Staré řecké báje a pověsti

Dávné řecké báje a pověsti zrodila lidová fantazie starověkých Řeků v době, kdy lidé ještě neznali ani železný pluh. Vytvořil je génius slavného národa Helénů a obstály ve zkouškách tisíciletí. Jen těžko si lze představit kulturního člověka, který by nevěděl, kdo byli Herkules nebo Prométheus, Afrodita či Europa, Kyklopové, Sirény, Múzy nebo hromovládný Zeus. Výběr z těchto bájí a pověstí zpracoval na počátku druhé poloviny minulého století spisovatel Eduard Petiška a čtenáři si knihu, napsanou velmi moderně, ale přitom s velkou úctou k tradici, oblíbili hlavně pro její poutavost a svěžest....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34649/big_stare-recke-baje-a-povesti-bhP-34649.jpg 4.42153

Kniha Staré řecké báje a pověsti

Filomena1961

Staré řecké báje jsem četla před x lety. Milovala jsem ty příběhy a během let jsem se k nim vracela, příběhy jsou totiž nejen dobrodružné, napínavé, ale dávají nám i odpovědi na otázky smyslu života, porovnávají život lidský s věčným životem Bohů. Odysseovy cesty jsou toho jasným příkladem. Mám je ráda a samozřejmě doporučuji k četbě.

maminaOlina

Nyní jsem knihu četla jako dospělá osoba, ale i tak má mnoho do sebe. Četla jsem ji jedním tahem a líbila se mi

Pine

Ani nespočítám, kolikrát jsem je četla. Jednu dobu jsem je uměla zpaměti, přesto jsem dál hltala řádky. Unášená na vlně představivosti... Vůbec jsem tu knihu nevnímala jako povinnou četbu, pro mě to byly pohádky. Skvěle naservírovaná řecká mytologie!

Nejraději mám tu s Filemonem a Baucidou, pro ten krásný závěr:
... a listí v korunách stromů si dosud šeptá o těch dvou dobrých lidech, jimž se milostí bohů dostalo stejné hodinky smrti i dobrodiní, aby byli nadále spolu. Vždyť se druh druha dotýká svými větvemi, jako by jeden druhého hladil. Jejich něžná láska žije dál.

Lastodont

Kde jinde načerpat základní přehled o řeckých hrdinech a bozích? V tomto je tato knížka nenahraditelná. Do Homérovy Iliady a Odyssey se člověk v raném věku nepustí a později ho může odradit forma (verše) a délka. A Řecké mýty od Roberta Gravese jsou zase spíš souhrn různých verzí a pojednání k nim. Kdežto Petiškova verze se dá číst jak v dětství, tak i v dospělosti.

Haloon

Staré báje a pověsti mi připomněly, jak důležité jsou příběhy pro lidskou společnost. Právě drama má tu schopnost nás nejlépe upoutat a naše paměť si snáze pamatuje to, co bylo vetknuto do příběhu.
Staré báje tak nesloužily jen k zábavě, nýbrž skrze zábavu bylo možné předat nějakou tu edukaci, poučení, ale i podstrčení žádaných morálních zásad staré řecké společnosti.

Moncele

Nyní jsem poslouchala jako audioknihu v úžasném podání Vilmy Cibulkové a Jana Šťastného. Knihu jsem četla jako dítě a moc ráda jsem si to v rámci čtenářské výzvy zopakovala. Nevzpomínám si již, co mě nejvíc zaujalo jako dítě, ale nyní se mi nejvíc líbilo, že jednotlivé mýty a legendy na sebe plynule navazovaly. A příběhy o Trojské válce mi připomněly velkofilm Trója s Bradem Pittem...

Jave

Absolvoval pouze jednou na ZŠ díky povinné školní četbě. I přes to, že mám k antice (ať Řeků či Říma) od klukovských let kladný a vřelý vztah (vždy mě to období něčím k sobě vábilo a přitahovalo) tak v tomto případě nevím proč, ale prostě mě to neoslovilo.

Vla100V

Knihu som čítal ako malý chlapec hltavo a s porozumením ,dnes ju s radosťou čítajú moje deti a myslím že raz ju budú čítať aj moje vnúčatá…stojí za to !