Království

Do zapadlé vsi v norských horách se z ciziny vrací zdejší rodák Carl Opgard a přiváží s sebou návrh na výstavbu luxusního wellness hotelu. Jeho bratr Roy se těší, že v malém hospodářství, kde oba vyrůstali, bude konečně živěji. Jenže Carl s sebou přináší také velké problémy a jako vždy spoléhá na to, že starší sourozenec je za něj vyřeší. Udělá však Roy to, co po něm bratr žádá, zvlášť když se začíná ukazovat, co všechno mu Carl zatajil?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439320/big_kralovstvi-1z4-439320.jpg 4.21133

Vydáno: , Kniha Zlín

Kongeriket, 2020

Kniha Království

ElikaS
dnes

Jedná se o moje první seznámení s Nesbem a musím říct, že jsem příjemně překvapená. Knížka mě moc bavila.
Charaktery jednotlivých postav byly skvěle propracované a hlavně uvěřitelné. Umím si představit, že prostředí, ve kterém hlavní postavy vyrůstaly, je mohlo takto poznamenat a zavést až k řekněme extrémnímu jednání.
Roy mi trochu připomínal mého oblíbeného Joe Goldberga a Karl ten byl vůbec kapitola sama pro sebe.
Musím ocenit i smysl pro humor, ten cynický nádech, který knížka měla se mi moc líbil.
Další skvělá věc byla, jak byl příběh vystavěn - prolínání minulosti a přítomnosti se autorovi skvěle povedlo a knížku příjemně oživovalo. Navíc byla knížka i dík tomu velmi napínavá a byla jsem pořád zvědavá, co bude dál.
Na konec musím říct, že knížka byla velmi originální a i po jejím přečtení si nejsem jistá, do jakého žánru ji zařadit. Thriller, psychologický thriller, detektiva nebo snad společenská próza? Nevím, ale každopádně výborná knížka.

2mig1

Můj první Nesbø mimo sérii Harryho Holea. A taky tedy poněkud zklamání. Sice tradičně skvělý a syrový popis prostředí i charakterů. Ale jinak se vše děje tak nějak nuceně, tváří se osudově, aby vše na konec vyplynulo tak nějak do ztracena.

Hanuja

Nádherný ROMÁN s nádherným napínavým tragickým příběhem zasazeným do norských hor. Byla to moje první kniha od Jo Nesba a nemohla jsem asi vybrat lépe.
Byla v něm láska, nenávist, vypočítavost, zrůdnost člověka. Nádherně vystavěné charaktery všech postav v románu. Snad by to šlo přirovnat k tomu, že v každém člověku je vlastně Mr. Jekyll and Mr. Hyde. Chvíli je slunečný den a chvíli temná noc v každém z nás. Kniha určitě stoji za přečtení.

ArwenAragorn

90%

"Všichni lžeme, i když si myslíme, že mluvíme pravdu. To, co za pravdu označujeme, je jenom lež, která nám nejlíp poslouží. A naše schopnost věřit v nezbytné lži je bezmezná.
_______________________________________________________________________________________________________________
"Ty a já Royi, máme jenom jeden druhého." To říkával Carl často. "Všichni ostatní, o kterých si myslíme, že je milujeme nebo že oni milujou nás, jsou jenom fata morgána. Zatímco ty a já jsme jedno. Jsme bratři. Dva bratři v pustině. Zemře-li jeden, zemře druhý."

Absolutní pecka! Přečetla jsem si znovu, protože jsem chtěla vědět, jestli na mě knížka bude působit stejně jako poprvé. A působila. Skvěle promyšlené, současnost s návraty do minulosti, dokonale zvládnutá psychologie postav, hodně zvratů, napětí. Velmi temné, ponuré, depresivní, emotivní. Konec se dal čekat, ale brečela jsem.
Já jsem opět nadšená a doporučuji!

cukrovka

Skvělé, temné až depresivní. Autor dokáže po celý příběh udržovat čtenáře v napětí. Tajemství jsou postupně odhalována střídáním současnosti se vzpomínkami na dětství a dospívání. Pomalé tempo vyprávění, ich forma, to vše přispívá k napětí.

Ujfi1
29.12.2022

Vítaná změna oproti Harry Hole, moc se mi to líbilo.

Ajrad1981
27.12.2022

Tak já nevím. U mě se to asi nějak minulo účinkem. Bylo tam pár zajímavých zvratů, ale vzhledem k autorovi bych čekala, že mě budou víc šokovat. A zůstává mi jen otázka: fakt existuje někdo jako Roy? Někdo, kdo kryje svého bratra, pomáhá mu takovým způsobem, přestože ten bratr je pěkný parchant?!

kalache
22.12.2022

...kdyby to zfilmovali,rád bych se podíval,což...