Sixao

Přečtené 288Vyhoďme ho z kola ven
únor - duben 2021
Vyhoďme ho z kola ven 2010, Ken Kesey

Letošní výzvu mám hodně o dočítání knižních předloh slavných filmů. Vyhoďme ho z kola ven je jednou z nich. Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem považuji od prvního shlédnutí za výborný film. Při čtení se mi před očima míhaly skvělé herecké výkony Jacka Nicholsona jako McMurphyho, Louise Fletcherové jako sestry Retchedové, Dannny deVita a dalších. Většinou se mi po přečtení knihy filmová adaptace moc nelíbí, tady mám pocit, že režisér dokázal z předlohy vykřesat ještě o kapku víc. Např. slavná scéna, jak McMurphy zapojuje chovance do hrají basketbalu, v knize je o tom jen zmínka. Ve filmu mi nechybělo nic, v knize trochu postrádám tu Nicholsnovu jiskru. A těžko říct, jak bych to vnímala, kdybych nejdřív přečetla knihu. Jinak je celý příběh prostoupený smutkem, pro mě o to větším, že jsem věděla, jak to celé dopadne. Bezmoc proti bezpráví a zlovůli, umanutá sestra zavádějící absurdní opatření, všechny pacienty naházela do jednoho pytle, zacházela s nimi jako s nesvéprávnými a srážela jim sebevědomí nejspíš jen pro ten pocit moci, kterou nad nimi měla.


Tichá smrt
březen - duben 2021
Tichá smrt 2021, Peter May

Peter May patří k mým oblíbeným spisovatelům, tahle kniha bohužel úrovně Čínských thrillerů nebo trilogie z ostrova Lewis nedosahuje. Zajímavé prostředí španělského pobřeží, zkorumpované policie, vhled do života lidí se sluchovým handicapem, u jedné z postav dokonce v kombinaci se slepotou. Jinak bylo chování a motivy hlavního padoucha těžko uvěřitelné. Závěr mi přišel úplně přitažený za vlasy. Drogový obchod obřích rozměrů a svou další existenci by takovým způsobem neohrozil kvůli jedné policajtce.


Profesionál
březen - duben 2021
Profesionál 1970, E. McBain (pseudonym)

Tento díl 87. revíru jsem si vybrala ke čtení, protože na obálce knihy je srdce. Sňatkový podvodník a sériový vrah nechává svým obětem před smrtí vytetovat srdíčko s iniciálami mezi palec a ukazováček. Do vyšetřování se zaplete žena detektiva Carelly a hraje i hlavní roli v jeho dopadení. Detektiv Brown řeší případ s podvodníky. Tým 87. revíru se v tom tentokrát dost plácal a předváděl, jak se to dělat nemá, a trochu mě to rozčilovalo. Za to hvězdička dolů.


Zub za zub
březen 2021 (26.-28.)
Zub za zub 2012, E. McBain (pseudonym)

Nejdřív byl Ed McBain, pak vzniklo severské krimi. Zatímco detektiv Carella vyšetřuje fingovanou sebevraždu pana továrníka, na stanici 87. revíru vkráčí žena s černou taškou rozhodnutá pomstít svého muže kriminálníka. Přítomní policajti se rázem stanou rukojmím vyšinuté ženské, která jim hrozí bouchačkou a lahví výbušného nitroglycerinu. Jedno říjnové odpoledne se tak pro osádku promění v nečekaný boj o život. Kratší délka knihy mi naprosto vyhovovala, přesto obsahovala vše, co má správná detektivka mít. Dialogy jsou naprosto věrohodné, napětí do poslední stránky, malinka na jeden víkend. Knihu jsem si ne náhodou vybrala do čtenářské výzvy, protože název obsahuje část lidského těla.


Bouřková sezóna
březen 2021 (17.-26.)
Bouřková sezóna 2014, Andrzej Sapkowski

Zaklínač je zpět, hezká pohádka pro dospělé na závěr.


Paní jezera
březen 2021 (09.-17.)
Paní jezera 2012, Andrzej Sapkowski

Dočteno, resp. doposlouchán poslední díl. Čišela z toho rezignace. Se závěrem nejsem vůbec spokojená. Nemuselo to tak špatně zkončit, tolik mrtvých, chjo. Souhlasím, že se mohlo ubrat dění kolem vedlejších postav a přidat Geralta. Politika v 10. kapitole mě vyloženě nebavila. A jak to bylo s tou svatbou, z toho jsem jelen. Asi si budu muset znovu přečíst povídku. Přece se jí nemohli zúčastnit žijící současně s již pochovanými. Brzy se pustím do zbývajicí Bouřkové sezóny. Dle recenzí si snad spravím chuť.


