Zabiják

kniha od:

Zabiják https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24632/zabijak-24632.jpg 4.2 283

87. revír série

< 1. díl >

Během jediného týdne jsou střelou zblízka zabiti dva policisté z 87. revíru: Mike Reardon a David Foster. Dvě úkladné vraždy bez zjevného motivu. Rozjíždí se zátah na propuštěné vězně, kteří by mohli mít se sedmaosmdesátkou nevyřízené účty, ale všichni mají skálopevné alibi. A revolver ráže 45 mm vystřelí znovu. Z tkání nalezených za nehty třetího zavražděného policisty, Hanka Bushe, vyčtou odborníci lecjaké údaje o vrahově postavě, zaměstnání, zvycích. Detektiv Steve Carella začíná tušit, odkud vane vítr. Udělá však osudnou chybu – svěří se se svým podezřením jednomu senzacechtivému žurnalistovi, a ten jeho informace zneužije. Vrah po přečtení novin pochopí: musí Carellu odstranit. A tak neopatrný Steve Carella ohrozil nejen vlastní život, smrtelné nebezpečí číhá především na jeho snoubenku, hluchoněmou Teddy Franklinovou...... celý text

Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Naše vojsko
Originální název:

Cop Hater , 1956


více info...

Komentáře (57)

Komentáře 57 Recenze 0

Kabuky
Kabuky
11.07.2023 5 z 5

Nádherná odpočinková četba.

ninano
ninano
25.04.2023 5 z 5

Výborná detektivka klasického ražení. 87. revír - není co dodávat.


lynxir
lynxir
24.03.2023 2 z 5

Hodně přeceňovaná detektivka, spíše taková dost natažená povídka. Máte dvě vraždy a jinak naprosto žádné detaily ani informace, přitom jste v polovině knihy. Jednoduché až k primitivnosti, žádná hluboká psychologie. Čte se to rychle, tak na hodinku ve vlaku. Ale jinak celkem rychle zapomenutelná nuda.

jprst
jprst
14.11.2022 5 z 5

Stará dobrá detektivka napsaná v autorově dosti strohém stylu bez zbytečného natahování, to dává ději patřičný švih, ale i tak se mu podařilo nacpat do děje celou řadu vtipných až cynických poznámek a vydařených dialogů, což čtivosti rovněž přispívá. A logický závěr jen kvalitu této detektivky jen potvrzuje.

Johny_H.
Johny_H.
12.11.2022 5 z 5

Velice příjemná detektivka. Na můj vkus méně akční a málo zajímavých vražd, ale uvdíme jak to bude dál.

jarin58
jarin58
07.10.2022 4 z 5

Přijemná stará detektivka,není zbytečně dlouhá,sice motiv policistů těžko uvěřitelný,ale proč ne.

raty
raty
02.10.2022 4 z 5

Musím upřímně napsat, že kdyby toto byla opravdu první kniha ze série, kterou jsem četla, asi bych dalšími případy nepokračovala. Chápu, že se jedná o první seznamovací díl, takže i na tak krátkou knihu je zde dost popisů. Na druhou stranu se jedná o popisy mravenčí policejní práce a případ sám o sobě je velmi dobře vystavěn. Takže zase někdy nashledanou pánové z 87. revíru.

rafan65
rafan65
02.09.2022 5 z 5

McBaina a jeho 87. revír mam rád. Je to nenáročné čtení a člověka pobaví. Ač je zápletka slabší tak děj doslova pádí za svým cílem. Jednoznačně doporučuji přečíst. Mám dokonce pocit, jestli zrovna tento příběh jsem neviděl kdysi zfilmovaný.

janina66
janina66
05.08.2022 3 z 5

Je vidět, že je to teprve úvod serie. Nebylo to špatné, ale nemám v detektice ráda fylosofické úvahy, a tady jich bylo dost. Knihu vylepšilo nečekané rozuzlení.

ArwenAragorn
ArwenAragorn
03.07.2022 5 z 5

81%

"Co jste dělali v tom voze?"
"Seděli"
"Často sedíte v zaparkovaných vozech ve tři ráno?", zeptal se Foster.
"Někdy," přiznal McCarthy.
"Co jste tam dělali?"
"Mluvili." "O čem?"
"O všem možném."
"O filozofii?" zeptal se Bush.
"Taky,"řekl McCarthy.
"K čemu jste došli?"
"Došli jsme k tomu, že není moudrý sedět v zaparkovaným autě ve tři ráno. Vždycky se najde nějakej polda, kterej si potřebuje udělat záznam do bloku."......
___________________________________________________________________________
..."On není zabiják. Ten ani neví, jak zabít nudu."
___________________________________________________________________________
Skvělá detektivka, první díl z 87. revíru. Řádí tady vrah policistů s naprosto neočekávaným motivem. Moc jsem si ji užila a doporučuji ji!

