Žena v bílém

Koupit

Detektivní román líčí romanticky laděný příběh manželství, uzavřeného ze zločinné ziskuchtivosti. Příběh je zachycen formou úryvků z deníku sestry mladé manželky a mladého učitele kreslení, který vytrvalostí, odvahou a důvtipem přispěl největší měrou k odhalení a odčinění zosnovaného zločinu. Autorovo vypravěčské umění spočívá vedle mistrné stavby celého příběhu ve výstižné charakteristice jednajících osob a ve vystižení záhadné a pochmurné atmosféry. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15150/zena-v-bilem.jpg 4.2181
Vydáno, Ikar (ČR)

Woman In White, 1860

Kniha Žena v bílém

trudoš

Vůbec se nedivím, že i po sto šedesáti letech se román Wilkieho Collinse těší takové oblibě. Přes jazykovou rozvláčnost a cílené natahování záhady má v sobě Žena v bílém pořád něco čtenářsky enormně atraktivního. Dost s tím má podle mě co do činění dokonale zachycené prostředí staré Anglie, stejně jako šestáková zápletka, která pro svou tajuplnost nutí čtenáře otáčet jednu stránku za druhou, aby řešení přišel na kloub. Což ještě umocňuje stavba příběhu, uspořádaná z množství rozličných výpovědí, jež na sebe přímo navazují a postupně tak vykreslují dějovou linku podmanivého dramatu. Jako detektivka možná trochu přestřelené v konstrukci zločinu, ale nemůžu říct, že by kvůli tomu u mne vyprávění ztratilo na síle, právě naopak. Jde o kouzelně starosvětské dobrodružství, ve kterém jsou krásné dámy ve skutečných nesnázích, mladí hrdinové nezištně stateční a bídní zhýralci prohnilí až na samotnou dřeň. Připočtěte si k tomu perfektní stylistiku a tip na čtení pro zádumčivý víkend je na světě.

Parwana

Skvělý amistrně popsaný příběh z viktoriánské éry, který měl vše: precizní vykreslení postav, dobrou zápletku, rafinované a nebezpečné záporáky, ponuré prostředí, drama a byl napínavý do samotného konce, naštěstí měl i šťastný konec. Jako kdybyste smíchali B.A.Paris, Shari Lapenu a Agathu Christie a přesunuli je do devatenácté století.

Adhara

Prehrýzala som sa tým bez nadšenia. Áno, iná doba, iný jazyk, iný štýl... ale poznám aj akčné, čítavé a dychberúce dobové romány. Tento k nim nepatril. Zdĺhavý, ťažkopádny a nudný najmä v prvej polovici. Pasáže v zámku Blackwater (azda si si dobre pamätám názov) boli mojimi najväčšími čitateľskými útrapami. Záporné postavy, možno s výnimkou Fosca, boli vykreslené veľmi nevierohodne. Aj kladné majú čo doháňať. Podivné zdravotné problémy postáv boli úsmevné - paničkám stačí troška stresu a už sú choré na omdletie alebo rovno na umretie, zo zmoknutia sa zase chytí týfus... Možno keby som to čítala o dvadsať rokov mladšia, hodnotila by som to lepšie. Ale toto nebolo pre mňa. Žiadna atmosféra a ani napätia ktoviekoľko nie.

Pavlina50

(+ SPOILER) Velké a příjemné překvapení!
Skvělý thriller v pravém slova smyslu, ovšem z viktoriánské doby. Knihu jsem začínala číst s trochou nedůvěry, protože vím, že u čtení knih staršího data mám občas problém s určitou archaičností jazyka, ale tady k tomu opravdu nebyl důvod. Kniha se mi četla moc dobře a k mému překvapení po počátečním pomalejším rozjezdu dokonce výborně. Cca od druhé poloviny jsem ji doslova hltala, abych se co nejrychleji dostala k vysvětlení všech otazníků, co jsem v průběhu čtení nasbírala. Je to takový klasický příběh dvou nerozlučných sester, z nichž jedna je krásná, poddajná a křehká (Laura), druhá nekonvenční, sice ošklivější, ale o to víc chytřejší, samostatnější a odvážnější (Marian). Co mají obě společné, je krásné a čisté srdce. Postava Marian mi byla velmi sympatická, kdyby byla zasazena do dnešní doby, určitě by patřila mezi jednu z vlivných a z nejemancipovanějších žen. Do zpočátku poklidného, idylického venkovského života těchto dvou žen náhle vstupuje učitel kreslení Walter Hartright, který se, jak už to tradičně bývá, zamiluje do křehké a krásné Laury. V cestě za láskou jim ovšem stojí sir Percival Glyde, kterému byla příslíbena právě ruka Laury. Že jeho úmysly nejsou čisté, je jasné už od začátku, takže linka příběhu o jednom zničujícím manželství, podvodu, touze po penězích, ale na druhé straně také o velké lásce, odvaze a snaze k nápravě křivd je tím dopředu dána. Příběh je okořeněn dalšími postavami jako tajemný a slizký hrabě Fosca se svou chladnou a necitelnou manželkou, dále strýc obou sester - nesnesitelný hypochondr pan Fairlie a zejména tajemná žena v bílém, která o minulosti sira Percivala ví více, než je pro ni bezpečné.
Dost se mi líbil i nápad s vyprávěním příběhu formou vzpomínek různých aktérů příběhu, každá část knihy je tak vyprávěna někým jiným a z jiného úhlu, který odpovídá míře vzdělanosti a inteligence jednotlivých postav, ale tyto vzpomínky na sebe plynule navazují a z příběhu utvářejí jednotný a naprosto jasný celek. Rozuzlení příběhu je sice docela předvídatelné…přece jenom je to klasický román z doby, kdy „šokující“ a naprosto nečekané pointy knih ještě nebyly v kurzu, nicméně to knize vůbec neubírá na přitažlivosti a troufám si říct, že i nadčasovosti.

