Konec starých časů

Koupit

Děj se odehrává těsně po první světové válce na zbytkovém statku se zámečkem Kratochvíle. Mezi novodobou agrární smetánku tu přijíždí ruský emigrant Megalrogov, který v prostředí poválečných zbohatlíků vystupuje v roli moderního barona Prášila. Základní téma příběhu, svár starého a nového světa, posloužilo nejen jako živná půda pro vznik nejrůznějších komických situací, ale - a především - jako příležitost pro ověření Vančurova jazykového a vypravěčského mistrovství. Není proto divu, že také tato, s jasným tvůrčím sebevědomím psaná próza se roku 1989 stala Jiřímu Menzelovi námětem pro filmové zpracování....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/98_/98072/konec-starych-casu-98072.jpg 4103
Romány, Literatura česká
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Kniha Konec starých časů

InaPražáková

Změšťáčtělá Kratochvíle přitahuje lidi nového věku, rozumné, opatrné, lidi, kteří mluví tak, aby si nikdy nezadali. Vpád plukovníka s pochybnou minulostí a šlechtickými mravy, divoce přímočarého pábitele, který je cítit člověčinou, ukáže, na jakých vlažných úřednických povahách stojí ta nová doba. Otočí jim život vzhůru nohama, vzbudí v nich naděje, kdo chceš, nauč se žít, kdo ne, posmívej se.
Přenádherná čeština a lehký vtip, navíc krásná figura Spery, který pětkrát za hodinu změní stranu, ale vždycky si to umí omluvit, upřímně se těší z přímočarosti, pokud se ho zrovna netýká, usilovně intrikuje, aby zůstal v suchu, nedá se mu věřit, ale pro všechno má pochopení a neudrží si předsudky (nýbrž je střídá). Vesele podaný smutek po starých časech, které okouzlují, ale je na nich přece jen spousta chyb. Ve výsledku snad jemně podaný návod, jak neohýbat záda a netrápit se, když není čím.

Mirka2778

Vypravěčem příběhu je Bernard Spera, knihovník zámku Kratochvíle.
Děj se odehrává po vzniku Československa, po zrušení šlechtických titulů a výsad, po ruské revoluci.
Když se správy zámku i panství ujímá namísto vévody Průkazského regent Stoklasa, chybí mu potřebné znalosti i respekt zaměstnanců, kteří se těžko přizpůsobují nové situaci.
Do toho se na zámku objevuje a doslova usazuje ruský kníže Alexej. Nikdo o něm mnoho neví, někteří ho mají za Barona Prášila, jiní rovnou za podvodníka a ostatní jsou jím okouzleni.
Knížka obsahuje kromě těch hlavních i mnoho postav vedlejších, ale často tak nevýrazných, že jsou lehce zaměnitelné. Také Sperovo vyprávění mi přijde chaotické. Přeskakuje od postavy k postavě, v názorech také kolísá tam a zpět. Na některé postavy pohlíží až neobjektivně pohrdavě.
Vančura byl mistr slova. Knížka má svůj půvab, ale zub času ho přece jen už nahlodal.

ZuzziŠ
06.06.2018

Možná proto, že znám "svého" knížete, možná proto, že stále ve mně doznívá jemnost Rozmarného léta, možná proto všechno mě ta knížka neskutečně nudila. Krásné napsaná, avšak prapodivný vypravěč, a kníže (pro mě) nedostatečně barevný a plastický, ostatní postavy bez šťávy a energie...

PS: moje stá kniha na databázi knih!

Ája27
25.05.2018

Ráda čtu staré texty, starší čeština plná příčestí je mi milá. Kniha mne obsahem nenadchla tak, jak bych čekala.
Nicméně může to být naladěním ducha, možná se k ní jednou vrátím a budu z ní unešená.

Corso
11.04.2018

Moja prva Vancurova kniha. Vedel som do coho idem, uryvky som uz pocital, film som videl. A presne som vedel preco ma tato kniha pritahuje. To vyrazivo! Tie vety! Citam len pre ten pocit. Milucka kniha, vtipna, postava ruskeho barona Prasila je etericka a pritom vulgarne zemita, postavicky ako z karikatur ale vsetko ladi a hra. Krasna vec. Na stoliku caka Rozmarne leto.

1amu
30.03.2018

Kouzelný jazyk autora mne ohromil již v Rozmarném létu. A zde samozřejmě také. Nevím, nevím , ale myslím si, že to co dokázal autor s českým jazykem mu mnoho konkurentů nepřivedlo. Tím je tato kniha úžasná. A pak je zde další kouzelník Jiří Menzel. Určitě má rád s panem Vančurou i pana Hrabala. Zahrál by někdo knížete Megalrogova tak výtečně jako Josef Abrhám ? Ale nejen on - sešla se skvělá parta paních hereček a pánů herců: Labuda, Hanzlík,Hartl,Zázvorková atd.
Je to smutné říci nakonec: co by ještě Vladislav Vančura dokázal napsat, pokud by nedošlo k popravě....

Kebira
23.01.2018

Líbil se mi styl, kterým byla kniha napsána, ale kdybych neviděla film, tak knihu moc nepoberu. Film se vydařil víc než samotná kniha.

Damato
19.02.2016

Byla jsem nadšená z filmu, ale z knihy jsem byla ještě nadšenější. Knížete Abrahama jsem prostě viděla před sebou a začetla jsem se okamžitě. Po přečtení jsem si představila, jak by se asi tvářili zástupci dnešní smetánky ( stačí jen v dnešním maloměstě), kdyby se k nim někdo takhle dostal a z celé své zlomyslné duše bych jim to přála, neboť charaktery českého člověka se po staletí nezměnily a Kocourkov tady máme pořád. Ale kniha si zaslouží plný počet *.

20. století zfilmováno rozhlasové zpracování

Vladislav Vančura