Ďáblova hora

Ďáblova hora https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231402/bmid_dablova-hora-231402.jpg 4 239 82

Benny Griessel série

Návrat z války pro vojáka nikdy není snadný. A totéž platí i pro Thobelu Mpayipheliho, který se snaží znovu zapadnout do moderní Jihoafrické republiky. Aspoň že má svého milovaného syna, který je pro něj současně pojítkem se šťastnější minulostí. Jenže pak se z jeho syna stane pouhá položka na dlouhém seznamu zavražděných a zneužívaných dětí a Thobela najednou nezná nic než zoufalství... a chladnou touhu po pomstě. Tak se zrodí zabiják zvaný Artemis. Policie na jeho případ nasadí člověka, který si nemůže dovolit selhání. Bennymu Griesselovi hrozí, že přijde o všechno – o práci, rodinu i sebeúctu – a tohle je pro něj poslední příležitost, jak se z té žumpy vyhrabat. Pak se však Benny setká s Christine, mladou matkou z Kapského města, která se živí jako prostitutka. A stane se něco tak děsivého, že svět už pro Bennyho, pro Christine ani pro Thobelu nikdy nemůže být stejný jako dřív.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Infanta , 2004

Crozz
19.04.2020 4 z 5

Dobrá kniha, skvělé krimi, líbilo se mi, že šlo o příběh z JAR.

Lumír23
10.03.2020 5 z 5

Moc se mi to líbilo, sice trochu nezvyklé dějové pomlázky, ale hlavní příběhová linka už narušovaná nebyla, už to hezky jelo až do finiše. Autor ví jak přitáhnout pozornost a čtenář nemá pocit, že si s ním autor hraje, zamlčuje události, fakta, jak se děje v jiných knihách velice často. Za mě určitě doporučuji přečíst.

Metla
26.10.2019 5 z 5

To jsem z toho samec spárkaté zvěře z čeledi jelenovitých! Byla jsem zvyklá, že na pětihvězdičkový titul narazím v průměru 2x do roka, ovšem za poslední (necelé) tři týdny jsem uhnízdila kurzor na nejvyšší metě už potřetí, přičemž u dalších dvou knih jsem o tom vážně přemýšlela.
"Ďáblova hora" je jihoafrický zlatý nuget, na povrchu ušpiněný, přesto ryzí. Nabídl mi vše, co si může příznivec kriminálek přát: A) neotřelé prostředí (nevzpomínám, že bych dříve četla něco z JAR), B) velmi lidské postavy, jejichž osudy a boje (včetně těch vnitřních) jsem sledovala se zájmem, pochopením i určitými sympatiemi, C) věrohodnou zápletku, byť se do ní vloudila očekávaná klišé.
Neodpustím si zmínit zápory: zpočátku mě příšerně iritovalo rychlé hopsání mezi třemi liniemi, autor přeskakoval mezi otcem na válečné stezce, detektivem a prostitutkou jako nějaká šílená blecha na amfetaminu. Naštěstí tento nešvar postupně vymizel. V závěru mi chybělo svázat pár volných konců, ale jde o první díl série, takže to vlastně můžu vnímat kladně: mám se příště na co těšit. A já se opravdu hodně těším! 90%

P.S.: Chtěla jsem si knihu koupit (četla jsem "piráty" vytvořenou e-verzi, škaredá Metla, fuj!), ale když vidím ty nářky nad množstvím gramatických chyb a překlepů, ztratila jsem chuť vydavatelství podporovat v takto mizerně odváděné práci. Odpovědný redaktor by pravděpodobně také v restauraci neplatil za polévku, ve které plavou mouchy.

Nestorkea
15.07.2019 2 z 5

Bohužel nesdílím všeobecné nadšení. Prostředí bylo zajímavé, hlavní hrdinové sympatičtí, ale nebavilo... Popisy se mi zdály dlouhé, měla jsem hokej ve jménech postav vedlejších a zajímavý děj začíná až někde kolem stránky 300. Bohužel.

hanzmb
09.07.2019 5 z 5

Málokdy panuje mezi komentáři taková shoda jak u této knihy. Takže vymýšlet něco dalšího o zajímavém prostředí Afriky a vynikajícím literárním zpracování 3 linií by bylo nošení dříví do lesa. Nejdůležitější jak vidím je zjistit název 2. dílu série.

francouz
06.07.2019 5 z 5

Tak tohle bylo pro mě jako zjevení. Knížku jsem si koupil, protože byla ve slvě a recenze vypadaly docela zajímavě.
Ale to co potom nastalo, to opravdu předčilo všechny moje představy. to byla opravdu pecka.
Divoká a nezdolná Jižní Afrika , a k tomu tři příběhy, které jak jsme očekával se na konci vlily do jednoho drtivého závěru.
To jak nám autor ukazuje naprostou nádheru a naprostou bídu a utrpaní, jakým si musela tato země projít je opravdu super.
To, že k tomu dostaneme ještě příběhy lidí, kteří nemají zrovna na růžích ustláno, ať je to detektiv alkoholik, nebo bývalý voják, který přišel o všechno, či v neposlední řadě prostitutka, která chce jenom přežít.
No prostě za mě opravdu nádhrně vystavěný příběh, který úplně letí, nekouká do leva nebo doprava, a nikoho neenchá na pochybách, že to teprve příjde, a ono to opravdu přišlo...

raffi
11.02.2019 5 z 5

Rozumne spletené príbehy troch hlavných postáv a zaujímavé prostredie - to proste musí fungovať. Kniha zaujme hneď niekoľkými problémami spoločnosti (násilie na deťoch, vymáhateľnosť práva, korupcia...) a vlastne sa môže odohrávať kdekoľvek. Detektív alkoholik síce nie je nijak originálny, ale je veľmi realistický a chtiac-nechtiac som mu musela držať palce. Ako ústredná postava série sa mi takýto človek celkom pozdáva...

