Sixao Sixao komentáře u knih

Luke a Jon Luke a Jon Robert Williams

Hrozně moc se mi to líbilo. Stojí rozhodně za přečtení.

06.02.2021 5 z 5

Mlha nad Atlantikem Mlha nad Atlantikem František Běhounek

Na knížku jsem narazila náhodou a protože obsahuje ilustrace, hodí se mi do letošní výzvy. Krátká knížka plná neuvěřitelných dobrodružství na moři. Bratři Johny a Archie (staršímu je teprve 13) se při lovu tresek ztratí v mlze a několik dnů bez kompasu či jiných navigačních pomůcek při snaze vrátit se ke břehu bojují doslova o život. Následují další historky námořníků z rybolovu o zážitcích při boji s divokými živly. Rozšířila jsem si obzory, že nejen silný vítr a ledové kry ale i mlha může být pro rybáře vražedná.

28.01.2021 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Předem fantasy není žánr, který bych zrovna vyhledávala. Knihu jsem si do sluchátek pustila spíše ze zvědavosti, co na tom Zaklínači všichni mají, a hodila se mi do letošní výzvy, protože nadpřirozenem se to tu jen hemží. Úvodní Cesta, z níž není návratu, mě nějak zvlášť neoslovila. Po vyhledání dalších informací o Visenně a Korinovi jsem pochopila, jak se zaklínačem povídka vůbec souvisí. V dalších příbězích už se na scéně objevil Geralt a díky hlasům Jiřího Dvořáka a Jiřího Plachého to byl poslech příjemný. Mělo to spád a našlo se nečekaně hodně humoru. Nemůžu říct, že bych tomu propadla, ale na druhý možná i třetí díl někdy taky dojde.

25.01.2021

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Po dvou thrillerech jsem sáhla po (zdánlivě) odpočinkové romantice. Tak se do první čtvrtiny kniha jevila. Pak už mě osud Stelly a Dana naplno pohltil. Je to nádherně smutný až sentimentální příběh. Na závěr velmi dojemný.

22.01.2021 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Částečně přečteno, částečně poslechnuto v podání Martina Stránského. Za mě výborné pokračování série. Na chvíle s knihou jsem se těšila a zároveň si říkala, že je škoda ji mít za chvilku přečtenou. Jen Kate je v osobním životě taková nemastná neslaná. Na začátku jsem doufala, že mezi ní a Tristanem přeskočí jiskra a autor to takhle zhatí.

17.01.2021 4 z 5

Království Království Jo Nesbø

Jo Nesbø patří k mým oblíbeným spisovatelům, takže jsem si nemohla nechat novou knihu ujít. Není to úplně klasický napínavý thriler s dobrým koncem a rozuzlením na závěr, jak je známe ze sérií HH a dalších. Nevlídná a přesto krásná norská příroda, zapadlá vesnice, její svérázní obyvatelé a dva bratři, kteří si prošli ne zrovna šťastným dětstvím a pojí je zvláštní silné pouto. Drsné hory i výchova měly dozajista velký podíl na jejich pokřiveném pohledu na svět a byly důvodem, proč se tak často dostávali do konfliktu s ostatními. Do jaké míry bylo jejich jednání obhajitelné je však otázka k zamyšlení. Tady jsem se paradoxně přistihla, že fandím záporákovi. Roy mi přišel jako sympaťák, i přes jeho přehnanou spotřebu čističe automyček, ať nespoiluji. Fandila jsem mu do konce, aby se on i bratr Carl dostali z té mizérie. Závěr mě proto moc nepotěšil. Bylo mi líto jeho i dalších zmařených životů. Optimismus tohle čtení prostě zrovna nedodá.

06.01.2021 4 z 5

"Odpusť sám sobě než zemřeš. Pak odpusť ostatním."
"Dokud je nám umožněno navzájem se milovat a uchovat si v paměti pocit lásky, můžeme umírat s pocitem, jako bychom doopravdy neodešli. Láska, kterou jsi vytvořil, přetrvává. Přežívají i vzpomínky. A ty žiješ dál - v srdcích všech, které jsi oslovil a potěšil, když jsi byl naživu."

