Sixao Sixao komentáře u knih

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Thriller ponurý jako je Island proslulý špatným počasím. Freya s Hudlarem začnou vyšetřovat deset let starý dopis od studenta, ve kterém předpovídá zavraždění několika osob. Policista s psycholožkou postupně odkrývají souvislost s případem úmrtí malé Vaky a další hrůzné události v rodině pisatele dopisu. Islandskou přírodu zde autorka pravda moc nezmiňuje, zato i v tomto dílu poukazuje na odosobněný byrokratický systém péče o zneužívané a týrané děti. Těžké téma, které lze vzhledem k Freyně profesi očekávat. Bylo to napínavé a rozhodně jsem se u audioknihy nenudila. Jen už mi místy vadila úsečnost a často až zbytečně naštvaný projev Kláry Cibulkové. Pro zajímavost Hudlar se správně čte [Hódlar].

20.03.2022 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Kniha stále aktuální a nadčasová až mrazí. Remark z vlastní zkušenosti popisuje hrůzu a nesmyslnost války. V pouhých 18 letech s dalšími spolužáky dobrovolně odjíždí na frontu. Lehkým perem je čtenáři vylíčená realita a surovost boje, ztráta ideálů, vynucená zatvrzelost duše, ale i přátelství a soudržnost se členy roty.

"Je to ostatně komické, že neštěstí světa pochází tak často od malých lidí, jsou mnohem energičtější a nesnesitelnější, než velcí. Chránival jsem se dostat se k oddílu s malými veliteli rot; jsou to zatracení holomci."

20.03.2022 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

První setkání s knihou od slavné spisovatelky. Kouzelnickou sérii znám z filmů a zpětně ji číst mě nelákalo. Proto jsem sáhla alespoň po oblíbeném detektivním žánru. Navíc se mi kniha hodila do ČV - postava, která má fyzickou indispozici. Dle obálky jsem se mylně domnívala, že se bude děj odehrávat někdy v době Sherlocka Holmese. Mátla mě i dramaturgie audioknihy, která zvolenou hudbou taky nějak nekorespondovala s moderní dobou. Ale za to samozřejmě spisovatelka nemůže. Sloh používá opravdu barvitý. Pro mě už té omáčky okolo bylo zbytečně moc a celé to bylo takové užvaněné a pitoreskní jako HP. Cormoran a Robin jsou jinak sympatická dvojice. Celkově hodnotím jako průměr.

18.03.2022 3 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

Mrazivě napínavý thriller protknutý červenou knihovnou.
Autorka se narodila v jižní Africe, nicméně nyní žije v Kanadě a zde se i odehravá děj knihy.

12.03.2022 4 z 5

Poslední rituál Poslední rituál Yrsa Sigurðardóttir

Kniha na mě hluboce zapůsobila, zejména příběh Haralda a jeho rodiny. Téma upalování čarodějnic je také hodně zajímavé. Zpočátku bylo obtížné sledovat všechny ty podrobně popisované historické souvislosti o biskupech, knihách a dopisech, ale pak to do sebe začalo krásně zapadat. Harald ve svém výzkumu šel urputně za svým cílem a v závěru mi ho bylo hrozně líto. Tóra i Mathias jsou záživná dvojka, nechyběl vtip ani akčnost. Za mě jedna z detektivek, u které vydržíte do rána. Ráda sáhnu po pokračování.

05.03.2022

Firewall Firewall Henning Mankell

Další výborná audiokniha. Wallander tentokrát rozplétá případ propojený s kyberzločinem. K vyřešení zásadně přispěje mladý hacker. Snad každý detektiv (píšící po vzniku internetu) má nějakého toho machra přes počítače. V souvislosti s tím jsem přemýšlela, jestli Mankell tohle téma zapracoval do severského krimi jako první. Slavná Larssonova trilogie vyšla také o něco později. Asi by to byl dobrý námět k diskuzi.
Škoda, že se série chýlí ke konci a už mi moc knih od autora ke čtení nezbývá.

27.02.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Knihu jsem objevila v rámci ČT, kde autorem je novinář. Zavede nás do zapadlé vesnice s pohnutou historií v šumavském pohraničí. Do Jelení Hory přijíždí Linda, aby tu postupně odkryla osudy své rodiny na pozadí složitého soutiží Čechů, Němců (z většiny odsunutých po válce) a slovenských Rumunů v tomto nehostinném kraji. Námětem i prostředím mi kniha hodně připomínala Žítkovské bohyně. Jako detektivku bych ji neoznačila, ale rozhodně jí nechybí čtivost a napětí.

