Wladimirski Wladimirski komentáře u knih

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Moje první setkání s Chrisem Carterem a trefa do černého. Kniha, která vás nenechá vydechnout a pokud ji nepřečtete na jeden zátah a na chvíli ji odložíte, zůstane vám děj hloubat v hlavě a lákat vás zpátky ke čtení. Detektiv Hunter není přehnaně "nesmrtelný", jeho kolega Garcia vyložený sympaťák. Občas velmi drsné, zkrátka adrenalinové čtení. Brzy sáhnu po pokračování.

23.07.2023 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Tak já vám nevím, váhám mezi 3 a 4*. S knihou Žítkovské bohyně se mi dostal do rukou příběh (respektive příběhy) na nevšední téma, o kterém jsem zatím nic nečetl a otevírala tak přede mnou zajímavé novum.
K četbě láká i nádherná vazba knihy, radost držet ji v ruce!
První část byla velmi zajímavá, nevšední, poutavá. Obraz života "bohyní" a přístupu socialistických, komunistických a Stb šmejdů, spisy odhalující jejich praktiky, režimoví přisluhovači a režimové oběti. A v tom Dora objevující informace a zjištění, co se vlastně událo skryto jejím očím. To se četlo jedním dechem.
Další část, která popisuje život a osudy dalších jednotlivých bohyní ale nepopisovala nic nového, zajímavého, mnoho stránek s prázdným textem. Kapitola Otec přinesla pár očekávaně zajímavých řádek, ale další stránky opět ploché, musel jsem se nutit k dalšímu čtení.
Poslední třetina byla živější, otevřením německých pohledů a investigativního zájmu o téma nabylo čtení nové zajímavosti.
Nemohl jsem se ale zorientovat, co je/byla realita a co fikce, jak to celé při mé pragmatické podstatě pojmout, očekával jsem osvětlující doslov, ale závěrečná poznámka autorky byla neúměrně stručná.
Je zřejmé, že za knihou je spousta autorčiny práce, bádání a zájmu o tématiku.
Nelze upřít ani zajímavý jazykový styl. Nakonec tedy dávám 4 hvězdičky.

21.08.2022 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Tak trochu jsem nevěděl, co od knihy čekat, tedy kromě tématu čtenářské výzvy. Anotace uváděla humorný příběh, ale to nějak nepřicházelo, chvílemi se mi zdál text spíše rádoby humorný.
Ale jak jsem četl dále a dále, Ove mi začal být sympatický a do děje jsem se pěkně vžil a hltal další stránky. Pohledem zpětně jsou mnohé situace úsměvné, ba i vtipné, ale celkový tón a dojem je smutný. Krásná sonda do lidské duše, dojemný příběh, moc pékně se čte. Líbí se mi i grafika obálky, je takovým věrným obrazem obsahu.

07.08.2022 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Kniha vzbuzující silné emoce. Velké téma, podněcující, příběh vykreslující lidské povahy, osudy, sociální vazby, přátelství i lidské limity, přitom velmi přirozeně čtivé. Zanechala ve mě hluboký dojem a v myšlenkách se k ní vracím. Přečteno díky čtenářské výzvě, díky za ní. Jdu pátrat po dalších knihách Johna Steinbecka!

17.09.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Velmi nadčasové, podnětné a alarmující. Rusko, Kuba, KLDR....., ani nám se obdobná zkušenost nevyhnula a musíme si dát zatraceně pozor, aby se byť v lehčí formě u nás obdobný systém znovu neobjevil!

02.07.2021 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Skvělá kniha! Ješte lepší než předchozí dva díly. Cormoran Strike je sympatický chlapík a autor/ka jeho osobnost a historii v tomto díle daleko více otevřela a získala pro něj další "body".
560 stran nelze přečíst na jeden zátah, takže jsem tímto detektivním až thrillerovým příběhem žil několik dní a rád se k němu vracel. Vše psáno realisticky, přirozeně, uvěřitelně. Postava Robin je také sympatická, inteligentní. Dlouho dlouho nepředvídatelné, závěr gradující, zkrátka výborná kniha, těším se na další díly!

