Království

Království https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439320/bmid_kralovstvi-1z4-439320.jpg 4 1369 383

Do zapadlé vsi v norských horách se z ciziny vrací zdejší rodák Carl Opgard a přiváží s sebou návrh na výstavbu luxusního wellness hotelu. Jeho bratr Roy se těší, že v malém hospodářství, kde oba vyrůstali, bude konečně živěji. Jenže Carl s sebou přináší také velké problémy a jako vždy spoléhá na to, že starší sourozenec je za něj vyřeší. Udělá však Roy to, co po něm bratr žádá, zvlášť když se začíná ukazovat, co všechno mu Carl zatajil?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Kongeriket , 2020

2mig1
23.01.2023 3 z 5

Můj první Nesbø mimo sérii Harryho Holea. A taky tedy poněkud zklamání. Sice tradičně skvělý a syrový popis prostředí i charakterů. Ale jinak se vše děje tak nějak nuceně, tváří se osudově, aby vše na konec vyplynulo tak nějak do ztracena.

Hanuja
18.01.2023 5 z 5

Nádherný ROMÁN s nádherným napínavým tragickým příběhem zasazeným do norských hor. Byla to moje první kniha od Jo Nesba a nemohla jsem asi vybrat lépe.
Byla v něm láska, nenávist, vypočítavost, zrůdnost člověka. Nádherně vystavěné charaktery všech postav v románu. Snad by to šlo přirovnat k tomu, že v každém člověku je vlastně Mr. Jekyll and Mr. Hyde. Chvíli je slunečný den a chvíli temná noc v každém z nás. Kniha určitě stoji za přečtení.

ArwenAragorn
15.01.2023 5 z 5

90%

"Všichni lžeme, i když si myslíme, že mluvíme pravdu. To, co za pravdu označujeme, je jenom lež, která nám nejlíp poslouží. A naše schopnost věřit v nezbytné lži je bezmezná.
_______________________________________________________________________________________________________________
"Ty a já Royi, máme jenom jeden druhého." To říkával Carl často. "Všichni ostatní, o kterých si myslíme, že je milujeme nebo že oni milujou nás, jsou jenom fata morgána. Zatímco ty a já jsme jedno. Jsme bratři. Dva bratři v pustině. Zemře-li jeden, zemře druhý."

Absolutní pecka! Přečetla jsem si znovu, protože jsem chtěla vědět, jestli na mě knížka bude působit stejně jako poprvé. A působila. Skvěle promyšlené, současnost s návraty do minulosti, dokonale zvládnutá psychologie postav, hodně zvratů, napětí. Velmi temné, ponuré, depresivní, emotivní. Konec se dal čekat, ale brečela jsem.
Já jsem opět nadšená a doporučuji!

cukrovka
08.01.2023 5 z 5

Skvělé, temné až depresivní. Autor dokáže po celý příběh udržovat čtenáře v napětí. Tajemství jsou postupně odhalována střídáním současnosti se vzpomínkami na dětství a dospívání. Pomalé tempo vyprávění, ich forma, to vše přispívá k napětí.

Ujfi1
29.12.2022 5 z 5

Vítaná změna oproti Harry Hole, moc se mi to líbilo.

Ajrad1981
27.12.2022 3 z 5

Tak já nevím. U mě se to asi nějak minulo účinkem. Bylo tam pár zajímavých zvratů, ale vzhledem k autorovi bych čekala, že mě budou víc šokovat. A zůstává mi jen otázka: fakt existuje někdo jako Roy? Někdo, kdo kryje svého bratra, pomáhá mu takovým způsobem, přestože ten bratr je pěkný parchant?!

kalache
22.12.2022 5 z 5

...kdyby to zfilmovali,rád bych se podíval,což...

ferdada
06.12.2022 5 z 5

Knížku jsem měla ve čtečce už dva roky - a konečně na ni přišla řada. A nemám co vytknout. Příběh s napětím, v tempu, nemám pocit, že by někde něco kulhalo nebo nesedělo. Výborně zvládnutá psychologie postav. Prostě dost dobré čtení. Nesbo po delší době a zase nezklamal, zážitek.

Mirek240
28.11.2022 5 z 5

Musim priznat, ze knihu jsem precetl jednim dechem, i kdyz to byl dost zvlastni a snad i nerealny pribeh, kdy se mi rozplynuly iluze o norskem venkove, kde lide nezamykaji a nezatahuji zavesy :) kazdopadne autor umi ctenare udrzet v napeti, system kratsich kapitol a navic sem tam nejaka ta vrazda je presne to, co me posouvalo stranku po strance dal…

janastok
11.11.2022 5 z 5

I když jsem od tohoto autora čekala něco úplně jiného, nebyla jsem zklamána. Žádná detektivka, i když mrtvolek je tu požehnaně, spíše psychologický příběh o bratrské lásce až za hrob. Skvěle vykreslené postavy a malá norská vesnice, žádná hluchá místa, překvapivý závěr.

