Toulky českou minulostí 1

Od nejstarší doby kamenné po práh vrcholného středověku. Přijměte pozvání na cestu proti času! Na výlet do míst, kde dnes žijeme. Do krásného kraje uprostřed Evropy. Půjdeme světem, pro který má naše mateřština líbezná pojmenování: Domov. Vlast. Chceme se toulat minulostí, sem tam zastavit, prodlít a naslouchat ozvěně, jež doléhá až k nám do přítomnosti. V hluku moderní doby je ta ozvěna takřka neslyšitelná. Přesto zní ve všem našem počínání. Bydlíme v domech, které jiní lidé postavili. Sklízíme ovoce ze stromů, které jiní lidé sázeli. Co známe, sdělili nám jiní lidé řečí, kterou jiní lidé vytvořili. Přes dálavy staletí k nám doposud promlouvají kamenné památníky po předcích - jejich města, hrady, chrámy. Kocháme se krásou podivuhodného množství uměleckých děl, z nichž vane dech starobylosti a mistrovství. Jejich prostřednictvím se člověk ohlíží zpátky a zažívá pocity úcty i obdivu. Ať jakkoli jsme zaujati dneškem, ať jakkoli jsme myšlenkami, city i činy zakotveni v přítomnosti, nic to nemění na faktu, že tvoříme pospolitost též s dědy a pradědy, jedna země a jedno dědictví nás pojí s lidmi dávno zpráchnivělými. Z mlhavých dálek věků se přes propast času klene most, jehož druhý pilíř tkví ve vzdálených dobách budoucích, a my po tom mostě kdesi uprostřed jdeme. Neseme si životem zkušenosti předchozích pokolení. Každý z nás v sobě chováme celá staletí, ba tisíciletí. A tak aniž si to uvědomujeme, jsme si blízko, velmi blízko i s lidmi, které jsme nikdy nepoznali. Pojďte! Vypravíme se za nimi. Kniha je doporučena Ministerstvem školství ČR jako četba k výuce dějepisu pro ZŠ a SŠ. 1. vydání, vydáno ve spolupráci s Mladým světem...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/20743/toulky-ceskou-minulosti-1-CZo-20743.jpg 4.7124

Toulky českou minulostí (1.)

Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Práce

Kniha Toulky českou minulostí 1

Wladimirski

Úžasná kniha na jejíž hodnocení 5 hvězdiček nestačí. Nepředpokládal jsem, že toulky českou minulostí sáhnou tak hluboko a začnou ještě v době před Neandrtálcem, ale tato dlouhá vývojová linka se ukázala jako perfektní pro celkový obraz počátku našich dějin. Velmi poutavé čtení, přiměřeně detailní, zkrátka ukázková literatura faktu. Samozřejmě nelze číst jako beletrii, nad jednotlivými odstavci jsem si přemýšlel, dával si je do souvislostí a na počet stránek četl poměrně dlouho. Nicméně jedno negativum jsem nalezl - "depku" z toho, že snad většinu získaných informací nejsem schopen uchovat v aktivní paměti :-(! Ale knihu mám ve své knihovně, tak mohu opakovaně "oživovat". Doporučuji bez rozdílu věku všem, kteří mají o historii alespoň minimální zájem.

Petrstik
14.01.2018

Výborně a čtivě zpopularizováné dějiny české země, doplněné spoustou doprovodních černobílých ilustrací, které přispívají k atraktivnosti knihy.

Majdule
12.07.2017

Tak tady jsem byla nadšená. Toulky jsou psané čtivým, lehkým, skoro poetickým jazykem. Obracejí se na čtenáře, který má hlavu. Předkládají, kde není jistota, různé verze a se zdravou skepsí drží čtenáře při zemi, kde by se fantazie ráda rozeběhla.
Velmi oceňuji poznámky ve sloupcích a doprovodných ilustracích, obohacují pohled (pro zajímavost, já vždy přečetla hlavní kapitolu a vracela se k nim zpět). A za mimořádně užitečné považuji nahlédnutí na světové dění, které nám dává potřebný kontext.
Velmi se mi líbily ilustrace, i když bych leckdy kacířsky uvítala barevné fotografie :).
A největší vklad této půvabné a výpravné publikace je, že ve mě vzbudila zájem a podnítila zvědavost. Už mám půjčené Čechy v době knížecí.

tygřík2
06.03.2017

Kdo má rád historii a českou zvlášť, ten se porochní. Rochnila jsem si u všech 13 dílů. Uprostřed stránky hlavní text s ilustracemi, za "okraji" drobné, ale vysoce zajímavé, detaily k tématu.
Dobře slouží k "mazlení" s knížkou. A probouzejí zvědavost a chuť se dozvědět něco víc.

berau
22.10.2016

Petr Hora je skvělý popularizátor a jeho série Toulek ční nad všechny ostatní. Žel tento první díl série už přeci jen poněkud zastaral, což je znát přílišným se zaobíráním naší historie v kontextu
bývalého Československa a také výběrem použité literatury. Vytknul bych knize i zpracování poznámek, které jsou opravdu droboučkým písmem a vzhledem k rozsahu je jich více než základního textu, což tomu škodí. Dnes by se to po stylizační a grafické stránce dalo udělat mnohem lépe. Na druhou stranu ilustrace byly opravdu krásné.

braunerova
27.08.2016

Pod dojmem skvělých recenzí jsem čekal něco hodně čtivého, jako jsou knihy pánů Kovaříka, Richtera nebo Hrycha. Knihu jsem nakonec dočetl, ale byl to boj. Na každé straně je sloupec tištěný drobným písmem a nahuštěný fakty. Nakonec jsem tyhle poznámky přestal číst. Pokud by tohle měla být školní učebnice, jak píše lazarus, většina dětí by dnes nenáviděla dějepis.
Celostránkové černobílé obrázky by spíše slušely nějaké fantasy -třeba mamut, který vyhazuje do vzduchu lva?
Když to shrnu: před autorem smekám, ale knihu doporučuji jen opravdovým nadšencům o českou historii.

jiriq
07.03.2016

Po dnes již téměř legendárních Obrázcích z českých dějin a pověstí to bylo kdysi dávno moje druhé setkání s českými dějinami. Autor umí vybrat to podstatné a podat to tak, že se kniha čte sama. Použitý styl, tedy vlastní text a k němu poznámky na okrajích je dobrý nápad. V neposlední řadě musím ocenit překrásné ilustrace, zejména v prvním díle.

lazarus
06.12.2015

Nejstravitelnější učebnice dějepisu českých zemí. Poutavě popisované události jsou na každé stránce doplňovány okrajovými střípky z dané doby a prokládány velkým množstvím pěkných ilustrací.