Věž vlaštovky
březen 2021 (05.-08.)
Věž vlaštovky 2010, Andrzej Sapkowski

Jako celek to nebylo špatné. Co bych vytkla, že tentokrát se objevuje až příliš moc intrikaření a krutosti, málo Geralta a ještě míň Yennefer. Ve srovnání s povídkami humor žádný. Schopnosti Ciri jako zabijáka přehnané i na fantasy. Děj mi přišel občas zmatený a nevím, jak lépe to vystihnout, ale místy mě spisovatel štval zdlouhavým líčením vedlejších událostí a dalších postav, které mě moc nezajímaly.


Křest ohněm
březen 2021 (02.-05.)
Křest ohněm 2011, Andrzej Sapkowski

Hodnocení tohoto dílu píšu zpětně po přečtení Paní jezera. Zhltla jsem to všechno moc rychle po sobě, takže mi děje jednotlivých knih splývají. Tohle je jedno velké dobrodružné putování Geralta za Ciri. Připojila se lučišnice Milwa, upír Regis. Líbí se mi obrat u postavy Cahira.


Čas opovržení
únor - březen 2021
Čas opovržení 2011, Andrzej Sapkowski

Tento díl mě bavil mnohem víc než Krev Elfů. Po sletu čarodějů začal děj nabírat slušné obrátky, akce střídá napětí. Poslední třetina přečtena jedním dechem. Jen těch jmen mágů a panovníků, kdo se v tom dokáže zorientovat, klobouk dolů. Musela jsem si v průběhu čtení vyhledat některé souvislosti a zřejmě jsem objevila informace, které autor prozradí až v dalších dílech. Nějak jsem pořád nechápala, kdo vládne Nilfgaardu. Ale aspoň to začalo dávat smysl.


Krev elfů
únor 2021 (17.-26.)
Krev elfů 2011, Andrzej Sapkowski

Po přečtení povídek pokračuji ságou. Trochu jsem se toho bála, ale rozdělením do kapitol je to pořád docela čtivé. Není tu tentokrát moc akce typu bělovlasý versus nějaká příšera, děj se točí hlavně kolem Ciri. Ta nejdříve prochází výcvikem u zaklínačů, později se jí ujme Yennefer, která v ní probouzí magické schopnosti. Nejvíc mě stejně baví vztah Geralta a jeho čarodějky. Ten chlap je prostě sexy nebo nás všechny zaklel :)


Lolita
únor 2021 (17.-20.)
Lolita 2019, Vladimir Nabokov

Lolitu jsem kdysi viděla zfilmovanou a podrobnosti děje už jsem si moc nepamatovala. Zůstal jen základní dojem a obraz - nedbalá, umorousaná a drzá lolitka, která sebou bez přestání šije, hihňá se, něco cumlá a pak tu je její celkem pohledný otčím, obdivovatel a prznitel v jedné osobě. Knižní předlohu jsem si pustila do sluchátek hlasem Miloslava Mejzlíka a mělo to naprosto stejný účinek. Fascinace nymfičkou, zvrhlá touha, melancholie, roadmovie. První čtvrtina je ohromná snůška oplzlostí s minimem děje a říkala jsem si, že tohle dočíst bude opravdu výzva. Pak už se příběh začal slušně rozvíjet. Čtyři hvězdičky dávám za opravdu bohatý a barvitý sloh.


Faja
? - únor 2021
Faja 2017, Petra Stehlíková

Faja byla ještě zajímavější než 1. díl. Plno napínavého dobrodružství a záhad. Co nám to autorka dělá? Už aby vyšlo pokračování.


Naslouchač
? - únor 2021
Naslouchač 2016, Petra Stehlíková

Knihu jsem si přečetla hlavně ze zvědavosti. Docela mě to bavilo, jen na konci zůstalo až moc nezodpovězených otázek kolem celé té záhady s Nastereami a nezbude než si přečíst i další díl.


Meč osudu
leden - únor 2021
Meč osudu 2011, Andrzej Sapkowski

Také se mi pokračování líbilo víc než první soubor. Zaklínač je mi čím dál víc sympatický :)


Luke a Jon
únor 2021 (01.-06.)
Luke a Jon 2012, Robert Williams

Hrozně moc se mi to líbilo. Stojí rozhodně za přečtení.


