Toulky českou minulostí 2

Od časů Přemysla Otakara I. Do nástupu Habsburků (1197 - 1526). Ocitáme se na prahu 13. století. V éře vrcholného feudalismu. Tedy v čase hlubokých proměn společnosti, ekonomiky, životního stylu. Osídlování dosud neobydlených prostor mění tvář české krajiny. Přibývá obdělávané půdy. Nové agrotechnické postupy umocňují její plodnost. Rodí se nový typ lidské pospolitosti, středověká města střediska kvetoucích řemesel i obchodu. Upevňuje se český feudální stát. Roku 1212 se Zlatou bulou sicilskou stává dědičným královstvím. Korunu Přemyslovců od té doby panovník předává prvorozenému synovi. O toto upevnění samostatnosti a územní nedělitelnosti českého státu se zasloužil Přemysl Otakar I., který obratně a velmi účelově využil svárů uvnitř římskoněmecké říše a vydobyl svému majestátu uznání všech rozhodujících autorit včetně císaře a papeže. Období hluboké krize konečně pominulo... Kniha je doporučena Ministerstvem školství ČR jako četba k výuce dějepisu pro ZŠ a SŠ. 1. vydání, vydáno ve spolupráci s Mladým světem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20744/big_toulky-ceskou-minulosti-2-Zgj-20744.jpg 4.7134

Kniha Toulky českou minulostí 2

Filomena1961
22.10.2022

A tak pokračuji s panem Horou v toulání. Ocitám se v historickém období, které mi nejvíc přirostlo k srdci vrcholný feudalismus, Přemyslovci a Lucemburkové až po konec Jagellonské éry. Knihu jsem si užívala, osvěžovala jsem si informace, které mi z vědomí vyklouzly a opětovně jsem žasla nad tím, co naši předkové v minulosti všechno dokázali. Zvláště náš Otec vlasti - Karel IV. Díky jeho intelektu se Praha proměnila ve výstavné evropské velkoměsto, svou politiku koncipoval na úrovni Evropy a to v promyšlené dlouhodobé strategii. Kniha, jako ostatně i první díl, byla nabitá zajímavými informacemi a velice dobře se četla.

666Jitka
25.06.2022

Pokračuji v poslechu audio zpracování této úžasné série. Tentokrát se posouváme časovým horizontem od konce 12.století do první poloviny století šestnáctého, což je úsek našich dějin, který mě naprosto fascinuje a ráda jsem se vydala na výlet do tohoto období díky této skvělé knize. Kdyby byl ve škole takto přednášen dějepis, jistě by si získal více příznivců.

elcapitano
07.06.2022

kniha si zaslouží 10 hvězd. Čte se to pomalu a dlouho, nicméně je to báječné. Tento 2. díl pojednává o Karlovi IV,. o husitech i době pohusitské, až do nástupu Habsburků.
Ohromně zajímavé je vnímat tuto knihu s odstupem 30 let od vydání a ještě více od jejího prvního uveřejňování v tehdy svazáckém Mladém světě za bolševika. Autor to tehdy neměl lehké, zvláště husitské téma, které komouši vnímali a prezentovali jako jakési proto-lidové povstání a husity jako pra-nositele svých pošahaných teorií (viz filmy O. Vávry). A jak se s tím autor vypořádal. Nyní, po 30 letech už je husitství vnímáno zase úplně jinou optikou. Zajímavé..
Jo, a samozřejmě tu máme audiopodobu Toulek českou minulostí, což je prostě počin s velkým "P". Některá místa v dramatizaci poněkud zastarala, ale vzhledem k celkovému počtu přes 1000 dílů, klobouk dolů.

Elea
31.07.2021

Zajímavé, čtivé, podrobné.

braunerova
27.03.2021

K prvnímu dílu jsem přistupoval jako k toulkám naší historií. To množství faktů mě zničilo, dočetl jsem jen se sebezapřením a také tomu odpovídalo hodnocení. Od té doby beru celou sérii jako Dějiny Čech a Moravy a vyhledávám si jen konkrétní pasáže. A z tohoto pohledu tento historik-amatér odvedl úžasné dílo. Text je čtivý a co musím obzvláště ocenit, nemá problém napsat "nevíme" nebo "možná to bylo takhle".

Janadvorackova
04.01.2021

Děják jak má být :).

JLČ
02.01.2021

Obdivuhodné, na co vše si troufne nehistorik - publicista. V době vzniku se dílo zdá jako nekonformní, protože autor se vyhýbá marxistické terminologii (zatímco myšlenkově v neomarxistické koncepci hluboko vězí). V brněnské audioúpravě pro rozhlas tomu pak navíc dává korunu Josef Veselý svými rádobyvtipným glosami, prozrazujícími dobře se majícího postmoderního demoliberála. Jinak dílo Horovo má cenu v tom, co jsou fakta, méně již v interpretaci.

Afilada
02.10.2020

Je třeba znát okolnosti vzniku Toulek. Autor byl (z donucení) hlídačem vrtu, probíhala normalizace/sovětizace naší společnosti a autor se rozhodl, že musí vytvořit protiváhu bolševickému přepisování našich dějin, protože se (naštěstí mylně) domníval, že teď už tady máme bolševiky opravdu "na věčné časy".