Cesta do středu Země

Profesor Otto Lidenbrock objeví starou knihu, která skrývá zašifrovaný rukopis psaný runami . Jedná se o popis cesty vedoucí do středu Země. Profesor se na tuto cestu vydává se svým synovcem Axelem a průvodcem Hansem. Do hlubin Země sestupují po jícnu sopky, objevují podzemní moře, prochází geologickými obdobími a sledují vývoj života v oblastech, o jejichž existenci mnoho vědců pochybuje. Pozorují boj nebezpečných pravěkých oblud a jejich zkušenost se střetává s mnoha vědeckými teoriemi o nemožnosti života pod zemí. Nachází vzácné prehistorické pohřebiště, které skrývá mnoho přelomových objevů. Několikrát se ocitají v nebezpečí života, díky hrůzné bouři, nedostatku vody a nebezpečným živočichům. Zpět na zem se dostávají díky výbuchu sopky, která je dopravila zpátky s valící se lávou. Středu Země nedosáhli, ale jejich cesta přesvědčila skeptické vědce o možnosti života pod povrchem Země....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/297/cesta-do-stredu-zeme-297.jpg 4.3682

Voyage au centre de la Terre (1864)

Vydáno:, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Disinka

Nikdy jsem uz od ditete nemusela verneovky, nikdy se mi moc nelibily, ale kdyz uz tak jsem zaradila jednu jeho do ctenarske vyzvy...
Pribeh nebyl spatny, jen me to ze zacatku moc nebavilo, pak jsem se zacetla a bylo po knizce :-)
Jedno vim ale jiste, ze pokud nebudu mit neco rad, tak to odlozim na pozdeji - treba k tomu nastane cas pozdeji :-)

kiki11

Cesta do středu Země byla mou druhou Verneovkou a musím říct, že opět nezklamala. Ze začátku jsem se malinko nemohla začíst, ale pak se stala knížka velice poutavou a já prostě musela číst dál, abych se dozvěděla, jak celé dobrodružství dopadne. Verne cestu popisoval tak věrohodně, že jsem měla pocit, jako by tam opravdu byl. Vypravěč to byl vskutku úžasný. :)
Za pomalejší rozjezd a někdy až moc rozvleklé popisy (o vzniku Země, fyzikálních zákonů atd.) strhávám jednu hvězdičku a těším se na další skvělé počtení.

Hotovson

Skvělý! Verne opět nezklamal. Knížky od něj bych moh číst pořád. Neskutečně mě to baví.

Lessana

Nesmrteľné dobrodružstvo, ktoré ma nadchlo ako dieťa a ku ktorému som sa s nostalgiou vrátila počas niekoľkých minulých večerov, už ako "veľká". Treba povedať, že rokmi nestratilo na svojom čare a ja som si opäť (ani neviem po koľkýkrát) pripomenula netradičný výlet pre vedu zapáleného profesora mineralógie Liddenbrocka, jeho synovca Axela (vtipného rozprávača príbehu) a oddaného, statočného, hoc mĺkveho Hansa - ich sprievodcu nielen Islandom. Opäť sa mi sprítomnila trpezlivá Grauben, inšpirátor cesty do stredy Zeme Arne Saknussemm a jeho runové podpisy... a opäť som zažívala zostup do sopky Snaefell, napínavé scény o nedostatku pitnej vody, nekonečné putovanie i plavbu, elektrickú búrku, súboj pravekých jašterov, údiv nad nálezom rastlinstva, živočíšstva i obyvateľa stredu Zeme - obra, ako aj záverečné vyvrhnutie našich hrdinov z Etny. Trochu nezrovnalostí a nelogiky je maličkosťou v porovnaní s tým, ako autor dokázal a stále dokáže prebudiť čitateľovu fantáziu i zápal pre rôzne vedy a skĺbiť to v pútavom príbehu s rytierskymi hrdinami!

stryko007

Moje první Verneovka, hodnocení možná ze sentimentality. Ale i tak je moje nejoblíbenější.

Morgaine07

Vůběc jsem se nemohla začíst.

jani.ruzicko
25.11.2017

Verneovky jsou pro mě prostě nesmrtelné. I když dětství je už dávno v trapu, vždy se k těmto knihám ráda vrátím a nikdy se nezmění to, že právě Verneovy knihy jsou ty, které mě přivedly ke čtení vůbec. =)

kapr
18.10.2017

Vynikající kniha oblíbeného autora, s náhledy do historie planety.

brodequin
11.10.2017

Knihu jsem četl jenom jednou, ale rád bych někdy znovu. Nejvíce mám naposlouchanou audio verzi, kterou jsem poslouchal stále dokola (Lukáš Hlavica).

