Toulky českou minulostí 2

Od časů Přemysla Otakara I. Do nástupu Habsburků (1197 - 1526). Ocitáme se na prahu 13. století. V éře vrcholného feudalismu. Tedy v čase hlubokých proměn společnosti, ekonomiky, životního stylu. Osídlování dosud neobydlených prostor mění tvář české krajiny. Přibývá obdělávané půdy. Nové agrotechnické postupy umocňují její plodnost. Rodí se nový typ lidské pospolitosti, středověká města střediska kvetoucích řemesel i obchodu. Upevňuje se český feudální stát. Roku 1212 se Zlatou bulou sicilskou stává dědičným královstvím. Korunu Přemyslovců od té doby panovník předává prvorozenému synovi. O toto upevnění samostatnosti a územní nedělitelnosti českého státu se zasloužil Přemysl Otakar I., který obratně a velmi účelově využil svárů uvnitř římskoněmecké říše a vydobyl svému majestátu uznání všech rozhodujících autorit včetně císaře a papeže. Období hluboké krize konečně pominulo... Kniha je doporučena Ministerstvem školství ČR jako četba k výuce dějepisu pro ZŠ a SŠ. 1. vydání, vydáno ve spolupráci s Mladým světem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20744/big_toulky-ceskou-minulosti-2-Zgj-20744.jpg 4.7121

Kniha Toulky českou minulostí 2

Elea

Zajímavé, čtivé, podrobné.

braunerova

K prvnímu dílu jsem přistupoval jako k toulkám naší historií. To množství faktů mě zničilo, dočetl jsem jen se sebezapřením a také tomu odpovídalo hodnocení. Od té doby beru celou sérii jako Dějiny Čech a Moravy a vyhledávám si jen konkrétní pasáže. A z tohoto pohledu tento historik-amatér odvedl úžasné dílo. Text je čtivý a co musím obzvláště ocenit, nemá problém napsat "nevíme" nebo "možná to bylo takhle".

Janadvorackova

Děják jak má být :).

JLČ

Obdivuhodné, na co vše si troufne nehistorik - publicista. V době vzniku se dílo zdá jako nekonformní, protože autor se vyhýbá marxistické terminologii (zatímco myšlenkově v neomarxistické koncepci hluboko vězí). V brněnské audioúpravě pro rozhlas tomu pak navíc dává korunu Josef Veselý svými rádobyvtipným glosami, prozrazujícími dobře se majícího postmoderního demoliberála. Jinak dílo Horovo má cenu v tom, co jsou fakta, méně již v interpretaci.

Afilada
02.10.2020

Je třeba znát okolnosti vzniku Toulek. Autor byl (z donucení) hlídačem vrtu, probíhala normalizace/sovětizace naší společnosti a autor se rozhodl, že musí vytvořit protiváhu bolševickému přepisování našich dějin, protože se (naštěstí mylně) domníval, že teď už tady máme bolševiky opravdu "na věčné časy".

horskejvlk
13.06.2020

Excelentní kniha, obšírná a doplněna o řady sloupků k tématu, bravo bravo čte se lehce a svižně.

berau
08.09.2017

Vypravěčsky zcela nadprůměrné, ale ten úzus o Zikmundovi jako lišce ryšavé, to už je snad dnes překonané. Zikmund je už v moderní době považován především za schopného panovníka. Taktéž autorova dehonestace moravských Lucemburků mi nepřišla objektivní.

Georgi
10.12.2016