Staré řecké báje a pověsti

Staré řecké báje a pověsti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34649/bmid_stare-recke-baje-a-povesti-bhP-34649.jpg 4 2424 292

Dávné řecké báje a pověsti zrodila lidová fantazie starověkých Řeků v době, kdy lidé ještě neznali ani železný pluh. Vytvořil je génius slavného národa Helénů a obstály ve zkouškách tisíciletí. Jen těžko si lze představit kulturního člověka, který by nevěděl, kdo byli Herkules nebo Prométheus, Afrodita či Europa, Kyklopové, Sirény, Múzy nebo hromovládný Zeus. Výběr z těchto bájí a pověstí zpracoval na počátku druhé poloviny minulého století spisovatel Eduard Petiška a čtenáři si knihu, napsanou velmi moderně, ale přitom s velkou úctou k tradici, oblíbili hlavně pro její poutavost a svěžest.... celý text

Žánr:
Mytologie , Pro děti a mládež , Pověsti

Vydáno: , Albatros (ČR)
Originální název:

Staré řecké báje a pověsti , 1958


více info...

Komentáře (292)

Komentáře 292 Recenze 0

Tvurce001
Tvurce001
14.02.2024 5 z 5

K L A S I K A ! Doporučuji číst dětem před spaním, ať vědí s kým mají (budou mít) tu čest, tím někým míním život. Zdá se, že to Petiška kdysi převyprávěl opravdu s chutí. Jedna z nemnoha knih, ke kterým se budu rád vracet v jakémkoli věku. A ty Kresby, ty Kresby pana Sklenáře ty taky Miluju, když už je ten Wolfenstein, pardon Valentýn ;)

Micho86
Micho86
11.01.2024 4 z 5

Tento titul by měl jednoznačně patřit do každé knihovny a kdo se tomu prozatím úspěšně vyhýbal, bude mít v životě velké mezery, vážně, věřte mi a přečtěte si to, radím vám dobře.
Mytologie všeobecně mě moc baví a ta řecká v podání Eduarda Petišky se mi zdá příjemně stručná a přehledná.
Hádám, že cílová skupina jsou v první řadě žáci základních škol - já osobně bych ocenila podrobnější zpracování, v tomto podání jsem knihu rychle přečetla a záhy opět zapomněla skoro celou tu nálož jmen a míst, což mě poměrně dost štve, ráda bych s jednotlivými hrdiny strávila o trochu více času.
Také bych autorovi ráda vytkla přeskakování mezi styly vyprávění v napínavých situacích, kdy mě ta náhlá změna spíše vyrušila než napnula, to podle mě nebyla úplně šťastná volba.
Staré řecké báje a pověsti nedám z ruky, jednou je zdědí moje děti - tato kniha je důležitou součástí kultury a to nejen té jižanské, dle mého názoru by si je měl alespoň jednou za život přečíst každý z nás.


LuckaK.088
LuckaK.088
09.11.2023 5 z 5

Vydání z roku 1971 se u nás předává již po generace. Četli prarodiče, rodiče, já, a nyní i moje děti. Nesmrtelná klasika, kterou si vždy jednou za čas ráda přečtu.

Kabuky
Kabuky
03.11.2023 5 z 5

Kniha, ke které se rád vracím.

TheMelorry
TheMelorry
27.10.2023 5 z 5

Pro mladší i starší čtenáře jsou řecké báje a pověsti skvělou volbou. Krásně se čtou a příběhy řeckých hrdinů a bohů jsou zajímavé a mají své kouzlo. Pro začátky (nejen) s řeckou mytologií je tato kniha naprosto dokonalá.

jopp
jopp
06.10.2023 5 z 5

Čteme se synem (7). Oba nás to velmi baví. Příběhy jsou obecně známé, ale upřímně - moc jsem si je nepamatovala, takže s nadšením oprašuju. Je to velmi dobře napsané, bez chyb, krásným beletristickým jazykem. Moc ráda synovi předávám tyto příběhy jako základ naší kultury a civilizace.

raty
raty
30.09.2023 5 z 5

Úžasná kniha. Jedna z těch, ke kterým se můžu vrátit i po letech a neztrácí své kouzlo.
Z nostalgie vyslechnouto jako audiokniha.

martin_aston
martin_aston
28.09.2023 5 z 5

Ako dieťa som grécke báje a mýty (v tejto knihe) miloval. Vydláždili mi cestu k neskoršiemu spoznávaniu antiky (a vášni k nej) skrze Vojtecha Zamarovského, a tiež k Iliade a Odysei, základným kameňom európskej literatúry.
Na tohtoročnej dovolenke na Kréte sme začali čítať našim chlapcom (mýty o labyritne a MInotaurovi, ako prípravu na Knosský palác), a teraz pokračujeme od začiatku celú knihu.
Ako zaujímavosť - posledná kapitola je v rôznych vydaniach rôzna (konkrétne dve variácie), obe sú fajn.

