Měsíční kámen

Měsíční kámen

Detektivní román anglického klasika líčí osudy lidí, kteří přišli do styku s velkým žlutým diamantem, uloupeným s čela indického bůžka, zosobňujícího měsíc. Dramatické momenty jsou protkány známým anglickým suchým humorem, parodujícím společenskou přetvářku a mravy hrabivých kolonisátorů.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31792/mesicni-kamen-1Ep-31792.jpg 3.939

The Moonstone (1868)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Práce

Finn69

Tak tohle bylo velmi příjemné čtení, líbilo se mi to ještě víc, než Žena v bílém. Postavy jsou daleko živější, je tu nečekaně spousta humoru a to, že příběh vypráví hned několik vypravěčů, mu jen přidává na zajímavosti. Zejména první polovina knihy, kde se slova ujímají majordomus Betteredge a stará panna a pánbíčkářka slečna Clacková, je naprosto skvělá, za tu bych dal pět hvězd. Betteredge se svou posedlostí Robinsonem Crusoe je vůbec můj oblíbenec. Zřejmě mi teď nezbude nic jiného, než vytáhnout z knihovny nezkrácené vydání Defoeova Robinsona a zase jednou si to přečíst, jinak bych v očích pana Betteredgeho přestal existovat :-)
Zápletka kolem ukradeného diamantu je trošku naivní, ale to se dá vzhledem k době vzniku odpustit, asi to není u téhle knihy to hlavní.

cortina
20.04.2017

Tak to jsem si šmákla. Na tehdejší dobu moderní pojetí detektivního žánru do detailu zpracované. A jako bonus : viktoriánská Anglie a vyprávění příběhu vícero osobami velice, ale příjemně zdlouhavým stylem (nikam nespěcháme, klidně čteme, vychutnáváme a odpočíváme :-) ) , mistrně propracované autorovo podání způsobů, chování různých společenských vrstev. Jako bych tam byla... Teda tatínku, co jsi mě tu ještě nechal za poklady ? Ty ochmatané knížky jsi dával víckrát, vidˇ ?

konicekbily
18.04.2017

Nevím, kdo byl větším průkopníkem detektivní litarutury, ať Wilkie Collins nebo A.E.POE - je mi to vskutku jedno - ale první detektivku napsanou způsobem převzatým později mnoha autory - líčící stejný příběh/stejnou událost pohledy různých aktérů - napsal Wilkie Collins a je to tato kniha. Četl jsem ji již před více než čtyřiceti lety, ale stále na ní vzpomínám. Samozřejmě mé hodnocení díla je pohledem vzhledem k datu napsání - a za rok tomu bude 150 let! To se to paní Christie psalo, když měla ve svém rodném jazyce takové taháky!!! Troufám si tvvrdit, že "Pět malých prasátek" má kořeny v této knize.

Vidlička
07.04.2017

Miluju vtipné anglické spisovatele 19. století a pan Collins to jen potvrdil! Příběh je postupně vyprávěn několika postavami, což je od autora výborný nápad, který detektivku ozvláštní, a dává hrdinům možnost hlásit hrozný frky podle svého založení (což oni ale míní naprosto vážně). Příběh sám není moc nápaditý ani napínavý, což bylo možná autorovým záměrem, aby se právě čtenář mohl cele soustředit na krásně vykreslené figury a komičnost počínání jejich i celé jejich třídy té doby. Rozhodně vřele doporučuji těm, kteří se nechtějí nechat ani tak napínat, jako se spíš zasmát.

qydko
18.10.2016

Klasická detektivka, doslova pošušňáníčko pro opravdové milovníky tohoto žánru. Nemůžu jinak, než dát pět hvězdiček.

woodward
15.08.2015

Je to už poněkud omšelá klasika a nejspíš se k Wilkiemu Collinsovi nikdy nevrátím, nicméně klasik to je a ve své době zvládl žánr skvěle. Dám čtyři hvězdy.

kattyV
18.02.2013

Kniha je psána pomocí vyprávění různých jejích hrdinů. Tím získává na barvitosti. Každý z vypravěčů je jiný, každý má na zmizení diamantu jiný názor. Někteří se mýlí, jiní se brání říct celou pravdu, ale kousek po kousku, pohled za pohledem se nám přibližuje odhalení toho, co se opravdu stalo. Rozřešení je překvapující, ale čtenáře určitě uspokojí.