Rozmarné léto

Koupit

Příběh jednoho léta „poněkud nešťastného způsobu“. Banální historky třech pánů, nudících se v dešti, změnila květnatá spisovatelova čeština v dobrodružství ještě předtím, než přijel Arnoštek se svou krásnou společnicí.

https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/596/big_rozmarne-leto-nRQ-596.JPG 3.41885

Kniha Rozmarné léto

18LenkA12

Jedna z mála knih, která mě nezaujala a nebavila. Jsou určité knihy, které člověk má jej v knihovně, protože to patří do klasiky a toť spadá do této kategorie.

Kabuky

Nádherně čtivá kniha, nádherné obrázky.

a304

(+ SPOILER) V tolika podobách mi bylo dopřáno znovu a znovu prožívat známý příběh , dokonale umělecky ztvárněných postav, které mě dojímají stále více a více.... Dnes je považuji za důvěrné přátelé, s kterými si v duchu povídám o všem možném i nemožném a je mi blaze. S vděčností vzpomínám na Vančuru, ke krerému jsem postupně zrála..., děkuji za tu možnost.
Mám ráda umění v nejrůznější podobě. Nedávný pražský aukční rekord za černobílý obraz Pražský motiv z r. 1911 od Bohumila Kubišty : přesáhl 123 milionu korun. Malíř měl finanční těžkosti, dozrál ke svému názoru, město s bohatou historií před blížící se světovou katastrofou bez lidí... Dnes máme všude neuvěřitelně pracovité lidi a zisky tečou jedním směrem, od lidí..., spíme...
Jak v Kubištově hlavě všechno je "nalinkovaNÉ"

knihomolkaMist

Další povinná četba... a nebyla špatná. Neskutečně poetický příběh se vskutku... zajímavou (?) zápletkou. Do knihy jsem se po pár kapitolách (dá-li se to tak nazývat) neskutečně začetla a nemohla odložit.
Není to vůbec špatné a jako povinná četba rozhodně fajn, i když stylem psaní asi ne pro všechny.

Jara.v

Kniha napsaná krásným to jazykem českým doby starší, tak rozmarně dostává čtenáře do doby své a vtipnou svou formou vypráví příběh zdánlivě banální, ale i krásný svým běžným životem pomálu lidí. Příjemně strávená to chvíle čtením.

Zentao

Rád bych na úvod ocenil vydání od Dobrovského z roku 2021 s ilustracemi Josefa Čapka. Čapkův styl krásně evokuje první republiku.

Obsahově je to pro mne úžasná kniha. Kdybych ji otevřel kdykoli jindy, tak bych ji hned zavřel a odhodil (soudě podle příspěvků jiných uživatelů je její slabinou nezáživný příběh i dialogy a s koncem knihy jistě mají pravdu). Myslím si, že pokud bych k ní přistupoval s očekáváním tradiční humoristické knihy, tak bych byl také zklamán. Ale mě naopak Rozmarné léto neskutečně sedlo, protože jsem si chtěl jen po dlouhé době v zahraničí užít setkání s češtinou. Myslím si, že se Vančurovi podařilo nachystat pro mne milé setkání pro poutníka žíznivého po kráse jazyka českého. Jazyka tak zajímavého, že jsem si i řadu obratů zatrhl a mile rád bych je někdy užil i v hovorové řeči. Některé z nich jsou např.:

„Jděte mi k šípku se svou knihou ód a s prstem, jenž hryže omletý řádek, nemoha se dobrati smyslu.“

„Za těchto hovorů líté vybroušenosti vešel na plovárnu Důrovu muž asi padesátiletý, jehož lýtka prozrazovala střehy šermířské a jehož ruce vězely v rukavicích.“

„Vidím hromadu mračen a škvírami modř, jenž se mi nezdá ani původní.“

„Vaše uši zalehly hukotem knih, jež pořvávají…“

„Přejela manželovu čelist starobylým právem rychtářským, jehož se zmocnila strhši je ze zdi, kde viselo, a mazala, prala a bušila do nich hlava nehlava a byli byti jako žito.“

Nebo lék na dobu sociálních médií: „Nelibuji si v okázalých kouscích.“

Asi nejvíce mne pak pobavil mistrný útok na řadu autorů, zejména vědeckých, a to: „zdá se mi, že jste na své cestě za výrazem došel až k stupni nesrozumitelnosti téměř zajímavé.“ Věřím, že mnoho čtenářů filosofie, práva, muzikologie a podobných oborů by mohlo vyprávět.

Příběh v knize opravdu není důležitý a zábavnější mi při čtení přišel především úvod, ale jinak si myslím, že čeština je sice v zahraničí celkem k ničemu, ale musím uznat, že tak zajímavé hraní s mateřským jazykem je některým jazykům cizí a že bychom si měli tento náš „jazykový“ humor hýčkat jako svůj národní poklad. Navíc když na něj později navázala řada dalších vynikajících humoristů.

dennydee

Mě to prostě nebavilo.

chomic_pisek

Knížka mě nezaujala. Rozhovory pánů nijak zvlášť vtipné nebyly, příběh takový nijaký a vyumělkovaně květnatá čeština to bohužel nevytrhla.