26.02.2022 4 z 5

O krok pozadu O krok pozadu Henning Mankell

Výborné pokračování detektivní série a za mě asi nejlepší díl. Průběh vyšetřování mě hodně bavil. Když pominu zdravotní potíže, projevil Wallander mimořádnou odvahu a úsilí dopadnout vraha.

21.02.2022 5 z 5

Dvě ženy Dvě ženy Martina Cole

(SPOILER) Od knihy jsem čekala něco trochu jiného. V podstatě sledujeme Susanin životní příběh a otřesné zážitky, které vyústily v tragédii a vězení. Myšlení obětí domácího násilí bývá pokřivené ve vztahu ke svým trýznitelům. Hádky si dávají za vinu, partnera omlouvají a idealizují si ho. Odejít bývá těžké, protože často existuje finanční závislost, to vše se dá pochopit. Tohle ale už byla příliš silná káva a těžko věřit, že by z toho Susan dokázala tak snadno vyváznout se zdravým rozumem, obklopena přáteli a s milujícím partnerem po boku. Týral a zneužíval ji nejdříve otec, pak manžel, z časti i matka. Násilí, sex a zase násilí. Hlavně ta opakovaná krutost i v době těhotenství, která vedla k potratům, si myslím by ženu naprosto zlomila. Děti by také měly řadu psychických problémů. Je to brak se snahou šokovat. Nezachránil to ani pohádkový happyend. Čtenářská výzva splněna, další knihy od autorky mě nelákají.

12.02.2022 3 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Na novou knihu od Roberta Bryndzy jsem se těšila, ale za mě je tato nejslabší ze všech. Do dvou třetin se nic zvláštního nedělo, samé výslechy a žádné napětí. Do děje mě to vtáhlo až ke konci a ani rozuzlení nebylo příliš překvapivé. Homosexuálů je tam už prostě tolik, že jeden další v závěru se ztratí v davu. Kate je po Erice taková nemastná neslaná.

01.02.2022 3 z 5

Vrazi bez tváře Vrazi bez tváře Henning Mankell

Kurt Wallander, postarší rozvedený chlapík se skoro dospělou a mírně problematickou dcerunkou, není žádný super hrdina, nebojí se přiznat špatnou náladu nebo přirozený lidský strach a tím je mi sympatický. Detektivní série z dob, kdy mobilní telefon byl v plenkách. Vyšetřovalo se postaru a poměrně zdlouhavě, ale taková už policejní práce je a působilo to uvěřitelně.
Četla jsem formou audioknihy, hlas Jiřího Vyorálka byl příjemným bonusem a skvěle doplňoval mírně melancholickou náladu, jakou je celá série prostoupena.

30.01.2022 4 z 5

Vyšší spravedlnost Vyšší spravedlnost Hans Rosenfeldt (p)

Tak. Prozatím poslední díl dočten. Byla jsem hrozně zvědavá, jak to celé dopadne a současně jsem nechtěla, abych už byla na poslední stránce. Ze závěru jsem lehce otřesená. Otázek tentokrát více než odpovědí. Chápu narážky na procházení dveřmi. Z Billyho je mi vážně smutno. A co se nechtěně nakonec povedlo Sebastianovi. Jejda, jejda. Pokračování si samozřejmě ráda přečtu.

25.01.2022 5 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Super pokračování, jen už mi docela pila krev Vanja a Torkel jí k tomu přizvukuje bez kousku profesionality. Sebastian je nenapravitelný sukničkář, ale tohle si prostě nezasloužil. Navíc pokaždé zásadně přispěje k vyřešení případu. Vážně přemýšlím nad tím, jakým právem Vanja takhle zachází s nejbližšími lidmi. Až za ní Sebastian nebude dolézat, nebude mít skoro nikoho. A jak se zachoval Jonathan k přítelkyni? Taková borka Vanja opravdu není. Na druhou stranu jí Sebastian pokazil to přijetí na FBI... Pěkně si s námi autoři pohrávají :) Co dodat k Billymu. Trochu jsem to tušila a čekala nějaký šílený zvrat na závěr. Teď jen doufám, že to nedopadlo úplně nejhůř jak mohlo.