Makii
13.12.2018 4 z 5

Skvělá kniha! Opravdu. V detektivce moje první setkání s africkým kontinentem. A rozhodně nelituji. Výborně popsaný osud a pohnutky každého hlavního hrdiny, překvapivé a napínavé rozuzlení. Tohle by si bezesporu zasloužilo pět hvězd, ale nemohu. Nemůže za to příběh, snad ani překlad... Ale přes to obrovské množství překlepů a hrubých chyb se nepřenesu, bohužel. Jinak příběh za 5*.

Olous1
08.11.2018 5 z 5

Tak toto se mi opravdu líbilo. Tři dějové linie,tři osudy Thobela..Christine a Benyho Griessela.Pěkně se to prolínalo a četla jsem ostošest. Jdu pro další knihu a autora řadím do oblíbených.

harena
16.10.2018 5 z 5

Skvělé a neodolatelně čtivé!!! Výborný krimithriller, příběh se odehrává v Jihoafrické republice a je to jako sledovat film od kterého nemůžete odejít. Celou dobu jsem měla pocit, že jsem součástí děje. Výstižně to tu okomentoval Trudoš, je zbytečné psát víc. Jdu hned na další díl.

konformita
12.09.2018 5 z 5

Skvělé čtení. Super konec! Vrahovi budete fandit! Možná si budete přát, aby jich zabil více!

rodak
10.08.2018 5 z 5

Velmi zajímavé tři linie příběhů které se protnou.Další super kniha z této série.

davas
29.07.2018 5 z 5

Kvalitní příběh z jiného prostředí psaný velmi dobrým a čtivým stylem .Tři dějové linie postupně do sebe zapadají a mně se podání autora zamlouvá ...další knihy určitě vyhledám a hodnotím pěti *

trudoš
25.06.2018 5 z 5

Zpočátku nepůsobí Ďáblova hora příliš inovativně. Trojice hlavních postav je prototypem hrdinů moderního thrilleru a jejich různé obměny jsem zažil už bezpočtukrát. Detektiv marně bojující s alkoholem, samozvaný mstitel na cestě za pomstou a zdánlivě nevinná prostitutka rozehrávají drama vpravdě starořeckých rozměrů, aniž by v tom byla špetka nějaké originality. Jenže Deon Meyer umí. Už po deseti stranách bylo jasné, že knihu neodložím, dokud se nedostanu na konec. A rozhodně v tom není pouze fascinace africkým prostředím, protože v důsledku se na tuhle strunu moc nehraje. Mentalita protagonistů se vlastně neliší od toho, co nabízí jakákoliv jiná lokalita. Ovšem ta temnota na duši, prokládaná živými dialogy a nekompromisní realitou, se mi zkrátka zažrala pod kůži. Bennyho trable, Thobelovy motivace i Christininy pohnutky dělají z románu návykové čtení, které sice zpočátku chaoticky skáče v ději, ale v druhé polovině se ustálí a pak už jen zdárně míří k děsivému konci. Moc pěkná práce.

Jaruš7
27.05.2018 5 z 5

Ďáblova hora je místo v JAR kam si lidé v této knize chodí pro pohled na moře a město, jako chvilkový únik z ďábelské reality.
Jak obdivuji autora, za jaksi skutečné zobrazené problémy bez příkras trhákům vlastní, tak tím víc se mi zdá život v této zemi hrozný, chápu, že právě tento pres dává knize punc - jiný kraj, jiný mrav.
Citát s účinkem šoku ( léčení AIDS ) - toto bylo na šavli, jak to zní dvojsmyslně, obojí výklad je patřičně trefný.
Citace : "Včera ho zbavili obvinění ze znásilnění dítěte. K vůli procesní chybě. Debilní policajti ztratili jeho složku, - obyčejná administrativní chyba. Dostal AIDS od jedný paničky v base. Za mřížema strávil skoro celej život a pak ho propustěj na podmínku a von jde a znásilní děcko, prej aby si vyléčil AIDS.. "

Jen tak úvaha, z jiné kauzy, jestli se Káčko dostane zpátky, tak by z něj i v tom arestu z těch dojmů tam, mohl být úspěšný autor ze života převyprávěných thrillerů. (Uvidíme).

Jak jinak než neodolatelně čtivé .

klarabooks
10.02.2018 5 z 5

Nejlepší kniha , jakou jsem kdy četla! Deon Meyer se tímto stává mým nejoblíbenějším spisovatelem! Ďáblova hora je směs kriminálního thrilleru ,ale hlavně ,ukazuje nám,že spravedlnost musí být... Napínavé až do posední strany! Doporučuji hlavně čtenářům knih Hedvábníka,Volání kukačky... Opravdu brilantní kousek ke kteréme se určitě ještě v budoucnu vrátím!

jonathan
01.02.2018 5 z 5

Tak toto bolo výborné!

jockjock
22.01.2018 5 z 5

Ano skvělé,hlavně jsem nečekal že Benny to tak chladnokrevně zakončí,spíš jsem myslel že se sesype ale ted hurá na další díl.

hanulka26
31.12.2017 5 z 5

Skvělá kniha, zajímavé prostředí Jihoafrické republiky, velice čtivý uvěřitelný příběh mající spád, rozhodně doporučuji, stojí to za to!

temuchin
26.11.2017 5 z 5

Trochu mě tam rušilo to prolínající se vyprávění 3 osob, ale stejně za 5*. Člověk se i něco dozvěděl o JAR.

Afrika detektivní a krimi romány Jihoafrická republika jihoafrická literatura

Deon Meyer
jihoafrická, 1958