Vrazi bez tváře

Jednoho lednového mrazivého rána zazvoní inspektoru Wallanderovi telefon. Vypadá to na rutinní případ. Když však detektiv přijíždí na osamocenou švédskou farmu, objevuje krvavou lázeň. Starší muž byl mučen a ubit. Farmářova žena, škrcená zvláštním uzlem, umírá vzápětí v nemocnici. Před smrtí však stačí zašeptat „cizinec“. Jediné slovo, které rozpoutá vlnu násilí proti žadatelům o azyl z nedalekého uprchlického tábora. Události se chopí média a začnou hrát na národní strunu, což vyhovuje různým střetům, které zapříčiní laxní přístup státních orgánů. Netrvá to dlouho a jeden z nich skončí podpálením tábora a chladnokrevným zavražděním somálského uprchlíka. Má však komisař opravdu sledovat stopu cizinců? Vždyť bratr zavražděné ženy odhalil nové skutečnosti, které vyšetřování Wallanderova týmu komplikují. Tlak na komisaře se zvyšuje, je třeba jednat rozhodně, s chladnou hlavou a nenechat se vtáhnout do pasti všudypřítomné xenofobie. Série Wallander: https://www.pitaval.cz/serie/483-wallander...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/154251/pripady-komisare-wallandera-vrazi-b-Yfx-154251.jpg 3.7419

Případy komisaře Wallandera / Komisár Wallander 1.

Literatura světová, Detektivky
Vydáno, Host

Mördare utan anksikte, 1991

Kniha Vrazi bez tváře

Katulinka69

Nějak mě nezaujala

kofola33

O Wallanderovi jsem toho precetla uz vice a teprve ted se mi dostal do ruky 1.dil. Musim rict, ze to bylo trosku slabsi oproti jinym dilum, nudne to nebylo, jen trochu rozvlacne a nemelo to moc "štávu", nicmene i me prekvapila pristehovalecka problematika uz v 90-tych letech. A co me hodne pobavilo, ta "typicky ceska jmena" :-D. Dobra detektivka.

Gibis

Jako mnohé přede mnou i mě překvapilo, že Švédsko řešilo problémy s migrací už v devadesátých letech, což je v dnešní době velkým tématem i u nás. Možná jsem se občas trochu ztrácela ve všech těch skandinávských jménech, ale to je asi můj problém. Detektivka to byla dobrá a Wallanderovy myšlenkové pochody, zejména ty v jeho vztahu k ženám, mě často slušně pobavily :)

Jaruš7

Audiokniha co se dobře poslouchá, závěr mi rozhodil hodnocení, takže tak.
Doba otevřenosti musí mít následky.
Příběh jakoby se stal, možná, že v nějaké podobě ano. Je to už pár desítek let, zločinné důvody jsou dodnes stejné, jen technika vyšetřovatelů je vylepšená, i když nebýt lidského faktoru, tak by se musela najít cesta bezdůvodného důvodu k důvodu zločinnému.
Nedá mi to, snad kdyby autor vzal na vědomí národnostní jmennou zvyklost, tak by nebylo hodnocení v modrém.

Jenny055

Počúvala som audioknihu, ale kniha ma nenadchla.

trekina

I já měla trochu problém se závěrem a určitě ne kvůli národnosti vrahů:-). Takže se shodnu s rekonem, že to, co mě zaujalo byla problematika migrace, nacionalismu, šovinismu, které už tehdy (tedy dávno před začátkem migrační krize) vyvolávaly těžko zvladatelné sociální napětí.

veronika0269

Moc hezky se to četlo. Je to chytře napsané, žádné zbytečné vyžívání se v násilí, které je u současných autorů standart. Těším se na další knihu.

rekon

První případ komisaře Wallandera mě moc nezaujal, i když už v té době řešil problematiku migrace. Děj se táhl a závěr byl takový nijaký.