Sixao Sixao komentáře u knih

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Román je opravdu rozsáhlý, ale je tak barvitý a výpravný, že jsem s délkou neměla vůbec problém. Přes své nelehké dětství si Robert šel za svým snem a velmi jsem mu fandila. Nejdříve se učil u bradýře, nějaký čas sám vykonával praxi ranhojiče a poté podnikl na dnešní poměry neuvěřitelnou cestu do Persie, aby zde studoval medicínu. Musel překonat spoustu překážet jak v podobě předsudků tak kvůli rozdílům mezi vyznavači jednotlivých náboženství. Četba pro mne byla zajímavou exkurzí do 11. století.

10.12.2021 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Do dvou třetin super, mělo to spád, napětí i vtip. Pak přišlo to zajetí Carlose a zbytek knihy se zvrhl v neuvěřitelnou grotesku. Nezachránil to ani Jakub Saic svým skvělým předčítáním.

30.11.2021 3 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Strhující román a realistická výpověď o dopadech hospodářské krize v USA v 30. letech. Stovky tisíc zoufalých zemědělců, kteří přišli o domov a zdroj obživy, míří do Kalifornie za vidinou světlejších zítřků. Tam jsou bohužel využíváni jen jako podřadný zdroj levné pracovní síly a nuznost výdělku je uvrtává do ještě větší bídy a hladu. Rodina Joadů se také vydává na západ a jejich houževnatost a odhodlání přestát všechny útrapy je obdivuhodná. Nejvíce mi bylo líto malých dětí a vlastně i dospělých. Dřít se od rána do večera a přesto cítit bezmoc sebe a své potomky uživit. Historie to není zase tolik vzdálená, o což je tohle sdělení více zneklidňující.

29.11.2021 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Správně mrazivé a napínavé čtení, když za oknem zrovna začne padat sníh. Jedno z nejtemnějších severských krimi, které jsem v poslední době "přečetla". Hudba a styl přednesu audioknihy celou atmosféru jen podtrhlo. Jen ten závěr mě zklamal a motiv jednání hlavního pachatele mi připadal až moc vykonstruovaný a těžko uvěřitelný. Něco v tomto duchu se dalo předpokládat, jak napovídá i samotný název. Jen jsem pořád čekala, že oběti bude spojovat něco jiného. Resp. zloba se obrátila proti osobám, u kterých k tomu nebyl prakticky důvod.

27.11.2021 4 z 5

Kolombína Kolombína Zdenka Becker

Čtenářská výzva: jedna s postav se jmenuje jako vy

24.11.2021

Polibek Polibek Anna Todd

Tessa & Hardin, já je prostě žeru. Už je to delší doba, kdy jsem celou sérii přelouskala téměř bez přestávek. Nad podrobnostmi děje se nebudu nějak hlouběji zamýšlet. Zajímala mě hlavně ústřední dvojice. Ona tak nevinná a on jakože zkažený a tak sexy :) Magneticky přitažlivé vzájemné jiskření a chemie. První lásky, první doteky..., divoké hádky, dramatické usmiřování. Knihy jsou navíc zfilmované a výběr představitelů překonal mé představy. Hero Fiennes Tiffin je ztělesněním drsňáka s citlivou duší v tom správném poměru. Josephine ho skvěle doplňuje. Prostě sladká dvojička, nad kterou se zasní nejedna čtenářka resp. divačka.

24.11.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Romantika z doby, kdy bylo pro muže vzrušujicí zahlédnout u dámy obnažený kotníček. Hodně mi to připomínalo Pýchu a předsudek. Na pěti stech stránkách kolem sebe krouží a na konci si dají pusu. Čtení jsem si užila i když znám větší love story.

24.11.2021 4 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Na této knize je zajímavé to, že před jejím vydáním to bylo zdánlivě neprodejné sci-fi a myslím, že ani sám spisovatel nečekal, jak se přiblížil realitě nynějších všechních dnů.

24.11.2021 3 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Za mě nejlepší díl z celé série. Míň deprese, víc policejní práce a celkově to bylo napínavé a akční. A na závěr si už Mia snad konečně zajela někam za sluníčkem :)

24.11.2021 4 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Dočetla jsem resp. vyposlechla druhé pokračování a když teď pročítám pár posledních komentářů, mám radost, že nejsem sama, kdo na této sérii vidí mouchy. Pojď Mio, pojď, jak někdo tak závislý a psychicky nevyrovnaný může vůbec něco vyšetřovat? Pár láhví tvrdého týdně proložených několika platíčky nejspíš podpoří fantazii ale fyzicky? Dle Holgera krásná indiánka. Před pár dny jsem na vinném koštu ochutnala 16 vzorků a krásná jsem pak nebyla ani trochu. K čemu je tam vlastně Holger, kromě toho, že kouří a asistuje Mie, když má zrovna záchvat hlasitého přemýšlení, jsem opravdu nepostřehla. Přispěl někdy něčím k vyšetřování? Nebo jsem možná měla slabou chvilku a tenhle vzácný okamžik zrovna prospala. Ještě že má další lidi v týmu, jako třeba Gabriela. Jinak to byla správná motanice a přehlídka úchylů a poznamenaných jedinců. Pachatele jsem nedokázala předem odhadnout, podezřelých byla spousta. Přednes Petry Špalkové je výborný.

