Platforma

Protagonistou této knihy o hledání štěstí a lásky v citově vyprahlém současném světě je opět autorův generační druh, zde už čtyřicátník, úředník na ministerstvu kultury. Sarkasticky glosuje život, dokud nepotká dívku, která se vymyká jeho dosavadním zkušenostem se ženami. V líčení jejich vztahu možná Houellebecqova čtenáře překvapí méně cynický tón, avšak o to kousavější soudy o pokrytectví západní civilizace i o možných alternativách, vedoucích do slepé uličky terorismu. Skandální autor se nezapře v otevřeném líčení erotických scén i ve velmi kritických připomínkách na adresu různých náboženství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/81_/8122/platforma-yic-8122.jpg 4.2198
Vydáno, Garamond

Plateforme, 2001

Kniha Platforma

Taťka Hraboš

Houellebecq v nejlepší formě – nemilosrdně upřímný, provokativní, vtipný, inteligentní a vzdělaný, posedlý sexem a dávající nepokrytě najevo, co si o naší současné západní civilizaci a také islámu myslí (divím se, že není na jejich indexu jako Rushdie). Tahle knížka je takovou atypickou, ale velmi silnou love story, což ovšem znamená, že v ní autor dává najevo nejen to, čemu nevěří, ale dokáže být i pozitivní a ukazuje, že i on nějaké hodnoty uznává (i když světu podle svých představ moc šancí nedává).

tereza5767

Nemohu říci, že by se mi kniha vyloženě líbila, protože H. styl mi prostě nesedí, kdy na každé stránce souloží, stříká a líže až málem omdlí, ale kniha má zajisté i k zamyšlení hodné názory, obzvláště konec je moc zajímavý. "Nechuť k životu ještě neznamená, že máme chuť zemřít."

davidfr

Naprosto skvělý román se zdrcujícím koncem.

jan37

Krásný milostný roman. Asi milionkrát lepší než Účastníci zájezdu :)

yogaboy

Wow. Pro mě moc hezký objev léta. Asi sem hroznej ignorant, že mi Houellebecq tak dlouho unikal zájmu.
Tahle kniha se mi přesně strefila do noty dovolene na pláží, koktejlu, hudby, koupání a výletů. Čte se sama, a postavám to co prožívají prostě věřím.
Jdu hned na další Houellebecqovu knihu.

deirdre

Rovnaká téma a videnie sveta ako v iných dielach M. H., ktoré som čítala, preto sa môžem len opakovať: Houellebecq aj v tejto knihe nastavuje zrkadlo západnej spoločnosti. Úprimne sa priznám, miestami som bola šokovaná, 'to až tak? Tá duchovná prázdnota a beznádej veľkej časti spoločnosti je strašidelná.
"Až do konce zůstanu dítětem Evropy, starostlivosti a hanby; nemám žádné poselství naděje. K západu necítím nenávist, nanejvýš obrovské pohrdání. Vím jenom, že my všichni, co v něm žijeme, smrdíme egoismem, masochismem a smrtí. Vytvořili jsme systém, v němž už jednoduše nelze žít; a ještě ho dal vyvážíme."
Riešenie sa skrýva v otázke:"A pokud jsem nepochopil lásku, k čemu je mi pochopit zbytek?"

tomas8187

"Ještě že existují sexuální orgány, nevysychající zdroj rozkoše. Bůh, který způsobil naše neštěstí a stvořil nás pomíjivými, ješitnými a krutými, nám zároveň poskytl tuto chabou formu náhrady. Čím by byl život, kdyby čas od času nebyla trocha sexu? Marným bojem s tuhnoucími klouby a zubními kazy."

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četl.

Gracian1964

Houellebecq je evidentne veľmi populárny autor. Prekvapilo ma to množstvo komentárov, prevažne kladných. Pripájam sa teda k tým prevažne kladným a dávam plný počet, lebo iné si snáď táto veľmi čítavá knižka ani nezaslúži. Nebolo to moje prvé stretnutie s Michelom, hádam sa neurazí, keď ho oslovujem takto drzo familiárne, ale nepomôže si. Veľmi sa mi to páčilo, skutočne, od začiatku do konca, výborné, trefné, vtipné, pravdivé, smutné. Bolo mi ku koncu ľúto hlavného hrdinu, tuším sa tiež volal Michele, že? Škoda, že to nedopadlo podľa jeho predstáv, ale v živote a evidentne aj v literatúre to tak občas chodí. Svet ani život nie sú spravodliví, čo už.