objevitele nepovedlo najít a ani v roce 1983 poté, co poloha byla "recalculée" (bůhvíkým, bůhvíjak), čímž se původní předpokládaná poloha posunula asi o tisíc km, nepřineslo pátrání žádné výsledky. Takže všem, kdo stejně jako já hledali ten zpropadenej ostrov, kvůli jehož jménu si chudák pan Paganel uříznul ostudu, tímto sděluji, že tam nejspíš žádnej není!

FilDaV
15.06.2019

Jules Verne je opravdový vizionář a kdyby nebyl spisovatelem (DÍKYBOŽE ŽE BYL!), mohl by být klidně jeden z největších mozků přelomu 19. a 20. století. Všechny jeho knihy jsou aspoň velmi dobré, nicméně dle nás jsou jeho největší díla Tajuplný ostrov, Dva roky prázdnin a Děti kapitána Granta. Tím samozřejmě nesnižujeme jeho ostatní mistrovské svazky. Starověcí Řekové by ho považovali za jasnovidce, my ho považujeme za génia a ním také byl!

Chingiz
27.01.2019

Jest pověrou, že předpovídal vynálezy. On se jenom uměl chopit toho, co již vynalezeno nebo popsáno na úrovni odborné, zhusta velice čerstvě, takže obecné pospolitosti ještě ne známo. Dělal to dobře, i když ne všemu rozuměl, takže nezřídka plácá technické a fysikální nesmysly. Taky představy o polárních oblastech vysokých šířek měl spíše naivní, neodpovídající tomu, co již bylo v odborných kruzích známo. Jeho románové postavy nesli klišé a stereotypy odpovídající době nafoukanosti samolibosti a hlouposti západní kultury, trvající od stredověku dodnes. Taky tlaky vydavatele jsou patrné a na škodu některých románů, které dělány svobodně mohli být lepší. Ostatně, takhle škoděj literatuře vydavatelé dodnes. No pan Verne byl velký spisovatel v tom, že nám - milionům děcek - nádherně obohatil dětství a možná i celý život.

Kuža007
25.11.2018

Jeden z autorů mého dětství. Jeho knihy jsou pro mě do dneška naprosto úžasné. Sám Verne byl ve své době velikým prognostikem, když předpověděl některé vynálezy, které popsal ve svých knihách.

Hotovson
24.10.2018

V mládí, potažmo v pubertě jsem od Vernea nečet, až na Ocelové město nic. Dostal jsem se k němu až po třicítce a musim říct, že mi neskutečně baví. Na věku zřejmě vůbec nezáleží. A nebo jsem v duši stále mlád :)

jadran
23.05.2018

Paradoxně nepatřím k nadšeným obdivovatelům Julese Verna, ačkoliv jsem přečetl značnou část jeho knih. Nicméně musím konstatovat, že jeho dílo podle mně trpí jednak onou typicky (až na pár výjimek) francouzskou mnohomluvností, násilně vkládanými a tendenčními popisy soudobých vědeckých poznatků (i když fakt, že tento člověk vlastně zažil většinu těch vynálezů "live" - vzducholoď, auto, ponorka, obří dělo, film, telefon, bezdrátový přenos zvuku i signálu či zvukový záznam celkem podstatně snižuje jeho vizionářství, stejně jako jeho představu o kosmických letech), co mně ale na jeho románech vadilo, byl jednak jeho protibritský šovinismus a z něj vyplývající podání objevování světa. Navíc přicházel se svými sáhodlouhými pasážemi o zeměpisných objevech poněkud s křížkem po funuse. No a jeho "sociální" vize byly až komické, nicméně to u lidí se sklonem k sociálnímu inženýrství už tak bývá. V dětství jsme docela se zájmem přečetl Pět neděl v balóně a Cestu kolem světa za osmdesát dní, které dodnes pokládám za jeho pro mně nejlepší díla, ale ten rozsáhlý zbytek, kterým jsem se prokousal mně vadil čím dál tím víc, protože bytostně nesnáším, když někdo píše o nějaké cizí zemi a popisuje ji naprosto nesmyslným a realitě neodpovídajícím způsobem. Jako člověka, kterého vždycky zajímal Island a snažil se oněm zjistit co se dalo ještě dávno před řadou let, mně způsob, jak byla tato země popsána v Cestě do středu země přesvědčila, že ten člověk se ve své době spoléhal na to, že nikdo nebude mít chuť, čas a možnosti realitu jeho podání zkoumat. A to u někoho, kdo se tváří jako spisovatel vědecko fantastické literatury pokládám za zásadní lapsus.

emma24
17.10.2017

Ach, mé mládí s Julesem bylo samé dobrodružství, ale bez ilustrací L. Benneta by to nebylo to pravé ořechové. Byl to velký snílek na kterého se nedá zapomenout.

1