MOu598
22.08.2017

Četla jsem v srpnu 2012. Podle mých poznámek:
Verne = fantazie.
Na Verna dost útlé, čtení spíš pro děti.
Místy napínavé.
Natočen i film, pěkný.
Trochu o Islandu, ale nelze srovnávat s realitou.
Hezké.

kuba2006
03.08.2017

Hezka kniha ale. první polovina nic moc

Aríka
19.07.2017

Nemám moc ráda dobrodružné knihy, ale tady u té jsem udělala vyjímku na základě shlédnutí filmu "Cesta do středu Země." Knihu jsem ani nemusela shánět, protože jsme ji měli v naší knihovničce. Co ke knize říct? Je to klasická verneovka. Kniha se mi četla velice dobře, prože Julese Verne umí velice dobře vyprávět. Kniha je plná napětí, dobrudružství a celý příběh vám doslova ožívá před očima. U knihy jsem se ani jednu stranu nenudila. Všem čtenářům dopořučuji.

konicekbily
14.07.2017

Jako každá verneovka je kniha plná nových poznatků a velkého dobrodružství.

danny_21
17.06.2017

Jedna z těch slabších vědecko- fantastických knih pana Verna ( i když v tomto případě jsem měl pocit, jako by to psal nějaký napodobovatel ). Nevýrazné postavy, naivní a jednoduchý příběh, i na sci-fi neuvěřitelné činy trojice badatelů - no alespoň, že jako vždy potěšily krásné původní ilustrace - 50 %

EpicChlubis
16.05.2017

Kniha se mi četla velmi dobře, protože měla dobrý spád a vždy dobrý děj.
Knihu bych doporučil všem kdo mají rádi Vernovky a všem kdo rád čte dobrodružné knihy.
Rozuzlení této knihy se některým čtenářům líbit nemusí, ale závisí to na pohledu na konec.

helena8550
25.04.2017

Mám moc ráda Vernův styl a knihu jsem přečetla jedním dechem. Ale kdybych knihu četla v papírovém vydání a ne elektronicky, asi bych po přečtení několikrát zkontrolovala, jestli z knihy někdo několik stran nevytrhl. Jak je to tedy s tím středem Země? A co ten objev dole? To se víc nedozvíme?

kara
08.03.2017

Moje srdcovka už od dětství!

withoutchild
19.02.2017

Klasika. Co dodat.

Nikki.Jukki
26.12.2016

První dobrodružná kniha, která mě bavila. Do čtení jsem šla s lehkým pocitem nedůvěry vzhledem k názorům, co jsem na autora slyšela a které byly vesměs negativní pro nudnost a neatraktivnost jeho děl. Nevím, jak jsou na tom ostatní jeho knihy, tohle byla pro mě prvotina, ale s názory mých známých se nemohu ztotožnit. Byla tam akce, napětí, milá ironie, humorné chvilky a je pravda, že spousta odborných názvů ze světa mineralogie a geologie, kde jsem se ne vždycky chytala a chápu, že to, spolu s častými dlouhými popisy prostředí, dokáže mnohé čtenáře odradit. Nebránila bych se další jeho knížce.

DonFilipson
03.11.2016

Nikdy neomrzí...

Simonov
11.10.2016

Velice poutavý příběh, který mě dokázal vtáhnout do děje.

Macawi
24.09.2016

Kniha se četla rychle, přirozeně, opravdu mě překvapilo, že jsem se nenudila. Pan Verner má krásnou představivost, úplně jsem se viděla, jak procházím tmavými chodbami dolů do propasti. Naopak mě celkem rušily některé nejasnosti, např. Cestování na moři po prámu, kde jim i přes šílenou bouřku zůstala všechna zavazadla, představa jak nosí na zádech jídlo na půl roku a v neposlední řadě také stoupání na tekuté lávě ( to jako vážně??). Každopádně mě kniha nenásilně dovedla až do konce, bez zbytečných prostojů. 3 hvězdičky.