22.01.2022 4 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Případy oddělení Q jsou výborné a ani tyhle dvě povídky nezklamaly. První byla poměrně vtipná. Představa Larse skákajícího na kmenu stromu... :) Těším se na pokračování s Carlem a Asadem, které by mělo vyjít letos.

20.01.2022 4 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Tahle série je opravdu návyková past pro příznivce detektivek. Torkelův tým tentokrát vyšetřuje zavraždění celé rodiny, kde byli malí chlapci. Celé té tragédii přihlížela jejich sestřenice. Otřesená je na útěku a jde jí o život. Jako protipól sledujeme další vývoj v osobních životech Vanji, Sebastiana, Billiho i Torkela... Jejich práce při zajišťování a vyhodnocování technických důkazů mi přišla trochu chaotická nebo to nejspíš bylo nepřítomností Ursuly. Také mi úplně nesedělo, jak z 10leté holčičky na několika místech fyzicky udělali mimino. S výškou 146 cm mohla vážit 35 kilo a maminka by se s ní "v náručí" pěkně prohla. Ale jde o drobnosti. S mírnými obavami, kam se posune Bill, hned sahám po pokračování.
Čtenářská výzva - postava na útěku

20.01.2022 5 z 5

Robin Hood Robin Hood Alexandre Dumas, st.

Už si moc nepamatuji podrobnosti, knihu jsem četla někdy v 90. letech, kdy jsem Robina Hooda měla spojeného s jeho seriálovým představitelem Michaelem Praedem. Samozřejmě jsem do pohledného herce byla jako správná puberťačka zaláskovaná. Doma jsme měli přesně tohle zelené paperbackové vydání. Z knihy mi zůstalo jen pár vjemů. Bylo to romantické, s Robinem to nedopadlo zrovna šťastně a na konci jsem brečela jak želva.
V rámci ČV jsem si dala opáčko a s odstupem let jsem příběh o nejslavnějším zbojníkovi ze Sherwoodu vnímala jako pohádku. Romantismus z toho přímo prýští. Tlupa neporazitelných Robinových druhů, krásné a věrné ženy po jejich boku, které jako víly pobíhají po tajemných zákoutích hlubokého hvozdu. V první půlce se odehraje až překvapivé množství hromadných svateb. Následuje líčení řady hrdinských skutků Robina a jeho družiny. Některé záporné postavy, známé z filmů, se v knize objeví jen krátce. Robin bohatým bral a chudým dával a byl to veskrze čestný a (v rámci možností) mírumilovný člověk. Jeho odchod byl stejně romantický jako celý příběh.

18.01.2022 4 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Tak to byla jízda. Jsem ráda, že jsem tuhle sérii objevila. V každém dílu zajímavé vyšetřování zločinu ale i s poutavým přesahem do osobního života týmu kriminalistů. Sebastian je psychopat a v knize není rozhodně sám. Závěr šokující a nezbude než se vrhnout na další díl :)
Čtenářská výzva - odehrává se na horách

16.01.2022 5 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Čtení jsem si vysloveně užívala. Série pokračuje výborně. Sebastian je dobrý magor, ale jeho motivy chování se dají pochopit. Získává si čím dál větší sympatie. Na vypjatém konci mě uklidňovalo vědomí, že jsou ještě další díly a že to určitě dobře dopadne :)
Čtenářská výzva - název bez písmene "a"

07.01.2022 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Výborná severská detektivka, napínavá do posledních stránek. Torkelův tým s přispěním Sebastiana Bergmana krůček po krůčku odhaloval tajemství, až do sebe jednotlivé dílky skládačky zapadly. Postupně se odhaloval i pohnutý a předčasně ukončený život šestnáctiletého Rogera. Pachatele jsem neuhodla ani náhodou. Sebastian má netypicky plno špatných vlastností, ale je svůj. To se mu musí nechat. Určitě se pustím i do dalších dílů.

26.12.2021 5 z 5

Psi z Rigy Psi z Rigy Henning Mankell

Kniha pro mne byla zvlášť poutavá tím, že by se místo Rigy klidně mohla odehrávat v Praze. Wallander působil naivně a jako úplný neználek místních poměrů. To mi přišlo trochu účelové. Zaujatost čtenářky ze země postižené lety totalitního režimu a socialistickou érou je jasná. Vyslechnuto jako audiokniha. Jiří Zaorálek zážitek o hvězdičku navýšil a také velmi chválím krásný hudební doprovod.

11.12.2021 5 z 5