24.10.2022 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Velmi zajímavým a květnatým jazykem líčený celoživotní příběh fiktivní postavy Sinuheta, avšak zasazen do reálných historických událostí Egypta 14st př.nl., tzv. Nové říše za vlády faraonů 18.dynastie. Poutavě líčené pořádky a události dané doby na všech úrovních společenského žebříčku, náboženských proudů a vztahů s okolními zeměmi. Rozsáhlé dílo, ale čtivé, zábavné i poučné. Zařazuji na svoji VIP poličku

02.08.2021 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Románový dokument podle skutečné události předkládá životní příběh nacistické zrůdy Rudolfa Hosse, který má na svědomí vyhlazení téměř 3 milionů židů za 2. světové války.
Přehledně a jasně je popsáno, jak se rodí zlo, jak se člověk přetváří ve lhostejného, alibistického a bezcitného netvora, pro kterého lidé přestali být lidmi, ale stali se "jednotkami". Nesnadné dětství ani německá bída po prohrané 1.světové válce nemohou být omluvou pro takové jednání. Děsivé čtení, které však není možno odložit a zapomenout.

15.06.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Ke knize mne přivedla čtenářská výzva 2019 - dílo české autorky s mužskou hlavní postavou. Po pár stránkách jsem zjistil, že jsem "zabrousil" spíše do segmentu literatury pro ženy, ale autorčin styl se mi libil a knihu přečetl v podstatě jedním dechem. Přirozeně zajímavý příběh na osudech několika osob vykresluje osobní pohnutky, složitost doby i životů jednotlivých postav, velmi uvěřitelné, mnohdy překvapivé, především však sofistikované a inteligentní.

20.07.2019 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Moje druhá kniha od Ladislava Zibury a opět velmi pěkná! Takový cestopis o lidech, vtipný, poutavý, mnohdy s vyzrálými myšlenkami, což vzhledem k věku autora oceňuji dvojnásob. v poličce mám připravení další jeho 3 knihy, tak už se na ně těším.

19.05.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Mrazivé, děsivé, smutné, těžko představitelné, bohužel však pravdivé. Měl by si přečíst každý, kdo "pozapomněl" nebo nezažil u nás dobu před rokem 1989, aby doznal, kam až komunistická diktatura může dojít.

17.10.2021 5 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

Po dočtení knihy jsem zůstal němě sedět s vírem myšlenek v hlavě. Jednoznačně výrazně lepší kniha než Serotonin, kterou jsem četl dříve.
Místy drsné, provokativní ale také podnětné, uvěřitelné, v závěru i poměrně emotivní. Erotiky a sexu je tam plno, ale takové celkem přirozené, nijak zvlášť "oplzlé". Vykreslení západní společnosti, asijského způsobu života a místních hodnot, ale třeba i muslimského náboženství - tam autor odhaluje mnoho pravdy. Podstatným tématem je láska v lidském životě její hledání, vztah k ní, vyrovnávání se s její absencí i přítomností.
V každém případě zajímavá kniha, od Houellebecqa si přečtu určitě některou další.

15.01.2023 5 z 5

Ďáblova hora Ďáblova hora Deon Meyer

Ke knize mne přivedla čtenářská výzva 2022 - kniha od afrického autora - a jsem tomu nesmírně rád. Poznal jsem tak spisovatele, kterého jsem okamžitě zařadil mezi oblíbené a těším se na další knihy. Tak moc se mi Ďáblova hora líbila!
Rafinované, energické, napínavé, výborně propojeno více vývojových linek, a to tak, že všechny současně mne držely v napětí a očekávání dalšího. Krimi thriller jak má být, od první do poslední stránky.
Zajímavé postavy a jejich osudy.
Nakladatelství MOBA si ale zaslouží výtku za mnoho překlepů a gramatických chyb, to si tedy autor nezasloužil!
Knihu doporučuji.

01.07.2022 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Hihi, taková málem "swingers" detektivka :-). Pro mne nový styl, musel jsem si zvykat na ten "přítomný čas", ale poměrně rychle jsem se začetl. Množství postav vyžaduje určitou dávku soustředění, aby se čtenář neztratil. Děj se odvíjel tak samovolně, mohlo být více napětí, ale závěr přeci jen trochu gradoval a jako oddychovka mne kniha bavila. Kdyby bylo možné hvězdičky půlit, hodnotil bych 3,5*.

