Království

Do zapadlé vsi v norských horách se z ciziny vrací zdejší rodák Carl Opgard a přiváží s sebou návrh na výstavbu luxusního wellness hotelu. Jeho bratr Roy se těší, že v malém hospodářství, kde oba vyrůstali, bude konečně živěji. Jenže Carl s sebou přináší také velké problémy a jako vždy spoléhá na to, že starší sourozenec je za něj vyřeší. Udělá však Roy to, co po něm bratr žádá, zvlášť když se začíná ukazovat, co všechno mu Carl zatajil?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439320/big_kralovstvi-1z4-439320.jpg 4.2801

Vydáno: , Kniha Zlín

Kongeriket, 2020

Kniha Království

boxas
včera

Prolog, tedy příběh s Dogem, to je alfa a omega celého Nesbova Království. Tam, u této příhody z dětství, všechno začíná a také končí. Tam leží pochopení celé knihy.
Mimochodem, všimla jsem si, že Jo Nesbo to tak dělá často. Jeho prology, to nejsou jen upoutávky k ději, je to většinou něco mnohem víc.
Království není nějaká akční kniha. Ze začátku možná až moc poklidný příběh z malého městečka na norském venkově, které zakrátko v dohledné době, až bude dokončena nová silnice, vlastně skoro zmizí z mapy. Lidé, kteří se znají odnepaměti. Místní aféfky a skandálky, které by jinde prošly bez povšimnutí, ale na které se zde nikdy nezapomíná. Zdánlivě klidný, až nudný život vesničanů.
A pak je tu vztah dvou bratrů, staršího Roye, který "dělá, co musí", a mladšího Carla, který je... prostě takový, jaký je...
Bratrská láska, pochopení, přijetí, odpuštění, závist a nenávist, "my" Opgardovi vůči světu... Hodně ne až tak v knihách neobvyklých motivů.
A toto všechno zarámováno nádhernou norskou přírodou.
To, z čeho by průměrný autor udělal průměrnou knihu, však Jo Nesbo povýšil na výborný čtenářský zážitek.
Možná to bude tím, že Jo Nesbo průměrný autor není. :-)

šipek
24. listopadu

Po trošku slabší začátku jsem se tak začetl, že těch 600 stran uteklo jak voda. Výborně napsaná kniha a trošku jiný Nesbo. Psáno z pohledu vraha což je dost vyjímečné, ale v této knize mi to přišlo zcela normální. Je to dost brutální čtení o hrozných lidských osudech a vypočítavosti.

mi-380
23. listopadu

Autorovy hluboké ponory do temných koutů našich duší, prokombinované až překombinované, mě občas přitahují podobně jako pohádky v dětském věku a horory v pokročilejším, stejně jako milióny čtenářů po celém světě, kteří netrpělivě čekají na každý další autorův text. I tak musím potvrdit tečku, kterou kap66 uzavřela svůj komentář: „Skvěle napsaná hnusárna“. Toho zla se z většiny Nesbøvých knih hrne ven tolik, že i přes dokonalost vyprávění, skvěle navozenou atmosféru i efektní překvapivé zvraty v ději, málokdy dokážu jít s pěticípými medailemi do maxima. Norské venkovské Království, plné skryté brutality, je toho dokonalým příkladem. Jako by autor chtěl celý svět upozornit na skutečnost, že přes všechno to ropné a vodní bohatství, rekordní HDP, elektrické Tesly a Barnevernet, zůstávají Norové ve svém nitru stále ještě těmi obávanými, nevyzpytatelnými, divokými Vikingy.
85 % (zatím 788 hodnotících s průměrem 84 %).

Polík
22. listopadu

(+ SPOILER) Je to zvláštní, ale za celou dobu mi v knize nepřišlo, že by vlastně vypravěč byl vrahem. Je to tak dobře sepsáno, že to vlastně všechno vypadá, jako by to bylo nezbytné. On nezabíjí z potěšení, ale z nutnosti.
Opravdu skvěle sepsáno!

yellowbanna
21. listopadu

(+ SPOILER) Zajímavá změna perspektivy vypravěče. Tentokrát nesledujeme myšlenky detektiva ale vraha...a ještě tak zblízka, že se vše děje jen jakoby mimochodem a nevyhnutelně a my mu snad jako čtenáři i docela fandíme...zvláštní pocit.

begoni
20. listopadu

Nesbovy detektivky extra nemusím, ale toto bylo jiné, mnohem lepší. Co mi hodně vadilo, byla obecná čeština. Kvůli ní jsem se dlouho nemohla začíst...

kululinka
19. listopadu

Zase velmi povedené dílo. Precizní jazyk, spád příběhu, postavy, všechno super. Osobně mi ale přišlo, že poslední třetina už byla dost předvídatelná, na co tedy u autora nejsem zvyklá. A taky tam prostě chybí to mrazení a napětí, které jsem si užívala v sérii s Harrym.

F22Falcon
15. listopadu

Ano, kniha je sice odlišná od jiných Nesbových děl, není ale o nic méně čtivá. Do příběhu jsem byl zažraný od začátku, i když se zatím vlastně ani nic nedělo. Tak je skvěle napsaná. Musím ale uznat, že konec mě zklamal. Ne, že bych čekal nějaký happyend "a všichni byli šťastní až do smrti", ale nějak mě závěr neuspokojil. Chyběl mi takový ten pocit "no ty kráso" bezprostředně po dočtení.