Cesta kolem světa za osmdesát dní

Nebýt sázky v Reformním klubu, těžko by se usedlý anglický džentlmen Phileas Fogg rozhodl objet za 80 dní celý svět. Na cestě zažívá se svým věrným sluhou Passepartoutem četná dobrodružství, která mu přinesou nejen slávu, ale i štěstí v lásce.

https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61513/big_cesta-kolem-sveta-za-osmdesat-dni-BV8-61513.png 4.3817
Literatura světová, Dobrodružné, Romány

Vydáno: , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Tour du monde en quatre-vingt jours, 1873

Kniha Cesta kolem světa za osmdesát dní

Tereyciiik

Četla jsme vydání z roku 2020.
Kniha pěkná, jen nauj vkus celkem těžké čteni. Místo popisu samotné cesty a děje se to točilo více o místech, městech a zemích. Čekala jsem víc děje a nepeti, ale to mě asi hlavně ovlivnil film. Každopádně čtení hezké.

Limonadovyjoe
05.12.2021

"Nejkratší lhůta stačí, jestliže ji dobře využijeme. Abyste ji nepřekročil, musíte skákat s matematickou přesností z vlaku na loď, z lodi do vlaku!"
"Budu tedy skákat s matematickou přesností. Vsázím dvacet tisíc liber proti komukoliv, že zvládnu cestu kolem světa za 80 dní, čili za patnáct tisíc dvě stě minut. Přijímáte? "
"Protože dnes je středa 2. října, musí být zpět v Londýně v sobotu 21.prosince, v osm hodin čtyřicet pět minut večer. "

Ostudně přiznávám, že tohle je moje první setkání s Vernem a teda nic moc! Tím, že nemám moc s čím srovnávat nedokážu říct jestli kniha byla dobrá nebo ne, ale jednoduše mě nebavila. Protože miluju cestování vybrala jsem si záměrně cestu kolem světa, ale u přes blízké téma mi kniha moc nesedla. Čtení bylo poměrně náročné, chybělo mi více akce i napětí. A ke konci místo rostoucího napětí z ubývajícího času jsem vynechávala a přepočítávala stránky do konce. Naopak velice se mi líbila postava chladného Angličana Philease Fogga, která mi svou precizností a ledovým klidem byla sympatická, škoda, že ho tam nebylo více. Ale věřím, že na danou dobu byly knihy úžasné. Z pohledu dnešního čtenáře už cesta z jednoho konce světa na druhý není takové terno. Ale v době kdy svět byl mnohem více zahalen tajemstvím bylo setkání s cizími kulturami zajímavé stejně tak cesta skrz Paříž, Indii, Sumatru, Čínu, Japonsko, USA a zpět do Londýna - vlaky, lodí i na saních.

Každopádně kniha je z roku 1873 a já mám tak splněný poslední úkol z letošní čtenářské výzvy - kniha, která má 100 a více let.

former3980
29.11.2021

SVET. Zo začiatku ma to nebavilo. Zasa kecy v nejakom klube, naškrobený hlavný hrdina. Ale potom sa to rozbehlo. Najdominantnejšou postavou je tu sluha, ktorý sa v originále volá Passepartout, ale v slovenskej verzii z neho urobili Prešmyka, čo ma celú knihu dosť rušilo. Highlighty: zachránenie mladej Indky z horiacej hranice, pád mosta po prejdení vlaku, boj s Indiánmi a na záver pálenie drevených častí lode, aby doplávali do Británie. Celkovo veľmi dobré, ale určite to priradím až za Julesovi Top diela. 80 percent. A potom som si pozrel film z roku 1956 s famóznym Davidom Nivenom a pre mňa neznámym Mexičanom Cantiflasom, ktorý bol v postave sluhu úplne dokonalý. Vo filme dokonca na úvod použili na rozdiel od knihy balón... výborné. Akurát si určite nepustite po knihe verziu z roku 2004 s Jackie Chanom...bŕŕŕ

Kozel
28.11.2021

Ačkoliv jsem se jako dítě dotkl několika Verneových knih, přece mě jeho tvorba příliš nepohltila. Tedy aspoň ne tolik jako animovaný španělský seriál coby adaptace této knihy. Čím dál víc mě lákalo přečíst si původní předlohu, a tak se konečně našla chvíle, abych u cesty kolem světa strávil dvě tři příjemná odpoledne. Přestože uchvácení se stále nekoná, na 80 dnech okolo zeměkoule je vidět, proč Verneovy příběhy i po víc jak sto letech okouzlují.

Dobrodružství, které není nutno představovat, nabízí mnoho kultovních scén - jako závěrečný závod s časem na palubě Henriety, která doplula doslova na kost. Pro dospělejší čtenáře má knížka ještě další aspekty hodné pozoru - především naprosto fenomenální Verneovu znalost tehdejšího světa. O vědeckém vzdělání autorově zajisté není pochyb. Mě zaujala hlavně ta geografická znalost, která současnému čtenáři nabízí rozkošný pohled na svět éry parních strojů, rozvoje průmyslu i technologií moderního světa. Ať už to byla Indie, Singapur nebo americké železnice, bylo hezké vidět to srovnání vůči dnešku, ten závan nepoznaného a kouzlo Bradshawova cestovního průvodce, s jehož pomocí lze stihnout objezdit svět za pár měsíců a 20 000 liber. O co víc kouzla musel mít příběh v době vydání!

Přece mě překvapilo, že mi úplně neseděla forma vyprávění. Úzus krátkých jednoduchých vět je pro mě celkem složitý, až mi z toho chvílemi oči přecházely. Podivuhodné. Což ovšem Verneovy příběhy bez pochyby jsou.

raty
24.11.2021

Tak vám nevím, asi stárnu :-)
Při úklidu knihovny mi padl zrak na jednu z oblíbených knih mého dětství a neodolala jsem. Prostě nostalgie. Jako dítě jsem četla tuto knihu několikrát.
Musím říct, že mě bavila úplně stejně jako před lety. Jen jsem si z ní asi vybrala trochu něco jiného než tehdy. A klobouk dolů před Julesem Vernem. Jeho vizionářství mě udivuje dodnes (i když v zrovna v této knize ho zas až tolik není).

IvetaZ
21.10.2021

Posloucháno jako audiokniha při opalování u liduprázdného rybníka. Bylo to super odpoledne, pane Foggu, ale jinak to není můj šálek čtení.

janasim
21.10.2021

Tato nesmrtelná klasika má stále svoje kouzlo. Avšak ovlivněna animovaným seriálem, který byl v dětství mým oblíbeným, musím knižní předloze strhnout jednu hvězdičku, protože mi místy přišla rozvláčnější. Ipřesto jsem četla s bušícím srdcem, plná napětí, očekávání a radostí.

Hakate
29.09.2021