03.01.2021 3 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Má smysl využít možnost a vrátit se do minulosti, i když se dle pravidla v přítomnosti nic nezmění? V životě většiny z nás určitě došlo k momentu, kterého jsme s odstupem času litovali a chtěli vrátit čas a udělat to znovu a jinak. Tady se o to několik osob pokusilo v kouzelné kavárně za dodržení řady pravidel a s limitem než jim vystydla káva. Po návratu se nezměnilo nic až na jednu zásadní věc u cestovatele v čase a to změny myšlení a pohledu na celou věc. Tohle hlavní poselství knihy mi připomnělo psychologickou metodu, za jejíž pomocí se lze zpětně vyrovnat s dřívějším zážitkem, který máme problém mnohdy i po letech přijmout a strávit. Minulost nezměníte ale změnou svého přístupu vás to přestane trápit. Z této strany je kniha výborná. Styl psaní a často se opakující pasáže můj dojem snižují.
A bohužel jsem nepochopila, kdo byla ona tajemná dívka v bílých šatech. Doufala jsem, že se to na konci knihy dozvím. Nebo mi něco uniklo?

17.12.2020 3 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Oblíbený autor nezklamal. Vyšetřování starých vražd Enzo díky své vytrvalosti, souhře náhod a za pomoci nemalé řady svých obdivovatelek zdárně dotáhl do konce. Celá série se tímto dílem uzavřela, vše nevysvětlené se objasnilo, dílky zapadly do skládačky a to je taky prý důvod, proč mají čtenáři tak rádi detektivky. Mám teď stejný pocit uspokojení. A posledního pachatele jsem ani netušila.

04.12.2020 4 z 5

Tchaj-pan Tchaj-pan James Clavell

Výborný historický román, který popisuje střet dvou kultur. Četla jsem ho před lety a pořád si pamatuji jméno hlavního hrdiny - Dirk Struan. V době čtení jsem se do něj trochu i zamilovala :) Evropan obchodující v exotické Asii, postupně přijímá jejich životní styl a opouští ten barbarský. Tajemný svět konkubín... paráda

28.10.2020 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

První setkání se spisovatelem a přiznám se, že na základě této knihy bych ho k oblíbeným nezařadila. Určitě by to chtělo přečíst ještě další díla, ale k tomu jsem se ještě neodhodlala. Knihu jsem četla před delší dobou, nevybavím si už všechny podrobnosti, celkový dojem, který to ve mě zanechalo, byl takový melancholicky depresivní. Ale zřejmě to byl záměr.

28.10.2020

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Tak za dva dny přečteno a teď přemýšlím, líbilo se mi to nebo ne? Do půlky super, těšila jsem se hodně moc, protože mám přečtenou celou sérii, prostě Joona je zpět, nedá se od toho odlepit, ale už od začátku jsem se nemohla zbavit dojmu, že děsu a brutality je tam tentokrát nějak zbytečně moc. A od půlky se tento pocit jen stupňoval a té akce, vražd, dalších zranění Joony už bylo na jednu knihu a čtenáře opravdu moc. A další neuvěritelná postava, která dokáže být na dvou místech zároveň. Autoři se utrhli ze řetězu a docela ráda bych si přečetla něco, co by pro změnu napsali každý sám za sebe. Nakonec 3 hvězdičky.

27.10.2020 3 z 5

Kluk z kostek Kluk z kostek Keith Stuart

Téma poruchy autistického spektra mě zajímá, zde navíc ve spojení s oblíbenou hrou mého syna Minecraft. Trochu mě zklamalo, že kniha líčí, jaké problémy sám se sebou má především otec Sama, který autismem trpí. A těžko říct, zda ho tak lze považovat za hlavní postavu. Jinak výborná kniha o autistovi je Nejsem jako vy (J. Picoult) nebo Řvi potichu, brácho (I. Březinová).