soupik2012
31.10.2022 5 z 5

Silný psychologický téměř komorní příběh, který nám v ich-formě vypráví jeden z bratrů. Autor přitom ve vyprávění nikam nespěchá. Dovolí nám pomalu nahlédnou do nitra všech lidí, kterých se tento příběh týká. I když pochopitelně díky způsobu jakým je tato kniha napsána, je to pouze z jednoho úhlu pohledu. Což je malinko škoda. Napětí se pozvolna stupňuje, tajemství jsou odhalována a já čekám na závěr, který v podobných příbězích musí přijít. Čekám jiný, než který nakonec nastane. Ale jsem z něj tak nadšená, že si skoro výskám. Ale jenom do té doby než zjistím, že to tak nakonec nebude. Proto musím konstatovat, že má příběh dost pokažený závěr. Přitom auto bylo připravené, stačilo jenom nasednout. Když se nad tím zamyslím s odstupem nějakých 10 hodin, tak mě to sice stále mrzí, ale již lépe vidím jaký měl s tímto závěrem autor plány. Nabízí nám otázky, které mohou znít velmi znepokojivě. Můžeme mít rádi vraha? A jak moc? Bratrsky, milenecky, nebo až za hrob? Audiokniha je načtena opravdu velmi dobře a načetl ji pan Filip Švarc.

Klobouková
28.10.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem v posledních letech četla! Neustálé napětí, neuvěřitelně vystavené zápletky, vždy, když jsem byla přesvědčená, že už VÍM, objevila se nová komplikace... Prostě čtenářský zážitek za 100%.

Kira283
17.10.2022 5 z 5

Dokonalé... Nic na světě není důležitější než rodina. (Ne, Rychle a zběsile tu nečekejte :))

mrkačka92
27.09.2022 3 z 5

Klasický Nesbo :-)

Hobo
24.09.2022 5 z 5

To je skutečný čtenářský zážitek. Shakespearovská úroveň.

AndelkaZoubek
14.09.2022 5 z 5

Kniha mě okamžitě vtáhla do děje, v podstatě od prvního odstavce. Čtenář hned "načichne" norskou, horskou, atmosféru. Zprvu kniha působí spíše jako román, ale postupně se objevuje zápletka spojená se smrtí rodičů obou bratrů a z knihy se tak stává, pro Nesba typičtější, thriller. Příběh je představován v několika časových liniích. Čtenář se ani chvíli nenudí, text je nepředvídatelný, propracovaný, protkaný drobnými úvahami ze života. Jen konec knihy (aniž bych prozrazovala více) mě mírně zklamal a přišel mi již lehce "za hranou", ačkoliv je částečně v souladu s povahovými rysy jednoho z bratrů... Celkově jsem si četbu velmi užila, více takových děl!

Adriane
22.08.2022 5 z 5

Tohle bylo jedním slovem úžasné!! Možná to není kniha pro každého a ani se neshoduje s jinými od Nesba, ale mě uchvátila. Zkrátka - skvělý příběh, velmi originální, kniha, která rychle vtáhne do děje a mate pocit, že se snad s postavami i znáte.
Velmi doporučuji.

Lucienka220
11.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Nikdy asi nebudu bezvýhradnou fanynkou knih Jo Nesba.
Knihu Království jsem četla v angličtině, což pro mne vždy znamená, že čtu pomalu, soustředěně a pozorně.
Musím přiznat, že první polovina knihy mi připadala trochu zdlouhavá, expozice postav a místa poněkud rozvláčné. Celá ta záležitost s otcem nechutná (zvláště, když bylo jasné, že matka musela aspoň něco tušit a nic neudělala) a jedná se o Norsko, kde, jak mám pocit z tisku, úřady okamžitě při podezření na něco takového zakročí.
Potom kniha nabrala spád, bylo tam několik zajímavých a pro mne nečekaných zvratů. Mrtvoly se tak nějak v knize začínají objevovat jako houby po dešti (a mizí beze stopy v propasti).
Co je Carl zač, jsem "prokoukla" hned na začátku, musela jsem přemýšlet, zda se jako soucitná a citlivá patologická osobnost narodil, či se jí stal po létech zneužívání.
Tak trochu jsem nechápala, proč mu Roy v závěru pomohl zakamuflovat poslední vraždu....
A na závěr. Pokud budu chtít někdy spáchat nějaký zločin, musím si dát velký pozor na to, kde jsou mobily zúčastněných.

Strnady095
26.07.2022 3 z 5

Nejprve prima sága, prima zápletka, pak jen čekání na konec...předvídatelny...

PetraBery
24.07.2022 4 z 5

V norské vsi na horách žije Roy, kterému se po letech vrací jeho mladší bratr Carl. A my začínáme odhalovat minulost, která formuje přítomnost i budoucnost, protože pro Opgardovi je rodina nadevše. Autorův rukopis je znatelný, překvapivé zvraty až do konce knihy. Jen těch mrtvol mohlo být méně.