Marla

V době svého vzniku to musela být senzace. Tajemná atmosféra, tajemní lidé, tajemství které nesmí být prozrazeno.....vidím dámu v šatech s krinolínou sedící v zahradní besídce a čtoucí nejnovější Collinsův román. Ach, nemohu čísti, vzdychá dáma a ovívá se kapesníčkem. Mé nervy jsou příliš napjaty. Co hrozného se ještě stane, než bude vše vyřešeno....
Čtení jsem si užila, dost připomíná jiné autorovo dílo - Strašidelný hotel.

Lucyiel

A mě se to líbilo =) Poklidné, lehce napínavé, lehce romantické čtení s nějakou tou lehce záhadnou zápletkou.... No, proč ne? Ten krásně naivní styl vyprávění, kdy je prostě od začátku jasné, jak to dopadne (jelikož unhappy konce mi přijdou doménou až modernější literatury) mi vyloženě sedl v době mrazivé a covidové. Všechny postavy byly sympatické (jasná hvězda Mariana a jasný na nervy jdoucí strýček). Kdo chce relax na pár večerů, nechť okusí toto dílo páně Collinsovo =)

rennata

Priznajte sa, že väčšina z vás čítala skrátenú verziu a preto je tu tak vysoké hodnotenie ;-) ja som čítala tú pôvodnú - vyše 600 stránkovú, najprv vydávanú v časopise na pokračovanie, teda niečo na spôsob nekonečných telenoviel. Príbeh bol v jadre zaujímavý, ale príliš rozvláčne a zdĺhavo podaný.

Sidonka3

(+ SPOILER) Jakmile jsem narazila na e-knihu „Žena v bílém“, na gotický román z viktoriánských dob, musely ostatní rozečtené knihy stranou. A udělala jsem dobře. Poměrně zamotaný příběh mi - až pár odpustitelných výhrad – opravdu zaujal. Průběh událostí, které byly spjaté s kriminálním činem a s podvodem, vypráví několik osob. Hlavním vypravěčem je učitel kreslení Walter Hartright. Štafetu po něm postupně přebírají další lidé a doplňují události svým vlastním pohledem na věc a svědectvím. Každý z vypravěčů má jinou osobnost a vypráví o jiném časovém období. Mají různé vzdělání i povahy a tak se svědectví liší jak způsobem, zaměřením, tak formou vyprávění (např. nabubřelým slohem, vlastním jistému sebestřednému člověku nebo naopak věcným, v podání právního zástupce).
Romantická linka je propletená s tajemnou kriminální, kdy čtenář tuší, že je na spadnutí jakýsi finanční podvod, případně je možná i záměna osob a identit, ale jakým způsobem se bude příběh ubírat přesně dál, zda budou oběti na životě a jak si s námětem autor vyhraje, to je ve hvězdách. (Nutno dodat, že při tom všem se o odlehčené momenty spisovatel místy snaží po celou dobu vyprávění, aniž by to ubíralo na tíživosti dusné, temné atmosféry s předtuchou něčeho smutně osudového).

Takže, připravte se, na scénu přichází chudý Walter, kterého zámecký pán F. Fairlie hodlá zaměstnat jako učitele kreslení dvou mladých dam, Laury a Marian. Na venkovské panství jde mladík pěšky. O půlnoci se na cestě nečekaně zjeví bíle oděná žena, zezadu mu znenadání položí ruku na rameno a přiznává se, že se nedaleko odsud schovávala. Ptá se, jak se dostat do Londýna. Tvrdí, že zná panství, kam má malíř namířeno, i zámožnou rodinu. Záhy se ukáže, že ona záhadná dáma v bílém uprchla z ústavu choromyslných, kdosi jí intenzivně hledá a je až překvapivě podobná křehké, nesamostatné až věčně bezradné Lauře, bohaté dědičce značného jmění, která se má vdávat, bez lásky a za muže jí takřka neznámého… Pátrání po identitě a po osudech ženy v bílém je jednou z podstatných dějových linek působivého románu.