Ďáblova hora

Návrat z války pro vojáka nikdy není snadný. A totéž platí i pro Thobelu Mpayipheliho, který se snaží znovu zapadnout do moderní Jihoafrické republiky. Aspoň že má svého milovaného syna, který je pro něj současně pojítkem se šťastnější minulostí. Jenže pak se z jeho syna stane pouhá položka na dlouhém seznamu zavražděných a zneužívaných dětí a Thobela najednou nezná nic než zoufalství... a chladnou touhu po po mstě. Tak se zrodí zabiják zvaný Artemis. Policie na jeho případ nasadí člověka, který si nemůže dovolit selhání. Bennymu Griesselovi hrozí, že přijde ovšechno – o práci, rodinu i sebeúctu – a tohle je pro něj poslední příležitost, jak se z té žumpy vyhrabat. Pak se však Benny setká s Christine, mladou matkou z Kapského města, která se živí jako prostitutka. A stane se něco tak děsivého, že svět už pro Bennyho, pro Christine ani pro Thobelu nikdy nemůže být stejný jako dřív....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/231402/dablova-hora-231402.jpg 4.3121

Benny Griessel 1.

Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Infanta, 2004

Kniha Ďáblova hora

Lumír23

Moc se mi to líbilo, sice trochu nezvyklé dějové pomlázky, ale hlavní příběhová linka už narušovaná nebyla, už to hezky jelo až do finiše. Autor ví jak přitáhnout pozornost a čtenář nemá pocit, že si s ním autor hraje, zamlčuje události, fakta, jak se děje v jiných knihách velice často. Za mě určitě doporučuji přečíst.

Metla
26.10.2019

To jsem z toho samec spárkaté zvěře z čeledi jelenovitých! Byla jsem zvyklá, že na pětihvězdičkový titul narazím v průměru 2x do roka, ovšem za poslední (necelé) tři týdny jsem uhnízdila kurzor na nejvyšší metě už potřetí, přičemž u dalších dvou knih jsem o tom vážně přemýšlela.
"Ďáblova hora" je jihoafrický zlatý nuget, na povrchu ušpiněný, přesto ryzí. Nabídl mi vše, co si může příznivec kriminálek přát: A) neotřelé prostředí (nevzpomínám, že bych dříve četla něco z JAR), B) velmi lidské postavy, jejichž osudy a boje (včetně těch vnitřních) jsem sledovala se zájmem, pochopením i určitými sympatiemi, C) věrohodnou zápletku, byť se do ní vloudila očekávaná klišé.
Neodpustím si zmínit zápory: zpočátku mě příšerně iritovalo rychlé hopsání mezi třemi liniemi, autor přeskakoval mezi otcem na válečné stezce, detektivem a prostitutkou jako nějaká šílená blecha na amfetaminu. Naštěstí tento nešvar postupně vymizel. V závěru mi chybělo svázat pár volných konců, ale jde o první díl série, takže to vlastně můžu vnímat kladně: mám se příště na co těšit. A já se opravdu hodně těším! 90%

P.S.: Chtěla jsem si knihu koupit (četla jsem "piráty" vytvořenou e-verzi, škaredá Metla, fuj!), ale když vidím ty nářky nad množstvím gramatických chyb a překlepů, ztratila jsem chuť vydavatelství podporovat v takto mizerně odváděné práci. Odpovědný redaktor by pravděpodobně také v restauraci neplatil za polévku, ve které plavou mouchy.

Nestorkea
15.07.2019

Bohužel nesdílím všeobecné nadšení. Prostředí bylo zajímavé, hlavní hrdinové sympatičtí, ale nebavilo... Popisy se mi zdály dlouhé, měla jsem hokej ve jménech postav vedlejších a zajímavý děj začíná až někde kolem stránky 300. Bohužel.

hanzmb
09.07.2019

Málokdy panuje mezi komentáři taková shoda jak u této knihy. Takže vymýšlet něco dalšího o zajímavém prostředí Afriky a vynikajícím literárním zpracování 3 linií by bylo nošení dříví do lesa. Nejdůležitější jak vidím je zjistit název 2. dílu série.

francouz
06.07.2019

Tak tohle bylo pro mě jako zjevení. Knížku jsem si koupil, protože byla ve slvě a recenze vypadaly docela zajímavě.
Ale to co potom nastalo, to opravdu předčilo všechny moje představy. to byla opravdu pecka.
Divoká a nezdolná Jižní Afrika , a k tomu tři příběhy, které jak jsme očekával se na konci vlily do jednoho drtivého závěru.
To jak nám autor ukazuje naprostou nádheru a naprostou bídu a utrpaní, jakým si musela tato země projít je opravdu super.
To, že k tomu dostaneme ještě příběhy lidí, kteří nemají zrovna na růžích ustláno, ať je to detektiv alkoholik, nebo bývalý voják, který přišel o všechno, či v neposlední řadě prostitutka, která chce jenom přežít.
No prostě za mě opravdu nádhrně vystavěný příběh, který úplně letí, nekouká do leva nebo doprava, a nikoho neenchá na pochybách, že to teprve příjde, a ono to opravdu přišlo...

raffi
11.02.2019

Rozumne spletené príbehy troch hlavných postáv a zaujímavé prostredie - to proste musí fungovať. Kniha zaujme hneď niekoľkými problémami spoločnosti (násilie na deťoch, vymáhateľnosť práva, korupcia...) a vlastne sa môže odohrávať kdekoľvek. Detektív alkoholik síce nie je nijak originálny, ale je veľmi realistický a chtiac-nechtiac som mu musela držať palce. Ako ústredná postava série sa mi takýto človek celkom pozdáva...

Makii
13.12.2018

Skvělá kniha! Opravdu. V detektivce moje první setkání s africkým kontinentem. A rozhodně nelituji. Výborně popsaný osud a pohnutky každého hlavního hrdiny, překvapivé a napínavé rozuzlení. Tohle by si bezesporu zasloužilo pět hvězd, ale nemohu. Nemůže za to příběh, snad ani překlad... Ale přes to obrovské množství překlepů a hrubých chyb se nepřenesu, bohužel. Jinak příběh za 5*.

Olous1
08.11.2018

Tak toto se mi opravdu líbilo. Tři dějové linie,tři osudy Thobela..Christine a Benyho Griessela.Pěkně se to prolínalo a četla jsem ostošest. Jdu pro další knihu a autora řadím do oblíbených.

Maminčin mazánek
Maminčin mazánek