TheRaven
27.08.2016

Cesta do středu Země je jednou z mých vůbec nejoblíbenějších verneovek, možná i proto, že dává naplno vyniknout Vernově bezkonkurenční fantazii, zvlášť v případech, kdy se jedná o zcela hodnověrné líčení něčeho, co dosud nikdo neviděl či nepodnikl. Kupříkladu sestup sopkou do hlubin Země je neuvěřitelně působivý i dnes. Vzhledem k tématu a počtu postav se navíc jedná o příjemný komorní příběh, který těží z přitažlivé zápletky a čtenáři poskytuje spousty zajímavých informací o historii Země, geologii, paleontologii, ale vůbec i o stavu a vývoji vědeckého poznání v devatenáctém století. Pár zajímavostí z knihy si můžete přečíst v podrobnějším rozboru zde: http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/podivuhodne-cesty-julese-verna-zastavka-treti-cesta-do-stredu-zeme-6383

Blancheerka
16.07.2016

Tohle jsem četla na dovolené a nemůžu říct, že by mě spisovatel opět zcela nevtáhl do děje. Klasika vědecko-dobrodružného sci-fi 19. století mě díky Verneovi parádně zabavila na celý týden.

Humpa
27.04.2016

Jedna Verneovka, různá vydání. Četl jsem ji tuším třikrát a pokaždé kousek jinou verzi. Není špatná, má lepší, ale i horší.

dadan44
10.04.2016

Nebylo to špatné, ale Cesta kolem světa za 80 dní byla lepší a zajímavější.

mira.l
30.03.2016

Cestu do středu Země už jsem kdysi četl, a při registraci a tvorbě zdejšího profilu jí dal plné hodnocení. Teď jsem se k ní vrátil a ... bohužel, musím jít o něco dolů.
Zpočátku je to typický Verne, máme tady jednoho svérázného vědce, tentokrát v Německu, a k němu jednoho synovce. Objev tajemného šifrovaného textu ve starobylé knize je zavádí na Island a oni ve společnosti místního průvodce začínají podnikat sestup do středu planety. Potud v pořádku. Verne ve své čisté podobě, čitatelný i dnes, i pro mě jako dospělého.
Ale v momentě, kdy se začali setkávat se zvířaty, která se vyskytovala někdy v druhohorách, mrtvolou jakéhosi předchůdce člověka, pluli po jakémsi moři uvnitř Země, kde bylo blíže neurčené světlo elektrické povahy, mraky, bouře, atakdále, mě to nějak najednou přestalo bavit. To už byla poněkud nelogická pohádka, postup prostorem budiž, ale postup časem?
No a závěrečné vynoření z kráteru Stromboli... nedotažené, vézt se na hladině tekuté lávy kráterem a následně se nechat ze sopky "vyplivnout" prakticky bez jediného škrábance, to už radši ponechám bez komentáře... Trochu mi to koncem připomíná Vernův román Na kometě, tam ten konec byl taky dost nejednoznačný a působil na mě trochu odflákle.
K tomu se přidala i naprosto kamenná povaha jejich vůdce, kterého si asi půjčili v Hollywoodu z nějakého akčního filmu (nebo že by to byl sám Chuck Norris??), protože ten byl zcela nezničitelný, málomluvný, vždy udělal přesně to, co bylo v danou chvíli třeba, při ztroskotání prámu zachránil vlastně veškeré vybavení a zásoby na několik měsíců (které předtím nesli na zádech!), mimochodem, kam je na tom prámu dali? Prostě ho nezaskočilo nic.
Ne, tak toto ne, z dětských knížek jsem už opravdu vyrost.

NikolaJ.
26.03.2016

Celkem dobrá

pegascom
14.03.2016

Tato kniha sa ku mne dostala ako ku dospelemu a tak som ju mozno nedocenil tak, ako by som to urobil pred 15 rokmi. Citatelov milujucich tajomno stale nepreskumanych svetov urcite potesi. No nic, vyskusam od neho dalsiu :)

chlo0opek
21.01.2016

Kdybych to četl v době, kdy mi bylo tak 15, jistě by bylo hodnocení vyšší, ale bohužel jsem to četl již v mém zralém věku:) a zdálo se mi to takové nijaké. Navíc i ilustrace v této knize byly také vyloženě nepovedené. Zkrátka jsem holt od tohoto titulu očekával víc..

pro děti od 9 let zfilmováno dobrodružství sopky Island

Jules Verne