Toulky českou minulostí 1

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Od nejstarší doby kamenné po práh vrcholného středověku. Přijměte pozvání na cestu proti času! Na výlet do míst, kde dnes žijeme. Do krásného kraje uprostřed Evropy. Půjdeme světem, pro který má naše mateřština líbezná pojmenování: Domov. Vlast. Chceme se toulat minulostí, sem tam zastavit, prodlít a naslouchat ozvěně, jež doléhá až k nám do přítomnosti. V hluku moderní doby je ta ozvěna takřka neslyšitelná. Přesto zní ve všem našem počínání. Bydlíme v domech, které jiní lidé postavili. Sklízíme ovoce ze stromů, které jiní lidé sázeli. Co známe, sdělili nám jiní lidé řečí, kterou jiní lidé vytvořili. Přes dálavy staletí k nám doposud promlouvají kamenné památníky po předcích - jejich města, hrady, chrámy. Kocháme se krásou podivuhodného množství uměleckých děl, z nichž vane dech starobylosti a mistrovství. Jejich prostřednictvím se člověk ohlíží zpátky a zažívá pocity úcty i obdivu. Ať jakkoli jsme zaujati dneškem, ať jakkoli jsme myšlenkami, city i činy zakotveni v přítomnosti, nic to nemění na faktu, že tvoříme pospolitost též s dědy a pradědy, jedna země a jedno dědictví nás pojí s lidmi dávno zpráchnivělými. Z mlhavých dálek věků se přes propast času klene most, jehož druhý pilíř tkví ve vzdálených dobách budoucích, a my po tom mostě kdesi uprostřed jdeme. Neseme si životem zkušenosti předchozích pokolení. Každý z nás v sobě chováme celá staletí, ba tisíciletí. A tak aniž si to uvědomujeme, jsme si blízko, velmi blízko i s lidmi, které jsme nikdy nepoznali. Pojďte! Vypravíme se za nimi. Kniha je doporučena Ministerstvem školství ČR jako četba k výuce dějepisu pro ZŠ a SŠ. 1. vydání, vydáno ve spolupráci s Mladým světem...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20743/toulky-ceskou-minulosti-1-CZo-20743.jpg 4.7139
Série

Toulky českou minulostí 1.

Žánr
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Práce
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (21)

Kniha Toulky českou minulostí 1

Přidat komentář
Afilada
02. října

Je třeba znát okolnosti vzniku Toulek. Autor byl (z donucení) hlídačem vrtu, probíhala normalizace/sovětizace naší společnosti a autor se rozhodl, že musí vytvořit protiváhu bolševickému přepisování našich dějin, protože se (naštěstí mylně) domníval, že teď už tady máme bolševiky opravdu "na věčné časy".

KáťaM.
26. září

Knížku jsem poslouchala jako audioknihu. Čekala jsem, že si tak připomenu české dějiny, mám dějepis ráda, ale musím říct, že mi knížka připadala zbytečně vleklá, zabírala se až zbytečnými podrobnostmi (opravdu nepotřebuji vědět, jaký měl svatý Václav tvar hlavy). Audiokniha vznikla tak, že se pospojovaly jednotlivé díly, které v minulosti vysílal Český rozhlas. Když už to spojují do audioknihy, čekala bych, že tam sestříhají alespoň úvodní a závěrečnou znělku, to bylo trochu rušivé. Špatná byla i kvalita poslechu. Některé interprety nebylo (obzvlášť při poslechu v autě) skoro slyšet. Skoro bych řekla, že klasická kniha by bývala v tomto případě lepší. Knížku hodnotím jako průměr, čekala jsem víc.


Sklíčko
20. března

Moc hezké. Tohle mě vždycky dostane...pohladí.

Gimli
11. ledna

Touto knihou jsem započal svou cestu za poznáním českých dějin. Přestože mám za sebou gymnaziální dějepis, cítím, že toho o naší historii vím žalostně málo. A jsem rád, že mě na začátku mé pouti za nápravou vzal za ruku právě Petr Hořejš.

