Markéta Lazarová

Koupit

Klasický román Vladislava Vančury přináší příběh o čisté duši a čisté lásce uprostřed chladného a nemilosrdného středověku. Markéta Lazarová má být zaslíbena bohu a strávit život v bezpečí kláštera, ale namísto toho je unesena čeládkou loupežníka Kozlíka. Uprostřed nelítostné sebranky kupodivu nenachází jen ponížení, ale i lásku, pokoru a pokřivený, leč upřímný smysl pro čest. Poprvé román vyšel v roce 1931 a v roce 1967 na jeho motivy František Vláčil natočil film, který se zařadil k vrcholům české kinematografie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40381/marketa-lazarova-qe2-40381.jpg 3.6879
Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Markéta Lazarová

DonPax
09. listopadu

Vančurův vypravěč mě upřímně baví. Je originální a perfektně pracuje s jazykem, nápadně se odlišuje od nudné většiny, která jen suše popisuje děj. Někdy jsem ale musel číst pozorněji a občas jsem se ztratil, zvláště u vyhrocených pasáží. I když jsem historické próze nikdy moc neholdoval, Markétu Lazarovou jsem přečetl docela rychle, i příběh se mi líbil.

Adele02

O Vančurovi jsem od gymplu slyšela mnohé a příliš chvály to nebylo. Měla jsem z jeho děl trochu obavy - ale upřímně? Nebylo to ani trochu tak hrozné, jak všichni říkali. Jistě, neustálá přirovnání a dost velká obraznost zřejmě mluví za své, ale podle mě to bylo srozumitelnější než třeba Šrámkův Stříbrný vítr. A četlo se to příjemně.

tra-my5156

Příběh mě nenadchl, avšak co mě hluboce zaujalo byl styl psaní. Vančurův styl je nenapodobitelný, velmi poetický a mnohdy jsem se pozastavovala nad nádhernými pasáži, jenom abych pojmula krásu pečlivě volitelných slov.

Gweny

Těžce se mi četl tento příběh. Důvodem nebyl jen použitý jazyk a větná skladba, ale také plynutí příběhu samotného. Od začátku na mě působil vskutku negativně a naivně jsem doufala, že během čtení přijde určitě nějaký obrat, nějaký pozitivní moment. Ano, přišel... Ale nutno dodat, že nedokázal vyvážit všechny ty zlé chvíle, kterými si ti, o nichž příběh vypráví, od začátku do konce procházejí.

Ronny97

Přemýšlela jsem, zda dát tři nebo čtyři *. Po první kapitole jsem chtěla knihu odložit, ale dala jsem jí ještě šanci a dobře jsem udělala. Příběh byl zajímavý, ale občas jsem se ztrácela v ději.

Jrsnbl

Bohužel to není můj šálek kávy.

mot33

Na čtení těžší ,ale necha se přečíst.Za mě ano.

Marekh

Od Vladislava Vančury jsem v minulosti četl už více knih. Vančurův styl je nenapodobitelný a řekl bych, že pro většinu běžných čtenářů jsou jeho knihy náročnější na čtení. Samozřejmě záleží na konkrétní knize. Pokud čtenář ještě nečetl žádnou knihu od tohoto autora, určitě nedoporučuji začíst se čtením knihy POLE ORNÁ A VÁLEČNÁ. Tato kniha by mohla leckterého čtenáře odradit od další jeho tvorby a já po přečtení této knihy jsem byl otrávený, jakým způsobem knihu napsal (dlouhá souvětí, nezáživné čtení..). Více se mi líbila kniha PEKAŘ JAN MARHOUL, anebo kniha ROZMARNÉ LÉTO, kterou nemám zaznamenanou v Databázi knih, ale určitě jsem knihu také četl a viděl jsem také film. Vzpomínám si, když jsem psal přijímací test z českého jazyka na Obchodní akademii a v testu se vyskytovala otázka, kdo je autorem pohádkové knihy KUBULA A KUBA KUBIKULA. Bohužel tehdy jsem nevěděl, kdo knihu napsal, dnes to už vím. Tuto knihu jsem nečetl, ale časem možná vyzkouším tuto knihu. Není dlouhá, takže knihu bych přečetl rychle. Uvádí se, že Vladislav Vančura je jeden z největších českých spisovatelů.

O knize MARKÉTA LAZAROVÁ jsem už dlouhou dobu uvažoval. Nebyl jsem si jistý, jestli mne kniha osloví, poněvadž se jedná o historický román, který je zasazený do středověku. Historické romány nejsou mým šálkem čaje a ještě jsem přitom věděl, jakým způsobem autor píše, ale přesto jsem se pustil do čtení. Jedná se o baladický příběh (BALADA V PRÓZE) plný lásky mezi Markétou a Mikolášem, kteří pocházejí z rozdílných rodů. V knize se vyskytuje také jiný příběh lásky mezi mladými lidmi. V průběhu čtení jsem si říkal, že knihu patrně budu hodnotit průměrně jako většinu Vančurových knih, ale od určitého momentu, zejména když se román blížil k závěru, jsem hodnocení zvýšil na 80 %. Kniha se nečte úplně jednoduše, což je pro autorovy knihy typické, ale z druhého hlediska obdivuji, jak dokáže pracovat s jazykem a se stavbou věty. To je určitě autorovo pozitivum a myslím si, že pro učitele literatury je to pastva pro oči. Příběhem nás provází vypravěč, který se čas od času obrací se svými myšlenkami také na čtenáře.

Velký král Přemysl Otakar I.
Velký král Přemysl Otakar I.
Prodavači ostatků
Prodavači ostatků