Staré řecké báje a pověsti

Dávné řecké báje a pověsti zrodila lidová fantazie starověkých Řeků v době, kdy lidé ještě neznali ani železný pluh. Vytvořil je génius slavného národa Helénů a obstály ve zkouškách tisíciletí. Jen těžko si lze představit kulturního člověka, který by nevěděl, kdo byli Herkules nebo Prométheus, Afrodita či Europa, Kyklopové, Sirény, Múzy nebo hromovládný Zeus. Výběr z těchto bájí a pověstí zpracoval na počátku druhé poloviny minulého století spisovatel Eduard Petiška a čtenáři si knihu, napsanou velmi moderně, ale přitom s velkou úctou k tradici, oblíbili hlavně pro její poutavost a svěžest....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34649/stare-recke-baje-a-povesti-LeN-34649.jpg 4.41890
Mytologie, Pro děti a mládež, Pověsti
Vydáno, Albatros (ČR)

Kniha Staré řecké báje a pověsti

m_martina

Pověsti ze starého Řecka jsem vždy četla ráda. A pan Petiška je výborně zpracoval. Knihu doporučuji.

zimela

Nedělní stínohru mariánské kolonády křižuje obyčejně vyhlížející rodinka, v rámě hlavy rodiny zaklesnutou choť obíhá všetečně skotačící plod jejich lásky; nic zvláštního, řekne si každý a jde dál...
...to ještě blahého času nikdo netušil, co se v olysalé hlavě oné hlavy rodiny rodí za myšlenku.
Ano, ona hlava nepatřila nikomu menšímu, než Eduardu Petiškovi; jméno to děsivější nad Brumlu, či Zbyňka. Jméno, jenž v budoucnu poznamená na tuny tuzemské plastelíny dětských myslí smilstvem, lstí, mstou, destrukcí, splácením dluhů, vraždou, tvořením a příčinami. Jméno, jenž se stane aviváží souboru příběhů (jejichž původní vyznění bylo na základě zběžné konzultace s wikiorákulem přecijen syrovější) vpravujích nic netušícího človíčka do protivenství života...jak ostatně s krutostí sobě vlastní činí všechny pohádky/báje/mýty toho označení hodné.
Pravdu vám dím. Nebýt Eduardovy osvěty, tak tuším, kolik zhruba procent našinců by něco o existenci jakýchsi řeckých bájí tušilo - navzdory ní i mě samému (!) z dětství v paměti utkvěly spíš příběhy..hmm..dětinštější; ty o kůzlátkách, trhání vlasů starcům apod...dík zbytkovému povědomí o existenci příběhů řeckých (o kteréžto se v součinnosti se školní docházkou zasadil právě Petiška) jsem si je na stará kolena, nyní z vlastní vůle, přeslabikoval znovu a jsem nefalšovaně nadšen; narozdíl od většiny sbírek tvorby dnešní je totiž již tato zkouškou času plev zbavená a tak se vám v ní vyprávění marné bude hledat špatně. Mými favority jsou Prométheus (Pandořina skříňka - Evino jablko / lidé uplácání z nutnosti, nudy, osamění a přijetí odpovědnosti za ně i vzdor utrpení - Ódin, Ježíš...) Potopa (není nad staré dobré smáznutí všeho pod čarou ponoru pravidel božského rozmaru) Heraklés (protože „půjdeš-li za rozkoší, budeš jíst bez hladu, pít bez žízně a nebudeš vědět, po čem bys měl toužit.“ a protože hrdinně necouvne ani před úkoly těžšími - chvíli nese za Atlase nebesa - a jen tak mimochodem osvobodí Prométhea!) Perseus (protože „...spal tvrdým spánkem hrdinů...“ a protože je výstrahou všem uchazečům o post Bondovského padoucha; když chceš někoho zabít, nespoléhej na metody typu zatlouct dotyčného do bedny, kterou následně odevzdáš moři...) Sisyfos a Meleagros (kde se ukazuje, že i nad Bohy někdo stojí; zde sudičky Moiry...a nad nimi, to už nejde za Petiškou, [https://en.wikipedia.org/wiki/Ananke ] potomci rozkolu prázdna Chaosu; Nezbytná Omezenost Ananké a Čas Chronos) a tak bych pomalu mohl vyjmenovat všechno.

S udělením pěti archetypálních ***** ani chvíli neváhám.

PS: Ottovo vydání (2019) obsahuje krom antické malbě poplatných, a ve své jednoduché lince i docela hezkých obrázků Václava Fialy, také užitečný seznam postav a mapu zeměmoří s lokacemi popisovaných dějů.

Edona

Řecká mytologie dodnes dodává inspiraci nejen umělcům. Troufám si říci, že její základy jsou i ukázkou vzdělanosti. Knihu bych zařadila do povinné četby. Příběhy se mi moc líbily, nedokážu ani říct, který je můj nejoblíbenější.

WildEv

Tato kniha rozhodně patří k jedním ze základních kamenů vzdělání. Četla jsem ji, když mi bylo 10 a byla to krása!

n.ezn.amy

Pro mě výborně sepsaná kniha řeckých bájí a pověstí, kdy o osudech lidí rozhodovali pouze a jen Bohové, dobrodružství hrdinů jako byl Herkules, Prométheus, Iason a jeho cesta za zlatým rounem a hlavně Odysseus a jeho dlouhý návrat od Troje k domovu. Krásné příběhy o Filemonovi a Baucis nebo Midasovi. A když se dnes člověk setká s přirovnáními, pak díky tomu víc ví co jsou vlastně tantalova muka či sisyfovská práce.

capricornus

Krásná kniha řecké mytologie. Je dobré čas od času si ji přečíst znovu.

mi-380

Řecká mytologie - jeden ze základů vzdělanosti, je prospěšné občas si ji připomenout. Najdeme tu vlastní jména a příběhy, s nimiž se potkáváme celý život. Četli jsme ještě na základní škole a dost si pamatuji, ještě víc jsem ale zapomněl (nebo mi matně bliká někde v nedobytné části mozku). K druhému čtení mě postrčil El Greco se svým dramatickým Laokoónem. Kdo to byl Laokoón? Petiškovo zjednodušené převyprávění jsem si znovu užíval, je poučné, dobrodružné, stručné, dramata vyplývají přímo z bájí, autorův styl je učesaný, dramatičnosti zas tak moc nepřidává.
A Laokoón? Zajímavá postava, ale podrobnosti jsem musel zjistit někde jinde…
85% (1863 hodnotících je aktuálně na průměru 87%).

Původ pojmu „zlatý déšť“ z příběhu Perseus, aneb jedna z možností, jak se nad někým slitovat:
Nářek a vzdechy vězněné královské dcery se donesly až k sluchu vládce bohů Dia. Zeus se nad osamělou dívkou slitoval, snesl se do sklepení v podobě zlatého deště a rozzářil podzemní temnotu. Zamiloval si Danaé a netrvalo dlouho a princezně se narodil synáček. Dostal jméno Perseus.

patricie7

Knížka byla pěkná a i čtivá, ale nějak mě to momentálně moc nechytlo. Ale to bude asi proto že knížka patří do povinné četby a já mám neskutečný odpor k něčemu co prostě musím. A řekla že by mě asi i bavila, kdybych to nečetla večer před písemkou z Řeckých bají a pověstí a nečetla to tak neskutečně na rychlo. Ale myslím že jinak velice fajn knížka, která vám trochu rozšíří obzory o řecké mytologii.