BorknagarSK
BorknagarSK
28.09.2023 5 z 5

K tejto knihe som sa vrátil už aspoň stokrát a stále ma baví. Či to bolo dávno v mladosti, či teraz, stále ponúkne zábavu... Keď si tieto báje človek prehodí do terajšieho sveta, stále sú aktuálne... Je v nej predsa múdrosť overená vekom... 10/10

Zemlja
Zemlja
25.09.2023 5 z 5

Velmi oblíbená kniha, čtená a předčítaná víckrát. Všichni ti hajzlíci bohové, jejich potyčky a nadržování a tresty pro neposlušné smrtelníky. Poučné příběhy.

Nelasp
Nelasp
05.09.2023 5 z 5

Základ veškeré kultury tyhle starověké báje a pověsti, celkově jsem z antických božstev a příběhů nadšená, toto je základ všeho.

VNI
VNI
29.08.2023 4 z 5

krásná vzpomínka na dětství, přečtu ji svým dětem. Staré báje nejsou výmyslem ale cenými ději, které je dobré nezapomenout. Řekové byli mnohem dál než s imyslíme dnes. Nebyli to jen lidé zahalení do přehozené látky a sandálů. Mnoho z jejich doby funguje do dnes.

Rozari
Rozari
30.07.2023 4 z 5

Knihu jsme četli po večerech se syny 9,5 a 8 let kvůli celotáborovce, aby byli v obraze. Ze začátku říkali, že už to číst nechtějí, předpokládám kvůli všemu tomu zabíjení, umírání, ale přitom čtení dál vyžadovali, tak se jim asi líbila :)

Robodlak
Robodlak
29.07.2023 5 z 5

Skvělé převyprávění nejznámějších řeckých bájí pro děti a mládež. První seznámení se s antickým panteonem a hrdiny, jejichž jména přetrvala dodnes.

lenyleny
lenyleny
22.06.2023 4 z 5

Tuto knihu jsem četla velmi dlouho, protože jsme ji četli s vnučkou a to jen když přijela na návštěvu a spala zde. A to zase není tak často. Vnučce se kniha líbila, ale dost věcí jsem ji musela vysvětlovat. Pro mne to byl návrat do mládí a oživení znalostí. Myslím si, že se k této knize vnučka vrátí později, až bude starší.

dpxcz
dpxcz
02.06.2023 4 z 5

Tuhle knihu jsem četl s šesťákem, který to měl jako povinnou četbu. Z většiny bájí pak měli test, co si zapamatovali, takže jsme na zapamatování všech detailů museli zapracovat.

Vendula897
Vendula897
18.05.2023 5 z 5

Kniha, ke které jsem se po letech vrátila a opět mě fascinovala.Svým vypravěčskym umem zpestřil pan Petiška dětství již nejedné generaci. I já patřím k těm, kteří knihu opatrují od dětství, náskedoval mě můj syn, který dodnes opatruje knihu, jako oko v hlavě. Skvostně převyprávěné řecké pověsti, které mě naučili mnohé. Když nic jiného, tak milovat literaturu a potažmo historii. I jako dospělé se mi kniha čte moc mile, přestože příběhy znám, neustále obdivuji moudrost Dia , odvahu a věrnost Odysea, krásu Hery ...
Rozhodně doporučuji knihu pro mladší žáky, to co je v této knize za moudrosti světa v mobilech rozhodně nenajdou.

Frizer
Frizer
17.04.2023 5 z 5

Ne nadarmo je kniha povinnou četbou....snad ještě stále. Petiškovo převyprávění klasických příběhů Starého Řecka je naprosto geniální. Jak knížka, tak audiokniha na Youtube stojí za to. Kniha a příběhy v ní patří v podstatě k základnímu vzdělání které by měl znát každý a pak pokračovat ihned Homerem. Z Řecké mytologie vychází základ pro mnoho pozdějších příběhů všech možných žánrů. Kdo nečetl...měl by to co nejdříve napravit.

Naďa2411
Naďa2411
17.04.2023 5 z 5

Toto dílo se mi již jako malé čtenářce líbilo a neustále jsem si knihou listovala. Nyní v dospělém věku připomenuto v aknize. Kdo by neznal slavné bohové z Athén. Některé pasáže vnímám jinak než-li jako dítě o to návrat je milejší a pochopitelnější. Nejvíce si mi líbí Trojská válka, ale všechny části mají svůj důvod, své poslání.

Kabuky
Kabuky
12.04.2023 5 z 5

Krásná vzpomínka na dětství.