Žlutá maska

Kniha představuje anglického autora Williama Colinse (1824-1889), proslulého polodetektivními romány, jako mistra poutavé četby. Příběhy složitých a úkladných zločinů, koncipované s velkou dávkou fantazie, poskytují rušný děj, barvité prostředí a nečekané rozuzlení.

vybral a přeložil Adolf Felix

ilustrace: Karel Vodák

https://www.databazeknih.cz/images_books/71_/71657/zluta-maska-71657.jpg 4.28
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Melantrich

Kniha Žlutá maska

Výborné povídky od mého oblíbeného autora ;-). Mám ráda jeho styl psaní, i když je teď už možná trochu zastaralý. Líbily se mi všechny příběhy, i když asi nejvíc hned ten první, podle kterého byla pojmenována celá kniha - tj. Žlutá maska. Pokud vám tedy vyhovují starší romanticky laděné povídky, potom je tato kniha pro vás to pravé. Já za sebe dávám plný počet a doporučuji :-).

Kozel

Původně jsem si myslel, že se jedná o Collinsův román, avšak k mému překvapení jsem dostal hned pět povídek autora okouzlujících zápletek, mystifikace a detektivních příběhů. Pravda, stejně jako prakticky každá sbírka, ne všechno je vynikající. A tak zatímco titulní Žlutá maska je i přes určitou předvídatelnost krásným intrikářským příběhem s několika zvraty, Zesnulá Mary Hollingfordová je poněkud uspávající, zdlouhavá a pro mě jako čtenáře unavující. To se stává. Sestra Róza svou až přehnanou sentimentalitou charakteru na tom byla podobně, ačkoli se do příběhu - odehrávajícím se během Velké francouzské revoluce a po ní - vlastně příliš aktivně nezapojuje. Za to postavy Trudaine a Lomaque stojí za pozornost a scény z vyšetřování, soudu či vězení atmosférou stály za to.

Pak jsou tu poslední dvě povídky. Hořké sousto je skutečným bonbonkem podle Collinse. Humorná detektivní povídka s citovanými dopisy, viditelným egem, vyšetřováním, nápověďmi. Takového Collinse mám nejraději. Percy a jasnovidec pak nakousnutím fenoménu různých médií, ovlivnitelnosti osudu a především koncert charakterů. Jestliže se zdá kapitán Bervie zpočátku velmi nepříjemným, pak na konci si odpovídám kladně na jeho otázku, zda dodržel slovo a zasluhuje si mou velkodušnost. Ostatně to samé platí o celé sbírce Žlutá maska

Wilkie Collins

Wilkie Collins