Zabiják

Během jediného týdne jsou střelou zblízka zabiti dva policisté z 87. revíru: Mike Reardon a David Foster. Dvě úkladné vraždy bez zjevného motivu. Rozjíždí se zátah na propuštěné vězně, kteří by mohli mít se sedmaosmdesátkou nevyřízené účty, ale všichni mají skálopevné alibi. A revolver ráže 45 mm vystřelí znovu. Z tkání nalezených za nehty třetího zavražděného policisty, Hanka Bushe, vyčtou odborníci lecjaké údaje o vrahově postavě, zaměstnání, zvycích. Detektiv Steve Carella začíná tušit, odkud vane vítr. Udělá však osudnou chybu – svěří se se svým podezřením jednomu senzacechtivému žurnalistovi, a ten jeho informace zneužije. Vrah po přečtení novin pochopí: musí Carellu odstranit. A tak neopatrný Steve Carella ohrozil nejen vlastní život, smrtelné nebezpečí číhá především na jeho snoubenku, hluchoněmou Teddy Franklinovou......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/24632/zabijak-24632.jpg 4.2171

87. revír 1.

Literatura světová, Detektivky, Romány
Vydáno · Naše vojsko

Cop Hater · 1956

Kniha Zabiják

1T0S_

McBain detektivky prostě psát uměl...

Děj je sám o sobě docela primitivní - někdo zabíjí detektivy 87. revíru. Ti se snaží vypátrat, o koho se jedná, ale jaksi se jim to nedaří. Oproti detektivkám z nedávných let se to zdá jako pořádně nudná zápletka, ale není tomu tak. Netečou zde sice potoky krve, ale zato se zde setkáte se zajímavou prací detektivů z padesátek a realistickým scénářem.

McBainův styl je též něčím, co stojí za zmínku. Nemá potřebu nic natahovat, jeho strohost dodává ději akčnost, do sto šedesáti stran zvládne napasovat logické vysvětlení zločinu, spoustu cynických poznámek a povedené dialogy.

S postavami to bylo trošku horší. Docela dlouho mi dělalo problém mezi nimi nějak rozlišit. Ke konci knihy to už bylo lepší, jejich charaktery byly též docela dobře napsané.

Skvělá detektivka, která nepotřebuje příliš prostoru na podání logického a záživného děje.
5/5

ThomasRuhe

Úplně první díl o 87. revíru. Ještě zde chybí mnoho postav, které pak celou sérii provází. Jako vstupní díl celkem dobrý, vyšetřování vražd policejních detektivů má nakonec jednoduché rozuzlení.

lseling
23.11.2018

První z perfektních a čtivě napsaných příběhů z 87. revíru fiktivního amerického města Isola.
Postupně se seznamujeme s členy pátracího oddělení tohoto revíru v čele s poručíkem Byrnesem. Někdo zabil tři jeho detektivy a nejlepší z nich - Steve Carella - nechtěně pomocí novináře obrací vrahovu pozornost na svoji holku Teddy. Nakonec naštěstí vše dobře dopadne.
Fascinuje mě McBainův popis detektivního pátrání, jež vychází ze skutečných policejních postupů.

jaroiva
22.09.2018

Naštěstí jsem to nečetla jako první knihu série, tak jsem se nebála o některé osoby. A i když jsem už nějak po polovině věděla, kdo bude asi viník, bavilo mě číst až do konce.
Vzpomněla jsem si na nejmenovanou detektivku od Agathy Christie, kde podobný případ řeší Poirot. Jinak by mě asi řešení nenapadlo.

Ala787
27.06.2018

Dobře se četlo, rychle utíkalo. Dlouho jsem netušila, kdo by to mohl být. Ed McBaina mám ráda. Protože nečtu chronologicky, tak jsem se pročetla i informací o Carellovi ještě neženatém.

SilvieSisinka
20.06.2018

Oddechová jednohubka od velkého spisovatele ;-)

Jaruš7
09.05.2018

Ze série první díl s vypovídající obálkou.
Systém vyšetřování hledá logiku, ta je zakamuflovaná v síti náhodných střetů s podsvětím. Ale nic není jak se zdá. Pachatelův důvod logický je, a tak nakonec stačí ledabyle, vlastně trestuhodně - náhodně naznačit, a v reakci se klubko zločinů rozmotá, a takové to štístko má S.C.

1amu
01.04.2018

Nostalgická vzpomínka na mého prvního Mc Baina. Hernajs to už uteklo tolik roků ? -Neuvěřitelné !
A ten Steve Carella pak v dalších příbězích furt nestárnul, stejně tak ta celá parta z 87.revíru. Autor uměl dokreslit mančaft okolo S.C. do detailu : plešatý Meyer Meyer s outěžkem svého jména (což zavinil ten jeho fotr), a Bert Kling. S kolika ženskými se rozešel (nedivím se jim), trouba Genero a občas je všechny seřve Pete Barnes (toho mám zafixovaného v podobě pana Pántíka v jedné z pondělních zdařilých slovenských inscenací).
A když všichni mládenci byli jaksi mimo, navštívil je ušmudlaný Ollie Weeks a už to zasejc dostalo grády.
V porovnání se současnými autory detektivních románů byl Mc Bain opravdový machr. Z mála udělal hodně. A ty jeho přílohy, myslím výpisy z policejních spisů ! On byl první.
Udělal mi radost sérií s M. Hopem (ty pohádkové tituly knih). Zdály se mi lepší než 87.revír. Okolo roku 1990 navštívil Prahu, dohodl se s BB artem a fandové měli možnost koupit knihy s krásnými obálkami, ale ošklivým papírem.
Já byl blázen a dosáhnul jsem (ani nevím jak-přispěla i Zelená knižnica z Bratislavy ) úplný komplet všech jeho knih. A teď nevím co s tím- přece jen zabírají hodně místa a nabídka nových borců je zajímavá...

TIP: Máte rádi Databázi knih?

87. revír

Ed McBain (p)