Mlha nad Atlantikem
leden 2021 (15.-28.)
Mlha nad Atlantikem 1969, František Běhounek

Na knížku jsem narazila náhodou a protože obsahuje ilustrace, hodí se mi do letošní výzvy. Krátká knížka plná neuvěřitelných dobrodružství na moři. Bratři Johny a Archie (staršímu je teprve 13) se při lovu tresek ztratí v mlze a několik dnů bez kompasu či jiných navigačních pomůcek při snaze vrátit se ke břehu bojují doslova o život. Následují další historky námořníků z rybolovu o zážitcích při boji s divokými živly. Rozšířila jsem si obzory, že nejen silný vítr a ledové kry ale i mlha může být pro rybáře vražedná.


Poslední přání
? - leden 2021
Poslední přání 1999, Andrzej Sapkowski

Předem fantasy není žánr, který bych zrovna vyhledávala. Knihu jsem si do sluchátek pustila spíše ze zvědavosti, co na tom Zaklínači všichni mají, a hodila se mi do letošní výzvy, protože nadpřirozenem se to tu jen hemží. Úvodní Cesta, z níž není návratu, mě nějak zvlášť neoslovila. Po vyhledání dalších informací o Visenně a Korinovi jsem pochopila, jak se zaklínačem povídka vůbec souvisí. V dalších příbězích už se na scéně objevil Geralt a díky hlasům Jiřího Dvořáka a Jiřího Plachého to byl poslech příjemný. Mělo to spád a našlo se nečekaně hodně humoru. Nemůžu říct, že bych tomu propadla, ale na druhý možná i třetí díl někdy taky dojde.


Dopisy, které nikdo nečetl
leden 2021 (17.-22.)
Dopisy, které nikdo nečetl 2017, Iona Grey

Po dvou thrillerech jsem sáhla po (zdánlivě) odpočinkové romantice. Tak se do první čtvrtiny kniha jevila. Pak už mě osud Stelly a Dana naplno pohltil. Je to nádherně smutný až sentimentální příběh. Na závěr velmi dojemný.


Mlha nad Shadow Sands
leden 2021 (05.-17.)
Mlha nad Shadow Sands 2020, Robert Bryndza

Částečně přečteno, částečně poslechnuto v podání Martina Stránského. Za mě výborné pokračování série. Na chvíle s knihou jsem se těšila a zároveň si říkala, že je škoda ji mít za chvilku přečtenou. Jen Kate je v osobním životě taková nemastná neslaná. Na začátku jsem doufala, že mezi ní a Tristanem přeskočí jiskra a autor to takhle zhatí.


Království
leden 2021 (01.-06.)
Království 2020, Jo Nesbø

Jo Nesbø patří k mým oblíbeným spisovatelům, takže jsem si nemohla nechat novou knihu ujít. Není to úplně klasický napínavý thriler s dobrým koncem a rozuzlením na závěr, jak je známe ze sérií HH a dalších. Nevlídná a přesto krásná norská příroda, zapadlá vesnice, její svérázní obyvatelé a dva bratři, kteří si prošli ne zrovna šťastným dětstvím a pojí je zvláštní silné pouto. Drsné hory i výchova měly dozajista velký podíl na jejich pokřiveném pohledu na svět a byly důvodem, proč se tak často dostávali do konfliktu s ostatními. Do jaké míry bylo jejich jednání obhajitelné je však otázka k zamyšlení. Tady jsem se paradoxně přistihla, že fandím záporákovi. Roy mi přišel jako sympaťák, i přes jeho přehnanou spotřebu čističe automyček, ať nespoiluji. Fandila jsem mu do konce, aby se on i bratr Carl dostali z té mizérie. Závěr mě proto moc nepotěšil. Bylo mi líto jeho i dalších zmařených životů. Optimismus tohle čtení prostě zrovna nedodá.


Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele
leden 2021 (01.-03.)
Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele 2012, Mitch Albom

"Odpusť sám sobě než zemřeš. Pak odpusť ostatním." "Dokud je nám umožněno navzájem se milovat a uchovat si v paměti pocit lásky, můžeme umírat s pocitem, jako bychom doopravdy neodešli. Láska, kterou jsi vytvořil, přetrvává. Přežívají i vzpomínky. A ty žiješ dál - v srdcích všech, které jsi oslovil a potěšil, když jsi byl naživu."


