Toulky českou minulostí 1

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Od nejstarší doby kamenné po práh vrcholného středověku. Přijměte pozvání na cestu proti času! Na výlet do míst, kde dnes žijeme. Do krásného kraje uprostřed Evropy. Půjdeme světem, pro který má naše mateřština líbezná pojmenování: Domov. Vlast. Chceme se toulat minulostí, sem tam zastavit, prodlít a naslouchat ozvěně, jež doléhá až k nám do přítomnosti. V hluku moderní doby je ta ozvěna takřka neslyšitelná. Přesto zní ve všem našem počínání. Bydlíme v domech, které jiní lidé postavili. Sklízíme ovoce ze stromů, které jiní lidé sázeli. Co známe, sdělili nám jiní lidé řečí, kterou jiní lidé vytvořili. Přes dálavy staletí k nám doposud promlouvají kamenné památníky po předcích - jejich města, hrady, chrámy. Kocháme se krásou podivuhodného množství uměleckých děl, z nichž vane dech starobylosti a mistrovství. Jejich prostřednictvím se člověk ohlíží zpátky a zažívá pocity úcty i obdivu. Ať jakkoli jsme zaujati dneškem, ať jakkoli jsme myšlenkami, city i činy zakotveni v přítomnosti, nic to nemění na faktu, že tvoříme pospolitost též s dědy a pradědy, jedna země a jedno dědictví nás pojí s lidmi dávno zpráchnivělými. Z mlhavých dálek věků se přes propast času klene most, jehož druhý pilíř tkví ve vzdálených dobách budoucích, a my po tom mostě kdesi uprostřed jdeme. Neseme si životem zkušenosti předchozích pokolení. Každý z nás v sobě chováme celá staletí, ba tisíciletí. A tak aniž si to uvědomujeme, jsme si blízko, velmi blízko i s lidmi, které jsme nikdy nepoznali. Pojďte! Vypravíme se za nimi. Kniha je doporučena Ministerstvem školství ČR jako četba k výuce dějepisu pro ZŠ a SŠ. 1. vydání, vydáno ve spolupráci s Mladým světem...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20743/big_toulky-ceskou-minulosti-1-CZo-20743.jpg 4.7155
Nahrávám...

Komentáře (25)

Kniha Toulky českou minulostí 1

Elea
29. července

Hezké, zajímavé, přehledné, dobře se čte.

666Jitka
16. července

Zakoupila jsem si jako audioknihu a jsem naprosto nadšená. Podle mého názoru velmi pěkně a podrobně zpracovaný průřez nejstarších dějin našeho území až po nástup Přemyslovců, zkoumání archeologických nálezů, posouzení nejstarších písemností a legend, vývoj architektury, umění a kultury, politika, období válek a míru, život vyšších vrstev i obyčejných lidí, medailonky významných osobností, které měli vliv na vývoj v Čechách a na Moravě - zkrátka vše, co jsem si mohla v jednom celku o naší historii přát.


Janadvorackova
24.12.2020

Neskutečné množství informací, které nemáte šanci si zapamatovat, ale jsou hrozně zajímavé.
Už jenom výčet různých kultur a jejich zvyků...
Předkové naši si sice místy smlsli na sousedovi, ale byli fakt šikovní.

Oceňuji též srovnání dění na našem území vs. dění ve světě.

I když nevím, na kolik jsou informace dneska aktuální, v sérii pokračuji.

novackovi
13.12.2020

Podle těchto knih by se měl vyučovat dějepis na školách. Čtivé, bohaté, přehledné, výborné!

Afilada
02.10.2020

Je třeba znát okolnosti vzniku Toulek. Autor byl (z donucení) hlídačem vrtu, probíhala normalizace/sovětizace naší společnosti a autor se rozhodl, že musí vytvořit protiváhu bolševickému přepisování našich dějin, protože se (naštěstí mylně) domníval, že teď už tady máme bolševiky opravdu "na věčné časy".

KáťaM.
26.09.2020

Knížku jsem poslouchala jako audioknihu. Čekala jsem, že si tak připomenu české dějiny, mám dějepis ráda, ale musím říct, že mi knížka připadala zbytečně vleklá, zabírala se až zbytečnými podrobnostmi (opravdu nepotřebuji vědět, jaký měl svatý Václav tvar hlavy). Audiokniha vznikla tak, že se pospojovaly jednotlivé díly, které v minulosti vysílal Český rozhlas. Když už to spojují do audioknihy, čekala bych, že tam sestříhají alespoň úvodní a závěrečnou znělku, to bylo trochu rušivé. Špatná byla i kvalita poslechu. Některé interprety nebylo (obzvlášť při poslechu v autě) skoro slyšet. Skoro bych řekla, že klasická kniha by bývala v tomto případě lepší. Knížku hodnotím jako průměr, čekala jsem víc.

Sklíčko
20.03.2020

Moc hezké. Tohle mě vždycky dostane...pohladí.

Gimli
11.01.2020

Touto knihou jsem započal svou cestu za poznáním českých dějin. Přestože mám za sebou gymnaziální dějepis, cítím, že toho o naší historii vím žalostně málo. A jsem rád, že mě na začátku mé pouti za nápravou vzal za ruku právě Petr Hořejš.

1