Černá sága

Černá sága https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38499/cerna-saga-38499.jpg 4 101 20

Romantický dobrodružný příběh bílého námořníka a jeho černého přítele se odehrává v 16. století v Africe. Námořník, původem český exulant a jeho přítel - potomek královské rodiny, se seznámí na otrokářské lodi. Spolu se jim podaří uprchnout a na cestě Afrikou zažijí řadu dramatických dobrodružství, ale i utrpení a historických dobových zvratů. V druhé rovině se odvíjí příběh současného českého historika, jenž v rodinných památkách objevil rukopis, kde jeho předek popisuje dávné události. Po uveřejnění se přihlásí brazilský kolega, který tentýž příběh zná z vyprávění a vlastní další rodinné památky a tak se kruh uzavírá a potomci tehdejších přátel se setkávají.... celý text

Radka1911
22.09.2023 3 z 5

Dobrodružný historický román. Knihu jsem četla ještě jako dítě a tehdy se mi líbila.

malýčtenář
30.07.2023 5 z 5

Zpočátku jsem si nebyla jistá, zda budu v četbě pokračovat, ale skok do 16. století mě upoutal a už jsem knihu nemohla odložit. Sice místy, kde byly popisované dějiny , mě moc nebavily. Ale osudy dvou úplně rozdílných přátelů mě zaujaly. Jejich seznámení, sbližování a různorodé myšlení bylo vyličeno velmi dobře. Nejlepší byl závěr, I když trochu naivní. Ale lepší dobrý konec než opak.

MisaK81
09.07.2023 3 z 5

Přiznám se, že kdybych knihu nečetla do čtenářské výzvy, asi ji brzy odložím, a to dělám jen velmi výjimečně. Trvalo dlouho se začíst, pasáže psané kurzívou jsem musela číst na dvakrát a ani to mnohdy nepomohlo k porozumění. Nicméně konec mě příjemně překvapil, a ve výsledku téma hodnotím jako nevšední a zajímavé.

Mája777
11.06.2023 5 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, ale potom jsem se zaháčkovala a paráda. Opět jsem se ocitla v mé milované Africe. Provází nás na první pohled nesourodá dvojice, ale přátelé na život a na smrt. Jenom láska se mezi ně na čas postaví. Opravdu jsem si tento příběh užila. Určitě si přečtu nějakou další od paní Vaňkové a tuto směle doporučuji:)
(11. 6. 23 - 14 056 - 39)

jana1976
15.05.2023 4 z 5

Milé čtení. Pěkná tečka na konec.....

Boby17
04.02.2023 4 z 5

Zajímavá knížka to beze sporu je, ale plný počet hvězd jí dát nemůžu. Současná dějová linka byla dost krabatá (až na úplně samotný závěr) a v historickém příběhu jsem se chvílemi trochu ztrácel. Prostě kmenů a vlastních jmen začínajících na stejné písmeno bylo až moc a navíc také domorodé tituly a funkce nebyly pro čtenáře zcela přehledné (zejména ze začátku). Takže hodnotím pěknou čtyřkou. Pro účastníky ČV 2023 je potěšitelné, že tato knížka splňuje 2., 4. i 8. úkol, takže stačí si vybrat.

Han-nah
20.01.2023 3 z 5

Po této autorce jsem sáhla v rámci výzvy. Zajímavé téma, které čtenáře zavádí dobrodružným příběhem bělocha a černocha, kterí uprchnou z otrokářské lodi a putují napříč Afrikou. Ze začátku vypadá kniha chaoticky zmatečná, vadily a rozčilovaly mě vsuvky. ale , i tak, dá mnohé k zamyšlení.
Ať už je to přátelství, pomoc druhému v nouzi, vděk, pokora, svoboda.
škoda, že toto mnohým lidem už nic neříká, berou to jen jako fráze.

JancaMia
12.01.2021 3 z 5

jednodušší ale také moc pěkné ..

DuncanIdaho
08.10.2020 4 z 5

Pojetím je tento román spíše dobrodružný příběh pro staší děti. Rozhodně se dá číst i dospělým. Je tam ale pár naivit, ale to už asi ke knihám pro mládež patří. Knihu jse přečetl rád, ale přesto si myslím, že historie z Království Českého jde paní Vaňkové lépe.

braunerova
25.11.2018 2 z 5

Dobrodružný román pro mládež, i když dnes už myslím mladé čtenáře moc neosloví. Vadilo mi přeskakování mezi minulostí a současností. Špatně se mi četli historické vsuvky doktora Vávry psané formou útržkovitých poznámek. Navíc pasáže ze současnosti jsou hodně neobjektivní. Napsat o Aztécích, že "co jsou lidské oběti jednou za čas proti tisícům zahubených svatou inkvizicí" to už na mě byla silná káva. Počet rituálních obětí v říši Aztéků se odhaduje na 20 až 50 000 lidí ročně, obřad byl spojen s kanibalismem a vystavováním lidských trofejí.

Kerberos
28.06.2017 4 z 5

Není to sice téma,které bych od paní Vaňkové čekala,přečetla jsem,ale radši čtu naše dějiny.

Atanone
14.05.2017 5 z 5

Vedle Stříbrného jednorožce moje nejoblíbenější.
Nemohla jsem se dočkat jak to všechno diopadne a přitom jsem nechtěla,aby to skončilo.

denib
30.01.2017 4 z 5

Zajímavá kniha, velmi dobře čtivé spojení fikce a faktů. I když prvních cca 20 stránek bylo pro mě náročných, protože jsem byla zmatená z tolika jmen, národů a míst. Pak jsem se ale do toho zakousla a už nepustila. Vypráví o Africe v 16. st., kde najdeme hezkou přírodu a lásku, ale taky otrokáře, kanibaly a boje o nadvládu. Co od knihy chtít víc?

jurkova
23.04.2016 5 z 5

Kniha vybočuje svým námětem, ale je "postavená" velmi zajímavě. Ráda se k ní vracím!!!

Ivetaa
31.01.2016 2 z 5

Ke knize jsem se vrátila po dvaceti letech. Omyl. Autorku mám ráda, četla jsem od ní kdysi téměř všechno. Ale jak se říká: čerte, drž se svého kopyta - to je můj názor na tento román. Pro mě nuda na entou.
P.S. ani s věkem jsem názor nezměnila...

woodward
17.08.2015 5 z 5

Na české poměry dosti netradiční námět a překrásně vyprávěný příběh.

Babo
02.09.2014 5 z 5

Je to jediná kniha od této autorky, kterou jsem četla a moc se mi líbila. Doporučuji.

ritz
22.07.2014 5 z 5

Překvapující téma u této autorky, ale krásné....

aneleh18
12.02.2014 3 z 5

Vaňková nezklamala. Cením si výběr prostředí, pro ni trochu neobvyklý.

Taja2013
02.03.2013 5 z 5

Dobrodružný příběh z tajemné Afriky. Jako pubescentovi se mi to moc líbilo.