Než vystydne káva
prosinec 2020 (05.-17.)
Než vystydne káva 2019, Tošikazu Kawaguči

Má smysl využít možnost a vrátit se do minulosti, i když se dle pravidla v přítomnosti nic nezmění? V životě většiny z nás určitě došlo k momentu, kterého jsme s odstupem času litovali a chtěli vrátit čas a udělat to znovu a jinak. Tady se o to několik osob pokusilo v kouzelné kavárně za dodržení řady pravidel a s limitem než jim vystydla káva. Po návratu se nezměnilo nic až na jednu zásadní věc u cestovatele v čase a to změny myšlení a pohledu na celou věc. Tohle hlavní poselství knihy mi připomnělo psychologickou metodu, za jejíž pomocí se lze zpětně vyrovnat s dřívějším zážitkem, který máme problém mnohdy i po letech přijmout a strávit. Minulost nezměníte ale změnou svého přístupu vás to přestane trápit. Z této strany je kniha výborná. Styl psaní a často se opakující pasáže můj dojem snižují. A bohužel jsem nepochopila, kdo byla ona tajemná dívka v bílých šatech. Doufala jsem, že se to na konci knihy dozvím. Nebo mi něco uniklo?


Nezvratné alibi
listopad - prosinec 2020
Nezvratné alibi 2020, Peter May

Oblíbený autor nezklamal. Vyšetřování starých vražd Enzo díky své vytrvalosti, souhře náhod a za pomoci nemalé řady svých obdivovatelek zdárně dotáhl do konce. Celá série se tímto dílem uzavřela, vše nevysvětlené se objasnilo, dílky zapadly do skládačky a to je taky prý důvod, proč mají čtenáři tak rádi detektivky. Mám teď stejný pocit uspokojení. A posledního pachatele jsem ani netušila.


Podivný případ se psem
listopad 2020 (16.-19.)
Podivný případ se psem 2003, Mark Haddon


Pondělí začíná v sobotu
říjen - listopad 2020
Pondělí začíná v sobotu 2005, Arkadij Strugackij


Zrcadlový muž
říjen 2020 (24.-27.)
Zrcadlový muž 2020, Lars Kepler

Tak za dva dny přečteno a teď přemýšlím, líbilo se mi to nebo ne? Do půlky super, těšila jsem se hodně moc, protože mám přečtenou celou sérii, prostě Joona je zpět, nedá se od toho odlepit, ale už od začátku jsem se nemohla zbavit dojmu, že děsu a brutality je tam tentokrát nějak zbytečně moc. A od půlky se tento pocit jen stupňoval a té akce, vražd, dalších zranění Joony už bylo na jednu knihu a čtenáře opravdu moc. A další neuvěritelná postava, která dokáže být na dvou místech zároveň. Autoři se utrhli ze řetězu a docela ráda bych si přečetla něco, co by pro změnu napsali každý sám za sebe. Nakonec 3 hvězdičky.


Naděje pro Fleetwood
říjen 2020 (11.-18.)
Naděje pro Fleetwood 2019, Stacey Halls

Historický román pro ženy, jehož děj se točí kolem procesů s čarodějnicemi. Nebylo to úplně špatné, Fleetwood jsem fandila, aby dalšího potomka konečně ve zdraví donosila. Jen kvůli tomu nemusela pořád jezdit míle a míle na koni. Děj by se dal stručně shrnout takto: "o tom jak mladá šlechtična v pokročilém stadiu těhotenství zachraňuje v sedle svého koně svou porodní bábu, které hrozí upálení na hranici". Kniha mě v neposlední (popravdě v první) řadě zaujala svou krásnou obálkou. Kytičky se mi navíc hodily do výzvy.


Hory peklo ráj
srpen - říjen 2020
Hory peklo ráj 2020, Are Kalvø


Oběť 2117
září - říjen 2020
Oběť 2117 2019, Jussi Adler-Olsen

Poslední (doufám zatím) a nejvíc napínavý případ oddělení Q. Schopnosti Carla s Asadem přitažené za vlasy. Co by si bez nich němečtí policajti počali :)


Selfies
září 2020 (13.-23.)
Selfies 2018, Jussi Adler-Olsen


Nesmírný
září 2020 (04.-13.)
Nesmírný 2016, Jussi Adler-Olsen


Marco
? - září 2020
Marco 2014, Jussi Adler-Olsen

Hon na kluka, který má trochu nadpřirozené schopnosti. Ale bavilo mě to moc a byla jsem do konce napnutá, jak to dopadne :)


Karanténa
srpen 2020 (15.-23.)
Karanténa 2020, Peter May


Anglické listí aneb Coolturní šok
červenec - srpen 2020
Anglické listí aneb Coolturní šok 2017, Alena Damijo

