Toulky českou minulostí 3

Od nástupu Habsburků (1526) k pobělohorskému stmívání (1627). Jsme u významného milníku českých dějin. U památného letopočtu 1526. Tehdy, 29. srpna, byla nečekaně přetržena pětapadesátiletá éra panování Jagellonců v českém státě. Mladičký, dvacetiletý král Ludvík Jagellonský podstoupil se svou nekvalitní, nepříliš odhodlanou armádou nerovnou řež s přesilou tureckých nájezdníků u Moháče (na samém jihu dnešního Maďarska). Byl bleskově poražen a na útěku z bojiště se utopil v tamních močálech. Český svatováclavský trůn náhle osiřel právě tak jako uherský svatoštěpánský. Aktuálního obsahu nyní nabyly dřívější úmluvy Habsburků s Jagellonci o vzájemném dědění v podobném případě. A tak brzy po nešťastné moháčské bitvě získal českou královskou korunu třiadvacetiletý Ferdinand I. Habsburský. Nikdo v tom okamžiku nemohl tušit, že se Habsburci po následující čtyři věky, až do roku 1918, vladařského žezla v českém státě už nepustí......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/2469/toulky-ceskou-minulosti-2469.jpg 4.771

Toulky českou minulostí (3.)

Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Baronet

Kniha Toulky českou minulostí 3

hankam
23.05.2013

Krásně a srozumitelně napsané, žádná nudná učebnice dějepisu. Nejvíc mě zaujaly kapitoly věnované životu císaře Rudofa II.

paloma
22.04.2012

Velmi pěkně napsaná kniha, moc dobře se čte. Já jí četla jedním dechem, což u naučné literatury se většinou říct nedá.
Bílá hora - velmi zajímavé období, často si kladu otázku "coby kdyby".