Království

Děj nového románu Joa Nesbøho s názvem Království se odehrává v malé obci Os rozkládající se pod horami. Jeho hlavními hrdiny jsou dva bratři, Roy a Carl. Roy, vyučený automechanik a provozovatel místní benzínky, žije sám na statku Opgard, který s bratrem zdědil po rodičích. Carl totiž odešel na studia do Ameriky, kde pak zůstal a stal se úspěšným obchodníkem. Po letech se teď vrací s manželkou, architektkou Shannon, do svého rodiště. Přivážejí s sebou nápad postavit v horách luxusní hotel. Plánovaný záměr ale provází řada problémů, které Carl neumí řešit a spoléhá na to, že starší bratr mu jako vždycky pomůže. A Roy, který si vyčítá, že Carla v dětství dostatečně nechránil, je ochotný se pro něj obětovat i za cenu sebezničení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439320/kralovstvi-1z4-439320.jpg 4.423
Vydáno, Kniha Zlín

Kongeriket, 2020

Kniha Království

Monča9091
dnes

Epický příběh kdesi v horách. Samota, odlehlost... Wow!

pocitac311
dnes

Zvláštny svet so zvláštnymi morálnymi hodnotami a pravidlami. Uveriteľný príbeh s gradujúcim napätím a prekvapivými zvratmi. Záverečné rozuzlenie som tak nejako predvídal, ale akoby mi tam ešte niečo chýbalo...
Zasa jedna z Nesbøvých kníh, od ktorých sa nedá odtrhnúť.

cerna7151
předevčírem

No páni! Takhle kniha byla opravdu promyšlena do nejmenšího detailu. Když už jsem měla pocit, že se nic dalšího přeci nemůže stát, opět mě Jo Nesbo překvapil. Teorie morálky byla dokonalá! Navíc napsáno velmi čtivě, pořád mě to nutilo číst dál.

Ivan F
19. listopadu

Každý spisovateľ raz napíše tú svoju najlepšiu knihu. Nesbøvi sa to podarilo touto. Príbeh bratov Opgardovcov je skutočnou lahôdkou a Nesbø zraje ako víno. Postupná gradácia deja a odhaľovanie rodinných vzťahov sú ukážkou, ako má moderný román vyzerať. Ani jedna kniha, ktorú doteraz napísal, či už zo série HH, alebo mimo nej (jeho knihy pre deti sa nedajú zarátať), tak ani jedna sa nepribližuje úrovňou tejto knihe. Tak ako Grisham napísal svoje vrcholné dielo "Maľovaný dom " a už ho nikdy neprekonal, tak nie všetci jeho čitatelia dokázali pomaly plynúci príbeh prijať, jednoducho kniha nie je pre každého. A to je aj prípad tejto knihy, nie je pre každého, fanúšikovia HH ju ľahko nestrávia a budú porovnávať. Obávam sa, že tak ako v prípade Grishama, Nesbø už nenapíše nič lepšie. Chcem sa však mýliť - pri obidvoch spisovateľoch.

kure91

Nakonec musím říct, že to bylo opravdu počteníčko, byť na rovinu přiznávám, že nějakou první pětinu jsem se musel knížkou trochu prokousávat než nás Nesbo uvedl do světa a představil postavy, ale pak to dostalo ten správný spád a děj se pořádně rozjel. Kniha sleduje příběh dvou bratrů a událostí kolem nich v jedné malé norské vesnici, kam se ten mladší z dvojice vrací po letech v zahraničí s projektem výstavby horského hotelu, čímž vědomě či nevědomě spustí řetězec událostí, kdy na povrch vyplouvají stíny minulosti, které velmi blízce připomínají současné problémy aneb historie se opakuje.
Musím říct, že Nesbo skvěle prokresluje uvažování a povahu postav - zejména Roye a jak už tu v komentářích padlo, je velmi těžké mu nefandit a nepřát v rámci možností dobrý konec, byť čtenář ví, čím si musel v průběhu knihy projít. Celkově nelze knihu hodnotit než kladně, od pětiny již děj osýpal, flashbacky krásně doplňovaly a vysvětlovaly současnost a celé závěrečné rozuzlení prostě stojí za to.

Nisus

Hlboká sonda do ľudskej duše v okamihu, kedy sa človek ocitá pod extrémnym tlakom, akým spôsobom reaguje a k čomu všetkému ho tie okolnosti môžu dohnať. Tak by som zhrnula hlavnú pointu príbehu.
Bola som pripravená, že prvých 100-150 bude treba prelúskať, autor tu potreboval priestor na oboznámenie s prostredím a postavami. Napriek tomu ma kniha bavila, nevedela som ju pustiť z rúk a román som si veľmi užila. Atmosféra nórskych hôr, tiesnivá a ponurá, je zachytená dokonale a prestupuje celým príbehom. Koniec ma prekvapil, čakala som, že to inak dopadne, ale toto bolo také Nesbovské :)

Boriolus

Kto vie, ten vie, a nemusí to byť vždy detektívka... Drsný román o tom, že krivda v rodine poznačí natrvalo jej všetkých členov. Samozrejme umiestnené v ponurej atmosfére chladného severského vidieka.

kolby

Epický príbeh rodiny s extrémnym poňatím vlastnej, pre všetkých zainteresovaných deštruktívnej morálky. Napriek tomu sa nedalo Royovi nefandiť a neprežívať s ním jeho bolestnú cestu životom. Čitateľsky ťažšie konzumovateľné v porovnaní s bežným "Nesbo štandardom". Možno preto o hviezdu menej. Napriek tomu povinné čítanie pre každého "čítača" kvalitnej, atmosférickej, depresívnej škandinávskej literatúry. Stojí to za to a teším sa na ďalšiu knižku Mistra Jo.

Fiesta
Fiesta