Olous1
Olous1
16.05.2022 5 z 5

Moje první knížka od autora. Jsem spokojená, divím se, že jsem na tuto sérii narazila až teď. Perfektní počteníčko, přečteno za jeden den, styl psaní a námět skvělý a těch dílů. Čeká mě skvělé čtení na hodně dlouhou dobu. Autora zařazuji do oblíbených. Za mě 100%.

dasenka
dasenka
23.04.2022 5 z 5

Steve Carella v mé nejoblíbenější knize o 87.revíru……a také má první detektivka,čteno v roce 1967?

Kory98
Kory98
24.03.2022 5 z 5

První zmínka o 87. revíru a detektivu Stevovi Carellovi, která rozjíždí kolotoč krásných klasických detektivních příběhů, jaké mám ráda. Mám jich v knihovně dobrou polovinu a vždycky se k nim ráda vracím.

ivana7717
ivana7717
11.02.2022 3 z 5

Kto má rád klasické staré detektívky, tak si príde na svoje. Žiadne zbytočné opisy, žiadne krváky, ale rýchly príbeh. Asi by som sa k tejto knihe nedostala, keby som na ňu nečítala recenziu tu, na stránkach databázy.

ropyzz
ropyzz
16.10.2021 3 z 5

knihovna mého dědi obsahuje velkou část dílů této série. vlastně jiné knihy děda nečte a v knihovně nemá.

začal jsem tedy číst s velkým nadšením a mohu říct, že jsem rád, že jsem si tuto knihu přečetl.

knihu nejde srovnávat se současnou literaturou a dektektivkami jako je peter may nebo jo nesbo, ani s klasikou od doylea. je to naprosto unikátní dílo. takovej vlastní žánr.

kniha mě bavila, nebyla to ale moje srdcovka. to však mému dědovi neříkejte

Sixao
Sixao
26.09.2021 3 z 5

Jako první kniha ze série 87. revír se mi do rukou dostala Nerozhodnost, která se způsobem vyprávění očima pachatele liší od ostatních, celkově je velmi chytlavá a od jejího přečtení jsem věděla, že se k McBainovi budu ráda vracet. Líbí se mi strohý styl psaní, humor a realistický pohled na práci policajtů. Po dalších nahodilém čtení bylo na čase vzít to pěkně popořádku. Na úvod dojde ve městě hned k nělika vraždám policistů. V těch dnech panuje hrozné vedro a zpočátku ani stopy a vyšetřování nikam nevedou. Seznámíme se s detektivem Carrelou, atmisférou ve městě a nechybí překvapivé rozuzlení na závěr. Předchozí přečtené díly se mi přece jen líbily o něco víc, proto 3*

heavy66
heavy66
01.09.2021 5 z 5

Moje první mcbainovka, kterou jsem objevil kdysi dávno na polici paperbacků v knihovně svých rodičů. Originální název je výstižnější, ale ne dobře přeložitelný do češtiny. Každopádně kniha má výborně napsanou zápletku s drsnými vraždami a strhující závěr - rád se k ní vracím!

Kuža007
Kuža007
17.07.2021 5 z 5

Skvělá napínavá detektivka. Vrah je sice docela dlouho znám předem než ho odhalí, ale skvělý vstup do románů o policistech z 87. revíru. Násilí je zde naturalistické avšak ne bezdůvodné, jak ho můžeme vidět z severských kriminálkách. Naopak, postupy zdejších kriminalistů odpovídá skutečnosti a podléhá přísné logice a příkazům.

Kochy84
Kochy84
14.07.2021 5 z 5

To je přesně ta detektivka, že které se dneska dělají různé parodie. Není to Noir, naopak, všechno je zalité spalujícím Kalifornským sluncem, potkáváme tu různé hispánské gangy, policisté trousí hlášky a dalo by se možná při čtení hrát bingo. Ale všechno do sebe krásně zapadá a všechno funguje. Za mě příjemný výlet ze všech těch severských, zbytečně studených, mrtvol.
Co mě na knize navíc neuvěřitelně bavilo byl překlad, vznikl v šedesátých letech bez jakékoli znalosti popkulturniho pozadí a proto nám dneska zní trochu jako Google translator. Proto policista krátce před smrtí touží po chladícím přístroji (dneska by chtěl asi klimatizaci).

katerina5544
katerina5544
10.07.2021 5 z 5

Skvělá detektivka. Jedu postupně od začátku, abych měla představu o postavách. Tak nějak jsem tušila, že by to tak mohlo být. Doporučuji k přečtení, čtivé, napínavé a i s humorem :)