kristleko
17.08.2019

Dosti pozoruhodný počin, vezmeme-li v potaz, že to autor dával dohromady, když pracoval za minulého režimu ve vodárnách a chemičkách a oficiálně publikovat nesměl. První díl už dnes není tak svěží jako v době svého vzniku v 80. letech, nicméně propojení základního historického vyprávění a nesčetných medailonků, glos a dobových reálií v bočním sloupci stále funguje perfektně. Čtenář si připomene či doplní základní přehled o historickém vývoji, a navíc se dozví různé střípky a zajímavosti, o nichž neměl tušení. První díl je zároveň atypický v tom, že je fakticky rozdělen na tři části – antropologickou, archeologickou a historickou. Je zajímavé sledovat, jak se osídlení na našem území proměňovalo a mísilo, stále však zůstávalo zemědělskou kulturou, zatímco v Mezopotámii vznikaly první městské státy a později ve Středomoří prosperovala velkolepá Římská říše. Velice užitečné jsou právě autorovy poznámky o vývoji ve zbytku Evropy či světa, na kterých si lze uvědomit, že naše země byly až donedávna velice zaostalým místem, kde půda příliš neplodila a život byl tudíž velice těžký… Alespoň nějak doložená historie začíná fakticky až v 9. století s knížaty Mojmírem na Moravě a Bořivojem v Čechách, prvními opravdu plastickými historickými postavami pak jsou věrozvěsti Cyril a Metoděj. V té rané přemyslovské době, kdy se často dějinná fakta zaměňují s bájemi a legendami, tato kniha poskytuje alespoň základní orientaci. Střídala se období stability a vzestupu státu s obdobími zmatku, kdy byl stát často existenčně ohrožen. Po „zakladatelské“ etapě, kdy byl přemyslovský stát etablován za cenu vraždy bratra a vyvraždění konkurenč-ního rodu, přichází „první zmatek“ kolem roku 1000 s vykleštěným a oslepeným Jaromírem a Vladivojem coby symbolem úpadku a ztráty suverenity. Dalším okamžikem vzestupu je první král Vratislav II. (1085), krátce poté však přichází „druhý zmatek“ první půlky 12. století, kdy se opět knížata střídala a stát byl pod silným vlivem císaře. Poslední vzestup pak přichází s druhým králem Vladislavem II. (1158), po jeho smrti však stát upadá do „třetího zmatku“ až do nástupu Přemysla Otakara I., čímž kniha končí a nechává čtenáře v očekávání druhého dílu, který snad přinese trochu více optimismu. (9/10)

Wladimirski
03.05.2019

Úžasná kniha na jejíž hodnocení 5 hvězdiček nestačí. Nepředpokládal jsem, že toulky českou minulostí sáhnou tak hluboko a začnou ještě v době před Neandrtálcem, ale tato dlouhá vývojová linka se ukázala jako perfektní pro celkový obraz počátku našich dějin. Velmi poutavé čtení, přiměřeně detailní, zkrátka ukázková literatura faktu. Samozřejmě nelze číst jako beletrii, nad jednotlivými odstavci jsem si přemýšlel, dával si je do souvislostí a na počet stránek četl poměrně dlouho. Nicméně jedno negativum jsem nalezl - "depku" z toho, že snad většinu získaných informací nejsem schopen uchovat v aktivní paměti :-(! Ale knihu mám ve své knihovně, tak mohu opakovaně "oživovat". Doporučuji bez rozdílu věku všem, kteří mají o historii alespoň minimální zájem.

Petrstik
14.01.2018

Výborně a čtivě zpopularizováné dějiny české země, doplněné spoustou doprovodních černobílých ilustrací, které přispívají k atraktivnosti knihy.

Majdule
12.07.2017

Tak tady jsem byla nadšená. Toulky jsou psané čtivým, lehkým, skoro poetickým jazykem. Obracejí se na čtenáře, který má hlavu. Předkládají, kde není jistota, různé verze a se zdravou skepsí drží čtenáře při zemi, kde by se fantazie ráda rozeběhla.
Velmi oceňuji poznámky ve sloupcích a doprovodných ilustracích, obohacují pohled (pro zajímavost, já vždy přečetla hlavní kapitolu a vracela se k nim zpět). A za mimořádně užitečné považuji nahlédnutí na světové dění, které nám dává potřebný kontext.
Velmi se mi líbily ilustrace, i když bych leckdy kacířsky uvítala barevné fotografie :).
A největší vklad této půvabné a výpravné publikace je, že ve mě vzbudila zájem a podnítila zvědavost. Už mám půjčené Čechy v době knížecí.

1

Doporučujeme

Intimní historie od antiky po baroko
Intimní historie od antiky po baroko
Vladař
Vladař
Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem
Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem
Totální rauš – Drogy ve třetí říši
Totální rauš – Drogy ve třetí říši