Odpočinková kniha, pár zajímavých postřehů, psáno vtipně a s nadsázkou, ale ve skutečnosti mi jen utvrdila názor, že v Británii není o co stát. Jejich způsob stravování, zdravotnictví, školství atd. Jako au-pair jsem také nikdy netoužila pracovat. Nezapomenu na dotaz pana profesera v hodině angličtiny někdy v průběhu studia na střední škole, "Miss XY, zvažujete po škole působit jako au-pair?" Hleděla jsem na něho vyděšeně, protože na takovouto otázku jsem nebyla vůbec připravená. Přiznám se, že jsem měla úplně jiné představy o rozvíjení své zajista "slibné" kariéry než zdokonalovat si angličtinu při hlídání britských potomků a zaplňování mezery na trhu v levných uklízecích službách. Navíc jsem v té době neměla k malým dětem žádný vztah. Nicméně jsem se v tu chvíli neubránila provinilému pocitu, že dělám zásadní životní chybu. O zkušenostech odvážných Češek, které se do Anglie vydaly, bych si na druhou stranu přečetla ráda a víc podrobně. Tady je to zmíněno jen okrajově.


Složka 64
červenec - srpen 2020
Složka 64 2013, Jussi Adler-Olsen


Vzkaz v láhvi
červenec 2020 (16.-27.)
Vzkaz v láhvi 2013, Jussi Adler-Olsen

Další mrazivě zlověstné vyšetřování nesourodé dvojice policajtů. Náhod, které jim hrály do not, bylo tentokrát až neuvěřitelně hodně. Na druhou stranu bez nich by se nikam nepohli. Vyřešit po tolika letech případ z téměř nečitelného vzkazu v lahvi? Přesto mě to hodně bavilo :) Styl psaní, vtipné narážky na politiku, dialogy... Tímto dílem rozhodně nekončím.


Zabijáci
červenec 2020 (06.-16.)
Zabijáci 2012, Jussi Adler-Olsen

Ani druhý díl nezklamal. Komisař krůček po krůčku odkrývá 20 let starý případ brutální vraždy sourozenců. Na povrch postupně vyplave, jakým bestiálním způsobem se ve volném čase bavila parta středoškoláků. Děj neustrnul ani na okamžik. Jednoho z pachatelů (Kimmie) mi bylo nakonec líto. Kniha hodně vypovídá o tom, že zlo plodí zlo.


Žena v kleci
červenec 2020 (02.-06.)
Žena v kleci 2012, Jussi Adler-Olsen

Výborná kniha, přečetla jsem ji za pár dnů, protože jsem byla hrozně zvědavá, jak to s Merete dopadne, jestli ji najdou včas a zda to vůbec přežije. Napínavé čtení od začátku do konce. Vyšetřování odsýpalo, bavily mě dialogy, způsob, jakým se zapojil Asad a celkem i svojský přístup Carla k jeho šéfům. Závěr byl dojemný. V plánu mám i shlédnutí filmu, který byl natočený podle knihy. A další díly ze série Oddělení Q budou určitě následovat.


Jeden z nás
červen - červenec 2020
Jeden z nás 2020, Shari Lapena

Do třetice všeho dobrého, tahle kniha se mi líbila od autorky nejvíc. Celkem slušně se to rozjelo, vztahy mezi sousedy správně zamotané, vrah mě vůbec nenapadl, ale marná sláva, na Nesba nebo Bryndzu to prostě nemá. "Věty jak pro blbečky" líp bych to nevyjádřila. Děj dobrý, jinak jsem se nemohla ubránit dojmu, že je to všechno tak nějak uměle poslepované.. Pustila jsem se teď do Případů oddělení Q (Adler-Olsen) a to je jiná káva.


Nevítaný host
červen 2020 (04.-19.)
Nevítaný host 2019, Shari Lapena

Pár hostů zůstane kvůli zimní vánici odříznutých v hotelu bez elektřiny a spojení s okolním světem a postupně je začne někdo vraždit. Je to některý z hostů nebo se tam ještě někdo schovává? Každý z účastníků si mimo to prožívá nějaké své psygologické dramátko. Námět výborný, ale myslím si, že se z toho dalo vykřesat víc. Hlavně překvapivě nepřekvapivý závěr. Policie se konečně dostane na místo činu, najdou jeden usvědčující předmět, bum, vraždy vyřešeny. Thrilerem bych to nenazývala, spíše průměrná detektivka. Styl psaní mi trochu připomíná Agathu Christie.


1 ...