16.11.2021 4 z 5

Nerozhodnost Nerozhodnost Ed McBain

Na tuhle McBainovku jsem narazila náhodou, protože se mi hodil název knihy do čtenářské výzvy. 87. revír jsou výborné klasické detektivky bez přehnané snahy o šokování čtenáře. Strohý styl psaní mi také velice vyhovuje. Později jsem přečetla i pár dalších dílů a ráda postupně přidávám další. Tento díl se při zpětném hodnocení trochu vymyká. Děj je popisován z pohledu pachatele a jeho osobního dilema. Tým 87. revíru se tu prakticky neangažuje.

15.11.2021 4 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Většinu knihy jsem pořád netušila, kam to celé vede a co si o tom myslet. Závěrečné rozuzlení bylo opravdu nečekané.

28.10.2021 4 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Nee, takhle to nemělo skončit! A nemyslím teď práci policistů ale dějovou linku Avy a Luca. Tento díl jsem si vychutnala nejvíc, určitě i proto, že je prozatím poslední. Odpustím autorce pár nelogických bot, do kterých uvrhá hlavně Avu, a těším se na pokračování.

24.10.2021 4 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Výborné pokračování série. Dokonce komisařka Overbecková projevila lidskou stránku. Těším se na další díl.

15.10.2021 4 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Z 3. dílu jsem rozpačitá. Z větší části mě kniha bavila, osud hlavního pachatele šokoval, jeho motiv jednání je originální. Na druhou stranu mě štvalo to, co předváděla Ava, a Luc kolem ní pořád krouží jak tokající tetřev. Nadřízená komisařka je naprostá štěkna bez kousku empatie. Novinář Lens se vrhá do vyšetřování jen tak z nudy bez nějaké další zjevné a uvěřitelné zainteresovanosti. Pak ta partyzánština Luka a seržanta Livelyho, která se totálně zvrhne. Proč tam před tím spisovatelka nastrčila Lense, aspoň teď začalo dávat smysl. Celkový dojem průměrný.

12.10.2021 3 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Romantika přesně taková, jakou jsem od Moyes očekávala. Příběh Jennifer a její vášnivé a nenaplněné lásky je podrobně rozepsaný a zasazený do 60. let. O 40 let později narazí na milostný dopis adresovaný Jennifer novinářka Ellie a zdánlivě zapomenutá historie začne zase ožívat. Fandila jsem starým milencům i Ellie v jejím současném osobním životě. Nedivím se, že už se této love story ujali i filmaři.

10.10.2021 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Přečteno jedním dechem a knihu nešlo odložit, jak to bylo napínavé. Jen mě iritovaly vztahy na pracovišti Luca. Jeho nadřízená ho hnala do práce i se zlomenou kostrčí, k tomu zmetek Edgar a rozpolcená Ava. Celkově tlak na lidské zdroje mi přišel přitažený za vlasy a těžko snesitelný po delší dobu.

04.10.2021 4 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Po delším hledání výborná detektivní série. Přečteno jako audiokniha a hlas pana Šťastného určitě přispěl ke kvalitnímu zážitku z knihy. Luc Callanach je sympaťák i když má taky svoje temné stránky. Kriminalisté z pera Petera Maye mi přirostli k srdci, Callanah je alespoň poloviční Skot a něco z jejich nátury a seveřanské vytrvalosti a profese kriminalisty jdou prostě velmi dobře dohromady. Po dočtení prvního dílu jsem se hned vrhla na další.

02.10.2021 5 z 5

Zabiják Zabiják Ed McBain

Jako první kniha ze série 87. revír se mi do rukou dostala Nerozhodnost, která se způsobem vyprávění očima pachatele liší od ostatních, celkově je velmi chytlavá a od jejího přečtení jsem věděla, že se k McBainovi budu ráda vracet. Líbí se mi strohý styl psaní, humor a realistický pohled na práci policajtů. Po dalších nahodilém čtení bylo na čase vzít to pěkně popořádku. Na úvod dojde ve městě hned k nělika vraždám policistů. V těch dnech panuje hrozné vedro a zpočátku ani stopy a vyšetřování nikam nevedou. Seznámíme se s detektivem Carrelou, atmisférou ve městě a nechybí překvapivé rozuzlení na závěr. Předchozí přečtené díly se mi přece jen líbily o něco víc, proto 3*

26.09.2021 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Knihu jsem četla jako audioknihu a její zpracování dobře podkreslovalo hororovou atmosféru. Tajemný objev v truhle v bývalém blázinci je na začátku kolotoče tajuplných událostí. Parta mladých lidí se posléze vydává do pohoří Tribeč, o kterém se proslýchají podivné historky o mizejících lidech. Cestou narazí i na pár zchátralých opuštěných domů. Už jen to samo o sobě je strašidelné. Jejich výprava se čím dál víc komplikuje. Hodně mi to připomínalo záhadu v Blair witch. Na konci zůstává spousta nevysvětleného. Teď bych se na túru do této oblasti Slovenska rozhodně nevydala.

26.09.2021 4 z 5