Knihy džunglí

Koupit

Knihy džunglí je dvoudílná kniha dobrodružných povídek a novel. Jde vlastně o jakýsi zvířecí epos v próze odehrávající se až na dva příběhy v indické džungli. První kniha obsahuje sedm, druhá osm povídkek, respektive novel. Ty jsou uvedeny krátkou básní a na konci každé z nich jsou další básnické texty, doplňující vyprávění. Více než polovina z nich (tři v prvním a pět ve druhém dílu) se týkají malého indického chlapce Mauglího (anglicky Mowgli), kterého unesl z vesnice lidožravý tygr a zachránila jej vlčí smečka. Tyto příběhy jsou někdy vydávány zvlášť s titulem nesoucím jméno svého hlavního hrdiny Mauglí, což prý znamemá ve zvířecí řeči Žabáček (jméno dostal chlapec od své adoptivní vlčí matky). V knize totiž zvířata spolu rozmlouvají, lidé však o tom vůbec nevědí a jejich řeč nevnímají. Mauglí se však řeči zvířat naučí a stane se plnohodnotným obyvatelem džungle i příslušníkem vlčí smečky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/282/big_knihy-dzungli-dWM-282.jpg 4.1711
Literatura světová, Dobrodružné, Příroda, zvířata

Vydáno: , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Jungle Book and Second Jungle Book, 1906

Kniha Knihy džunglí

Belanna

Jedna z mých nejčtenějších knížek v dětství.
Stále má své kouzlo :)

ArkAngel

Příběhy se zvířaty nebo spojením člověka a přírody mám rád, ale Knihy džunglí mne nezaujaly. Džungle sice je divoká a plná nebezpečí, ale to neznamená, že v každém příběhu musí být nutně nějaké násilí. Mauglí jako hrdina mne příliš nebavil a lidský prvek tu fungoval jinak spíše jako antagonistický, což na jednu stranu může dávat smysl, ale je to také už ohrané. Osobně mne nejvíce bavil asi příběh s šelmou mungo, ale jinak mne zbylé příběhy, které nebyly o Mauglím až tolik neoslovily.

Kája_14

Kniha mě moc neoslovila... četla jsem jí jenom kvůli povinné četbě. Ale některým lidem se líbila a já nemám nic proti....

Kory98

Ani se nedivím, že autor je nositelem Nobelovy ceny. Osobně si myslím, že nikdo tak úžasně nepopsal v žádné knize vztah člověka a zvířete. Jsou zde hluboké myšlenky, kterým spousta lidí již dnes nerozumí, protože člověk se odpoutal od přírody. Většina příběhů je spjata s Indií, kde ale má láska a úcta ke zvířatům již zakořeněný charakter. Ne všechna zvířata jsou ceněna stejně, ale jak se z knihy dozvíme, člověk který byl nějakým způsobem spjat se zvířaty, byl o mnohé obohacen. Mě osobně se víc líbila druhá kniha džunglí, kde jsou jiné a méně známé příběhy, než ten prvotní o Mauglím, který již byl předmětem tolika zfilmování, přesto je samozřejmě pořád také kouzelný. Je to kniha hlubokých myšlenek a spousty moudrých rad, ovšem nesmí čtenář číst se "zavřenýma" očima a zamknutým srdcem, pak je všechny uvidí a najde. Nemohu jinak než dát plný počet hvězd.

Kontryhelka

Kniha, která mně nikdy neoslovila. Nikdy jsem tento druh literatury nemusela a přečetla jen v rámci četby ve škole.

smazenaryba
09.12.2020

Jedinečná kniha, v mnohých smeroch. Nieje to zďaleka iba príbeh o vlčom dieťati, ktorý väčšina ľudí pozná z rôznych viac či menej zdarených filmových derivátov. Koniec koncov, Mauglího príhody sú len časťou knihy, ktorá obsahuje mnoho ďalších samostatných príbehov z rôznych kútov sveta. Spoločné majú to, že v ich centre vždy stojí príroda, ktorá sa, či sa nám to páči, či nie, úplne zaobíde bez človeka. Kipling vyobrazuje prírodu nie z pohľadu človeka, ale ako samostatný svet s vlastnými zákonmi, rečou, príbehmi a hrdinami. Nie sú to typické zvieracie postavy z bájok, ktoré majú ľudské vlastnosti, ale samostatné tvory riadiace sa vlastnými pravidlami. Práve toto veľmi živé vyobrazenie prírody s jej obyvateľmi, kde človek, ako inak samozrejme, vystupuje takmer výlučne ako narušiteľ, je hlavnou prednosťou tejto klasiky. Dalo by sa až povedať, že Kniha džunglí je akýmsi manifestom zvrchovanosti prírody.

Samozrejme, kniha má silný dobrodružný aspekt (derie sa mi na jazyk Londonovský), ikeď to zaradenie medzi literatúru pre deti nie celkom sedí. Jednak je to rozprávanie často poriadne drsné a niektoré príbehy sa tomuto zaradeniu vymykajú úplne. Povedzme, že je to dielo, v ktorom sa skrýva niečo pre všetky vekové skupiny. A aj to je vlastnosť, ktorou sa nemôže pýšiť každá kniha.

ijcro
18.11.2020

I po těch letech se mi to zdá supr čtení a nejen pro děti.
Nepříliš dlouhé příběhy jsou vyprávěny přístupným, trošku starovětským jazykem. Rozhodně doporučuji.

Domca_books
31.10.2020

Nádherná knížka plná napětí a dobrodružství. Kouzelné příběhy z indické džungle. Kniha nebyla jen o Mauglím a jeho zvířecích kamarádech, ale byly tam i příběhy navíc :)