Staré řecké báje a pověsti

Dávné řecké báje a pověsti zrodila lidová fantazie starověkých Řeků v době, kdy lidé ještě neznali ani železný pluh. Vytvořil je génius slavného národa Helénů a obstály ve zkouškách tisíciletí. Jen těžko si lze představit kulturního člověka, který by nevěděl, kdo byli Herkules nebo Prométheus, Afrodita či Europa, Kyklopové, Sirény, Múzy nebo hromovládný Zeus. Výběr z těchto bájí a pověstí zpracoval na počátku druhé poloviny minulého století spisovatel Eduard Petiška a čtenáři si knihu, napsanou velmi moderně, ale přitom s velkou úctou k tradici, oblíbili hlavně pro její poutavost a svěžest....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34649/stare-recke-baje-a-povesti-bhP-34649.jpg 4.42011
Mytologie, Pro děti a mládež, Pověsti
Vydáno, Albatros (ČR)

Kniha Staré řecké báje a pověsti

Lejčís
včera

Milovníci řecké mytologie budou mít toto dílo navždy ve svém srdci :) jsem hrdá na to, že takovou publikaci stvořil Čech :) neurazí malé ani velké :)

666Jitka

Tato kniha je mou oblíbenou dodnes. Převyprávěné báje a pověsti Starých Řeků Eduardem Petiškou jsem jako malá doslova hltala a moc se mi líbily. Tenkrát jsme měli knihu v povinné četbě, kterou jsem velmi ráda a s nadšením splnila. Má své čestné místo v mé knihovně stále.

harena

Překrásné české převyprávění řeckých bájích od Eduarda Petišky myslím nemá konkurenci. Je to moje milovaná kniha z dětství. Máme tu týden děti na návštěvě, takže co číst? Staré řecké báje přece nezklamou, tak jsem sáhla do knihovny. Příběhy je hned po pár minutkách zaujaly a pokračovali jsme dalšími a dalšími příběhy.. Dokonce i naše dvanáctiletá slečna, které se do povinné školní četby nechtělo, pokračovala sama ve čtení ještě před spaním. Je dobré číst knihu jako dítě, vím, že alespoň některé báje zůstanou v hlavě nadosmrti.

Leona333

Jsou to vlastně takové starobylé ,, řecké pohádky". Řekové si je vymysleli - vybájili, aby si jimi odůvodnili tehdejší přírodní jevy...
Na bozích samotných se mi při čtení vždy líbilo, jak moc jsou nám lidem podobní. Měli sice na Olympu nad námi lidmi božskou moc, ale dost často se sami chovali urážlivě a hašteřivě jako malé děti. Pomstychtivě, toužili po odplatě. Žíznili po uznání a moci jako mnozí, pozemští vládci... Byli lehkovážní, nerozhodní jako mladí milenci. Vlastně byli v pomyslném zrcadle, odrazem nás samých... ; )
Knížku ke čtení doporučuji.

_Tess_

Bájní hrdinové, děsivé příšery, rozmarní bohové a spoustu dalšího. Mytologie je věc, co mě zajímá už odmala, a po přečtení severské mytologie od Neila Gaimana jsem se nemohla dočkat, až se vrhnu i na Staré řecké báje a pověsti jakožto knížku z povinné četby. Každý příběh má něco do sebe, některé jsou dějově zajímavější než jiné, ale mě osobně bavily všechny. Čtení utíkalo rychle, až na občasné problémy se jmény. Některá zněla velmi podobně a nebyla úplně lehká na zapamatování, což je asi to jediné, co bych knížce vytkla. Spoustu příběhů jsem už znala, ale nevadilo mi je číst znovu nebo si je tímhle připomenout.

wullcann38

Celkem faj kniha akorát krátká.

Vesmich

To se teda neomrzí a když se člověku někdy nechce do klasické podoby se zahloubat, tak Petiška stačí. Čím jsem starší, tím víc si všímám, jak ze všech těch příběhů skutečně vyndal přesně to, co děti poberou. A ostatně já taky.

Kika28

Je to průměrná knížka, která je plná fajn bájí a pověstí. Některé příběhy se mi líbily víc a některé míň. Knížku jsem četla kvůli škole a nic jsem od ní neočekávala a knížka mě mile překvapila.