Knihy džunglí

Koupit

Knihy džunglí je dvoudílná kniha dobrodružných povídek a novel. Jde vlastně o jakýsi zvířecí epos v próze odehrávající se až na dva příběhy v indické džungli. První kniha obsahuje sedm, druhá osm povídkek, respektive novel. Ty jsou uvedeny krátkou básní a na konci každé z nich jsou další básnické texty, doplňující vyprávění. Více než polovina z nich (tři v prvním a pět ve druhém dílu) se týkají malého indického chlapce Mauglího (anglicky Mowgli), kterého unesl z vesnice lidožravý tygr a zachránila jej vlčí smečka. Tyto příběhy jsou někdy vydávány zvlášť s titulem nesoucím jméno svého hlavního hrdiny Mauglí, což prý znamemá ve zvířecí řeči Žabáček (jméno dostal chlapec od své adoptivní vlčí matky). V knize totiž zvířata spolu rozmlouvají, lidé však o tom vůbec nevědí a jejich řeč nevnímají. Mauglí se však řeči zvířat naučí a stane se plnohodnotným obyvatelem džungle i příslušníkem vlčí smečky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/282/knihy-dzungli-dWM-282.jpg 4.2664
Literatura světová, Dobrodružné, Příroda, zvířata
Vydáno, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Jungle Book and Second Jungle Book, 1906

Kniha Knihy džunglí

inachisio

Knihu džunglí miluju. Je originální a skvělá. A to i film.

MOu598

Krátká, krásná, milá vyprávění. Čtivé, bohaté, spíše o zvířatech než o lidech - a o jejich lidskosti.
Moc pěkné. Osvěžující.
Citát:
"Jednou z výhod zákona džungle je, že trestem je vina úplně vyrovnána. Nezůstává pak již žádný hněv."

selviskhed

Tarzan a Mauglí jsou teda dva různí kluci, huh?

Povídky s Mauglím mají většinou střední kvalitou, povídky bez Mauglího jsou často buď úplně super (život indického svatého muže v povídce "Puránbhagatův zázrak", boj promyčky s hadí rodinkou v "Rikki-tikki-tavi") nebo úplně WTF ("Túmé, miláček slonů", "Služebníci Jejího Veličenstva"). Druhá kniha je lepší než kniha první.

"Šakal sbírá po tygru, nízce paběrkuje,
Vlk je lovec! Svou kořist si vybojuje!"

"Když slabšímu vezmeš kořist, nebuď krutý. Má své právo:
z úlovku, jejž neubránil, nech mu srst a nech mu hlavu."

DuncanIdaho

Knihu jsem četl jako kluk, když jsem ležel nemocný v posteli. Tehdá se mi moc líbila a rozhodně mi ten čas v posteli zpříjemnila. Pro děti je to skvělé čtení, doufám že i dnes.

mousie265

Kniha džunglí jako hlavní příběh mě nijak zvlášť nezaujala, ale ani mi nevadí přečíst si znovu, Moje srdcovka je Riki-tiki-tavi. Nedokážu ani po letech říci proč. V krátké povídce mě zaujala stejně pižnová krysa Chuchundra, která chodí podle zdi a bojí se středu místnosti, stejně jako mungo, který chrání a zachrání svého chlapce, po knize Bajky a nebajky - bajky všechny bez výjimky, je Riki-tiki-tavi pro mě srdcovka. Tedy maličká oprava - z hlavního příběhu jsem si odnesla pocit: jsme jedné krve, ty a já, ten pocit občas s některými lidmi velmi silně zažívám :-)

Zelený_Drak

Podobně jako mnoho jiných jsem se k této knize dostala až loni v rámci čtenářské výzvy. V knize není špatná povídka. Styl ještě odpovídá 19. století. Je jedno, zda jde o příběhy Mauglího (Mauglího bratři, Ká na lovu, Tygr, tygr!, Kde se vzal strach, Vpád džungle, Králův ankus, Ryšavý pes, Jarní běh) nebo o ty, v nichž se nevyskytuje (Bílý lachtan, Rikki-tikki-tavi, Túmé, miláček slonů, Služebníci jejího veličenstva, Puránbhagatův zázrak, Hrobaři, Quiquern). Všechno to jsou pěkné povídky s dobrým koncem (i když jak pro koho). Nepřijde mi, že by byly pro děti příliš drsné (a určitě ne pro dnešní děti). Zase mě ale (v mém věku) příběhy neoslnily natolik, abych je považovala za něco neopakovatelného a jedinečného, co bych nutně potřebovala číst vícekrát, i když si umím představit, že si někdy později vybavím některou konkrétní povídku a budu si ji chtít přečíst znovu. Četla jsem v překladu od Skoumalových.

lima123

Kniha skorej pre deti 10 a viac ročné. Ale zaujala aj mňa. Pekné príbehy zvierat z indickej džungle.

Placi

Jako dítě ani jako dospívající jsem Knihy džunglí nečetl a doposud jsem je dokonce ani neviděl. Četba těchto příběhů pro mě tedy byla příjemným překvapením. Část povídek vypráví příběh dnes již slavného chlapce Mauglího, který vyrůstá s divokými zvířaty v džungli, v některých příbězích naopak Mauglí nevystupuje. Možná paradoxně se mi nejvíce líbily povídky Bílý lachtan a Rikki-tikki-tavi, kde Mauglí nefiguruje. Povídka o lachtanovi, který hledá pro sebe a své druhy klidné místo pro život, byla prostě fantastická.