Platforma přehled

Platforma https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8122/bmid_platforma-yic-8122.jpg 4 450 450

Protagonistou této knihy o hledání štěstí a lásky v citově vyprahlém současném světě je opět autorův generační druh, zde už čtyřicátník, úředník na ministerstvu kultury. Sarkasticky glosuje život, dokud nepotká dívku, která se vymyká jeho dosavadním zkušenostem se ženami. V líčení jejich vztahu možná Houellebecqova čtenáře překvapí méně cynický tón, avšak o to kousavější soudy o pokrytectví západní civilizace i o možných alternativách, vedoucích do slepé uličky terorismu. Skandální autor se nezapře v otevřeném líčení erotických scén i ve velmi kritických připomínkách na adresu různých náboženství.... celý text

Literatura světová Romány Erotika
Vydáno: , Garamond

Plateforme , 2001

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Platforma. Přihlašte se a napište ho.

Hyaenodon
09.02.2024 3 z 5

Moje druhá autorova kniha - podle mě obecně lepší průměr. Porno části mi nevadily (k Lady Fuckingham se to ani nepřibližuje), komentáře západní civilizace jsou jářku velmi trefné. Neskutečné pokrytectví naší (francouzské) společnosti, která předstírá spořádané rodiny (na sociálních sítích) a jejíž členové se nemohou vystát. Práce pro práci, zavírání očí před skutečnými problémy a morální cirkusy u pseudoproblémů, kde ukazujeme svou správnost... Nemůžu říct, že bych byl autorem ohromen, ale klidně po nějaké další knize sáhnu.

Tvurce001
06.02.2024 5 z 5

Aneb jak pošimrat život pod sukýnkou. Autor opět roztáčí svou geniální verbální umanutost, jako nějakou neposednou káču. A když se na konci knihy káča dotočí, člověk zůstane hodinku dvě sedět s otevřenou pusou a marně se pokouší celý ten úžasný kolotoč slov vstřebat. Michel opět nezklamal. Čteno cca 2008-2009.

Hanys_
06.02.2024 3 z 5

Sice bych se obešel bez té tuny porna, ale vlastně mě ten příběh o outsiderovi v depresích, který najde svůj spřízněný protějšek, bavil. Jo, tenhle Houellebecq mi sedl zrovna když jsem nad ním už lámal hůl (Serotonin, Bitevní pole).

Knižní novinky (7. týden)

08.02.2020

Někteří mladí absolventi vysoké ekonomické, mnohem mladší než Jean-Yves – ne-li dosud studenti – začínali rovnou spekulovat na burze, aniž jen pomysleli na to, že by si hledali placenou práci. Disponovali počítači připojenými na internet, sofistikovaným softwarem na sledování trhu. Často se scházeli v klubech, kde společně rozhodovali o významnějších investicích. Žili se svým počítačem, střídali se po čtyřiadvaceti hodinách, nikdy si nebrali dovolenou. Jejich cíl byl bez výjimky velmi prostý: stát se miliardáři, než jim bude třicet.

Jak všichni víme, první, co pociťujeme v přítomnosti jiné rasy, je tato nerozlišenost, že takřka všichni jsou si fyzicky podobní. Efekt mizí po několika měsících pobytu a je to škoda, protože odpovídá skutečnosti: všichni lidé jsou si vlastně strašně podobní. Samozřejmě můžeme rozlišovat muže a ženy; můžeme také, pokud chceme, rozlišovat různé věkové skupiny; ale jakékoliv další rozlišení zavání jistým pedantismem, souvisejícím pravděpodobně s nudou. Pro nudící se bytost je charakteristické, že vytváří rozlišení a hierarchie.

„... překvapivé je, když někdo nechce vydělávat víc.“ „A k čemu?“ vyslovila Valérie zřetelně. „Abych si kupovala kabelky Prada? Mohla jezdit na víkend do Budapešti? V sezoně jedla lanýže? Vydělala jsem hodně peněz a ani nevím, co jsem s nima udělala: nejspíš jsem je utratila právě za podobné blbosti. Ty snad víš, cos udělal s penězi?“ „No...“ Zamyslel se.

Kniha Platforma v seznamech

v Právě čtených5x