Medunkavera
Medunkavera
18.06.2021 4 z 5

Příběh mě udržel v napětí až do konce. Postupy a styl vyšetřování, všechno. Obdivovala jsem práci laboratoře: co je možné zjistit z chomáče vyškubnutých vlasů, nebo z vyšlápnutého lejna. Perfektní. Také jsem zjistila, že tohle je vlastně první díl ze série případů.
Jasně. Jak jinak. Já začala případem číslo 37! A myslím, že právě v tomle případu autor představoval detektivy. (Já vím, že už jsem to psala. Že autor v každém díle představuje buď nějakého detektiva, nebo laboranta, nebo jiného kolegu z jiného oddělení, vyšetřovatelku, nebo prostě nějakého svého kolegu, nebo kolegyni.)
Také to bylo protkáno hezkým humorem.

"Koho hledáme?" zeptal se Bert Kling Carelly.
"Dizzy Louis Ordise."
"Toho neznám."
"On tebe taky ne."
--------------------------
"Jste na špatný stopě." řekl Denny
"Ten by nerozeznal pětačtyřicítku od míchačky na cement.
Je to padavka.
Kdyby vedle něho někdo vystřelil, měl by tejden loudavou s tryskem.
On není zabiják.
Ten ani neví, jak zabít nudu."
---------------------------------
Padl výstřel. A on mrtev, zhroutil se na betonovou zem.
(Líbí se mi takhle zvláštně poskládaná slova)
---------------------------------
Ale konec byl děsnej. To jsem se slyšela, jak s hrůzou v hlase, říkám: "Co to vyvádíte.. Carello?!"
Byla jsem na něj fakt naštvaná.

betička
betička
07.03.2021 3 z 5

Klasická detektivka bez zbytečných kudrlinek. A když ji nečtete v horkém létě, tak vás může popis počasí i zahřát :-)

konicekbily
konicekbily
02.02.2021 4 z 5

Úplně první knížka celé série. Na nemnoha stánkách autor stačil popsat prostředí Města a hlavní postavy policajtů 87. revíru. A hned mají na krku sériového vraha svých kolegů. Autor se plně nevěnuje zápletce, ale uvádí na scénu hlavní aktéry. Nicméně vše vysvětlí v závěru.

Corso
Corso
24.01.2021 3 z 5

Rozjazd serie, svizne, kratke, cita sa to lahko a nenudi. Ale v podstate taka genericka zapletka krimi z velkomesta. Postavy si ale oblubite. Kazdopadne ako to napisat, z dobrych detektivok je toto len spodna policka. Obcas sa zda ze hlavnou postavou je tu mesto.

Usire
Usire
08.10.2020 4 z 5

Největší přínosem této knihy je nikdy nevěřit novinářům. Děj byl uvěřitelný, ale závěr poměrně dobře předvídatelný.

tygřík2
tygřík2
04.10.2020 5 z 5

Zabijáka jsem si chtěla poslechnout jako audioknihu. Interpret ji úplně zabil. Většinou není nad voňavý šustivý papír a vlastní vnímání. Bylo to počteníčko! Sice tu a tam podivné chování postav ( věřit novinářům?.-))), ale zase to vyváží krásné popisy města a atmosféry a špičkovací dialogy mezi detektivy. Vrhám se na další díl.

draka
draka
11.09.2020 5 z 5

Na jednoduchém příběhu nás v napětí udržuje přesvědčivě vedené vyšetřování. Výborná a čtivá detektivka, po které budete autorovy knihy nadále vyhledávat a nebudete z nich zklamáni.

katka134
katka134
10.07.2020 4 z 5

U mcbainovek platí, že v jednoduchosti je krása.
Ráda se k nim vracím

Greenfingers
Greenfingers
28.05.2020 5 z 5

Ačkoliv jsem přečetl již hodně příběhů z 87.revíru, k prvnímu dílu série jsem se dostal až nyní.
Detektivka má ten správný říz, žádná hluchá místa, skvělé dialogy odposlouchané z ulice - prostě klasický Ed McBain v té nejlepší formě.
Měl bych jenom jednu výtku: autor v zájmu zdramatizování závěru nechá zkušeného detektiva udělat fatální chybu, která nakonec ohrozí život jiné osoby. Působí to neprofesionálně, ale také nevěrohodně.

Jenny055
Jenny055
15.04.2020 4 z 5

Stará detektívka, ale siahla som po nej zo zvedavosti, lebo je prvá v sérii "87. revír" so Stevom Carellom. Prvá polovica bola trochu zdĺhavá, ale druhá mala spád a tá "baba" mi hneď začala byť podozrivá, ako na Carellu vyťahovala krásne nohy.