15.10.2021 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Děj knihy se odvíjel přirozeně, uvěřitelně, měl spád a přiměřenou dávku napětí. Nové postavy byly citlivě začleňovány do příběhu a nečinily jej nepřehledným. Rafinovaný vývoj mne bavil a tak jsem se těšil na sofistikovaný, gradující závěr. Ten se však odehrál v jiném duchu, než první tři čtvrtiny knihy. Nejprve mne zarazilo, že rodiče nechali 14ti letého chlapce 3 dny doma samotného a dorazil mne způsob ochrany ohrožených osob. To mi přišlo zcela mimo. I tak ale dávám 4*.

10.10.2021 4 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Napětí od první stránky, oči hltají další a další řadky. Rychlý dějový vývoj, mnoho zvratů, výborný vypravěčský styl. Nenechá čtenáře oddechnout. Jelikož mám rád uvěřitelné příběhy, musel jsem si v závěru knihy trochu zapátrat po internetu, abych si ověřil reálnost rozuzlení a nepřišlo mi to "ulítnuté", ale google to potvrdil, tak jsem si vychutnal vše až do posledního odstavce! Těším se na další případ Sayer Altairové.

22.02.2020 5 z 5

13 hodin 13 hodin Deon Meyer

Moje druhá kniha od Deona Meyera a opět nádherná jízda! Excelentně dokáže držet čtenáře v napětí od první do poslední stránky, a to přesto, že se děj odvíjí ve dvou nezávislých linkách a na několika různých místech současně. Žádné pasáže nejsou nudné, jazykový styl naprosto přirozený, takže čtenář jen hltá další a další stránky. Děj není předvídatelný ani tuctový. Rychlé a jasné dialogy, reálně vykreslené postavy. Benny Griessel je sympatický, inteligentní detektiv, ze kterého autor nedělá přehnaného super hrdinu. Další díly mám již v knihovně :-)

13.08.2022 5 z 5

Velmi podnětné a přemýšlivé čtení, žádná oddychovka :-)!
Ne úplně se všemi výklady se dá sice souhlasit, některá vysvětlení či závěry jsou příliš zobecněné či tendenční, ale to je vzhledem k celkovému dílu marginální.
Kniha přináší mnoho základních pravd, poznání a vyhodnocení, mnohé pasáže lze číst znovu a znovu a ke knize se vracet, což bude i můj případ. Řadím na svoji VIP poličku!

17.05.2021 5 z 5

Toulky českou minulostí 1 Toulky českou minulostí 1 Petr Hora (p)

Úžasná kniha na jejíž hodnocení 5 hvězdiček nestačí. Nepředpokládal jsem, že toulky českou minulostí sáhnou tak hluboko a začnou ještě v době před Neandrtálcem, ale tato dlouhá vývojová linka se ukázala jako perfektní pro celkový obraz počátku našich dějin. Velmi poutavé čtení, přiměřeně detailní, zkrátka ukázková literatura faktu. Samozřejmě nelze číst jako beletrii, nad jednotlivými odstavci jsem si přemýšlel, dával si je do souvislostí a na počet stránek četl poměrně dlouho. Nicméně jedno negativum jsem nalezl - "depku" z toho, že snad většinu získaných informací nejsem schopen uchovat v aktivní paměti :-(! Ale knihu mám ve své knihovně, tak mohu opakovaně "oživovat". Doporučuji bez rozdílu věku všem, kteří mají o historii alespoň minimální zájem.

03.05.2019 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Rafinované, napínavé, poutavé. Udržet čtenářovu pozornost na 700 stranách bez nezáživných pasáží je výkon hodný velkého autora. Ačkoli některé detaily působí značně nereálně (např. co Harry H. všechno přežije, či jak vychází časové souhry) celkově je příběh přijatelný. Zápletky, falešné stopy, zdánlivá rozuzlení a nové směry, trocha akčních scén, to vše v inteligentním pojetí. Celá dosavadní série případů HH je zážitkem a Levhart je výborný mezi výbornými. Další pokračování rozhodně "přistanou" v mé knihovně :-)

07.10.2018 5 z 5