18.10.2020 3 z 5

Naděje pro Fleetwood Naděje pro Fleetwood Stacey Halls

Historický román pro ženy, jehož děj se točí kolem procesů s čarodějnicemi. Nebylo to úplně špatné, Fleetwood jsem fandila, aby dalšího potomka konečně ve zdraví donosila. Jen kvůli tomu nemusela pořád jezdit míle a míle na koni. Děj by se dal stručně shrnout takto: "o tom jak mladá šlechtična v pokročilém stadiu těhotenství zachraňuje v sedle svého koně svou porodní bábu, které hrozí upálení na hranici". Kniha mě v neposlední (popravdě v první) řadě zaujala svou krásnou obálkou. Kytičky se mi navíc hodily do výzvy.

18.10.2020 3 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Poslední (doufám zatím) a nejvíc napínavý případ oddělení Q. Schopnosti Carla s Asadem přitažené za vlasy. Co by si bez nich němečtí policajti počali :)

06.10.2020 4 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Hon na kluka, který má trochu nadpřirozené schopnosti. Ale bavilo mě to moc a byla jsem do konce napnutá, jak to dopadne :)

03.09.2020 4 z 5

Odpočinková kniha, pár zajímavých postřehů, psáno vtipně a s nadsázkou, ale ve skutečnosti mi jen utvrdila názor, že v Británii není o co stát. Jejich způsob stravování, zdravotnictví, školství atd. Jako au-pair jsem také nikdy netoužila pracovat. Nezapomenu na dotaz pana profesera v hodině angličtiny někdy v průběhu studia na střední škole, "Miss XY, zvažujete po škole působit jako au-pair?" Hleděla jsem na něho vyděšeně, protože na takovouto otázku jsem nebyla vůbec připravená. Přiznám se, že jsem měla úplně jiné představy o rozvíjení své zajista "slibné" kariéry než zdokonalovat si angličtinu při hlídání britských potomků a zaplňování mezery na trhu v levných uklízecích službách. Navíc jsem v té době neměla k malým dětem žádný vztah. Nicméně jsem se v tu chvíli neubránila provinilému pocitu, že dělám zásadní životní chybu. O zkušenostech odvážných Češek, které se do Anglie vydaly, bych si na druhou stranu přečetla ráda a víc podrobně. Tady je to zmíněno jen okrajově.

16.08.2020 3 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Další mrazivě zlověstné vyšetřování nesourodé dvojice policajtů. Náhod, které jim hrály do not, bylo tentokrát až neuvěřitelně hodně. Na druhou stranu bez nich by se nikam nepohli. Vyřešit po tolika letech případ z téměř nečitelného vzkazu v lahvi? Přesto mě to hodně bavilo :) Styl psaní, vtipné narážky na politiku, dialogy... Tímto dílem rozhodně nekončím.

27.07.2020 4 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Ani druhý díl nezklamal. Komisař krůček po krůčku odkrývá 20 let starý případ brutální vraždy sourozenců. Na povrch postupně vyplave, jakým bestiálním způsobem se ve volném čase bavila parta středoškoláků. Děj neustrnul ani na okamžik. Jednoho z pachatelů (Kimmie) mi bylo nakonec líto. Kniha hodně vypovídá o tom, že zlo plodí zlo.

16.07.2020 4 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Výborná kniha, přečetla jsem ji za pár dnů, protože jsem byla hrozně zvědavá, jak to s Merete dopadne, jestli ji najdou včas a zda to vůbec přežije. Napínavé čtení od začátku do konce. Vyšetřování odsýpalo, bavily mě dialogy, způsob, jakým se zapojil Asad a celkem i svojský přístup Carla k jeho šéfům. Závěr byl dojemný. V plánu mám i shlédnutí filmu, který byl natočený podle knihy. A další díly ze série Oddělení Q budou určitě následovat.

06.07.2020 4 z 5