Toulky českou minulostí 2

Od časů Přemysla Otakara I. Do nástupu Habsburků (1197 - 1526). Ocitáme se na prahu 13. století. V éře vrcholného feudalismu. Tedy v čase hlubokých proměn společnosti, ekonomiky, životního stylu. Osídlování dosud neobydlených prostor mění tvář české krajiny. Přibývá obdělávané půdy. Nové agrotechnické postupy umocňují její plodnost. Rodí se nový typ lidské pospolitosti, středověká města střediska kvetoucích řemesel i obchodu. Upevňuje se český feudální stát. Roku 1212 se Zlatou bulou sicilskou stává dědičným královstvím. Korunu Přemyslovců od té doby panovník předává prvorozenému synovi. O toto upevnění samostatnosti a územní nedělitelnosti českého státu se zasloužil Přemysl Otakar I., který obratně a velmi účelově využil svárů uvnitř římskoněmecké říše a vydobyl svému majestátu uznání všech rozhodujících autorit včetně císaře a papeže. Období hluboké krize konečně pominulo... Kniha je doporučena Ministerstvem školství ČR jako četba k výuce dějepisu pro ZŠ a SŠ. 1. vydání, vydáno ve spolupráci s Mladým světem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/20744/toulky-ceskou-minulosti-2-Zgj-20744.jpg 4.797

Toulky českou minulostí (2.)

Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Práce, Mladý svět

Kniha Toulky českou minulostí 2

berau
08.09.2017

Vypravěčsky zcela nadprůměrné, ale ten úzus o Zikmundovi jako lišce ryšavé, to už je snad dnes překonané. Zikmund je už v moderní době považován především za schopného panovníka. Taktéž autorova dehonestace moravských Lucemburků mi nepřišla objektivní.

Georgi
10.12.2016

Skvělé, jako vždy.

wooloong
28.09.2015

Dějiny podané čtivým způsobem. Nejvíc mě bavily poznámky po stranách.

MarkétaLore
18.10.2014

mám všechny díly, tenhle je nejkrásnější

Čtec
11.06.2014

Ve stadiu, kdy Petr Hora zrovna vyprávěl o Karlu IV., jsem Toulky zaregistroval v Mladém světě a nadšeně začal číst. Přesně v tom nejlepším. Až pak jsem si koupil první díl, který už byl tenkrát jako jediný v knižní podobě. Osobně bych Toulky zařadil jako oficiální učebnice českého dějepisu.

kattyV
08.03.2013

Můj oblíbený díl, protože nás provází mým oblíbeným dějiným obdobím. České země jsou v této době dost často ve schopných rukou (i když ne vždy). Díky tomu se můžeme zamyslet, jak se v dějinách země střídají úspěšná a neúspěšná období a jak málokdy mají schopní otcové schopné syny.
Líbí se mi také, jak autor ukazuje jiný pohled na mnohé historické osobnosti, než který máme často zasutý v hlavě. Takže třeba Václav II, nebyl slaboch, ale schopný panovník a Jan Lucemburský sice strávil většinou života někde jinde než v Čechách, ale dokázal se postarat o to, aby na České země neútočil žádný vnější nepřítel.

Daydreamer
01.12.2012

České dějiny napsané tak, jak jsem si představoval, že by měly být napsané, aby mne zaujaly :-). A to měrou vrchovatou.

maryzka
08.05.2012

tahle serie se komentuje jenom jednou